Please support our Reporters
 


Open Dates
Coaching Jobs
Football Camps and 7v7

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2021 Final Stat Leaders: Offense

Written by: on Saturday, February 5th, 2022. Follow David Mika on Twitter.

 

EasternPAFootball.com final statistical leaders for the 2021 season

Updating list daily

I emailed the Head Coaches the blank form for my final stat leaders.

If you didn’t receive an email and have a player(s) that you would like on the list email me at Dave@easternpafootball.com.


Passing Yards Leader(s) (Minimum of 1,000 yards)

3265 – Alex Erby, Steelton-Highspire

3037 – Stone Saunders, Bishop McDevitt 

2575 – Beau Pribula, Central York

2548 – Robert Footman, Columbia

2494 – Logan Klitsch, Conrad Weiser

2452 – John Adams, Minersville

2400 – Ethan Kohler, Perkiomen Valley

2363 – Colin Payne, Exeter

2342 – Jake Hall, North Schuylkill

2264 – Dominico Spataro, Lakeland

2197 – John Heller, Ridley

2190 – Bobby McClosky, East Stroudsburg South

2181 – Tyler Wolfe, Hazleton Area

2134 – Collin Quintano, Notre Dame GP

2111 – Marqui Adams, Neumann Goretti

2099 – Brady Jordan, Jersey Shore

2093 – Austin Billet, Eastern York

2062 – Cayden Stem, Wilson Area

2019 – Hayden Johnson, Manheim Township 

2017 – Tyler Gee, Loyalsock

1906 – Jackson Wydra, Dallas

1898 – Judd Novak, Manheim Central

1895 – Tommy Wright, Haverford High

1858 – Josh Rudy, Elizabethtown

1840 – Colin O’Sullivan, Upper Dublin

1821 – Troy Dressler, Mifflinburg

1792 – Ryley Knaub, Red Lion

1778 – Will Steich, Quakertown 

1751 – Ethan Eisenberg, Big Spring 

1696 – Jacob Schmitt, Cowanesque Valley

1690 – Ethan Dorrell, Cedar Cliff 

1679 – Dalena Maddix, Montoursville 

1626 – Ryan Freed, Spring-Ford

1624 – Rob McConnell, Archbishop Ryan

1582 – DJ Clarke, Pope John Paul II

1561 – Patrick McCabe, Academy of the New Church

1560 – Mason Lister, Athens

1559 – Isaiah Freeman, Chester

1551 – Aidan DeFeo, Wissahickon

1526 – Brian Taylor, Bethlehem Freedom 

1522 – Nasisy Harrison, Belmont Charter School

1517 – CJ Ross, Delaware Valley

1508 – Cam Riccardo, Mid Valley

1474 – Dan Brandi, Methacton 

1472 – Berkeley Wagner, Lampeter-Strasburg

1466 – Isaac Whiteash, Williams Valley

1461 – Weston Stoltzfus, Octorara

1441 – Owen Koser, Shenandoah Valley 

1457 – Dave Bertoline, Marple Newtown

1454 – Evan Myers, Twin Valley

1439 – Alan Paturzo, La Salle College HS

1437 – Shilo Bivins, South Western

1357 – Madden Patrick, Danville 

1354 – Cole Meehan, Lansdale Catholic 

1308 – Matt Machalik, Palmerton Area

1305 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

1278 – Aric Campbell, Dover

1270 – Samaj Jones, St. Joseph’s Prep

1269 – Brett Szarko, Central Bucks South 

1259 – Khani Knight, Abraham Lincoln

1256 – Pat Keller, Central Bucks East

1228 – Blaise Sokach-Minnick, Wyoming Area 

1209 – Brett Ballet, Jim Thorpe 

1207 – Mark Pastore, Selinsgrove

1182 – Jazce Carabello-Snowell

1176 – Zayd Etheridge, Upper Merion

1163 – Cole Transue, Easton Area

1144 – Tucker Chamberlin, Shippensburg 

1137 – Evan Wickersham, Downingtown West 

1134 – Logan Almeida, Montgomery 

1121 – Shawn Lee, Harrisburg 

1106 – Dylan Lease, Dallastown 

1068 – Ryan Newton, Warrior Run

1090 – Branson Eyer, Muncy

1055 – Mabret Levant, Wallenpaupack 

1051 – Frankie Morrone, Williamsport 

1051 – Matthew Remash, JP McCaskey 

1049 – Braden Landis, Lower Dauphin

1039 – Christian Fye, Catasauqua 

1036 – Luke Spang, Parkland 

1022 – Louie Lindsay, Waynesboro

1020 – Ethan Beachy, Bermudian Springs 

1020 – Isaac Sines, Cumberland Valley 

1017 – Cody Miller, Nativity BVM

1007 – Jack Capaldi, Malvern Prep

1007 – Jack Lledo, Lower Merion 

1007 – Ty Romance, Phoenixville 

1006 – Jaden Keefner, Wyoming Seminary

1004 – Timmy Bonin, Northern York

1003 – Jaden Newton, Palisades 

1002 – Byron Hopkins, Upper Moreland 

1001 – Dante Mahaffey, Saucon Valley

Rushing Yards Leader(s)  (Minimum of 1,000 yards)

2765 – Dayshawn Jacobs, West Chester Rustin

2521 – Tahir Mills, Ridley 

2403 – Gavin Garcia, Southern Columbia 

2131 – Jontae Morris, Cedar Cliff

2049 – Nicholas Singleton, Governor Mifflin

1962 – Anthony Bourassa, Cocalico 

1921 – Dion Bryant, Milton Hershey 

1905 – Devin Ayala, Mid Valley

1890 – Mason Peterson, Bonner-Prendie

1824 – Eric Nangle, Exeter

1733 – Charlie Box, Marple Newtown

1716 – Alex Achenbach, Williams Valley 

1697 – Marquese Williams, Bishop McDevitt 

1653 – Tyler Woodman, Quakertown 

1569 – Isaiah Cobb, Wyoming Valley West

1551 – Avery Grimm, Owen J. Roberts 

1550 – Max Madden, Shamokin

1548 – Jacob Kauffman, Lower Dauphin 

1539 – Matt Machalik, Palmerton Area

1532 – Connor Hilling, Valley View

1524 – Josh Chowansky, North Schuylkill

1496 – Ty Stauffer, Danville 

1494 – Logan Tierney, Holy Cross

1450 – K’Saan Green, West Catholic

1430 – Andre Weidman, Ephrata

1395 – Dillon Wakefield, Big Spring 

1390 – Jadyn Jones, Wilson (3)

