Please support our Reporters
 


League Standings
Scoring Stats
Statewide Schedules

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2021 Final Stat Leaders: Defense

Written by: on Saturday, February 5th, 2022. Follow David Mika on Twitter.

 

EasternPAFootball.com final statistical leaders for the 2021 season

Updating list daily

I emailed the Head Coaches the blank form for my final stat leaders.

If you didn’t receive an email and have a player(s) that you would like on the list email me at Dave@easternpafootball.com.


Tackle Leader(s) (Minimum 50 total tackles)

175 – Weston Pick, Montgomery

169 – Bailey Hadzinikolov, Muncy

150 – Joe Vevasis, Shenandoah Valley 

144 – Phil Picciotti, Pennridge

134 – Luke Pollock, Souderton 

130 – Gian Greggo, Pen Argyl 

131 – Karter Peacock, Jersey Shore

127 – Alex Kozlosky, Shenandoah Valley 

121 – Colin Ibarra, Pine Grove

121 – Hadyn Packer, Jersey Shore

118 – Bryan Heleski, Perkiomen Valley

118 – Chandon Maurer, Line Mountain 

115 – Michael Sipps, Cowanesque Valley

109 – Connor Davis, Jersey Shore

109 – Jake DelGaudio, Dallas

107 – Jackson Millen, Wilson Area

106 – Connor Omlor, Council Rock South

106 – James Denicola, Palmerton Area

105 – Andrew Hackart, Northern York

105 – Gage Young, Perkiomen Valley

101 – TJ Schmalze, Wallenpaupack

100 – Austin Hadley, Panther Valley

99 – Cole Bartram, Northern York

98 – Alex Long, Annville-Cleona

98 – Tyler Pfizenmayer, Saucon Valley

97 – Joe Walko, Marian Catholic

97 – Matt Martin, Marian Catholic

94 – Dominic Dengler, Palmerton Area

91 – Travis Martin, Ephrata

90 – Blaine Snyder, Northwestern Lehigh

90 – James Dube, Minersville

89 – Garrett Lehman, Pine Grove

89 – Joel McClintock, Northern York

89 – Max Neeson, Pottsgrove

89 – Noble Thompson, Chester

88 – Joe Fortunato, Council Rock South

88 – Max Mickel, Honesdale

86 – Damien Bogsch, Marple Newtown

85 – Beau Keim, Line Mountian

85 – Lucas Heydt, Palmerton Area

85 – Shade Klotz, Palmerton Area

85 – Thomas Davitt, Mount Carmel Area

84 – Jeremiah Knowles, Ephrata

84 – Julien Stellar, Mount Carmel Area

84 – Nico Medlar, Parkland 

84 – Ryan Cuba, Dallas

83 – Deric Hoover, Ephrata

83 – Qay’Von Minor, Hazleton Area

82 – Brian Dunne, Shenandoah Valley 

82 – Brock Belmont, Elizabethtown

82 – Carson Pascoe, Perkiomen Valley

82 – Dylan Harford, Athens

82 – Jake Curcio, Lakeland

82 – Jeremiah Clark, Wissahickon

82 – Quintin Pfautz, Ephrata

81 – Kahlen Watt, Manheim Central

81 – Nick Curotto, Souderton

81 – Nick Haas, Manheim Central

80 – Zakai Hendricks, Wilson Area

79 – Andrew Sabo, Northwestern Lehigh

79 – Dalton Clymer, Northwestern Lehigh

79 – Nick Wolff, Pine Grove

79 – Ryan Matyas, Hazleton Area

79 – Tate Sechrist, Jersey Shore

78 – CJ Hinton, Honesdale

78 – Hayden Haver, Elizabethtown

78 – Jaydin Mabry, Ephrata

78 – Jeremy Brewer, Perkiomen Valley

78 – Michael Farronato, Mount Carmel Area

77 – Harrison Daily, Palmerton Area

76 – Jon Seamans, Lakeland

76 – Luke Ricci, Perkiomen Valley

75 – Andre Weidman, Ephrata

75 – Andrew Gingrich, Northern York

75 – Jesse Rodino, Marian Catholic

75 – Luke Stevenosky, Minersville

75 – Owen Johnson, Bethlehem Freedom

74.5 – Joey Kovacic, Upper Merion

74 – Brady Jordan, Jersey Shore

74 – Daniel Macon, Bethlehem Freedom

73 – Evan Pochas, Lakeland

73 – Jake Hillibush, Mahanoy Area

73 – Karter Rude, Athens

73 – Kooper Peacock, Jersey Shore

73 – Lacota Dippre, Lakeland

73 – Ryan Horvath, Spring-Ford

72 – Jaxson Chowansky, North Schuylkill

72 – Logan Saunders, Manheim Central

72 – Tyler Garcia, Notre Dame GP

71 – Daquan Stephens, Abraham Lincoln

71 – Seth Heinsey, Ephrata

70 – Mitchell Masten, Hazleton Area

70 – Nick Buchys, Neshaminy

