2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points scored thru 09/30

Written by: on Monday, October 2nd, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Southern Columbia Tigers AA D4 321
Wellsboro Hornets AA D4 299
South Williamsport Mounties AA D4 294
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 269
Williams Valley Vikings A D11 256
Pottsgrove Falcons AAAA D1 255
Saucon Valley Panthers AAAA D11 254
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 250
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 248
Valley View Cougars AAAA D2 245
Warwick Warriors AAAAAA D3 243
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 238
Lehighton Indians AAA D11 235
Emmaus Hornets AAAAAA D11 233
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 233
Old Forge Blue Devils A D2 232
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 231
New Hope Solebury Lions AAA D1 231
Scranton Knights AAAAAA D2 231
Western Wayne Wildcats AAA D2 230
Berks Catholic Saints AAAA D3 229
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 229
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 229
Palisades Pirates AAA D11 229
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 228
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 228
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 225
Newport Buffaloes AA D3 224
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 222
Dunmore Bucks AA D2 220
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 219
Harrisburg Cougars AAAAA D3 218
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 216
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 214
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 214
North Penn Knights AAAAAA D1 214
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 214
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 214
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 212
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 212
Shikellamy Braves AAAA D4 212
Oxford Area Hornets AAAAA D1 211
Tri-Valley Bulldogs A D11 210
Haverford High Fords AAAAAA D1 209
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 209
Unionville Indians AAAAA D1 207
Central Columbia Blue Jays AA D4 206
Manheim Central Barons AAAAA D3 205
Garden Spot Spartans AAAAA D3 203
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 203
Big Spring Bulldogs AAAA D3 202
Solanco Golden Mules AAAAA D3 201
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 200
Parkland Trojans AAAAAA D11 199
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 199
Muncy Indians A D4 197
Notre Dame Crusaders AAA D11 195
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 193
Loyalsock Township Lancers AAA D4 193
Athens Wildcats AAAA D4 192
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 191
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 191
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 191
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 190
Selinsgrove Seals AAAA D4 190
Dallas Mountaineers AAAA D2 189
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 188
Cocalico Eagles AAAAA D3 188
Pennridge Rams AAAAAA D1 188
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 188
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 187
Line Mountain Eagles AA D4 186
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 184
North Pocono Trojans AAAA D2 183
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 183
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 182
Bloomsburg Panthers AA D4 181
Littlestown Thunderbolts AAA D3 181
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 181
Trinity Shamrocks AAA D3 181
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 180
Upper Darby Royals AAAAAA D1 179
Delone Catholic Squires AA D3 178
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 178
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 177
Mid Valley Spartans AA D2 177
Lackawanna Trail Lions A D2 176
East Pennsboro Panthers AAAA D3 175
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 175
Radnor Red Raiders AAAAA D1 173
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 171
Academy Park Knights AAAAA D1 170
Fairfield Knights A D3 170
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 169
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 169
Dover Area Eagles AAAAA D3 168
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 164
Nativity BVM Green Wave A D11 164
North Schuylkill Spartans AAA D11 164
Pittston Area Patriots AAAA D2 164
Wilson Area Warriors AAA D11 164
Danville Ironmen AAA D4 163
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 163
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 163
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 162
Tunkhannock Tigers AAAA D2 161
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 160
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 160
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 159
Strawberry Mansion Knights AA D12 159
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 157
Nanticoke Trojans AAA D2 157
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 157
Towanda Black Knights AA D4 157
Twin Valley Raiders AAAAA D3 157
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 156
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 156
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 156
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 154
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 154
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 152
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 152
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 152
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 151
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 150
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 150
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 150
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 148
Great Valley Patriots AAAAA D1 148
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 148
Olney Charter Trojans AAAAA D12 148
Strath Haven Panthers AAAAA D1 147
Bishop McDevitt Lancers AA D12 146
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 143
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 143
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 142
Bensalem Owls AAAAAA D1 142
Honesdale Hornets AAAA D2 142
Boyertown Bears AAAAAA D1 141
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 140
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 140
School of the Future AAA D12 140
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 139
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 139
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 139
Palmyra Cougars AAAAA D3 139
Susquehanna Community Sabers AA D2 139
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 137
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 136
Delaware County Christian School Knights A D1 136
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 136
Northeast Vikings AAAAAA D12 136
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 135
Montgomery Red Raiders A D4 134
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 134
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 134
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 134
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 134