1357 – Kael Godshalk, Bangor

1350 – Luke Williams, ELCO

1329 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

1301 – Travontai Davis, Pottsville 

1287 – Hadyn Packer, Jersey Shore

1286 – Daivin Pryor, Steelton-Highspire 

1277 – Eric Striba, Bangor 

1274 – Dahlir Adams, Parkland

1249 – Aidan Mencia, Waynesboro

1196 – Christian Cacchione, Berks Catholic 

1191 – Josiah Leonard, Bensalem 

1189 – Mike VanHorn, Father Judge

1185 – Rocco Pulizzi, Montoursville 

1181 – Austin Johnson, Muncy

1180 – Davion Hill, Loyalsock

1174 – Chris Doyle, Milton Area 

1157 – Andrew Adams, York Catholic 

1153 – Ron Blake, East Stroudsburg South

1150 – Brayden Porter, Souderton 

1148 – Ethan Shine, Central Bucks East

1143 – Kody Cresswell, Lackawanna Trail 

1136 – Timothy Freeman, Cowanesque Valley

1127 – Owen Koch, Phoenixville 

1127 – Parker Bolesta, Dallas

1124 – Joe Sciascia, Delaware Valley 

1109 – Jayden Sumpeter, Neumann-Goretti

1100 – Isaiah Wright, Malvern Prep

1093 – Semaj Carmichael, Boys’ Latin Charter School 

1080 – Brad Hoffman, Wilson (3)

1074 – Matt Martin, Marian Catholic

1069 – Connor Schmitt, Honesdale

1064 – Samuel Brown, La Salle College HS

1062 – Noah Schultz, Crestwood 

1050 – Toby Zajac, Columbia Montour Vo-Tech

1037 – Shayne Reid, Athens

1027 – Coleton Mahorney, Dallastown

1021 – Mike Trainor, Octorara

1017 – Harry Adieyefeh Jr. Spring-Ford

1016 – Brady Jordan, Jersey Shore

1005 – Rogan Harter, Annville-Cleona

1002 – Cyncir Bowers, Bishop McDevitt 

Receiving Yards Leader(s) (Minimum of 500 yards)