69 – Brock Polinsky, Minersville

69 – Colin Ferrell, Chester

69 – Jayden Rusyn, Wyoming Area 

69 – Ryan Boozer, Perkiomen Valley

69 – Taylor Wikert, Northwestern Lehigh

69 – Wyatt Shaffer, Line Mountain 

68 – Bode Sipel, Manheim Central

68 – Bryce Currier, Eastern York

68 – Devin Shepherd, East Pennsboro

68 – Lorenzo Yourey, Minersville

68 – Raimon Abreu, Hazleton Area

68 – Rawlin Melendez, Marian Catholic

67 – Aaron Crossley, Wyoming Area 

67 – Daniel Gardee, Abraham Lincoln

67 – Kyree Butler, Upper Dublin

67 – Rocco Daugherty, Manheim Central

66 – Ethan O’Neill, Notre Dame GP

66 – Dainn Vassallo, Notre Dame GP

65 – Aidan Kritzer, Line Mountain 

65 – Peter Corcoran, Haverford High

64 – Aaron Crumrine, Pine Grove

64 – Elia Lini, Wyoming Seminary

64 – Ethan Shine, Central Bucks East

64 – Greg Campbell, Bangor Area

64 – Matt Jesse, Dallas

63 – Eli Macfarlane, Elizabethtown

63 – Eric Shunk, Wilson Area

63 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

63 – Lorenzo Feliciano, Bethlehem Freedom

63 – Sean Sarley, Northern York

62 – Nick Ryan, Shenandoah Valley 

61 – Jaden Weit, Manheim Central

61 – Jeremiah Gates, Chester

61 – Mark Karcutskie, Dallas

61 – Will Fish, Spring-Ford

60 – Brayden Feisel, Nativity BVM

60 – Kade Sottolano, Cowanesque Valley

60 – Caleb Nichols, Athens

60 – Cayden Stem, Wilson Area

60 – Victor Pagan, Parkland

59 – Antonio Caiazzo, Notre Dame GP

59 – Dan Voglesong, Central Bucks East

59 – John Gates, Chester

59 – Nick Rodriguez, Upper Dublin

59 – Noah Morine, West Chester East

59 – Sam Gunning, Northern York

59 – Tyler Fahnestock, Manheim Central

58 – Cade Shultz, Minersville

58 – Dominico Spataro, Lakeland

58 – Mitch Ragni, West Chester East

58 – Sam Filip, Wallenpaupack

57 – Nick Elko, Wyoming Area 

57 – Steele Depetrillo, Pope John Paul II

57 – Steven Lilly, Palisades 

56 – Ben Dunstan, Northwestern Lehigh

56 – Brayden Burkholder, Elizabethtown

56 – Jake Beaudoin, Perkiomen Valley

56 – Jon Clauss-Walton, Lakeland

55 – Brayden Landherr, Pennridge

55 – Jonny Small, Marple Newtown

55 – Josh Angelo, Mid Valley

55 – Lucas Miller, Northwestern Lehigh

55 – Luke Smurl, Lakeland

55 – Markus Barnett, Neshaminy

55 – Zack Rooney, Jersey Shore

54 – Adam Scott, North Schuylkill

54 – Brock Harris, Easton Area

54 – Colin Schuckert, Neshaminy

54 – Jake Mundy, Honesdale

54 – Logan Castellano, Notre Dame GP

54 – Nick Carter, Central Bucks East

54 – Phoenix Music, Annville-Cleona

53 – Aaron Frasch, Shamokin

53 – Austin Confer, Warrior Run

53 – Cole Freeman, Ephrata

53 – Matthew McVeigh, West Chester East

53 – Mike Trainor, Octorara

53 – Nathan King, Wilson Area

53 – Nathan McGruder, Wyoming Seminary

53 – Riley Hackett, Upper Dublin

53 – Troy Pritchard, Athens

52 – Braelin Moore, Bethlehem Freedom

52 – Chase Lentz, Upper Dauphin

52 – Daniel Lucykanish, Palmerton Area

52 – Emilio Gonzalez, Palmerton Area

52 – Hayden Brown, Ridley 

52 – Jaron Bullick, Lakeland

52 – John Kauffman, Honesdale

52 – Josh Ludlow, Notre Dame GP

52 – Kenny Winters, Chester

52 – Logan Smedley, Warrior Run

52 – Mason Weaver, Manheim Central

52 – Paul Burkholder, Bangor Area

52 – Stephen Reutlinger, Pennridge

51 – Alexie Sangster, Bethlehem Freedom

51 – Hunter McConnell, Pine Grove

51 – Kaden King, Octorara

51 – Matthew Buchman, Hazleton Area

51 – Ty Sander, Palmerton Area

50 – Alex Hepler, Upper Dauphin 

50 – Chris Kohlbrenner, Upper Dublin

50 – Chris Kerns, Souderton

50 – Ethan Missimer, Annville-Cleona

50 – Jimmy Hally, Marple Newtown

50 – Joe Marranca, Wyoming Area 

50 – Riley Runnels, Elizabethtown

50 – Tristan Cairnes, Upper Dublin

50 – Xander Brown, Muncy

Tackle for loss Leader(s) (Minimum 5)

