Please support our Reporters
 


Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2020 Final Stat Leaders: Defense

Written by: on Monday, December 7th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

EasternPAFootball.com final statistical leaders for the 2020 season

Updating list daily ←

I emailed the Head Coaches the blank form for my final stat leaders.

If you didn’t receive an email and have player(s) that you would like on the list email me at Dave@easternpafootball.com.

 

Tackle Leader(s) (Minimum 50 total tackles)

144 – Brody Robinson, Pine Grove

123 – Mason Raup, Danville

122 – Collin Ibarra, Pine Grove

118 – Duncan Weir, Shikellamy 

108 – Grant Bayesa, Camp Hill

106 – Jack Smith, Central York

99 – Colby Springman, Montgomery

95 – Evan Strausbaugh, Montgomery

94 – Carter Glassmyer, Central York

93 – Josh Leininger, Pine Grove

91 – Bradley Leon, Montgomery

90 – Seth Griffiths, Central York

90 – Teague Hoover, Selinsgrove 

89 – Nick Creisher, York Catholic

89 – Shea Morgan, Pine Grove

87 – Jesse Engle, Williams Valley

86 – Zach Mowchan, Northern York

85 – Joey Rivituso, Notre Dame GP

85 – Owen Ordonez, Lewisburg

85 – Tanner Richmond, New Hope-Solebury

85 – Jackson Yoder, Williams Valley

84 – Jaxson Chowansky, North Schuylkill

83 – Lane Lehman, Pine Grove

83 – Max Moyers, Lewisburg 

82 – Hayden Packer, Jersey Shore

80 – Jaeion Perry, Steelton-Highspire

80 – Logan Pick, Montgomery

79 – Owen Coffield, Northwestern Lehigh

79 – Ezi Hite, Williams Valley

79 – Hunter Fitterling, Northern York

78 – Gavin Amerman, Pen Argyl 

78 – Mike Vite, Wilson Area (11)

77 – Ian Paul, Shamokin 

77 – Owen Buck, Palmerton Area

76 – Thayden Miller, Montgomery

75 – Ben Manley, Mahanoy Area

75 – Gage Young, Perkiomen Valley

74 – Brody Hock, Bloomsburg

72 – Devon Deem, Montgomery

72 – Gabe Packer, Jersey Shore

72 – Shane Hartzell, Pennridge

71 – Coltyn Sempko, Shikellamy 

71 – Max Delaye, Camp Hill

70 – Ayden Ney, Pine Grove

70 – Patrick Yoder, Pottsville 

69 – Brock Polinsky, Minersville

67 – Amari Williams, Steelton-Highspire

67 – Ben Marino, Montgomery

67 – Owen Peloner, Wilson Area (11)

66 – Cole Luckenbaugh, Central York

66 – Dominick Bridi, Line Mountain

66 – Joey DeRossi, Palmerton Area

66 – Michael Hynes, Easton Area

66 – Tamir Jackson, Easton Area

65 – Cole Serfass, Palmerton Area

64 – Bailey Blaschak, Northern York

64 – Blake Cruz, Northern York

64 – Eric Shunk, Wilson Area (11)

