The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Scored thru Oct. 23rd

Written by: on Monday, October 24th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 456
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 441
Southern Columbia Tigers AA D4 439
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 417
Newport Buffaloes AA D3 387
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 387
Wellsboro Hornets AA D4 387
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 383
Manheim Central Barons AAAAA D3 378
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 368
Emmaus Hornets AAAAAA D11 367
North Penn Knights AAAAAA D1 362
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 358
Dunmore Bucks AA D2 351
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 350
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 346
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 342
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 341
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 336
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 335
Saucon Valley Panthers AAAA D11 331
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 328
Berks Catholic Saints AAAA D3 325
Pottsgrove Falcons AAAA D1 324
Loyalsock Township Lancers AAA D4 322
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 319
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 315
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 315
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 314
Lakeland Chiefs AA D2 305
New Hope Solebury Lions AAA D1 304
Montoursville Warriors AAA D4 303
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 301
Notre Dame Crusaders AAA D11 300
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 298
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 298
Selinsgrove Seals AAAA D4 297
Milton Hershey Spartans AAAA D3 294
Warwick Warriors AAAAAA D3 293
Tri-Valley Bulldogs A D11 290
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 289
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 288
Halifax Wildcats A D3 287
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 287
Athens Wildcats AAAA D4 285
Northeastern Bobcats AAAAA D3 285
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 284
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 282
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 281
Academy Park Knights AAAAA D1 280
Great Valley Patriots AAAAA D1 280
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 278
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 277
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 275
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 274
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 272
Harrisburg Cougars AAAAA D3 272
Williams Valley Vikings A D11 272
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 271
North Penn Panthers AA D4 270
Pennridge Rams AAAAAA D1 269
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 268
Garden Spot Spartans AAAAA D3 266
Palisades Pirates AAA D11 265
Parkland Trojans AAAAAA D11 265
South Williamsport Mounties AA D4 265
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 264
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 264
Wyoming Area Warriors AAAA D2 264
Big Spring Bulldogs AAAA D3 261
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 258
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 258
Danville Ironmen AAA D4 257
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 257
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 256
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 255
Riverside Vikings AA D2 253
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 252
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 251
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 250
Line Mountain Eagles AA D4 250
North Pocono Trojans AAAA D2 248
Waynesboro Indians AAAAA D3 247
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 246
Littlestown Thunderbolts AAA D3 246
East Pennsboro Panthers AAAA D3 245
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 245
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 245
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 244
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 243
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 243
York Suburban Trojans AAAA D3 242
Exeter Township Eagles AAAAA D3 240
Central York Panthers AAAAAA D3 239
Wyomissing Area Spartans AAA D3 239
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 238
Souderton Area Indians AAAAAA D1 238
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 237
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 237
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 236
Haverford High Fords AAAAAA D1 236
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 235
Cocalico Eagles AAAAA D3 235
Marian Catholic Colts A D11 235
Pen Argyl Green Knights AAA D11 235
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 235
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 234
Interboro Bucaneers AAAA D1 233
Strath Haven Panthers AAAAA D1 233
Sayre Redskins A D4 232
Camp Hill Lions AA D3 231
Mid-Valley Spartans AA D2 231
Northeast Vikings AAAAAA D12 231
Twin Valley Raiders AAAAA D3 231
Bermudian Springs Eagles AAA D3 230
Blue Mountain Eagles AAAA D11 229
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 229
Palmyra Cougars AAAAA D3 228
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 227
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 226
Hamburg Hawks AAAA D3 226
Lehighton Indians AAA D11 225
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 225
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 224
Hughesville Spartans AA D4 222
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 222
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 220
Solanco Golden Mules AAAAA D3 219
Abington Heights Comets AAAAA D2 218
Gettysburg Warriors AAAA D3 218
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 218
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 218
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 217
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 217
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 216
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 215
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 215
York Catholic Fighting Irish AA D3 215
Northwest Area Rangers A D2 214
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 213
Scranton Knights AAAAAA D2 213
Shikellamy Braves AAAA D4 213
Hanover Nighthawks AA D3 211
Nanticoke Trojans AAA D2 211
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 209
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 209
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 208
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 208
Bangor Slaters AAAA D11 206
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 206
Lackawanna Trail Lions A D2 205
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 205
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 203
East Juniata Tigers AAAA D4 202
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 202
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 201
Kennett Blue Demons AAAAA D1 200
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 200
Upper Darby Royals AAAAAA D1 199
West Catholic Burrs AA D12 199
West Scranton Invaders AAAA D2 199
Valley View Cougars AAAA D2 198