26.0 – Lacota Dippre, Lakeland

24.0 – Chase Lentz, Upper Dauphin

23.0 – Jeremiah Gates, Chester

19.0 – Hadyn Packer, Jersey Shore

19.0 – Phil Picciotti, Pennridge

18.5 – Beau Keim, Line Mountian

18.0 – Damien Bogsch, Marple Newtown

17.0 – Nick Buchys, Neshaminy

17.0 – Tate Sechrist, Jersey Shore

16.0 – Joe Walko, Marian Catholic

16.0 – Karter Peacock, Jersey Shore

16.0 – Luke Smurl, Lakeland

15.5 – Wyatt Shaffer, Line Mountain

15.0 – Adam Scott, North Schuylkill

15.0 – Dillon Johns, Upper Dauphin

15.0 – Josh Angelo, Mid Valley

15.0 – Stephen Reutlinger, Pennridge

15.0 – Zack Rooney, Jersey Shore

14.0 – Chase Grassmyer, Upper Dauphin

14.0 – Jesse Rodino, Marian Catholic

14.0 – Julien Stellar, Mount Carmel Area

14.0 – Kade Sottolano, Cowanesque Valley

14.0 – Matthew Scicchitano, Mount Carmel Area

14.0 – Steven Davis, North Schuylkill

13.0 – Alex Hepler, Upper Dauphin

13.0 – Chris Long, North Schuylkill

13.0 – Cole Freeman, Ephrata

13.0 – Colin Ferrell, Chester

13.0 – Connor Davis, Jersey Shore

13.0 – Dominic Dengler, Palmerton Area

13.0 – Jacob Weaver, Bangor Area

13.0 – Nasir Robinson, Wyoming Seminary

13.0 – Shade Klotz, Palmerton Area

13.0 – Yari Johnson, Line Mountain 

12.5 – Weston Nolt, Ephrata

12.0 – Bailey Hadzinikolov, Muncy

12.0 – Jabree Davis, Chester

12.0 – Noah Rode, Parkland

12.0 – Steele Depetrillo, Pope John Paul II

11.0 – Anthony Silfani, Notre Dame GP

11.0 – Brian Dunne, Shenandoah Valley 

11.0 – Brock Boyer, Parkland

11.0 – Javon Frutchey, Easton Area 

11.0 – Noble Thompson, Chester

11.0 – Riley Hackett, Upper Dublin

11.0 – Will Fish, Spring-Ford

10.5 – Cade Schultz, Minersville

10.5 – James Ellis, Ephrata

10.0 – Dominico Spataro, Lakeland

10.0 – Kenny Winters, Chester

10.0 – Matthew Kelley, Mount Carmel Area

10.0 – Mitch Ragni, West Chester East

10.0 – Quintin Pfautz, Ephrata

10.0 – Rawlin Melendez, Marian Catholic

10.0 – Ryan Givhan, Academy of the New Church

10.0 – Sean Wenrick, Upper Dauphin

9.5 – Andrew Hackart, Northern York

9.5 – Chandon Maurer, Line Mountian

9.5 – Lorenzo Yourey,  Minersville

9.0 – Aiden Elliott, Souderton 

9.0 – Brayden Boyer, Line Mountain 

9.0 – Clayton Christman, Palmerton Area

9.0 – Connor Omlor, Council Rock South

9.0 – Jake DelGaudio, Dallas

