Please support our Reporters
 


Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2013 All-EasternPAFootball.com Small School Team (Class AA-Class A)

Written by: on Thursday, December 26th, 2013. Follow David Mika on Twitter.

 

The 2013 edition of the EasternPAFootball.com Small School postseason team consists of players from schools within the A and AA classifications of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name.

 

1st TEAM OFFENSE:

Tight end: Sr. Mike Feryo, Schuylkill Haven

Wide receivers: Sr. Brandon Kuntz, Trinity; Sr. Brandon Owlett, Wellsboro; Sr. Cody Klingerman, Bloomsburg Area; Sr. Jamal Custis, Neumann-Goretti; Sr. Paryss Marshall, Catasauqua

Offensive lineman: Sr. Aaron Ruff, Imhotep Charter; Sr. Ben Henry, Palisades; Sr. James McHale, Dunmore; Sr. Josh Tripp, Southern Columbia; Sr. Mac Storm, Northwestern Lehigh; Sr. Nate Kramer, Schuylkill Haven; Sr. Ryan Paulish, Old Forge; Sr. Tyler Cavenas, Mahanoy Area

Quarterback: Jr. Michael Pietropola, Wellsboro; Sr. Zack Bradley, Catasauaqua

Running backs: Jr. Dominick Bragalone, South Williamsport; Sr. Daiqwon Buckley, Sr. Dunmore; Jr. William Casella, Schuylkill Haven; Sr. Brandon Yescavage, Old Forge

Specialist: Sr. James Warren, Steelton-Highspire; Sr. Jed Wright, Troy Area ; Jr. Kyle Datres, Loyalsock Township; Jr. Luke Rarig, Southern Columbia

Kicker: Sr. Josh McClaren, Troy Area; Jr. Shayne Riley, Danville

 

1st TEAM DEFENSE:

Defensive Lineman: Sr. Brady Mutton, Pen Argyl; Sr. Joey Bruno, Old Forge; Sr. Nazar Mironenko, Mifflinburg; Sr. Pietro Gaspari, Berks Catholic; Sr. Tyrone Barge, Imhotep Charter

Linebackers: Sr. Cody Pavlick, Southern Columbia; Sr. Eric Haney, Danville; Sr. Lukas Damian, Marian Catholic; Sr. Jared Nosal, Catasauqua; Sr. Shane Schuback, Old Forge; Sr. Trevor Whelski, Williams Valley

Defensive Backs: Jr. Drew Newcomb, Lewisburg; Sr. Jake Manetti, Old Forge; Sr. Matt Kase, Berks Catholic; So. Matt Meloy, Danville; Sr. Zach Ashford, Bloomsburg

Specialist: Sr. DeAndre Scott, Imhotep Charter

Punter: Sr. Sam O’Brien, Palisades

 

Honorable Mention OFFENSE:

Tight end: Sr. Evan Butts, Episcopal Academy; Sr. Kayin Herb, Shenandoah Valley; So. Naseir Ushur, Imhotep Charter; Sr. Owen Loughlin, Notre-Dame (GP)

Wide Receivers: Jr. Cody Miller, Williams Valley; Sr. Curran Simmons, Prep Charter; Jr. DJ Moore, Imhotep Charter; Sr. Eric Kerr, Holy Redeemer; Sr. Garrett Trout, Littlestown; So. Michael Figueora, Pequea Valley; Sr. Nick Oyer, Pen Argyl

Offensive Lineman: Sr. Chris Eaton, Wyomissing Area; Sr. Dan Drewes, Dunmore; Jr. Dylan Brennan, Troy Area; Sr. Ian Shelley, York Catholic; Sr. Kyle Wingle, Schuylkill Haven; So. Nick Place, Towanda; Sr. Paul Papi, Old Forge; Sr. Tomas Aguilar, Berks Catholic; Jr.. Trent Donlan, Southern Columbia

Quarterback: Jr. Andre Dreuitt-Parks, Imhotep Charter; Sr. Jimmy Stickland, Holy Redeemer; So. Nick Becker, Southern Columbia; Sr. Ricky Klingerman, Bloomsburg Area; Sr. Stephen Sedesse, Williams Valley; So. Tre Jordan, Pius X; Sr. Zach Wasilewski, Mount Carmel

Running Backs: Sr. Adam Feudale, Southern Columbia; Sr. Cameron Ott, Montoursville; Sr. Chris Warren, Berks Catholic; Jr. Donte Simmons, Bristol; Sr. Dustin DeGroft, Littlestown; Sr. Dustin Jones, Lake-Lehman; Sr. Greg White, West Catholic; So. Lucas Jennings, Wyalusing Area; Sr. Nick Scheidt, Schuylkill Valley; Sr. Ra’Von Burton, Catasauqua; Sr. Ryan Heim, Pine Grove; Sr. Sam Dressler, Danville; Jr. Shaheim Moody-Williams, Steelton-Highspire; Sr. Tyler Hope, Tamaqua

Specialist: Sr. Dylan Mahmod, Mahanoy Area; Jr. Hakeem Kinard, York Catholic; Sr. Trey Campbell, Upper Dauphin

Kicker: Sr. Troy Stivason, Athens

 

Honorable Mention DEFENSE:

Defensive Lineman: Sr. Alec Bailey, Schuylkill Haven; Sr. Jake Klinger, Central Columbia; Sr. Pete Borum, Lake-Lehman; Sr. Stephen Hall, Marian Catholic; Sr. Steve Zimmerman, Pine Grove; Jr. Wyatt Entz, Montoursville

Linebackers: Sr. Brady Butler, Lake-Lehman; Sr. Brian Doty, Wellsboro; Sr. Doug Mills, York Catholic; Sr. Grant Mauro, Bermudian Springs; Fr. Jake Paul, Halifax; Sr. Jorden Sekol, Old Forge; Jr. Nick Stephhani, Troy Area; Sr. Randell Hunter, Imhotep Charter; Sr. Ryan Martin, Pine Grove; Jr. Tre Nelson, Palmerton

Defensive Backs: Sr. Alex Erb, Montoursville; Sr. Cale Bruso, Tri-Valley; Sr. Cooper Kutz, Berks Catholic; Jr. Eric Marbury, Pius X; Sr. Logan Davis, Steelton-Highspire; Charter; Sr. Patrick Amara, West Catholic

Specialist: Jr. Cam Richardson, Northwestern Lehigh; Sr. Cole Barnhardt, Williams Valley; Sr. Ricky Jones, Carbondale

Punter: Sr. Austin Hartzell, Bermudian Springs; Sr. Paxson Hayes, Annville-Cleona

 

Player of the Year – Offense: Sr. Brandon Yescavage, Old Forge

Player of the Year – Defense: Sr. DeAndre Scott, Imhotep Charter

Coach of the Year: Mike Schuback, Old Forge

 

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David