2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points allowed thru 09/30

Written by: on Wednesday, October 4th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 7
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 16
Harrisburg Cougars AAAAA D3 21
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 26
Berks Catholic Saints AAAA D3 31
Dunmore Bucks AA D2 32
School of the Future AAA D12 35
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 37
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 37
Pottsgrove Falcons AAAA D1 40
Newport Buffaloes AA D3 41
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 42
Cocalico Eagles AAAAA D3 45
Neumann-Goretti Saints AA D12 45
Western Wayne Wildcats AAA D2 45
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 47
Palisades Pirates AAA D11 48
Parkland Trojans AAAAAA D11 48
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 50
Old Forge Blue Devils A D2 51
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 51
Northeast Vikings AAAAAA D12 53
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 54
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 54
Littlestown Thunderbolts AAA D3 54
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 55
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 55
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 55
Manheim Central Barons AAAAA D3 60
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 61
Haverford High Fords AAAAAA D1 61
Wyomissing Area Spartans AAA D3 61
Southern Columbia Tigers AA D4 63
Central Columbia Blue Jays AA D4 64
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 65
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 68
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 68
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 69
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 69
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 69
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 70
Tri-Valley Bulldogs A D11 70
Wellsboro Hornets AA D4 70
Lehighton Indians AAA D11 71
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 71
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 72
Frankford Pioneers AAAAA D12 72
Palmyra Cougars AAAAA D3 72
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 74
Upper Darby Royals AAAAAA D1 75
Bermudian Springs Eagles AAA D3 77
Selinsgrove Seals AAAA D4 77
Central York Panthers AAAAAA D3 79
North Schuylkill Spartans AAA D11 79
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 80
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 81
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 82
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 83
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 83
West Catholic Burrs AA D12 83
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 84
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 85
Waynesboro Indians AAAAA D3 85
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 86
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 86
Unionville Indians AAAAA D1 86
Williams Valley Vikings A D11 86
Bristol Warriors AA D1 87
Chichester Eagles AAAAA D1 87
Kennard-Dale Rams AAAA D3 87
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 88
Fairfield Knights A D3 88
Roxborough Indians AAAA D12 88
Delone Catholic Squires AA D3 89
Dallas Mountaineers AAAA D2 90
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 91
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 91
Danville Ironmen AAA D4 92
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 93
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 93
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 93
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 94
Notre Dame Crusaders AAA D11 94
Academy Park Knights AAAAA D1 95
Lackawanna Trail Lions A D2 95
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 96
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 96
Wyoming Area Warriors AAAA D2 96
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 97
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 97
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 97
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 97
Bloomsburg Panthers AA D4 98
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 98
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 100
Athens Wildcats AAAA D4 100
Strawberry Mansion Knights AA D12 100
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 101
Milton Hershey Spartans AAAA D3 101
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 101
Northeastern Bobcats AAAAA D3 102
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 103
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 104
Prep Charter Huskies AAA D12 104
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 105
Delaware County Christian School Knights A D1 105
Susquehannock Warriors AAAA D3 105
Camp Hill Lions AA D3 106
Lower Moreland Lions AAA D1 106
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 106
Pennridge Rams AAAAAA D1 106
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 106
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 106
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 107
Bishop McDevitt Lancers AA D12 108
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 108
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 108
New Hope Solebury Lions AAA D1 109
Donegal Indians AAAA D3 110
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 110
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 111
Line Mountain Eagles AA D4 111
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 111
Northwest Area Rangers A D2 112
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 113
Trinity Shamrocks AAA D3 115
Hill School Blues AAA Non-PIAA 116
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 116
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 117
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 118
Overbrook Panthers AAAA D12 118
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 118
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 119
Montgomery Red Raiders A D4 119
Radnor Red Raiders AAAAA D1 119
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 119
Eastern York Golden Knights AAA D3 120
George School Cougars AAA Non-PIAA 120
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 120
Nativity BVM Green Wave A D11 120
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 120
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 121
Muncy Indians A D4 121
Nanticoke Trojans AAA D2 121
York Suburban Trojans AAAA D3 121
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 122
Souderton Area Indians AAAAAA D1 122
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 122
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 124
Wyalusing Area Rams A D4 124
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 126
Emmaus Hornets AAAAAA D11 126
Susquehanna Township Indians AAAA D3 126
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 127
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 127
Wilson Area Warriors AAA D11 127
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 128
Gettysburg Warriors AAAA D3 128
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 128
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 128
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 129