64 – James Dube, Minersville

63 – Leroy Johnson, Allentown Central Catholic 

63 – Nico Holder, Perkiomen Valley

62 – Joe Kostelac, Northern York

62 – Mason Reber, Schuylkill Haven

61 – Aeden Holler, Loyalsock

61 – Davis Marshall, Shikellamy 

61 – Logan Smedley, Warrior Run

61 – Logan Williard, Williams Valley

60 – Aaron Crumrine, Pine Grove

60 – Aiden Myers, Schuylkill Haven

60 – Ethan Recker, Palmerton Area

60 – Gabe Benjamin, Danville

60 – Hunter Connell, Palmerton Area

60 – Ian Persing, Danville

60 – Phil Picciotti, Pennridge 

59 – Brock Polinsky, Minersville

59 – Gage Wolfe, Shikellamy 

59 – Jared Reto, Bangor

59 – Lavon Johnson, Allentown Central Catholic  

58 – Jacob Shermeyer, East Pennsboro

58 – Will Jordan, Notre Dame GP

57 – Kody Schell, North Schuylkill

57 – TJ Wagner, Nativity BVM

56 – Caleb Martz, Bloomsburg

56 – Connor Fitzgerald, Shikellamy 

56 – Danny Guzevich, Bloomsburg 

56 – Jeremiah Clark, Wissahickon

56 – Micah Miller, Shamokin 

56 – Ty Pfizenmayer, Saucon Valley

55 – Broc Bender, Nazareth Area

54 – Nathan Michael, Warrior Run

53 – Christian Doi, Camp Hill

53 – Garret Laudenslager, Line Mountain

53 – James Dube, Minersville

53 – Mark Lapioli, Central Bucks East 

53 – Owen Petrich, Central Bucks South

53 – Zach Gordon, Danville

51 – Chad Parton, Salisbury 

51 – Elijah DeArment, Camp Hill

51 – Tydre Holland, Steelton-Highspire

50 – Antonio Ciarlello, Perkiomen Valley

50 – Ben Webb, Jersey Shore 

50 – Cameron Smeltz, Line Mountain

50 – Christopher Thompson, La Salle College HS 

50 – Dan Ficca, Central Dauphin 

50 – Gian Greggo, Pen Argyl

50 – Jacob Horton, Souderton

50 – Luke Pollock, Souderton

 

Tackle for loss Leader(s) (Minimum 5)

26 – Mason Raup, Danville

21 – Lavon Johnson, Allentown Central Catholic 

19 – Leroy Johnson, Allentown Central Catholic 

17 – Aeden Holler, Loyalsock

17 – Bailey Blaschak, Northern York

17 – Darryl Simpson, Archbishop Carroll 

17 – Evan Niedrowski, Wyomissing Area

15 – Will Jordan, Notre Dame GP

14 – Bryan Bowen, Jim Thorpe

14 – C.J. Dippre, Lakeland

14 – Ezi Hite, Williams Valley

14 – Tamir Jackson, Easton Area

13 – Kiyler Raye, Steelton-Highspire

13 – Tydre Holland, Steelton-Highspire

12 – Ben Manley, Mahanoy Area

12 – Jared Groller, Emmaus

12 – Johnny Pergine, Bishop McDevitt (12)

12 – Kody Schell, North Schuylkill

12 – Owen Coffield, Northwestern Lehigh

12 – Seth Griffiths, Central York

12 – Zach Mowchan, Northern York

11.5 – Dominick Bridi, Line Mountain 

11.5 – Johnnie Ebert, Marple-Newtown

11 – Broc Bender, Nazareth Area

11 – Brody Hock, Bloomsburg 

11 – Connor Goehring, Schuylkill Haven

11 – Hayden Packer, Jersey Shore

11 – Jaeion Perry, Steelton-Highspire

11 – Joey Rivituso, Notre Dame GP

11 – Josh Hellauer, Spring-Ford

11 – Steven Davis, North Schuylkill

11 – Tanner Richmond, New Hope-Solebury

10 – Bobby Walchak, Pottsville

10 – Dalton Dugan, Jersey Shore

10 – Derek Hunter, Jim Thorpe

10 – Jacob Shermeyer, East Pennsboro

10 – Patrick Yoder, Pottsville

10 – Robbie Weitz, North Schuylkill

10 – Robert Jackson, Archbishop Wood 

10 – Ryan Horvath, Sping-Ford

10 – Shane Collier, Archbishop Wood

9 – Adam Scott, North Schuylkill

9 – Bryson Heydt, Jim Thorpe

9 – Cross Douglas, Lakeland

9 – Cruz Banda, Williams Valley

9 – Hunter Connell, Palmerton Area

9 – Ian Tokarick, Schuylkill Haven

9 – James Dube, Minersville

9 – Jeremiah Trotter Jr., St. Joseph’s Prep

9 – Nick Fekete, Northern York

9 – Shane Pothering, Schuylkill Haven

9 – Trenton Dunnick, Central York

9 – TJ Wagner, Nativity BVM

8.5 – Jason Bowen, Jim Thorpe

8 – Amari Williams, Steelton-Highspire

8 – Charlie Homer, New Hope-Solebury

8 – Cole Stobo, Bloomsburg

8 – Dominic Falcone, Easton Area

8 – Erik Gardner, Bishop McDevitt (12)

