Please support our Reporters
 


Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

Player of the Year

 

All-EPA Player of the Year
2020 Kyle McCord, St. Joseph’s Prep Class 6A
2020 Lonnie White Jr., Malvern Prep Class 5A
2020 Nick Singleton, Governor Mifflin Class 5A
2020 Braden Wheary, Jersey Shore Class 4A
2020 K.J. Riley, Danville Class 3A
2020 Gavin Garcia, Southern Columbia Class 2A
2020 Mehki Flowers, Steelton-Highspire Class 1A
2019 Ricky Ortega, Coatesville Class 6A
2019 Noah Palm, Cocalico Class 5A
2019 Tanner Lorson, Jersey Shore Class 4A
2019 Dom DeLuca, Wyoming Area Class 3A
2019 Julian Fleming, Southern Columbia Class 2A
2019 Ray Melnikoff, Lackawanna Trail Class 1A
2018 Kyle McCord, St. Joseph’s Prep Class 6A
2018 ** Keith Maguire, Malvern Prep Class 5A
2018 ** Evan Simon, Manheim Central Class 5A
2018 Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3) Class 4A
2018 Jose Lopez, Middletown Area Class 3A
2018 Julian Fleming, Southern Columbia Class 2A
2018 Timmy Ward, Canton Area Class 1A
2017 Ricky Ortega, Coatesville Class 6A
2017 Micah Parsons, Harrisburg Class 5A
2017 Logan Leiby, Selinsgrove Class 4A
2017 Hunter Webb, Loyalsock Class 3A
2017 Julian Fleming & Gaige Garcia Class 2A
2017 Dylan Rabuck, Williams Valley Class 1A
2016 D’Andre Swift, St. Joseph’s Prep Class 6A
2016 Shawn Thompson & Raheem Blackshear Class 5A
2016 Cody Gustafson, Shippensburg Class 4A
2016 Jaelen Thompson, Middletown Class 3A
2016 Hunter Thomas, Southern Columbia Class 2A
2016 Dylan Rabuck, Williams Valley Class 1A
2015 Brandon McIlwain, Council Rock North Class 4A Offensive
2015 Joe Dumond, St. Joseph’s Prep Class 4A Defensive
2015 Mike Waters, Imhotep Charter Class 3A Offensive
2015 Shaka Toney, Imhotep Charter Class 3A Defensive
2015 Nick Becker, Southern Columbia Class 2A Offensive
2015 Karamo Dioubate, Prep Charter Class 2A Defensive
2015 Michael Shuster, Camp Hill Class 1A Offensive
2015 Bryce Carter, Steelton-Highspire Class 1A Defensive
EasternPAFootball (Big School)
2014 Jarrett McClenton Archbishop Wood Offensive
2014 John Reid St. Joseph’s Prep Defensive
2013 Andrew Ford Cedar Cliff Offensive
2013 John Reid St. Joseph’s Prep Defensive
2012 Emmett Hunt Coatesville Offensive
2012 Steve Marrazzo Jr. Bishop McDevitt Defensive
2011 Kevin Gulyas Allentown Central Catholic Offensive
2011 Noah Spence Bishop McDevitt Defensive
2010 Brendan Nosovitch Allentown Central Catholic
2009 Ryan Keiser Selinsgrove
2008 Anthony Gonzalez Bethlehem Liberty
2007 Nate Eachus Hazleton Area
2006 Dan Persa Bethlehem Liberty
2005 Pat Devlin Downingtown East
2004 LeSean McCoy Bishop McDevitt (3)
2003 Kevin Akins North Penn
2002 Austin Scott Parkland
EasternPAFootball (Small School)
2014 Dominick Bragalone South Williamsport Offensive
2014 Tre Nelson Palmerton Area Defensive
2013 Brandon Yescavage Old Forge Offensive
2013 DeAndre Scott Imhotep Charter Defensive
2012 David Williams Imhotep Charter Offensive
2012 Alex Anzalone Wyomissing Area Defensive
2011 Roman Clay Lancaster Catholic Offensive
2011 Brandon Smith Lewisburg Defensive
2010 Corey Talerico Riversdide
2009 Kyle Smith Lancaster Catholic
2008 Zach Barket Schuylkill Haven
2007 Jeremiah Young Steelton-Highspire
2006 Henry Hynoski Southern Columbia
2005 Henry Hynoski Southern Columbia
2004 R.C. Lagomarsino Lansdale Catholic
2003 Bryan Savage Haverford
Associated Press (Big School)
2020 Kyle McCord St. Joseph’s Prep Class AAAAAA
2020 Cole Spencer Pine-Richland Class AAAAA
2020 Owen Anderson Jersey Shore Class AAAA
2019 Ricky Ortega Coatesville Class AAAAAA
2019 Noah Palm Cocalico Class AAAAA
2019 Tanner Lorson Jersey Shore Class AAAA
2018 Kyle McCord St. Joseph’s Prep Class AAAAAA
2018 Daequan Hardy Penn Hills Class AAAAA
2018 Billy Lucas Cathedral Prep Class AAAA
2017 Phil Jerkovec Pine-Richland Class AAAAAA
2017 Brady Walker Gateway Class AAAAA
2017 Joe Mischler Cathedral Prep Class AAAA
2016 D’Andre Swift St. Joseph’s Prep Class AAAAAA
2016 Zane Dudek Armstrong Class AAAAA
2016 Joe Mischler Cathedral Prep Class AAAA
2015 Brandon McIlwain Council Rock North Class AAAA