9.0 – Logan Castellano, Notre Dame GP

9.0 – Luke Pajovich, Spring-Ford

9.0 – Matt Martin, Marian Catholic

9.0 – Nick Nestico, Mount Carmel Area

9.0 – Nino Rizzolino, Easton Area 

8.5 – James Dube, Minersville

8.5 – Luke Tobin, Minersville

8.5 – Matthew Cantwell, Marple Newtown

8.5 – Peter Corcoran, Haverford High

8.5 – Travis Martin, Ephrata

8.0 – Aaron Crossley, Wyoming Area 

8.0 – Gage Young, Perkiomen Valley

8.0 – Gavin Shafer, Spring-Ford

8.0 – Jack Dunkley, Neshaminy

8.0 – Jesse Ruisch, Parkland

8.0 – Kyree Butler, Upper Dublin

8.0 – LaFennis Mays Jr., Chester

8.0 – Robbie Weitz, North Schuylkill

8.0 – Rocco Fluck, Honesdale

8.0 – Sam Filip, Wallenpaupack

8.0 – Thomas Davitt, Mount Carmel Area

8.0 – Zach Zollers, Spring-Ford

7.0 – Brayden Feisel, Nativity BVM

7.0 – CJ Hinton, Honesdale

7.0 – Chris Kerns, Souderton

7.0 – Deric Hoover, Ephrata

7.0 – Evan Pochas, Lakeland

7.0 – Max Neeson, Pottsgrove

7.0 – Hayden Brown, Ridley

7.0 – James Denicola, Palmerton Area

7.0 – James McCoy, Souderton

7.0 – Jayden Rusyn, Wyoming Area 

7.0 – Jahdon Wilson, Neshaminy

7.0 – Jaxson Chowansky, North Schuylkill

7.0 – Jeremiah Clark, Wissahickon

7.0 – Joe Fortunato, Council Rock South

7.0 – Joe Marranca, Wyoming Area 

7.0 – John Mills, Marian Catholic

7.0 – Jon Clauss, Lakeland

7.0 – Kooper Peacock, Jersey Shore

7.0 – Lucas Heydt, Palmerton Area

7.0 – Markus Barnett, Neshaminy

7.0 – Mason Ormsby, Lakeland

7.0 – Michael Sipps, Cowanesque Valley

7.0 – Miche Robbins, Cowanesque Valley

7.0 – Seth Heinsey, Ephrata

7.0 – Ty Sander, Palmerton Area

6.5 – Luke Stevenosky, Minersville

6.5 – Nick Curotto, Souderton

6.0 – Brayden Burkholder, Elizabethtown

6.0 – Brock Harris, Easton Area 

6.0 – Carson Pascoe, Perkiomen Valley

6.0 – Dainn Vassallo, Notre Dame GP

6.0 – Donnie Nicoline, Spring-Ford

6.0 – Dorian Miller, Chester

6.0 – Ethan Carper, Warrior Run

6.0 – Evan Stanakis, North Schuylkill

6.0 – Isaiah Betz, Warrior Run

6.0 – Jack Miller, Nativity BVM

6.0 – Jacob Dobrowolski, Pope John Paul II

6.0 – Jeremy Sharpe, Neshaminy

6.0 – Justin Holmes, Northwestern Lehigh

6.0 – Luke Pollock, Souderton

6.0 – Mitchell Masten, Hazleton Area

6.0 – Neekoli, Carabello, North Schuylkill

6.0 – Riley Runnels, Elizabethtown