8 – Gavin Amerman, Pen Argyl

8 – Hunter Wolfgang, Williams Valley

8 – Ian Persing, Danville

8 – Joey Capriotti, New Hope-Solebury

8 – Josiah Trotter, St. Joseph’s Prep 

8 – Mark Lapioli, Central Bucks East 

8 – Mason Licwinko, Perkiomen Valley

8 – Mason Reber, Schuylkill Haven

8 – Nasir Cooke, Sping-Ford

8 – Paul Jennings, La Salle College HS

8 – Semaj Bridgeman, Bishop McDevitt (12)

8 – Shade Klotz, Palmerton Area 

8 – Shane Hartzell, Pennridge

7.5 – Blaise Sokash-Minnick, Wyoming Area

7.5 – Dominic Berger, Jim Thorpe

7.5 – Garret Laudenslager, Line Mountain 

7 – Aaron Williams, Bloomsburg

7 – Andrew Erby Jr., Steelton-Highspire

7 – Aonghas Evanick, Souderton 

7 – Drew Mruk, Wyoming Area

7 – Emmanuel Nukah, Conwell-Egan

7 – Hunter Fitterling, Northern York

7 – Jack Miller, Nativity BVM

7 – Jude Gourdier, East Pennsboro 

7 – Logan Willard, Williams Valley

7 – Owen Buck, Palmerton Area

7 – Ty Pfizenmayer, Saucon Valley

6 – Ben Marino, Montgomery

6 – Bradley Leon, Montgomery

6 – Brent Leon, Montgomery

6 – Coltyn Sempko, Shikellamy 

6 – Connor Hummer, Hanover Area

6 – David Armstrong, Archbishop Wood

6 – Devon Deem,  Montgomery

6 – Duncan Weir, Shikellamy 

6 – Evan Davidson, New Hope-Solebury

6 – Gabe Packer, Jersey Shore

6 – Jacob Hoffman, Nativity BVM

6 – James Kunek, Roman Catholic 

6 – Jaren Boles, East Pennsboro

6 – Joe Kostelac, Northern York

6 – Johnny Coonahan, Bishop McDevitt (12)

6 – Kyle Fontes, Central York

6 – Luke Cantwell, Archbishop Wood

6 – Nick Yagodich, St. Joseph’s Prep 

6 – Semaj Moore, Conwell-Egan

6 – Tyshaun Holland-Ali, Steelton-Highspire

6 – Zach Marinello, Sping-Ford

5 – AJ Bailor, Jim Thorpe

5 – Beau Keim, Line Mountain 

5 – Ben Webb, Jersey Shore

5 – Brady Hill, Danville

5 – Caleb Martz, Bloomsburg 

5 – Carter Glassmyer, Central York

5 – DeJuan Francis, Sping-Ford

5 – Dylan Smith, Minersville

5 – Eugene Green, Steelton-Highspire

5 – Gabe Herschman, Jim Thorpe

5 – Gage Wolfe, Shikellamy 

5 – Jack Ferguson, Pennridge

5 – John Hutchinson, Neshaminy

5 – Jonathan Eckhart, Palmerton Area

5 – Jude Hutkin, New Hope-Solebury

5 – Korie Mayer, Loyalsock 

5 – Kurtis Raker, Shikellamy

5 – Lucas Heydt, Palmerton Area

5 – Luke Stevenosky, Minersville

5 – Phil Picciotti, Pennridge

5 – Shayne Lynch, Wissahickon

5 – Thayden Miller, Montgomery

 

Sack Leader(s) (Minimum of 5)