1375 – Tyrone Moore, Steelton-Highspire

1248 – Aanjay Feliciano, Conrad Weiser 

1138 – Carson Persing, Danville

1132 – Rian Glunk, Loyalsock

1128 – Bryce Currier, Eastern York

1094 – Trey Freeman, Twin Valley 

1071 – Mario Easterly, Bishop McDevitt

1010 – Jeff Nyamekye, Red Lion 

1006 – Joey Flail, North Schuylkill

1002 – Cayden Hess, Jersey Shore

950 – Colton Hans, Montgomery 

947 – Trenton Smith, Cedar Cliff 

940 – Zach Fondl, Quakertown 

907 – Kamil Foster, Bishop McDevitt 

884 – TJ Schmalze, Wallenpaupack

871 – Owen Sensenig, Manheim Central

864 – Jason Cullen, Minersville 

852 – Kenny Johnson, Dallastown

844 – Brady Evans, Williams Valley

838 – Ethan Mahan, Haverford High

834 – Joey Schlaffer, Exeter 

829 – Imeire Manigault, Central York 

806 – Carson Bethea, Academy of the New Church

803 – Joe Vevasis, Shenandoah Valley 

801 – Connor Shamany, Hazleton Area

788 – Kyle Williams Jr., Harrisburg 

780 – Damian Tyminski, Pen Argyl 

771 – Zack Gillen, Wilson Area

764 – Treyshawn Smith, Central York

760 – Colin Burdian, East Stroudsburg South

744 – Erby Weller, Shippensburg

738 – Damon Simpson, Wilson Area

732 – Dawson Debebe, Perkiomen Valley

720 – Trevor Amorim, Northern Lehigh 

718 – Tarif Muhammad, Notre Dame GP

709 – Ty Csencsits, Saucon Valley

701 – Kage Southerton, Honesdale

695 – Rell Ceaser Jr., Steelton-Highspire 

684 – Tucker St. Peter, Cowanesque Valley

682 – Braden Cummings, Elizabethtown

681 – Gavin Mullins, Dover Area

678 – Jamaire Harden, Williamsport 

671 – Cade Christopher, Northwestern Lehigh

670 – Logan Schmidt, Big Spring 

663 – Karter Rude, Athens

654 – Anthony Ivey, Manheim Township 

637 – Michael Poruban, Perkiomen Valley

630 – Patrick Gilhool, Elizabethtown

619 – Kolten Kqira, Spring-Ford

619 – Parker Hines, Central York 

616 – Zach Zollers, Spring-Ford

612 – Kevin Snyder, Lakeland

609 – Jeremiah Knowles, Ephrata

606 – Carl Brown, North Schuylkill

606 – David Washington, St. Joseph’s Prep

598 – Brock Polinsky, Minersville

589 – Derryl Fisher, Jim Thorpe  

589 – Kyle Marcinkevich, Mid Valley

583 – Rocco Ormando, Dallas 

583 – Ross Eyer, Muncy 

582 – Zac Nagle, Garden Spot 

579 – Ryan Klimek, Perkiomen Valley

577 – Nick Ryan, Shenandoah Valley 

574 – Owen Johnson, Bethlehem Freedom

568 – Daniel Lucykanish, Palmerton Area

568 – Nick Mancuso, Lakeland 

564 – Matthew Cusatis, Hazleton Area

557 – Kyle McGrath, Palisades

551 – Khameen Powell, Ridley 

550 – Justin Cook, Harrisburg 

550 – Seth McGroerty, Red Lion 

549 – Alzere Thomas, Upper Merion

549 – Wyatt Younes, Catasauqua 

544 – Jared Graeff, Minersville 

543 – Trey Dianna, Conrad Weiser 

541 – Joe Mastrangelo, Archbishop Ryan 

541 – Lacota Dippre, Lakeland 

539 – Quinn Brennan, York Catholic 

538 – Rico Scott, Bishop McDevitt 

538 – Tysheer Denmark, Roman Catholic 

527 – Hayden Tenbroeck, Phoenixville 

522 – Connor Griffin, Jersey Shore

522 – Yasire Brooks, Belmont Charter School

520 – Brian Dickey, Methacton 

519 – Ryan Givhan, Academy of the New Church

519 – William Smith, Chester

518 – Isaac Burks, JP McCaskey 

515 – Luke Horton, Sayre 

512 – Nadir Sanders, Notre Dame GP 

508 – Noah Lee, Upper Dublin

507 – Jacob Bingaman, Mifflinburg 

506 – Quinn Moody, Central Bucks East

505 – Griffin Pensabene, Upper Dublin

501 – Anton Beemelmanns, Wyoming Seminary

501 – Derek Thomas, Warrior Run

501 – JR Strauss, Exeter 

500 – Elijah Ford, Downingtown West

500 – Eric McKee, Marple Newtown

500 – Javier Parks, Eastern York

Receptions Leader(s)  (Minimum of 25)