6.0 – Ryan Horvath, Spring-Ford

6.0 – Ryan Matyas, Hazleton Area

6.0 – Skyler Boss, Central Bucks East

6.0 – Xander Brown, Muncy

5.5 – Colby Rebuck, Line Mountain 

5.5 – Jason Petrozino, Minersville

5.5 – Joel McClintock, Northern York

5.5 – Sam Gunning, Northern York

5.0 – Blaise Sokach-Minnick, Wyoming Area 

5.0 – Brayden Landherr, Pennridge

5.0 – Dale Moehring, Wyoming Seminary

5.0 – Ean Bump, Cowanesque Valley

5.0 – Harrison Dailey, Palmerton Area

5.0 – Jacob Schmitt, Cowanesque Valley

5.0 – Jake Beaudoin, Perkiomen Valley

5.0 – James Carter, Notre Dame GP

5.0 – James Rodino, Marian Catholic

5.0 – Jared Tinari, North Schuylkill

5.0 – Joey Nase, Souderton

5.0 – Kahlil Williams, Souderton

5.0 – Logan Lentz, Elizabethtown

5.0 – Mario Kljajic, Wyoming Seminary

5.0 – Mike Bendowski, Spring-Ford

5.0 – Nick Cruji, Wyoming Seminary

5.0 – TJ Schmalze, Wallenpaupack

5.0 – Troy Pritchard, Athens

5.0 – Tyler Pfizenmayer, Saucon Valley

Sack Leader(s) (Minimum of 5)

11.0 – Jacob Weaver, Bangor Area

10.0 – Damien Bogsch, Marple Newtown

9.0 – Chase Lentz, Upper Dauphin

9.0 – Lacota Dippre, Lakeland 

8.0 – Brock Boyer, Parkland

8.0 – Luke Smurl, Lakeland

7.5 – Tate Sechrist, Jersey Shore

7.0 – Adam Scott, North Schuylkill

7.0 – Austin Hadley, Panther Valley

7.0 – Kade Sottolano, Cowanesque Valley

6.5 – Braelin Moore, Bethlehem Freedom

6.5 – Cole Freeman, Ephrata

6.5 – Dierk Stetts, Jersey Shore

6.5 – Logan Saunders, Manheim Central

6.5 – Matthew Scicchitano, Mount Carmel Area

6.0 – Andrew Sabo, Northwestern Lehigh

6.0 – Beau Keim, Line Mountian

6.0 – Chris Long, North Schuylkill

6.0 – James Denicols, Palmerton Area

6.0 – Jim Beltre, Hazleton Area

6.0 – Kyree Butler, Upper Dublin

6.0 – Lorenzo Yourey, Minersville

6.0 – Quadeer Smith, Abraham Lincoln

6.0 – Riley Hackett, Upper Dublin

6.0 – Shade Klotz, Palmerton Area

6.0 – Skyler Boss, Central Bucks East

6.0 – Zach Zollers, Spring-Ford

5.0 – Andrew Hackart, Northern York

5.0 – Connor Davis, Jersey Shore

5.0 – Dillon Johns, Upper Dauphin

5.0 – Hadyn Packer, Jersey Shore

5.0 – Jake Beaudoin, Perkiomen Valley

5.0 – Javon Frutchey, Easton Area

5.0 – Josh Angelo, East Pennsboro

5.0 – Matthew Cantwell, Marple Newtown

Interception Leader(s) (Minimum 4)

