Please support our Reporters
 


Open Dates
2024 HS Football Schedules
Coaching Jobs

Sublimated Uniforms


HS Football Scoreboard
 
 

WINNINGEST COACHES IN PIAA HISTORY
**ALL CAREER RECORDS UPDATED THROUGH 2022 SEASON**
200 or more career wins

Updated on 07/12/24

WE ARE WORKING ON UPDATING THIS PAGE
For any errors or missing coaches contact dave@easternpafootball.com

**Active Coaches in BOLD**

Name Teams Win-lost-Ties
Jim Roth Southern Columbia Area 499-68-2
George Curry Lake-Lehman, Berwick, Wyoming Valley West, Berwick 455-99-5
Jack Henzes Jr. Dunmore 444-164-8
Jim Render Carrolton (OH), Uniontown, Upper St. Clair 406-141-6
Don Bailey Forest Hills 375-120-8
Bob Wolfrum Wyomissing 357-88-1
Mike Williams Manheim Central 348-75-3
Frank Pazzaglia Metuchen (NJ), Blakely, Valley View, Mid Valley 344-141-8
Kevin Clancy Archbishop Carroll, Strath Haven 357-146-2
Joe Hamilton Midland, N. Brighton, Hempfield, Blackhawk 342-168-11
Mike Pettine Central Bucks West 326-42-4
John Hayes Bellwood-Antis 323-103-2
Stan Dakosty Marian Catholic 326-179-3
Terry Verrelli Wilmington Area 314-129-3
Steve Lennox Dickinson (DE), Interboro (229 wins) 313-115-2
Tim Rimpfel Trinity, Bishop McDevitt, Cumberland Valley 307-100-3
Tim Janocko Clearfield Area 307-121-3
George Novak Steel Valley, Woodland Hills 306-139-3
Gary Klingensmith Juniata 302-213-6
Bill Scott Elkton (MD), Warrior Run, Selinsgrove 301-175-1
Bill Cherpak Thomas Jefferson 301-54-0
Jim Algeo Lansdale Catholic 293-183-15
Joe “Jazz” Diminick Coal Twp., Susquenita, Kulpmont, Mount Carmel Area 290-91-9
Bob Stem Phillipsburg (NJ), Bethlehem Catholic (174 wins), Phillipsburg (NJ) 283-97-6
Jim Morgans Allentown CC, Salisbury, Bethlehem Freedom, Parkland 283-137-1
Bob Craig Newport, Cedar Cliff 282-144-11
Jack McCurry North Hills 281-108-9
Rick Pennypacker Pottsgrove 279-140-3
Gamp Pellegrini St. Thomas More, St. Joe’s Prep, Malvern Prep 277-144-9
Fred Ross Stroudsburg 272-222-4
Chuck Wagner Oakmont/Riverview, Fox Chapel, Springdale 270-202-11
J.P. Leidig Warren Area 270-124-27
Pat Tarquinio Ellwood City, Beaver Area 269-143-11
Rick Keeley (SH) Holy Name, Berks Catholic 268-149-3
Phil Bridenbaugh New Castle 265-64-25
Jim Garry McDonald, Fort Cherry 265-153-14
Ed Christian East Stroudsburg, East Stroudsburg South 265-161-3
Jim Cantafio Conestoga Valley, Wyoming Valley West, Wilson, Cedar Cliff 262-98-2
Ron Cohen Philadelphia George Washington 261-84-2
John Franco Altoona Area, Tyrone, Penn Cambria 261-128-2
Jim Wildman Sharon Area 259-104-7
Nick Kotys Shickshinny, Bloomsburg, Pottsville, Coral Gables (FL) 258-59-16
Elmer Carroll Greensburg, Wilkinsburg, Easton Area, Abington 255-69-12
Pete Antimarino Pitcairn, Gateway 255-93-13
Howard Weigle Windber, Tamaqua, Johnstown, McKeesport 252-73-13
Jack Henzes Sr. Blakely 251-51-14