76 – Jeff Nyamekye, Red Lion

75 – Bryce Currier, Eastern York

71 – Aanjay Feliciano, Conrad Weiser

70 – Kyle Williams Jr., Harrisburg

66 – Carson Persing, Danville

66 – Joe Vevasis, Shenandoah Valley 

61 – Joey Flail, North Schuylkill

60 – Coltin Hans, Montgomery 

60 – Rian Glunk, Loyalsock

59 – Trenten Smith, Cedar Cliff 

58 – Trey Freeman, Twin Valley

57 – Mario Easterly, Bishop McDevitt 

57 – Owen Sensenig, Manheim Central

55 – Cayden Hess, Jersey Shore

55 – Tyrone Moore, Steelton-Highspire 

54 – Zack Gillen, Wilson Area

53 – Zach Fondl, Quakertown

51 – Kyle McGrath, Palisades

51 – Nadir Sanders, Notre Dame GP

51 – Ty Csencsits, Saucon Valley

50 – Tucker St. Peter, Cowanesque Valley

49 – Anthony Ivey, Manheim Township 

49 – David Washington, St. Joseph’s Prep

49 – Ethan Mahan, Haverford High

49 – Justin Cook, Harrisburg

49 – Lacota Dippre, Lakeland

48 – Joey Schlaffer, Exeter

48 – TJ Schmalze, Wallenpaupack

47 – Rell Ceaser Jr., Steelton-Highspire 

46 – Ben Leese, New Oxford 

46 – Brady Evans, Williams Valley 

46 – Kenny Johnson, Dallastown

46 – Kolten Kqira, Spring-Ford

45 – Derrick Lambert, Garden Spot

45 – Derryl Fisher, Jim Thorpe 

45 – Jared Graeff, Minersville

45 – Kage Southerton, Honesdale

45 – Zach Zollers, Spring-Ford

44 – Eric McKee, Marple Newtown

44 – Patrick Gilhool, Elizabethtown

43 – Damian Tyminski, Pen Argyl

43 – Nick Mancuso, Lakeland

42 – Carson Bethea, Academy of the New Church

42 – Gavin Mullins, Dover

42 – Noah Schultz, Crestwood 

42 – Tarif Muhammad, Notre Dame GP

41 – Connor Shamany, Hazleton Area

40 – Cameron Fabian, North Penn-Mansfield

40 – Colin Burdian, East Stroudsburg South

40 – Ryan Klimek, Perkiomen Valley

40 – Trey Dianna, Conrad Weiser

39 – Brock Polinsky, Minersville  

39 – Imeire Manigault, Central York

39 – Karter Rude, Athens

39 – Matthew Cusatis, Hazleton Area

39 – TreyShawn Smith, Central York

38 – Dawson Debebe, Perkiomen Valley

38 – Gavin Gibbs, Notre Dame GP

38 – Ryan Givhan, Academy of the New Church

37 – Anton Beemelmanns, Wyoming Seminary

37 – Michael Poruban, Perkiomen Valley

36 – Brian Dickey, Methacton 

36 – Erby Weller, Shippensburg 

36 – Kamil Foster, Bishop McDevitt

36 – Parker Hines, Central York 

35 – Daniel Lucykanish, Palmerton Area

35 – Javier Parks, Eastern York

35 – Kevin Snyder, Lakeland

35 – Rocco Ormando, Dallas 

34 – Cade Christopher, Northwestern Lehigh

34 – Nick Ryan, Shenandoah Valley 

34 – Noah Lee, Upper Dublin

34 – Trevor Amorim, Northern Lehigh 

34 – Tysheer Denmark, Roman Catholic 

33 – Carson Trone, South Western 

33 – Jamaire Harden, Williamsport

33 – Jayce Henderson, York Suburban 

33 – Matthew Buchman, Hazleton Area

33 – Michael Scott, Dallastown

33 – Tanyon Brown, Cowanesque Valley 

33 – Zach Rudy, Pen Argyl 

32 – Derek Thomas, Warrior Run

32 – Isaiah Fenner, Montoursville 

32 – JR Strauss, Exeter

32 – Luke Horton, Sayre

32 – Tyler Wileczek, West Chester East

31 – Alzere Thomas, Upper Merion

31 – Griffin Pensabene, Upper Dublin

31 – Josh Arnold, Sayre

31 – Trey Tremba, Parkland 

31 – Zac Nagle, Garden Spot 

30 – Andrew McHugh, Archbishop Wood

30 – Braden Cummings, Elizabethtown

30 – Brady Breault, Elizabethtown

30 – Damien Morgan, Archbishop Ryan

30 – Danny Cashman, Owen J. Roberts 

30 – Jon Seamans, Lakeland

30 – Kyle Lehman, Wissahickon 

30 – Michael Heckman, Manheim Township 

29 – Cymeer Brown, Chester

29 – Dominic Caruso, Twin Valley

29 – Elliott Good, Cowanesque Valley 

29 – Jacob Bingaman, Mifflinburg

29 – Jaiden Derosa, Western Wayne

29 – Jason Cullen, Minersville 

29 – Landon Kennel, Manheim Township 

29 – Nate Aument, Selinsgrove 

29 – Rich Paczewski, Archbishop Ryan 

28 – Braheem Thomas, Wissahickon 

28 – Griffin Huffman, Cumberland Valley

28 – Ian Juica, Catasauqua 

28 – Julian Fears, Easton Area

28 – Owen Johnson, Bethlehem Freedom

28 – Seth McGroerty, Red Lion

28 – William Smith, Chester

27 – Amari Dunn, Pottsville

27 – Damian Stafford, Red Lion 

27 – Dylan Osorio, East Stroudsburg South

27 – Cooper Peacock, Jersey Shore

27 – Mike Trainor, Octorara

27 – Quinn Moody, Central Bucks East

27 – Peter Ranck, Halifax

27 – Raeff Dicello, Pottsville 

27 – Sean MacKinder, Valley View

27 – Zach Paczewski, Dallas 

26 – Cole Maholtz, Central Bucks South 

26 – Connor Griffin, Jersey Shore

26 – Elijah Ford, Downingtown West 

26 – Ethan Neidig, Bethlehem Freedom

26 – Jayson Lowe, Mid Valley

26 – John Eatherton, Quakertown 

26 – Naquan Johnson, Wilkes-Barre

26 – Ryan Moore, La Salle College HS 

25 – Chief Montalvo, Wyoming Seminary

25 – Jackson Hubbard, Sayre

25 – Jeremiah Knowles, Ephrata

25 – Joey Peters, Dallas 

25 – Jonny Small, Marple Newtown

25 – Josh Little, Pope John Paul II

25 – Kyle Marcinkevich, Mid Valley

25 – Mike Schumacher, Marple Newtown

25 – Rico Scott, Bishop McDevitt 

25 – Yazeed Haynes, Neumann-Goretti

Passing Touchdowns Leader(s)  (Minimum of 15)

46 – Stone Saunders, Bishop McDevitt 

42 – Alex Erby, Steelton-Highspire

33 – Beau Pribula, Central York

30 – Jake Hall, North Schuylkill

29 – Robert Footman, Columbia

28 – Ethan Kohler, Perkiomen Valley

27 – Bobby McClosky, East Stroudsburg South

26 – John Heller, Ridley

25 – Cayden Stem, Wilson Area

25 – Dominico Spataro, Lakeland 

25 – Hayden Johnson, Manheim Township 

25 – John Adams, Minersville 

24 – Logan Klitsch, Conrad Weiser

24 – Will Steich, Quakertown 

23 – Colin Payne, Exeter

23 – Collin Quintano, Notre Dame GP

23 – Ethan Eisenberg, Big Spring 

23 – Judd Novak, Manheim Central 

23 – Tommy Wright, Haverford High

23 – Tyler Wolfe, Hazleton Area

22 – Marqui Adams, Neumann Goretti 

22 – Tyler Gee, Loyalsock

22 – Weston Stoltzfus, Octorara

21 – Colin O’Sullivan, Upper Dublin

20 – Austin Billet, Eastern York

20 – Brady Jordan, Jersey Shore

19 – DJ Clarke, Pope John Paul II

19 – Ethan Dorrell, Cedar Cliff 

18 – Berkeley Wagner, Lampeter-Strasburg 

18 – Dylan Smoyer, Northern Lehigh 

18 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

17 – Josh Rudy, Elizabethtown

17 – Khani Knight, Abraham Lincoln

17 – Nasisy Harrison, Belmont Charter School

17 – Rob McConnell, Archbishop Ryan 

17 – Ryan Freed, Spring-Ford

17 – Ryley Knaub, Red Lion 

16 – Brian Taylor, Bethlehem Freedom 

16 – Dalena Maddix, Montoursville 

16 – Mason Lister, Athens

16 – Troy Dressler, Mifflinburg 

15 – Blaise Sokach-Minnick, Wyoming Area 

15 – Bryon Hopkins, Upper Moreland 

15 – Cam Riccardo, Mid Valley

15 – Isaac Whiteash, Williams Valley 

15 – Isaiah Freeman, Chester

15 – Tucker Chamberlin, Shippensburg

Rushing Touchdowns Leader(s) (Minimum of 10)

