The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points scored thru 10/22

Written by: on Monday, October 23rd, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Wellsboro Hornets AA D4 478
Southern Columbia Tigers AA D4 446
Pottsgrove Falcons AAAA D1 426
Williams Valley Vikings A D11 410
Harrisburg Cougars AAAAA D3 399
South Williamsport Mounties AA D4 398
Berks Catholic Saints AAAA D3 396
Saucon Valley Panthers AAAA D11 391
Palisades Pirates AAA D11 386
Lehighton Indians AAA D11 376
North Penn Knights AAAAAA D1 374
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 372
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 369
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 368
New Hope Solebury Lions AAA D1 366
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 365
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 364
Notre Dame Crusaders AAA D11 362
Manheim Central Barons AAAAA D3 361
Old Forge Blue Devils A D2 360
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 358
Valley View Cougars AAAA D2 354
Dunmore Bucks AA D2 353
Cocalico Eagles AAAAA D3 351
Emmaus Hornets AAAAAA D11 346
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 346
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 342
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 338
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 337
Parkland Trojans AAAAAA D11 334
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 332
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 329
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 324
Shikellamy Braves AAAA D4 324
Oxford Area Hornets AAAAA D1 321
Muncy Indians A D4 320
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 319
East Pennsboro Panthers AAAA D3 317
Tri-Valley Bulldogs A D11 315
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 314
Selinsgrove Seals AAAA D4 312
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 312
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 310
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 310
Athens Wildcats AAAA D4 308
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 306
Loyalsock Township Lancers AAA D4 306
Warwick Warriors AAAAAA D3 306
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 305
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 305
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 305
Newport Buffaloes AA D3 301
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 300
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 299
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 299
Unionville Indians AAAAA D1 298
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 297
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 296
Haverford High Fords AAAAAA D1 295
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 295
Garden Spot Spartans AAAAA D3 294
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 294
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 294
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 290
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 290
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 289
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 288
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 287
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 286
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 286
Solanco Golden Mules AAAAA D3 284
Scranton Knights AAAAAA D2 277
Delone Catholic Squires AA D3 276
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 276
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 274
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 273
Dover Area Eagles AAAAA D3 273
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 272
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 271
Central Columbia Blue Jays AA D4 271
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 271
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 271
Nativity BVM Green Wave A D11 270
Pennridge Rams AAAAAA D1 270
North Pocono Trojans AAAA D2 267
Lackawanna Trail Lions A D2 266
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 263
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 262
Academy Park Knights AAAAA D1 259
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 259
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 259
Central York Panthers AAAAAA D3 257
Great Valley Patriots AAAAA D1 256
Nanticoke Trojans AAA D2 256
Western Wayne Wildcats AAA D2 256
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 255
Danville Ironmen AAA D4 255
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 255
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 253
Strawberry Mansion Knights AA D12 253
Trinity Shamrocks AAA D3 253
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 251
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 251
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 251
Littlestown Thunderbolts AAA D3 250
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 250
Big Spring Bulldogs AAAA D3 248
Upper Darby Royals AAAAAA D1 248
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 247
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 246
Hanover Nighthawks AA D3 246
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 246
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 246
Dallas Mountaineers AAAA D2 244
Exeter Township Eagles AAAAA D3 244
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 244
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 244
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 243
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 243
Wyomissing Area Spartans AAA D3 243
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 242
Gettysburg Warriors AAAA D3 242
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 241
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 240
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 240
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 239
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 237
Bristol Warriors AA D1 237
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 237
West Catholic Burrs AA D12 236
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 234
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 234
Northwest Area Rangers A D2 233
Towanda Black Knights AA D4 233
Line Mountain Eagles AA D4 232
North Schuylkill Spartans AAA D11 231
Pittston Area Patriots AAAA D2 231
Tunkhannock Tigers AAAA D2 230
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 229
Wyoming Area Warriors AAAA D2 229
Bloomsburg Panthers AA D4 228
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 228
Kennett Blue Demons AAAAA D1 228
Neumann-Goretti Saints AA D12 228
Fairfield Knights A D3 226
Olney Charter Trojans AAAAA D12 226
School of the Future AAA D12 226
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 226
Bensalem Owls AAAAAA D1 225
Mid Valley Spartans AA D2 225
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 225
Susquehannock Warriors AAAA D3 222
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 221
Donegal Indians AAAA D3 219
Strath Haven Panthers AAAAA D1 219
Bermudian Springs Eagles AAA D3 217
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 217
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 216
Twin Valley Raiders AAAAA D3 216
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 215
Wilson Area Warriors AAA D11 215