9 – Ross Eyer, Muncy

7 – Matt Machalik, Palmerton Area

7 – Rian Glunk, Loyalsock

6 – Brayden Cummings, Elizabethtown

6 – Cayden Hess, Jersey Shore

6 – Cole Turner, Spring-Ford

5 – Chris Kohlbrenner, Upper Dublin

5 – Connor Stofanak, Bethlehem Freedom

5 – Jayson Lowe, Mid Valley

5 – Kahlen Watt, Manheim Central

5 – Lorenzo Feliciano, Bethlehem Freedom

5 – Paul Defuscio, Marple Newtown

5 – Zach Paczewski, Dallas

4 – Brady Jordan, Jersey Shore

4 – CJ Winters, Souderton

4 – Dominico Spataro, Lakeland

4 – Jared Graeff, Minersville

4 – Joe Vevasis, Shenandoah Valley 

4 – Landon Mace, Upper Dauphin

4 – Matt Labouliere, Central Bucks East

4 – Matthew Cusatis, Hazleton Area

4 , Noah Dolbin, Nativity BVM

Fumble Recovery Leader(s) (Minimum 2)

5 – Jeremy Mooney, Palmerton Area

4 – Devin Shepherd, East Pennsboro

3 – Cade Schultz, Minersville

3 – Jared Tinari, North Schuylkill

3 – Kaden King, Octorara

3 – Logan Saunders, Manheim Central

3 – Logan Smedley, Warrior Run

3 – Luke Smurl, Lakeland

3 – Matthew Scicchitano, Mount Carmel Area

3 – Peter Corcoran, Haverford High

3 – Steven Davis, North Schuylkill

3 – Tyler Pfizenmayer, Saucon Valley

3 – Will Kerrick, Parkland 

2 – Alex Chickson, Wyoming Area 

2 – Alex Cruz, Notre Dame GP

2 – Alex Hepler, Upper Dauphin

2 – Alex Kozlosky, Shenandoah Valley

2 – Anthony Stidham, Ephrata

2 – Ben Manley, Mahanoy Area

2 – Ben Walters, Northwestern Lehigh

2 – Blaise Sokach-Minnick, Wyoming Area 

2 – Brady Morgan, Upper Dauphin

2 – Cael Quick, Mahanoy Area

2 – Cayden Stem, Wilson Area

2 – Dalton Drake, Palmerton Area

2 – Drew Mruk, Wyoming Area 

2 – Harrison Dailey, Palmerton Area

2 – Jack Dunkley, Neshaminy

2 – Jake Curcio, Lakeland

2 – James Denicola, Palmerton Area

2 – James Dube, Minersville

2 – James Ellis, Ephrata

2 – Jason Dawkins, Abraham Lincoln

2 – Jeremy Sharpe, Neshaminy

2 – Javier Parks, Eastern York

2 – Jesse Rodino, Marian Catholic

2 – Kendall Robinson, Palmerton Area

2 – Lacota Dippre, Lakeland

2 – Lucas Heydt, Palmerton Area

2 – Mike Oblas, Mahanoy Area

2 – Mike Trainor, Octorara

2 – Nick Haas, Manheim Central

2 – Owen Johnson, Bethlehem Freedom

2 – Patrick McClellan, Northern York

2 – Rocco Daugherty, Manheim Central

2 – Seth Heinsey, Ephrata

2 – TJ Schmalze, Wallenpaupack

2 – Tyler Garcia, Notre Dame GP

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David