41 – Gavin Garcia, Southern Columbia 

41 – Nicholas Singleton, Governor Mifflin 

31 – Tahir Mills, Ridley 

29 – Matt Machalik, Palmerton Area

26 – Marquese Williams, Bishop McDevitt

24 – Connor Hilling, Valley View

23 – Anthony Bourassa, Cocalico

23 – Dion Bryant, Milton Hershey 

23 – Jontae Morris, Cedar Cliff 

22 – Devin Ayala, Mid Valley

21 – Dillon Wakefield, Big Spring 

21 – Eric Nangle, Exeter 

21 – Kael Godshalk, Bangor Area

21 – Mason Peterson, Bonner-Prendie 

21 – Mike VanHorn, Father Judge

21 – Ron Blake, East Stroudsburg South

21 – Tyler Woodman, Quakertown 

20 – Charlie Box, Marple Newtown

20 – Hadyn Packer, Jersey Shore

20 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

20 – Parker Bolesta, Dallas

19 – Eric Striba, Bangor Area

19 – Logan Klitsch, Conrad Weiser 

18 – Andre Weidman, Ephrata

18 – Isaiah Cobb, Wyoming Valley West

18 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

18 – Max Madden, Shamokin

18 – Rocco Pulizzi, Montoursville 

18 – Ty Stauffer, Danville 

17 – Cole Maholtz, Central Bucks South 

17 – Cole Thomas, ELCO

17 – Dahlir Adams, Parkland

17 – Max Mosey, Central Dauphin 

17 – Davion Hill, Loyalsock

17 – Parker Bolesta, Dallas 

16 – Alex Achenbach, Williams Valley

16 – Austin Johnson, Muncy

16 – Brayden Porter, Souderton 

16 – Josh Little, Pope John Paul II

16 – Semaj Jones, St. Joseph’s Prep

15 – Berkeley Wagner, Lampeter-Strasburg

15 – Cameryn Jackson, Upper Moreland 

15 – Dominico Spataro, Lakeland

15 – Julien Stellar, Mount Carmel Area

15 – Levant McFadden, York Catholic 

15 – Travontai Davis, Pottsville 

15 – Ty Nixon, Muncy 

14 – Brady Jordan, Jersey Shore

14 – Donte Morris, Conwell Egan

14 – Jadyn Jones, Wilson (3)

14 – Joe Sciascia, Delaware Valley 

14 – Kyle Lehman, Wissahickon 

14 – Pedro Felicinao, Mount Carmel Area

14 – Tyler Yocum, Exeter

13 – Brady Morgan, Upper Dauphin 

13 – Brandon Hile, Selinsgrove 

13 – Christian Cacchione, Berks Catholic 

13 – Ethan Shine, Central Bucks East

13 – Samuel Brown, La Salle College HS

13 – Jacob Kauffman, Lower Dauphin 

13 – Jayden Sumpter, Neumann Goretti

13 – Kameron Wetzel, Tri-Valley

13 – Kody Cresswell, Lackawanna Trail 

13 – Pedro Feliciano, Mount Carmel Area

13 – Tyler Rossi, Trinity 

12 – Aidan Mencia, Waynesboro 

12 – Brad Hoffman, Wilson (3)

12 – Christian Snyder, Upper Dauphin Area

12 – Damian Simpson, Wilson Area 

12 – Dominic Caruso, Twin Valley

12 – Ethan Kohler, Perkiomen Valley

12 – Ethan Shine, Central Bucks East

12 – Isaiah Wright, Malvern Prep

12 – Josh Chowansky, North Schuylkill

12 – Luke Williams, ELCO

12 – Paulie Weinrich, Delaware Valley 

12 – Seth Cobb, Boys’ Latin Charter School

12 – Timothy Freeman, Cowanesque Valley

12 – Tolan Stahl, Lower Moreland 

12 – Tre McLeod, Imhotep Charter

12 – Tysheer Denmark, Roman Catholic 

11 – Andrew Adams, York Catholic 

11 – Avery Grimm, Owen J. Roberts 

11 – Brayden Horton, Sayre

11 – Camron Tinajero, Jim Thorpe 

11 – Colm McGroarty, Mahanoy Area

11 – Gary Welge, East Stroudsburg South

11 – Giovanni Malatesta, Lampeter-Strasburg

11 – Harry Adieyefeh Jr. Spring-Ford

11 – Hunter Patterson, Lackawanna Trail 

11 – Jacob Copenhaver, Kennard-Dale

11 – John Mulville, Downingtown West 

11 – Josiah Jordan, Berks Catholic 

11 – Josiah Leonard, Bensalem 

11 – Justin Heffernan, Manheim Central 

11 – Kohen Lehman, North Penn-Mansfield 

11 – Marcus Williams, Easton Area

11 – Matthew Buchman, Hazleton Area

11 – Mikel Holden, Waynesboro

11 – Rogan Harter, Annville-Cleona

11 – Ryan Klimek, Perkiomen Valley

11 – Sy Burgos, East Pennsboro 

10 – Amari Kerr, Shippensburg

10 – Damian Garcia, Saucon Valley 

10 – Dylan Lease, Dallastown 

10 – Ibrahim Sanogo, Academy Park 

10 – Isaiah Freeman, Chester

10 – Justin Heffernan, Manheim Central 

10 – Leo Haros, Wyoming Area 

10 – Logan Castellano, Notre Dame GP 

10 – Nico Sciandra, Wyoming Area 

10 – Nyfise McIntyre, Upper Dublin 

10 – Owen Koch, Phoenixville 

10 – Steven Lukes, Kennard-Dale

10 – Will Laskowski, Upper Dauphin Area

Reception Touchdowns Leader(s)  (Minimum of 5)