York Catholic Fighting Irish AA D3 213
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 212
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 212
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 211
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 211
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 208
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 207
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 205
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 205
Lakeland Chiefs AA D2 204
Northeastern Bobcats AAAAA D3 203
Crestwood Comets AAAA D2 202
Montgomery Red Raiders A D4 202
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 201
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 201
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 199
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 198
Honesdale Hornets AAAA D2 198
Milton Hershey Spartans AAAA D3 198
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 197
Bishop McDevitt Lancers AA D12 196
Carbondale Area Chargers AA D2 194
Northeast Vikings AAAAAA D12 194
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 194
Interboro Bucaneers AAAA D1 193
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 193
Radnor Red Raiders AAAAA D1 193
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 192
West Perry Mustangs AAAA D3 192
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 190
Riverside Vikings AA D2 189
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 189
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 188
Milton Area Black Panthers AAA D4 187
Salisbury Township Falcons AAA D11 187
Upper Dauphin Trojans AA D3 187
Boyertown Bears AAAAAA D1 185
Delaware County Christian School Knights A D1 184
Marian Catholic Colts A D11 184
Palmyra Cougars AAAAA D3 184
Waynesboro Indians AAAAA D3 184
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 183
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 183
Catasauqua Rough Riders AA D11 182
Lewisburg Green Dragons AAA D4 181
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 180
Canton Area Warriors A D4 179
Lebanon Cedars AAAAA D3 177
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 177
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 177
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 175
Bucktail Bucks A D4 174
Jenkintown Drakes A D1 174
Camp Hill Lions AA D3 173
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 173
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 173
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 170
Blue Mountain Eagles AAAA D11 169
East Juniata Tigers AAAA D4 168
Northern York Polar Bears AAAA D3 168
Halifax Wildcats A D3 167
West York Bulldogs AAAA D3 166
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 165
Troy Area Trojans AA D4 165
Roxborough Indians AAAA D12 164
George Washington Eagles AAAAAA D12 163
Kennard-Dale Rams AAAA D3 162
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 161
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 160
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 159
Spring Grove Rockets AAAAA D3 159
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 158
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 157
Susquehanna Community Sabers AA D2 157
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 154
West Scranton Invaders AAAA D2 153
Chichester Eagles AAAAA D1 151
Springfield-Montco Spartans AAA D1 151
Lower Merion Aces AAAAA D1 150
Morrisville Bulldogs A D1 149
Chester Clippers AAAAA D1 148
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 148
Warrior Run Defenders AA D4 147
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 146
Mifflinburg Wildcats AAA D4 146
Susquehanna Township Indians AAAA D3 144
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 144
Susquenita Blackhawks AAA D3 143
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 141
Penn Manor Comets AAAAAA D3 141
Pequea Valley Braves AAA D3 140
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 138
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 137
Wyalusing Area Rams A D4 137
Frankford Pioneers AAAAA D12 135
James Buchanan Rockets AAAA D3 135
Reading Knights AAAAAA D3 135
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 132
Biglerville Canners AAA D3 130
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 129
Bangor Slaters AAAA D11 128
Panther Valley Panthers AA D11 128
Abington Heights Comets AAAAA D2 126
Sayre Redskins A D4 126
Eastern York Golden Knights AAA D3 125
New Oxford Colonials AAAAA D3 125
Octorara Area Braves AAAA D1 125
West Chester East Vikings AAAAA D1 123
South Western Mustangs AAAAA D3 122
Montoursville Warriors AAA D4 121
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 120
Council Rock North Indians AAAAAA D1 118
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 116
Fleetwood Tigers AAAAA D3 116
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 116
Holy Redeemer Royals AAA D2 116
Wissahickon Trojans AAAAA D1 116
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 115
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 114
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 114
York Suburban Trojans AAAA D3 112
Souderton Area Indians AAAAAA D1 111
Montrose Area Meteors AA D2 110
Pen Argyl Green Knights AAA D11 110
Red Land Patriots AAAAA D3 110
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 109
ELCO Raiders AAA D3 109
Penncrest Lions AAAAA D1 109
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 108
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 106
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 106
William Tennent Panthers AAAAAA D1 105
Cowanesque Valley Indians AAA D4 104
George School Cougars AAA Non-PIAA 104
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 104
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 104
Kensington Tigers AAAAAA D12 102
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 102
Cheltenham Panthers AAAAA D1 101
Lower Moreland Lions AAA D1 99
Overbrook Panthers AAAA D12 98
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 97
Hughesville Spartans AA D4 95
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 94
Hershey Trojans AAAAA D3 94
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 92
Hill School Blues AAA Non-PIAA 92
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 90
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 90
Columbia Crimson Tide AA D3 88
Norristown Eagles AAAAAA D1 87
Upper Merion Vikings AAAAA D1 86
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 84
Kutztown Cougars AAA D3 84
Shamokin Indians AAAA D4 77
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 76
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 76
Pottstown Area Trojans AAAA D1 76
William Allen Canaries AAAAAA D11 75
Millersburg Indians A D3 70
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 69
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 68
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 65
Boiling Springs Bubblers AAA D3 64
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 60
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 59
Hamburg Hawks AAAA D3 57
Holy Cross Crusaders A D2 48
Methacton Warriors AAAAAA D1 41
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 19
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 12
Prep Charter Huskies AAA D12 6

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David