Mid Valley Spartans AA D2 129
Saucon Valley Panthers AAAA D11 129
South Williamsport Mounties AA D4 129
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 129
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 131
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 131
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 132
Chester Clippers AAAAA D1 133
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 133
Dover Area Eagles AAAAA D3 134
Kensington Tigers AAAAAA D12 134
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 134
Susquenita Blackhawks AAA D3 134
Crestwood Comets AAAA D2 136
Loyalsock Township Lancers AAA D4 136
Shikellamy Braves AAAA D4 136
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 136
York Catholic Fighting Irish AA D3 136
Penn Manor Comets AAAAAA D3 137
Strath Haven Panthers AAAAA D1 137
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 138
Olney Charter Trojans AAAAA D12 138
Valley View Cougars AAAA D2 138
Big Spring Bulldogs AAAA D3 139
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 140
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 140
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 140
Twin Valley Raiders AAAAA D3 140
Jenkintown Drakes A D1 141
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 142
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 143
Carbondale Area Chargers AA D2 143
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 143
South Western Mustangs AAAAA D3 146
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 147
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 147
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 147
Bensalem Owls AAAAAA D1 148
Hanover Nighthawks AA D3 149
Interboro Bucaneers AAAA D1 149
Springfield-Montco Spartans AAA D1 149
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 150
Boiling Springs Bubblers AAA D3 151
Pequea Valley Braves AAA D3 151
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 151
Halifax Wildcats A D3 152
Hamburg Hawks AAAA D3 152
North Pocono Trojans AAAA D2 152
Northern York Polar Bears AAAA D3 152
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 153
Blue Mountain Eagles AAAA D11 154
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 155
Exeter Township Eagles AAAAA D3 155
Reading Knights AAAAAA D3 155
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 156
Morrisville Bulldogs A D1 156
Susquehanna Community Sabers AA D2 156
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 157
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 157
Wissahickon Trojans AAAAA D1 157
George Washington Eagles AAAAAA D12 159
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 160
Salisbury Township Falcons AAA D11 160
East Pennsboro Panthers AAAA D3 161
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 161
Warwick Warriors AAAAAA D3 161
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 161
East Juniata Tigers AAAA D4 163
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 163
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 164
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 164
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 164
Solanco Golden Mules AAAAA D3 164
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 167
Lewisburg Green Dragons AAA D4 167
Towanda Black Knights AA D4 167
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 169
Mifflinburg Wildcats AAA D4 170
Riverside Vikings AA D2 170
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 171
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 171
Shamokin Indians AAAA D4 171
Bucktail Bucks A D4 174
Cheltenham Panthers AAAAA D1 174
Honesdale Hornets AAAA D2 174
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 175
Scranton Knights AAAAAA D2 175
Great Valley Patriots AAAAA D1 176
Hershey Trojans AAAAA D3 176
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 177
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 177
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 178
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 178
Catasauqua Rough Riders AA D11 179
Cowanesque Valley Indians AAA D4 179
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 179
North Penn Knights AAAAAA D1 180
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 180
West Perry Mustangs AAAA D3 180
Lakeland Chiefs AA D2 181
Oxford Area Hornets AAAAA D1 183
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 184
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 184
Canton Area Warriors A D4 187
Marian Catholic Colts A D11 187
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 187
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 188
William Tennent Panthers AAAAAA D1 188
Bangor Slaters AAAA D11 189
West Scranton Invaders AAAA D2 189
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 190
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 190
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 192
Norristown Eagles AAAAAA D1 192
New Oxford Colonials AAAAA D3 193
Lower Merion Aces AAAAA D1 194
Spring Grove Rockets AAAAA D3 195
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 196
Kennett Blue Demons AAAAA D1 196
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 197
Montrose Area Meteors AA D2 197
Pittston Area Patriots AAAA D2 197
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 197
Hughesville Spartans AA D4 198
Lebanon Cedars AAAAA D3 198
Upper Dauphin Trojans AA D3 198
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 199
Council Rock North Indians AAAAAA D1 199
ELCO Raiders AAA D3 199
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 199
Tunkhannock Tigers AAAA D2 200
Biglerville Canners AAA D3 201
Panther Valley Panthers AA D11 203
Pottstown Area Trojans AAAA D1 203
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 203
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 203
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 204
Kutztown Cougars AAA D3 205
Penncrest Lions AAAAA D1 205
Fleetwood Tigers AAAAA D3 208
James Buchanan Rockets AAAA D3 208
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 210
Montoursville Warriors AAA D4 210
Holy Redeemer Royals AAA D2 221
Troy Area Trojans AA D4 221
West Chester East Vikings AAAAA D1 222
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 222
Octorara Area Braves AAAA D1 226
Sayre Redskins A D4 226
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 227
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 229
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 229
Columbia Crimson Tide AA D3 231
Pen Argyl Green Knights AAA D11 231
Warrior Run Defenders AA D4 231
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 232
Red Land Patriots AAAAA D3 232
Boyertown Bears AAAAAA D1 236
William Allen Canaries AAAAAA D11 238
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 240
Upper Merion Vikings AAAAA D1 240
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 243
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 244
Abington Heights Comets AAAAA D2 247
Garden Spot Spartans AAAAA D3 248
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 250
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 252
West York Bulldogs AAAA D3 253
Methacton Warriors AAAAAA D1 254
Holy Cross Crusaders A D2 266
Millersburg Indians A D3 325
Milton Area Black Panthers AAA D4 352

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David