15 – Aanjay Feliciano, Conrad Weiser 

15 – Mario Easterly, Bishop McDevitt 

14 – Kamil Foster, Bishop McDevitt 

14 – Carson Persing, Danville 

14 – Zach Fondl, Quakertown

13 – Brady Evans, Williams Valley 

13 – Colin Burdian, East Stroudsburg South

13 – Joey Flail, North Schuylkill

13 – Rian Glunk, Loyalsock

12 – TJ Schmalze, Wallenpaupack

11 – Cade Christopher, Northwestern Lehigh

11 – Kyle Williams Jr., Harrisburg 

10 – Cayden Hess, Jersey Shore

10 – Connor Shamany, Hazleton Area

10 – Erby Weller, Shippensburg 

10 – Ethan Mahan, Haverford High

10 – Jason Cullen, Minersville 

10 – Khameen Powell, Ridley 

9 – Damon Simpson, Wilson Area

9 – Joey Schlaffer, Exeter

9 – Imeire Manigault, Central York 

9 – Parker Hines, Central York 

9 – Rico Scott, Bishop McDevitt 

9 – Treyshawn Smith, Central York 

9 – Zach Zollers, Spring-Ford

8 – Anthony Ivey, Manheim Township 

8 – Braden Cummings, Elizabethtown

8 – Cory D’Antonio, Octorara

8 – Damian Tyminski, Pen Argyl 

8 – Dawson Debebe, Perkiomen Valley

8 – Jeff Nyamekye, Red Lion 

8 – Kevin Snyder, Lakeland

8 – Logan Schmidt, Big Spring

8 – Noah Lee, Upper Dublin

8 – Owen Sensenig, Manheim Central

8 – Tarif Muhammad, Notre Dame GP

8 – Trenten Smith, Cedar Cliff 

8 – Trey Freeman, Twin Valley

7 – Andrew Diehl, Mifflinburg 

7 – Beau Heyser, Lampeter-Strasburg 

7 – Bryce Currier, Eastern York

7 – Carl Brown, North Schuylkill

7 – Carson Bethea, Academy of the New Church

7 – Connor Black, Big Spring 

7 – Derek Thomas, Warrior Run

7 – Ethan Neidig, Bethlehem Freedom

7 – Gavin Mullins, Dover

7 – JR Strauss, Exeter

7 – Jared Graeff, Minersville 

7 – Joey Vevasis, Shenandoah Valley 

7 – Jon Seamans, Lakeland

7 – Josiah Jordan, Berks Catholic 

7 – Jose Almonte, East Stroudsburg South

7 – Kage Southerton, Honesdale

7 – Kenny Johnson, Dallastown 

7 – Kyle Marcinkevich, Mid Valley

7 – Lance Kim, Lower Merion 

7 – Michael Poruban, Perkiomen Valley

7 – Ryan Klimek, Perkiomen Valley

7 – Ryan Olexa, Upper Moreland

7 – Zack Gillen, Wilson Area

6 – Anton Beemelmanns, Wyoming Seminary

6 – Brody Rhodes, Waynesboro 

6 – Colton Calleung, Neumann Goretti

6 – Derrick Lambert, Garden Spot

6 – Eric McKee, Marple Newtown

6 – Gage Swanger, Spring-Ford

6 – Griffin Pensabene, Upper Dublin

6 – Jamaire Harden, Williamsport

6 – Jeremiah Knowles, Ephrata

6 – Joe Mastrangelo, Archbishop Ryan

6 – Karter Rude, Athens 

6 – Logan Castellano, Notre Dame GP

6 – Luke Horton, Sayre

6 – Nick Mancuso, Lakeland

6 – Owen Johnson, Bethlehem Freedom

6 – Patrick Gilhool, Elizabethtown

6 – Quinn Moody, Central Bucks East

6 – Rich Paczewski, Archbishop Ryan

6 – Rocco Pizano, Wyoming Area 

6 – Ryan Givhan, Academy of the New Church

6 – Staring Reaves, Chichester 

6 – Steele Wrigley, Octorara Area

6 – Taylor Wikert, Northwestern Lehigh

6 – Tyler Kaufman, Pottsgrove

6 – Tyler Woodman, Quakertown 

6 – William Smith, Chester

6 – Wyatt Younes, Catasauqua 

6 – Yasire Brooks, Belmont Charter School

5 – Ahmir Batts, Neumann Goretti

5 – Andrew McHugh, Archbishop Wood

5 – Brody Hinkle, Eastern York

5 – Chris Palmer, Belmont Charter School 

5 – Cooper Peacock, Jersey Shore 

5 – Corey Reinard, Midd-West 

5 – Darius Hill, Abraham Lincoln

5 – Derryl Fisher, Jim Thorpe 

5 – Eric Willis, Academy Park

5 – Evan Schriver, New Oxford 

5 – Gavin Gibbs, Notre Dame GP

5 – Griffin Huffman, Cumberland Valley 

5 – Frank DiDio, Cardinal O’Hara

5 – JJ Babcock, Athens

5 – Jack Harrison, Parkland 

5 – Jacob Bingaman, Mifflinburg 

5 – Jayson Lowe, Mid Valley

5 – Jerval Weeks-Shuler, Loyalsock 

5 – Kahlil Greenwood, Academy Park 

5 – Kamden Wyatt, Cheltenham 

5 – Kolten Kqira, Spring-Ford

5 – Landon Kennel, Manheim Township 

5 – Marco Pulizzi, Montoursville 

5 – Marquese Williams, Bishop McDevitt 

5 – Mason Yohn, Northern York

5 – Matthew Cusatis, Hazleton Area

5 – Michael Heckman, Manheim Township 

5 – Nick Ryan, Shenandoah Valley 

5 – Nolan Clayton, Upper Merion

5 – Quinn Brennan, York Catholic 

5 – Raeff Dicello, Pottsville 

5 – Rocco Ormando, Dallas

5 – Rohjhii Atkinson, Imhotep Charter

5 – Roling Davis, Abraham Lincoln

5 – Ross Eyer, Muncy 

5 – Ryan Sorge, La Salle College HS

5 – Seth McGroerty, Red Lion

5 – TJ Flite, Wilson (3)

5 – Trey Dianna, Conrad Weiser

5 – Tyler Wileczek, West Chester East

5 – Tysheer, Denmark, Roman Catholic 

5 – Yazeed Haynes, Neumann Goretti 

5 – Xavier Irizarry, Abraham Lincoln

Total Touchdowns Leader(s) (Minimum of 20)

