2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points scored thru 10/15

Written by: on Monday, October 16th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Wellsboro Hornets AA D4 425
Southern Columbia Tigers AA D4 404
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 368
Pottsgrove Falcons AAAA D1 364
South Williamsport Mounties AA D4 364
Williams Valley Vikings A D11 360
Berks Catholic Saints AAAA D3 354
Saucon Valley Panthers AAAA D11 350
Harrisburg Cougars AAAAA D3 348
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 342
Palisades Pirates AAA D11 338
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 334
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 330
Lehighton Indians AAA D11 330
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 324
Manheim Central Barons AAAAA D3 319
Valley View Cougars AAAA D2 319
New Hope Solebury Lions AAA D1 318
North Penn Knights AAAAAA D1 318
Emmaus Hornets AAAAAA D11 316
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 314
Muncy Indians A D4 312
Notre Dame Crusaders AAA D11 310
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 308
Tri-Valley Bulldogs A D11 308
Old Forge Blue Devils A D2 307
Dunmore Bucks AA D2 304
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 300
Cocalico Eagles AAAAA D3 299
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 298
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 297
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 294
Oxford Area Hornets AAAAA D1 294
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 293
Shikellamy Braves AAAA D4 292
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 289
Parkland Trojans AAAAAA D11 286
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 286
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 284
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 282
Garden Spot Spartans AAAAA D3 280
Loyalsock Township Lancers AAA D4 280
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 280
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 280
Selinsgrove Seals AAAA D4 277
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 275
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 271
Athens Wildcats AAAA D4 271
Central Columbia Blue Jays AA D4 271
Warwick Warriors AAAAAA D3 271
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 269
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 268
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 267
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 263
East Pennsboro Panthers AAAA D3 262
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 262
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 261
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 261
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 261
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 260
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 260
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 258
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 258
Unionville Indians AAAAA D1 256
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 255
Haverford High Fords AAAAAA D1 253
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 253
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 253
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 253
Newport Buffaloes AA D3 252
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 251
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 250
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 250
Pennridge Rams AAAAAA D1 249
Western Wayne Wildcats AAA D2 249
Big Spring Bulldogs AAAA D3 248
Academy Park Knights AAAAA D1 247
Scranton Knights AAAAAA D2 246
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 243
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 241
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 240
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 240
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 237
Lackawanna Trail Lions A D2 237
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 235
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 235
Trinity Shamrocks AAA D3 235
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 235
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 234
Delone Catholic Squires AA D3 234
Upper Darby Royals AAAAAA D1 234
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 233
Central York Panthers AAAAAA D3 233
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 232
Dallas Mountaineers AAAA D2 231
Dover Area Eagles AAAAA D3 231
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 230
Nativity BVM Green Wave A D11 228
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 227
Line Mountain Eagles AA D4 226
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 226
Great Valley Patriots AAAAA D1 225
North Pocono Trojans AAAA D2 225
Littlestown Thunderbolts AAA D3 224
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 222
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 222
Solanco Golden Mules AAAAA D3 222
Danville Ironmen AAA D4 221
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 221
Strawberry Mansion Knights AA D12 221
Fairfield Knights A D3 220
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 220
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 215
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 215
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 215
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 214
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 214
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 212
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 211
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 210
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 210
Northwest Area Rangers A D2 210
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 210
Pittston Area Patriots AAAA D2 210
Bloomsburg Panthers AA D4 207
Gettysburg Warriors AAAA D3 207
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 206
Neumann-Goretti Saints AA D12 206
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 206
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 205
North Schuylkill Spartans AAA D11 204
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 203
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 203
Bristol Warriors AA D1 202
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 201
School of the Future AAA D12 200
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 200
Nanticoke Trojans AAA D2 199
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 198
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 198
Mid Valley Spartans AA D2 198
Strath Haven Panthers AAAAA D1 198
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 196
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 195
Crestwood Comets AAAA D2 195
Tunkhannock Tigers AAAA D2 195
Carbondale Area Chargers AA D2 194
Hanover Nighthawks AA D3 194
Northeast Vikings AAAAAA D12 194
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 194
Wyomissing Area Spartans AAA D3 194
Susquehannock Warriors AAAA D3 193
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 192
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 192
Bermudian Springs Eagles AAA D3 191
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 191
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 191
Towanda Black Knights AA D4 191
Wilson Area Warriors AAA D11 191