Reading Knights AAAAAA D3 197
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 196
Central Columbia Blue Jays AA D4 196
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 196
Red Land Patriots AAAAA D3 196
Delone Catholic Squires AA D3 195
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 195
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 194
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 193
Roxborough Indians AAAA D12 193
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 192
Pittston Area Patriots AAAA D2 192
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 191
North Schuylkill Spartans AAA D11 191
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 190
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 190
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 190
Troy Area Trojans AA D4 190
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 189
Fairfield Knights A D3 187
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 187
Strawberry Mansion Knights AA D12 185
Susquehanna Township Indians AAAA D3 184
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 183
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 182
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 182
Tunkhannock Tigers AAAA D2 182
Bristol Warriors AA D1 181
West Chester East Vikings AAAAA D1 181
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 180
Wissahickon Trojans AAAAA D1 180
Wyalusing Area Rams A D4 180
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 179
Muncy Indians A D4 178
West Perry Mustangs AAAA D3 177
Bloomsburg Panthers AA D4 176
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 176
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 175
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 175
Susquehannock Warriors AAAA D3 174
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 173
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 173
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 172
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 171
Trinity Shamrocks AAA D3 171
Fleetwood Tigers AAAAA D3 170
Eastern York Golden Knights AAA D3 169
Overbrook Panthers AAAA D12 168
Oxford Area Hornets AAAAA D1 168
Frankford Pioneers AAAAA D12 167
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 167
Catasauqua Rough Riders AA D11 166
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 166
Spring Grove Rockets AAAAA D3 166
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 165
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 165
Penn Manor Comets AAAAAA D3 164
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 164
Bishop McDevitt Lancers AA D12 163
Crestwood Comets AAAA D2 162
Kutztown Cougars AAA D3 162
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 161
Chester Clippers AAAAA D1 161
Olney Charter Trojans AAAAA D12 160
William Allen Canaries AAAAAA D11 160
Carbondale Area Chargers AA D2 159
Dover Area Eagles AAAAA D3 159
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 159
Old Forge Blue Devils A D2 159
Bensalem Owls AAAAAA D1 158
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 158
Northern York Polar Bears AAAA D3 158
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 158
ELCO Raiders AAA D3 157
Canton Area Warriors A D4 156
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 156
Jenkintown Drakes A D1 156
South Western Mustangs AAAAA D3 156
Towanda Black Knights AA D4 156
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 151
Mifflinburg Wildcats AAA D4 151
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 151
Penncrest Lions AAAAA D1 149
Unionville Indians AAAAA D1 149
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 147
Delaware County Christian School Knights A D1 146
Salisbury Township Falcons AAA D11 146
Panther Valley Panthers AA D11 145
Lewisburg Green Dragons AAA D4 144
Lebanon Cedars AAAAA D3 142
Montrose Area Meteors AA D2 142
Shamokin Indians AAAA D4 142
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 140
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 139
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 139
Warrior Run Defenders AA D4 138
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 137
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 137
Western Wayne Wildcats AAA D2 135
Montgomery Red Raiders A D4 134
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 133
Octorara Area Braves AAAA D1 131
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 130
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 130
George School Cougars AAAA Non-PIAA 128
Wilson Area Warriors AAA D11 127
School of the Future AAA D12 126
Biglerville Canners AAA D3 125
Hill School Blues AAA Non-PIAA 125
Pequea Valley Braves AAA D3 125
Donegal Indians AAAA D3 124
Radnor Red Raiders AAAAA D1 123
Boyertown Bears AAAAAA D1 121
West York Bulldogs AAAA D3 120
Chichester Eagles AAAAA D1 117
Methacton Warriors AAAAAA D1 117
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 117
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 116
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 113
Upper Merion Vikings AAAAA D1 113
Cheltenham Panthers AAAAA D1 112
Cowanesque Valley Indians AAA D4 112
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 112
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 111
Kensington Tigers AAAAAA D12 110
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 110
Norristown Eagles AAAAAA D1 109
Columbia Crimson Tide AA D3 108
Council Rock North Indians AAAAAA D1 106
Lower Merion Aces AAAAA D1 106
Pottstown Area Trojans AAAA D1 106
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 102
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 100
Dallas Mountaineers AAAA D2 99
Holy Cross Crusaders A D2 98
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 98
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 96
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 96
Boiling Springs Bubblers AAA D3 93
George Washington Eagles AAAAAA D12 91
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 89
Holy Redeemer Royals AAA D2 88
James Buchanan Rockets AAAA D3 88
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 88
Susquenita Blackhawks AAA D3 88
William Tennent Panthers AAAAAA D1 86
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 84
Nativity BVM Green Wave A D11 83
Upper Dauphin Trojans AA D3 83
Susquehanna Community Sabers AA D2 81
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 80
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 79
New Oxford Colonials AAAAA D3 79
Millersburg Indians A D3 69
Honesdale Hornets AAAA D2 67
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 65
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 64
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 63
Morrisville Bulldogs A D1 62
Hershey Trojans AAAAA D3 58
Kennard-Dale Rams AAAA D3 58
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 58
Milton Area Black Panthers AAA D4 51
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 48
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 46
Neumann-Goretti Saints AA D12 44
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 40
Bucktail Bucks A D4 39
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 38
Lower Moreland Lions AAA D1 31
Springfield-Montco Spartans AAA D1 20
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 20
Prep Charter Huskies AAA D12 12

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David