44 – Nicholas Singleton, Governor Mifflin 

40 – Ethan Kohler, Perkiomen Valley

37 – Tahir Mills, Ridley 

34 – Brady Jordan, Jersey Shore

32 – Judd Novak, Manheim Central

31 – Marquese Williams, Bishop McDevitt 

31 – Matt Machalik, Palmerton Area

29 – Cayden Stem, Wilson Area

29 – Tyler Woodman, Quakertown 

28 – Tommy Wright, Haverford High

26 – Devin Ayala, Mid Valley

26 – Colin O’Sullivan, Upper Dublin

25 – Connor Hilling, Valley View

25 – Dillon Wakefield, Big Spring 

25 – Dion Bryant, Milton Hershey 

24 – Anthony Bourassa, Cocalico 

24 – Jontae Morris, Cedar Cliff 

23 – Eric Nangle, Exeter

22 – Cam Riccardo, Mid Valley

21 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh 

21 – Kael Godshalk, Bangor

21 – Pedro Felicinao, Mount Carmel Area

21 – Ron Blake, East Stroudsburg South

20 – Cade Christopher, Northwestern Lehigh 

20 – Hayden Packer, Jersey Shore 

20 – Josiah Jordan, Berks Catholic 

20 – Khani Knight, Abraham Lincoln

20 – Nasisy Harrison, Belmont Charter School

20 – Parker Bolesta, Dallas 

20 – Rocco Pulizzi, Montoursville  

20 – Ty Stauffer, Danville 

Scoring Leader(s) (Minimum of 50 points)