Bishop McDevitt Lancers AA D12 190
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 190
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 190
West Catholic Burrs AA D12 190
Exeter Township Eagles AAAAA D3 189
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 187
Olney Charter Trojans AAAAA D12 186
Bensalem Owls AAAAAA D1 183
Kennett Blue Demons AAAAA D1 182
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 180
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 180
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 180
Radnor Red Raiders AAAAA D1 179
Interboro Bucaneers AAAA D1 178
Twin Valley Raiders AAAAA D3 178
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 177
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 177
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 176
Montgomery Red Raiders A D4 176
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 175
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 173
York Catholic Fighting Irish AA D3 172
Riverside Vikings AA D2 171
West Perry Mustangs AAAA D3 171
Wyoming Area Warriors AAAA D2 171
Delaware County Christian School Knights A D1 170
Donegal Indians AAAA D3 170
Honesdale Hornets AAAA D2 170
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 170
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 170
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 169
Lewisburg Green Dragons AAA D4 169
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 169
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 168
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 168
Camp Hill Lions AA D3 167
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 165
Boyertown Bears AAAAAA D1 165
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 164
Marian Catholic Colts A D11 164
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 164
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 163
Lakeland Chiefs AA D2 163
Palmyra Cougars AAAAA D3 163
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 162
Halifax Wildcats A D3 161
Canton Area Warriors A D4 160
Catasauqua Rough Riders AA D11 160
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 160
East Juniata Tigers AAAA D4 158
Milton Hershey Spartans AAAA D3 158
Waynesboro Indians AAAAA D3 157
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 154
Northern York Polar Bears AAAA D3 154
Upper Dauphin Trojans AA D3 154
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 153
Milton Area Black Panthers AAA D4 152
George Washington Eagles AAAAAA D12 151
Susquehanna Community Sabers AA D2 151
Troy Area Trojans AA D4 150
Bucktail Bucks A D4 148
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 146
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 145
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 145
Salisbury Township Falcons AAA D11 145
Lebanon Cedars AAAAA D3 144
Northeastern Bobcats AAAAA D3 144
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 143
Blue Mountain Eagles AAAA D11 142
Chester Clippers AAAAA D1 142
Penn Manor Comets AAAAAA D3 141
Pequea Valley Braves AAA D3 140
Chichester Eagles AAAAA D1 139
Jenkintown Drakes A D1 138
West York Bulldogs AAAA D3 138
Susquehanna Township Indians AAAA D3 137
Wyalusing Area Rams A D4 137
Frankford Pioneers AAAAA D12 135
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 135
Reading Knights AAAAAA D3 135
West Scranton Invaders AAAA D2 133
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 130
Biglerville Canners AAA D3 130
Lower Merion Aces AAAAA D1 130
Springfield-Montco Spartans AAA D1 130
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 130
Spring Grove Rockets AAAAA D3 129
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 127
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 127
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 126
Susquenita Blackhawks AAA D3 126
New Oxford Colonials AAAAA D3 125
Panther Valley Panthers AA D11 122
Kennard-Dale Rams AAAA D3 120
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 118
Mifflinburg Wildcats AAA D4 118
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 116
James Buchanan Rockets AAAA D3 116
Roxborough Indians AAAA D12 114
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 114
Morrisville Bulldogs A D1 113
Warrior Run Defenders AA D4 113
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 111
Pen Argyl Green Knights AAA D11 110
Fleetwood Tigers AAAAA D3 109
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 109
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 109
West Chester East Vikings AAAAA D1 109
Abington Heights Comets AAAAA D2 107
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 106
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 106
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 106
Octorara Area Braves AAAA D1 105
Council Rock North Indians AAAAAA D1 104
Souderton Area Indians AAAAAA D1 104
York Suburban Trojans AAAA D3 104
Red Land Patriots AAAAA D3 103
Holy Redeemer Royals AAA D2 102
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 102
South Western Mustangs AAAAA D3 102
Bangor Slaters AAAA D11 100
Eastern York Golden Knights AAA D3 100
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 99
Overbrook Panthers AAAA D12 98
William Tennent Panthers AAAAAA D1 98
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 97
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 96
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 94
Hershey Trojans AAAAA D3 94
Kensington Tigers AAAAAA D12 94
Sayre Redskins A D4 94
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 93
Montrose Area Meteors AA D2 93
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 92
Lower Moreland Lions AAA D1 92
Montoursville Warriors AAA D4 92
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 90
Wissahickon Trojans AAAAA D1 90
ELCO Raiders AAA D3 89
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 89
Columbia Crimson Tide AA D3 88
Hughesville Spartans AA D4 88
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 88
Penncrest Lions AAAAA D1 88
Cowanesque Valley Indians AAA D4 85
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 84
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 84
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 81
Cheltenham Panthers AAAAA D1 78
Kutztown Cougars AAA D3 78
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 77
George School Cougars AAA Non-PIAA 77
Pottstown Area Trojans AAAA D1 76
Hill School Blues AAA Non-PIAA 72
Norristown Eagles AAAAAA D1 72
Shamokin Indians AAAA D4 71
Millersburg Indians A D3 70
Upper Merion Vikings AAAAA D1 69
William Allen Canaries AAAAAA D11 69
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 64
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 62
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 60
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 60
Boiling Springs Bubblers AAA D3 57
Hamburg Hawks AAAA D3 57
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 55
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 47
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 44
Holy Cross Crusaders A D2 41
Methacton Warriors AAAAAA D1 41
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 25
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 13
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 12
Prep Charter Huskies AAA D12 0

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David