2015 Mike Waters Imhotep Charter Class AAA
2014 Ben DiNucci Pine-Richland Class AAAA
2014 Jarrett McClenton Archbishop Wood Class AAA
2013 D’Andre Pollard Neshaminy Class AAAA
2013 Andre Robinson Bishop McDevitt Class AAA
2012 Mark Leftwich North Allegheny Class AAAA
2012 Damion Terry Erie Cathedral Prep Class AAA
2011 Daniel Harding Nazareth Area Class AAAA
2011 Zayd Issah Central Dauphin Class AAAA
2011 Rushel Shell Hopewell Class AAA
2010 Rob Kugler North Allegheny Class AAAA
2010 Justin Haser North Allegheny Class AAAA
2010 Brendan Nosovitch Allentown Central Catholic Class AAA
2009 Sharrif Floyd George Washington Class AAAA
2009 Ben Dupree Susquehanna Township Class AAA
2008 Anthony Gonzalez Bethlehem Liberty Class AAAA
2008 Brian Baldridge Thomas Jefferson Class AAA
2007 Quentin Williams Pittsburgh Central Catholic Class AAAA
2007 Evan Lewis Gettysburg Class AAA
2006 Dan Persa Bethlehem Liberty Class AAAA
2006 Drew Astorino General McLane Class AAA
2005 Pat Devlin Downingtown East Class AAAA
2005 Dorin Dickerson West Allegheny Class AAA
2004 LeSean McCoy Bishop McDevitt (3) Class AAAA
2004 Zach Frazer Mechanicsburg Class AAA
2003 Curtis Brinkley Phila. West Catholic Class AAAA
2003 Dan Connor Strath Haven Class AAA
2002 Austin Scott Parkland
2001 Tyler Palko West Allegheny
2000 Charles Rush Erie Cathedral Prep
1999 Dustin Picciotti Central Bucks West
1998 Rod Rutherford Perry
1997 Dave Armstrong Central Bucks West
1996 Dan Ellis Downingtown
1995 James Mungro East Stroudsburg
1994 Brandon Short McKeesport
1993 Eric Kasperowicz North Hills
1992 Ron Powlus Berwick
1991 Brian Mangiafico Johnstown
1990 Dennis Decker Ridley
1989 Doug Whaley Upper St. Clair
1988 Jake Kelchner Berwick
 Associated Press (Small School)
2020 Ameer Dudley Central Valley Class AAA
2020 Gavin Garcia Southern Columbia Class AA
2020 Mehki Flowers Steelton-Highspire Class A
2019 Dom DeLuca Wyoming Area Class AAA
2019 Julian Fleming Southern Columbia Class AA
2019 Ben Jackson West Greene Class A
2018 M.J. Devonshire Aliquippa Class AAA
2018 Julian Fleming Southern Columbia Class AA
2018 Kyi Wright Farrell Class A
2017 Ricky Guss Quaker Valley Class AAA
2017 Julian Fleming Southern Columbia Class AA
2017 **Robert Kennedy Jeannette Class A
2017 **Dylan Rabuck Williams Valley Class A
2016 Alex Hoenstine Central (6) Class AAA
2016 DeWayne Murray Steel Valley Class AA
2016 Lamont Wade Clairton Class A
2015 Kaezon Pugh Aliquippa Class AA
2015 Evan Chadbourn Bishop Guilfoyle Class A
2014 Brett Brumbaugh South Fayette Class AA
2014 Dominick Bragalone South Williamsport Class A
2013 Brett Brumbaugh South Fayette Class AA
2013 **Brandon Yescavage Old Forge Class A
2013 **Dominick Bragalone South Williamsport Class A
2012 Alex Anzalone Wyomissing Area Class AA
2012 Tyler Boyd Clairton Class A
2011 Steve Franco Tyrone Class AA
2011 Tyler Boyd Clairton Class A
2010 Derek Buganza Brockway Class AA
2010 Corey Talerico Riverside Class A
2009 Kyle Smith Lancaster Catholic Class AA
2009 Deontae Howard Clairton Class A
2008 Curtis Drake West Catholic Class AA
2008 Zach Barket Schylkill Haven Class A
2008 Jordan Hill Steelton-Highspire Class A
2007 Terrelle Pryor Jeannette Class AA
2007 Jeremiah Young Steelton-Highspire Class A
2006 D.J. Lenehan Wilson Area Class AA
2006 Henry Hynoski Southern Columbia Class A
2005 Connor Dixon South Park Class AA
2005 Elijah Fields Duquesne Class A
2004 R.C. Lagomarsino Lansdale Catholic Class AA
2004 Dan Latorre Southern Columbia Class A
2003 Darrelle Revis Aliquippa Class AA
2003 Adam DiMichele Sto-Rox Class A
2002 Dave Shinskie Mount Carmel
2001 Evan Kraky Lakeland
2000 Jon Veach Mount Carmel
1999 Sean McCune South Side Beaver
1998 Nick Sebes Mount Carmel
1997 Ricco Rosini Southern Columbia
1996 Brett Veach Mount Carmel
1995 Raki Nelson Bishop McDevitt
1994 Jamie Eichelberger Everett
1993 Joe Nastasi Northern Bedford
1992 Chico Williams Aliquippa
1991 Jason Killian Schuylkill Haven
1990 Al Kaufman Canevin
1989 Andre Coleman Hickory
1988 Eric Johnson Camp Hill

** Co-Players of the Year