Don Yannessa Aliquippa, Baldwin, Ambridge 249-137-7
J. Gawen Stoker Wellington Village (OH), Bald Eagle, Trinity, Indian Valley 248-197-4
Mike Ricci Garnet Valley 246-124-1
Bob Jacoby Bishop Canevin 243-176-7
Mike Zmijanac Aliquippa, Ringgold, Seton LaSalle 240-49-0
Frank Snyder, Sr. Williamstown, WV, Williams Valley, Upper Dauphin, Susquenita, and Susquehanna Township 238-151-11
Larry Wiser Clarion, Central Clarion 238-106-1
Tom Irwin Bishop Guilfoyle, Hollidaysburg, Bishop Guilfoyle 238-133-6
Dick Dilts Pine-Richland, Kiski Area 234-90-7
Dave Baker Central (6), Williamsburg 233-211-11
Art Walker Jr. North Allegheny 231-68-0
Paul Farnan Pius X, Warren Hills (NJ), Bangor 231-107-13
Phil Marion Ridley 228-58-15
George Shue Littlestown, Red Lion 228-98-5
Paul Marranca Wyoming Area, Nanticoke, Wyoming Area, Hazleton Area 227-101-2
Ted Jackson Dallas 227-79-3
Joe McNicholas Ridley 226-28-3
Mina George Kanty Prep, Erie Cathedral Prep, Girard 225-121-3
Ken Millen Lansford, Tamaqua, Carlisle 223-81-22
Drew Darrah Souderton 223-140-6
Bob Stone Greenville Area 222-75-7
Harry Clarke Verona, Midway, Reynoldsville, Central-Martinsburg 221-86-16
Hank Bernat Branford (FL), Owen J. Roberts 221-145-17
Lindy Lauro New Castle 220-104-15
Denny Frew Delone Catholic 220-101-3
Gary Gouse Portage 219-84-0
Dick Beck North Penn 218-52-0
George Smith McKeesport Area 217-110-5
Guy Montecalvo Washington, Canon-McMillan 216-97-2
Steve Shiffert Easton Area 216-89-1
Ed Dalton McGuffey, Purchase Line, Mount Pleasant, Altoona and Trinity 216-152-1
Miller Moyer Canton 214-121-8
Art Walker, Sr. Mount Lebanon, Shady Side Academy 213-79-6
James “Rab” Currie Monessen, Charleroi 212-106-10
Tim Montgomery Shamokin, Williamsport, Altoona Area 212-112-3
Brad Livingston Central York 211-153-4
Lou Falconi Farrell Area 210-91-6
Dean McGee Northern Bedford County, Bedford Area 207-89-13
Frank Bongivengo Shenango 207-106-12
Butch Keller Honesdale, Western Wayne, Bishop O’Hara, Holy Cross 207-161-4
Jim Bergen Montoursville 206-76-2
Gerry Page Laurel Valley 206-94-4
Jeff Metheny Waynesburg Central, Hampton and Bethel Park 206-144-0
Gump May Bishop McDevitt, Hershey 206-164-5
Ray Raffin Wyalusing Valley 205-145-7
Paul Simcoe Coudersport 204-78-8
Jim Fennell Kingston, Wyoming Valley West, Bishop Hoban 204-106-11
Frank Krevetski United, Bishop McCort, United, Somerset 204-110-4
Jack Yohe Columbia, Hempfield (3) 204-131-5
Bap Manzini Bellmar, Thomas Jefferson 203-74-8
Roger Grove Norristown 203-97-0
Harold Price Williamsburg, Windber Area, Hollidaysburg 203-99-8
Ed Conto Karns City, A-C Valley 203-126-3
Elio Ghigiarelli Old Forge 202-89-27
Gene Matsook Rochester 209-68
Jack Connor South Western, Hanover Area (3) 201-197-10
Don Early Bell Township, Washington Township, Freeport 200-51-8