Upper Dauphin Trojans AA D3 133
Kennett Blue Demons AAAAA D1 132
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 131
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 131
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 131
Gettysburg Warriors AAAA D3 130
Hanover Nighthawks AA D3 130
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 130
Donegal Indians AAAA D3 129
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 129
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 129
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 128
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 128
Bermudian Springs Eagles AAA D3 127
Camp Hill Lions AA D3 127
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 127
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 127
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 126
Bristol Warriors AA D1 126
Central York Panthers AAAAAA D3 126
Northern York Polar Bears AAAA D3 126
Pequea Valley Braves AAA D3 126
West Catholic Burrs AA D12 126
Catasauqua Rough Riders AA D11 125
Lakeland Chiefs AA D2 124
Neumann-Goretti Saints AA D12 124
Northeastern Bobcats AAAAA D3 124
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 123
Susquehannock Warriors AAAA D3 123
Blue Mountain Eagles AAAA D11 122
Bucktail Bucks A D4 122
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 122
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 122
Halifax Wildcats A D3 121
Lewisburg Green Dragons AAA D4 121
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 121
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 121
Canton Area Warriors A D4 120
Interboro Bucaneers AAAA D1 120
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 118
Lower Merion Aces AAAAA D1 118
York Catholic Fighting Irish AA D3 118
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 115
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 115
Spring Grove Rockets AAAAA D3 115
Wyomissing Area Spartans AAA D3 114
Carbondale Area Chargers AA D2 112
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 112
Chichester Eagles AAAAA D1 111
Crestwood Comets AAAA D2 111
George Washington Eagles AAAAAA D12 111
West Perry Mustangs AAAA D3 111
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 110
Chester Clippers AAAAA D1 110
Northwest Area Rangers A D2 110
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 110
Lebanon Cedars AAAAA D3 109
Riverside Vikings AA D2 109
Susquehanna Township Indians AAAA D3 109
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 108
Springfield-Montco Spartans AAA D1 108
Susquenita Blackhawks AAA D3 107
Wyalusing Area Rams A D4 107
Wyoming Area Warriors AAAA D2 107
Kennard-Dale Rams AAAA D3 106
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 106
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 105
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 105
East Juniata Tigers AAAA D4 105
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 104
Milton Hershey Spartans AAAA D3 104
Troy Area Trojans AA D4 104
West York Bulldogs AAAA D3 104
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 103
Milton Area Black Panthers AAA D4 103
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 102
Waynesboro Indians AAAAA D3 102
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 101
Reading Knights AAAAAA D3 101
Abington Heights Comets AAAAA D2 100
Bangor Slaters AAAA D11 100
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 100
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 100
Morrisville Bulldogs A D1 100
Mifflinburg Wildcats AAA D4 99
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 98
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 96
Pen Argyl Green Knights AAA D11 96
Penn Manor Comets AAAAAA D3 96
Exeter Township Eagles AAAAA D3 95
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 95
Jenkintown Drakes A D1 95
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 94
Frankford Pioneers AAAAA D12 93
New Oxford Colonials AAAAA D3 92
Panther Valley Panthers AA D11 92
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 92
York Suburban Trojans AAAA D3 92
James Buchanan Rockets AAAA D3 90
Roxborough Indians AAAA D12 90
Biglerville Canners AAA D3 89
Fleetwood Tigers AAAAA D3 88
Holy Redeemer Royals AAA D2 88
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 87
Eastern York Golden Knights AAA D3 85
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 85
West Scranton Invaders AAAA D2 84
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 83
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 83
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 83
Warrior Run Defenders AA D4 83
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 81
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 81
Marian Catholic Colts A D11 79
Octorara Area Braves AAAA D1 78
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 78
Cowanesque Valley Indians AAA D4 77
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 76
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 75
Kensington Tigers AAAAAA D12 74
South Western Mustangs AAAAA D3 74
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 72
Red Land Patriots AAAAA D3 72
Council Rock North Indians AAAAAA D1 69
Montrose Area Meteors AA D2 69
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 68
Lower Moreland Lions AAA D1 68
Penncrest Lions AAAAA D1 68
Sayre Redskins A D4 66
Hughesville Spartans AA D4 65
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 65
Wissahickon Trojans AAAAA D1 65
ELCO Raiders AAA D3 64
Pottstown Area Trojans AAAA D1 64
Montoursville Warriors AAA D4 63
Salisbury Township Falcons AAA D11 63
Souderton Area Indians AAAAAA D1 63
Hershey Trojans AAAAA D3 61
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 61
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 60
Columbia Crimson Tide AA D3 60
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 59
West Chester East Vikings AAAAA D1 58
Shamokin Indians AAAA D4 57
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 57
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 56
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 56
William Tennent Panthers AAAAAA D1 56
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 55
Hill School Blues AAA Non-PIAA 54
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 53
Cheltenham Panthers AAAAA D1 52
Boiling Springs Bubblers AAA D3 50
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 50
William Allen Canaries AAAAAA D11 50
Kutztown Cougars AAA D3 46
Millersburg Indians A D3 46
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 45
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 44
Overbrook Panthers AAAA D12 44
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 42
Upper Merion Vikings AAAAA D1 42
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 41
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 38
Norristown Eagles AAAAAA D1 37
George School Cougars AAA Non-PIAA 36
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 33
Methacton Warriors AAAAAA D1 27
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 25
Holy Cross Crusaders A D2 22
Hamburg Hawks AAAA D3 20
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 18
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 13
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 12
Prep Charter Huskies AAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David