11.5 – Tydre Holland, Steelton-Highspire

9.5 – Kiyler Raye, Steelton-Highspire

9 – Dalton Dugan, Jersey Shore

8 – Jake Tarburton, Pennridge

8 – Quincey Myers, Jersey Shore

8 – Trenton Dunnick, Central York

7.5 – Owen Ordonez, Lewisburg

7 – Broc Bender, Nazareth Area

7 – Bryan Bowen, Jim Thorpe

7 – Steven Olexy, Wyomissing Area

6.5 – Johnnie Ebert, Marple-Newtown

6 – Darryl Simpson, Archbishop Carroll 

6 – Phil Picciotti, Pennridge

5.5 – Nick Fekete, Northern York

5.5 – Will Jordan, Notre Dame GP

5 – Aeden Holler, Loyalsock 

5 – Darren Brunner, Wyomissing Area 

5 – Dominic Falcone, Easton Area

5 – Owen Coffield, Northwestern Lehigh

 

Interception Leader(s) (Minimum 4)

6 – Cayden Hess Jr., Jersey Shore

5 – Brock Polinsky, Minersville

5 – Chad Parton, Salisbury 

5 – Jake Davis, Southern Columbia

5 – Jake Herman, Williams Valley

5 – Jon DeNato, Palisades 

5 – Julius Walborn, Nativity BVM

5 – Logan Williard, Williams Valley

5 – Mehki Flowers, Steelton-Highspire

4 – Cam Michaels, Lewisburg

4 – Danny Guzevich, Bloomsburg

4 – Drew Wimmer, Jim Thorpe 

4 – Dylan Dietz, North Schuylkill

4 – Evan Roche, East Stroudsburg South 

4 – John Febbo V, Notre Dame GP

4 – Josh Leininger, Pine Grove

4 – Naphtali Stine, Sping-Ford

4 – Nick Lamey, Archbishop Carroll 

4 – Taylor Wikert, Northwestern Lehigh

4 – Taylor Wright Rawls, Central York

4 – Victor Pena, Central York

4 – Zach Gordon, Danville

4 – Zack Zeiders, East Pennsboro

 

Fumble Recovery Leader(s) (Minimum 2)

4 – Evan Niedrowski, Wyomissing Area

4 – Evan Stanakis, North Schuylkill

4 – Jon DeNato, Palisades 

4 – Quincey Myers, Jersey Shore

3 – Braelin Moore, Bethlehem Freedom

3 – Bronson Kelly, Williams Valley

3 – Johnny Pergine, Bishop McDevitt (12)

3 – Kyle Fontes, Central York 

3 – Will Jordan, Notre Dame GP

2 – Aidan Owens, Perkiomen Valley

2 – Aonghas Evanick, Souderton

2 – Bradley Leon, Montgomery

2 – C.J. Dippre, Lakeland

2 – Cade Schultz, Minersville

2 – Chris Kolen, New Hope-Solebury

2 – Colin Majors, Conwell-Egan

2 – Connor Kundrat, Hazleton Area

2 – Cross Douglas, Lakeland

2 – Danny Kelleher, Palisades 

2 – Dave Ferrell, Archbishop Ryan

2 – Elijah Goods, Souderton

2 – Eric Gardner, Bishop McDevitt (12)

2 – Ethan O’Neill, Notre Dame GP

2 – Gabe Benjamin, Danville

2 – Gabe Davis, Minersville

2 – Gage Miller, Williams Valley

2 – Jacob Dein, East Pennsboro

2 – Jagger Dressler, Danville

2 – Jake Hull, Notre Dame GP

2 – Jared Tinari, North Schuylkill

2 – Jhoan Robles, Hazleton Area

2 – Jesse Engle, Williams Valley

2 – Joe Mastrangelo, Archbishop Ryan

2 – Joey Rivituso, Notre Dame GP 

2 – Johnny Coonahan, Bishop McDevitt (12)

2 – Jude Gourdier, East Pennsboro

2 – Kyle Bob, Souderton

2 – Lee Springman, Jersey Shore

2 – Luke Chidsey, Bangor

2 – Luke Parise, Camp Hill

2 – Luke Tobin Jr., Minersville

2 – Marcus Vaupel, Nativity BVM

2 – Micah Miller, Shamokin

2 – Nathan Taylor, Archbishop Wood

2 – Nick Curotto, Souderton

2 – Nick Oligino, Notre Dame GP

2 – Owen Anderson, Jersey Shore

2 – Owen Buck, Palmerton Area

2 – Semaj Bridgeman, Bishop McDevitt (12)

2 – Trey Doyle, St. Joseph’s Prep

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David