261 – Nicholas Singleton, Governor Mifflin 

240 – Ethan Kohler, Perkiomen Valley

222 – Tahir Mills, Ridley

201 – Matt Machalik, Palmerton Area

188 – Tyler Woodman, Quakertown 

186 – Marquese Williams, Bishop McDevitt  

179 – Ryan Klimek, Perkiomen Valley

164 – Ron Blake, East Stroudsburg South

163 – Devin Ayala, Mid Valley

150 – Connor Hilling, Valley View

150 – Dion Bryant, Milton Hershey 

158 – Anthony Bourassa, Cocalico 

146 – Jontae Morris, Cedar Cliff 

143 – Julien Stellar, Mount Carmel Area

142 – Kael Godshalk, Bangor Area

138 – Eric Nangle, Exeter 

138 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

134 – Dillon Wakefield, Big Spring 

122 – Cade Christopher, Northwestern Lehigh

122 – Eric Striba, Bangor 

121 – Shayne Reid, Athens

120 – Andre Weidman, Ephrata

120 – Rocco Pulizzi, Montoursville 

120 – Hayden Packer, Jersey Shore 

120 – Josiah Jordan, Berks Catholic 

120 – Ty Stauffer, Danville 

116 – Christian Cacchione, Berks Catholic 

114 – Davion Hill, Loyalsock

114 – Eric Willis, Academy Park

114 – Kyle Williams Jr., Harrisburg

114 – Logan Klitsch, Conrad Weiser

112 – Alex Achenbach, Williams Valley

109 – Breck Miller, Jersey Shore

108 – Cole Maholtz, Central Bucks South 

108 – Damian Simpson, Wilson Area

108 – Isaiah Cobb, Wyoming Valley West 

108 – Josh Little, Pope John Paul II

108 – Max Mosey, Central Dauphin 

104 – Kameron Wetzel, Tri-Valley 

104 – Logan Schmidt, Big Spring 

104 – Rian Glunk, Loyalsock 

102 – Brayden Porter, Souderton

102 – Cameryn Jackson, Upper Moreland 

102 – Cole Thomas, ELCO

102 – Dahir Adams, Parkland

102 – Parker Bolesta, Dallas 

100 – Aanjay Feliciano, Conrad Weiser 

100 – Ty Nixon, Muncy 

99 – Aaron Johnson, Danville

98 – Austin Johnson, Muncy 

98 – Carson Persing, Danville 

96 – Levan McFadden, York Catholic 

96 – Logan Castellano, Notre Dame GP 

96 – Travontai Davis, Pottsville 

95 – Jason Cullen, Minersville 

92 – Christopher Snyder, Upper Dauphin Area

92 – Mario Easterly, Bishop McDevitt

90 – Aidan Mencia, Waynesboro 

90 – Ben Manley, Mahanoy Area

90 – Berkeley Wagner, Lampeter-Strasburg 

90 – Brady Jordan, Jersey Shore 

90 – Brandon Hile, Selinsgrove 

90 – Colin Skeen, Valley View 

90 – Dominico Spataro, Lakeland

90 – Giovanni Malatesta, Lampeter-Strasburg 

90 – Joe Sciascia, Delaware Valley 

90 – Kamil Foster, Bishop McDevitt 

90 – Kohen Lehman, North Penn-Mansfield

90 – Kyle Lehman, Wissahickon 

90 – Matthew Buchman, Hazleton Area

90 – Tyler Rossi, Trinity 

86 – Tyler Yocum, Exeter 

86 – Zach Fondl, Quakertown

84 – Andrew Diehl, Mifflinburg 

84 – Jacob Kauffman, Lower Dauphin 

84 – John Eatherton, Quakertown 

84 – Kody Cresswell, Lackawanna Trail 

84 – Mikel Holden, Waynesboro  

84 – Pedro Feliciano, Mount Carmel Area 

84 – TJ Schmalze, Wallenpaupack 

83 – Mahkai Hopkins, Harrisburg 

81 – Noah Rohrer, Donegal 

81 – Tolan Stahl, Lower Moreland 

80 – Brady Evans, Williams Valley 

80 – Brady Morgan, Upper Dauphin Area

80 – Colin Burdian, East Stroudsburg South

80 – Ethan Shine, Central Bucks East

80 – Luke Williams, ELCO

80 – Staring Reaves, Chichester 

80 – Timothy Freeman, Cowanesque Valley

80 – Will Laskowski, Upper Dauphin Area 

79 – Walker Martin, Garden Spot 

78 – Amari Dunn, Pottsville 

78 – Amir Brunson, Pottsgrove 

78 – Camron Tinajero, Jim Thorpe 

78 – Carson Bethea, Academy of the New Church 

78 – Cole Transue, Easton Area

78 – Dominic Caruso, Twin Valley 

78 – Marcus Williams, Easton Area 

78 – Weston Stoltzfus, Octorara Area 

76 – Ethan Kohler, Perkiomen Valley 

76 – Trey McLeod, Imhotep Charter 

74 – Isaiah Wright, Malvern Prep 

74 – Nico Sciandra, Wyoming Area 

73 – Mason Yohn, Northern York

72 – Andrew Reidenbaugh, Lampeter-Strasburg 

72 – Hunter Patterson, Lackawanna Trail 

72 – Jackson Schools, Governor Mifflin 

72 – Josiah Leonard, Bensalem 

72 – Justin Heffernan, Manheim Central

72 – Mike Trainor, Octorara Area 

72 – Paulie Weinrich, Delaware Valley 

72 – Rocco Pizano, Wyoming Area

72 – Sy Burgos, East Pennsboro 

71 – Mikey Moser, Exeter 

70 – Jacob Copenhaver, Kennard-Dale 

69 – Matt Cole, Valley View 

68 – Andrew Adams, York Catholic 

68 – Harry Adieyefeh Jr., Spring-Ford 

68 – Isaac Sines, Cumberland Valley 

68 – John Mulville, Downingtown West 

68 – Leo Haros, Wyoming Area

68 – Ricky Pacana, Bermudian Springs 

68 – Steve Lukes, Kennard-Dale 

66 – Avrey Grimm, Owen J. Roberts 

66 – Brayden Horton, Sayre 

66 – Cayden Hess, Jersey Shore 

66 – Kamden Wyatt, Cheltenham 

66 – Nyfise McIntyre, Upper Dublin 

66 – Owen Koch, Phoenixville 

66 – Owen Sensenig, Manheim Central 

66 – Phoenix Music, Annville-Cleona 

66 – Rogan Harter, Annville-Cleona 

65 – Derek Witmer, Cedar Cliff 

64 – Adam Noll, Conrad Weiser 

64 – Connor Goehring, Schuylkill Haven 

64 – Daniel Lucykanish, Palmerton Area

64 – Ibrahim Sanogo, Academy Park 

64 – Isaiah Freeman, Chester

63 – Raeff Dicello, Pottsville 

62 – Anthony Smith, Shippensburg 

62 – Adam Howanitz, Valley View 

62 – Dylan Lease, Dallastown 

62 – Joey Schlaffer, Exeter

61 – Nicholas Garrido, Notre Dame GP 

60 – Amari Kerr, Shippensburg 

60 – Brittyn Eakins, New Oxford 

60 – Connor Shamany, Hazleton Area

60 – Cooper Peacock, Jersey Shore 

60 – Cyncir Bowers, Bishop McDevitt 

60 – Dalton Clymer, Northwestern Lehigh

60 – Damian Garcia, Saucon Valley 

60 – Damon Simpson, Wilson Area

60 – Erby Weller, Shippensburg 

60 – Juelz Goff, Central York 

60 – Luke Janiszewski, Western Wayne 

60 – Steele Wrigley, Octorara Area 

60 – Trenten Smith, Cedar Cliff 

60 – Trey Freeman, Twin Valley

60 – Wyatt Younes, Catasauqua  

60 – Zion Raison, Octorara Area

59 – Warren Stewart, Tamaqua Area

58 – Lucas Heydt, Palmerton Area

58 – Noble Thompson, Chester

58 – Richie Kowalski, Palmyra

56 – Coleton Mahorney, Dallastown

56 – Gaven Mullins, Dover 

56 – Zach Zollers, Spring-Ford

54 – Anthony Ivey, Manheim Township 

54 – Cameron Fabian, North Penn-Mansfield 

54 – Cole Bartram, Northern York

54 – Collin Roberts, Big Spring 

54 – Damian Tyminski, Pen Argyl 

54 – Imeire Manigault, Central York 

54 – Jeff Nyamekye, Red Lion 

54 – Jeremiah Hargrove, Carlisle 

54 – Jeremiah Knowles, Ephrata

54 – Jonathan Mellinger, Lampeter-Strasburg 

54 – Judd Novak, Manheim Central

54 – Matt Martin, Marian Catholic

54 – Mekhi Nelson, Wilkes-Barre 

54 – Mike Bentivegna, York Suburban 

54 – Nick Mancuso, Lakeland

54 – Parker Hines, Central York 

54 – Payton Cunningham, Lampeter-Strasburg 

54 – Reid Anderson, Red Lion 

54 – Rico Scott, Bishop McDevitt 

54 – Sean Curry, Pennridge 

54 – Shadrak Agyei, Wallenpaupack 

54 – Treyshawn Smith, Central York

54 – Tucker Teats, Selinsgrove 

54 – Xzavier Minium, Milton Area 

54 – Zack Gillen, Wilson Area

53 – Jake Reid, Malvern  Prep 

53 – Matt O’Gorman, Manheim Township 

53 – Michael Chiha, Bishop McDevitt 

52 – Beau Pribula, Central York 

52 – Ben Oestrike, Susquehannock 

52 – Brayden Cummings, Elizabethtown

52 – David Northup, Sayre 

52 – Stephen Jones, Palmerton Area

51 – Everett Bell, Delaware Valley 

51 – Josh Wasowicz, South Western 

51 – Roman Levant, Wallenpaupack 

50 – Aidan Myers, Schuylkill Haven 

50 – Brian Dym, Unionville

50 – Charlie Thompson, Scranton 

50 – Connor Caterbone, Manheim Central 

50 – Corey Diantonio, Octorara 

50 – Eden Johnson, Governor Mifflin

50 – Jackson Wydra, Dallas 

50 – Jared Graeff, Minersville 

50 – Jose Almonte, East Stroudsburg South

50 – Mitch Ragni, West Chester East

50 – Owen Carl, Upper Dublin 

50 – Semaj Carmichael, Boys’ Latin Charter School 

50 – Tyler English, Central Dauphin 

50 – Tarif Muhammad, Notre Dame GP

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David