The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Allowed thru Sept. 18th

Written by: on Wednesday, September 21st, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 0
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 0
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 2
Palmyra Cougars AAAAA D3 7
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 12
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 13
Wellsboro Hornets AA D4 14
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 14
Berks Catholic Saints AAAA D3 16
Manheim Central Barons AAAAA D3 17
Northeastern Bobcats AAAAA D3 20
Delone Catholic Squires AA D3 21
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 21
Littlestown Thunderbolts AAA D3 21
Hill School Blues AAA Non-PIAA 22
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 24
New Hope Solebury Lions AAA D1 24
Fairfield Knights A D3 25
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 26
Northeast Vikings AAAAAA D12 26
Milton Hershey Spartans AAAA D3 29
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 29
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 31
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 31
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 31
Haverford High Fords AAAAAA D1 31
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 31
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 31
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 32
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 33
North Pocono Trojans AAAA D2 33
Parkland Trojans AAAAAA D11 33
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 35
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 35
Harrisburg Cougars AAAAA D3 35
Saucon Valley Panthers AAAA D11 35
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 36
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 36
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 36
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 37
Academy Park Knights AAAAA D1 39
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 39
Old Forge Blue Devils A D2 39
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 39
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 39
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 41
Lower Moreland Lions AAA D1 41
Wyoming Area Warriors AAAA D2 41
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 42
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 42
Jenkintown Drakes A D1 42
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 43
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 43
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 43
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 43
East Pennsboro Panthers AAAA D3 44
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 44
Spring Grove Rockets AAAAA D3 44
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 46
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 46
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 46
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 46
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 46
North Penn Panthers AA D4 46
Olney Charter Trojans AAAAA D12 46
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 46
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 46
Shikellamy Braves AAAA D4 46
George School Cougars AAAA Non-PIAA 47
Newport Buffaloes AA D3 47
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 48
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 48
Warrior Run Defenders AA D4 48
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 49
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 49
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 50
Western Wayne Wildcats AAA D2 50
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 51
Interboro Bucaneers AAAA D1 51
North Penn Knights AAAAAA D1 51
North Schuylkill Spartans AAA D11 51
Springfield-Montco Spartans AAA D1 51
Bristol Warriors AA D1 53
Williams Valley Vikings A D11 53
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 54
Roxborough Indians AAAA D12 54
South Williamsport Mounties AA D4 54
Abington Heights Comets AAAAA D2 55
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 55
Unionville Indians AAAAA D1 55
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 56
Holy Redeemer Royals AAA D2 56
Line Mountain Eagles AA D4 56
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 56
South Western Mustangs AAAAA D3 56
Trinity Shamrocks AAA D3 56
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 57
Bensalem Owls AAAAAA D1 58
Dunmore Bucks AA D2 58
Emmaus Hornets AAAAAA D11 58
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 58
Exeter Township Eagles AAAAA D3 59
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 59
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 59
Cocalico Eagles AAAAA D3 60
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 60
ELCO Raiders AAA D3 61
Blue Mountain Eagles AAAA D11 62
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 62
Halifax Wildcats A D3 62
Susquehannock Warriors AAAA D3 62
Kutztown Cougars AAA D3 63
Oxford Area Hornets AAAAA D1 63
Lakeland Chiefs AA D2 64
Central Columbia Blue Jays AA D4 65
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 65
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 65
Pottsgrove Falcons AAAA D1 65
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 65
Twin Valley Raiders AAAAA D3 65
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 65
York Catholic Fighting Irish AA D3 65
Boiling Springs Bubblers AAA D3 66
Northern York Polar Bears AAAA D3 66
Sayre Redskins A D4 66
West Chester East Vikings AAAAA D1 66
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 66
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 67
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 67
Selinsgrove Seals AAAA D4 67
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 67
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 68
Big Spring Bulldogs AAAA D3 70
Lebanon Cedars AAAAA D3 70
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 70
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 70
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 71
Hanover Nighthawks AA D3 71
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 71
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 71
Bermudian Springs Eagles AAA D3 72
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 72
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 72
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 72
Red Land Patriots AAAAA D3 72
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 72
Athens Wildcats AAAA D4 73
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 73
Strawberry Mansion Knights AA D12 73
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 73
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 74
Frankford Pioneers AAAAA D12 74
Kensington AAAAAA D12 74
Lackawanna Trail Lions A D2 74
Waynesboro Indians AAAAA D3 74
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 75
Morrisville Bulldogs A D1 75
Penncrest Lions AAAAA D1 75
Susquehanna Township Indians AAAA D3 75
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 75
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 76
Bishop McDevitt Lancers AA D12 76
Riverside Vikings AA D2 76
Fleetwood Tigers AAAAA D3 77
Great Valley Patriots AAAAA D1 77
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 77
Mid-Valley Spartans AA D2 77
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 77
Susquehanna Community Sabers AA D2 77
Wyalusing Area Rams A D4 77
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 78
Mifflinburg Wildcats AAA D4 78
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 78
Camp Hill Lions AA D3 79
Columbia Crimson Tide AA D3 79
Montrose Area Meteors AA D2 79
Pequea Valley Braves AAA D3 79
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 79
Canton Area Warriors A D4 80
Chichester Eagles AAAAA D1 80
Loyalsock Township Lancers AAA D4 80
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 80
William Tennent Panthers AAAAAA D1 81
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 82
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 82
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 82
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 83
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 83
York Suburban Trojans AAAA D3 83
Notre Dame Crusaders AAA D11 85
Radnor Red Raiders AAAAA D1 85
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 85
Delaware County Christian School Knights A D1 86
Dover Area Eagles AAAAA D3 86
Garden Spot Spartans AAAAA D3 86
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 86
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 86
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 87
Overbrook Panthers AAAA D12 87
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 87
Warwick Warriors AAAAAA D3 87
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 88
Lewisburg Green Dragons AAA D4 88
Tri-Valley Bulldogs A D11 88
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 88
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 89
Danville Ironmen AAA D4 89
Donegal Indians AAAA D3 89
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 89
Marian Catholic Colts A D11 89
Tunkhannock Tigers AAAA D2 89
Eastern York Golden Knights AAA D3 90
Upper Merion Vikings AAAAA D1 90
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 91
Central York Panthers AAAAAA D3 92
Hamburg Hawks AAAA D3 92
Muncy Indians A D4 93
Nanticoke Trojans AAA D2 93
Penn Manor Comets AAAAAA D3 93
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 94
Southern Columbia Tigers AA D4 94
Wyomissing Area Spartans AAA D3 94
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 95
Strath Haven Panthers AAAAA D1 95
Montoursville Warriors AAA D4 96
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 96
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 96
Lehighton Indians AAA D11 97
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 98
Salisbury Township Falcons AAA D11 98
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 99
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 99
Pennridge Rams AAAAAA D1 99
Solanco Golden Mules AAAAA D3 99
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 100
Gettysburg Warriors AAAA D3 100
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 100
Kennett Blue Demons AAAAA D1 100
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 100
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 101
Hughesville Spartans AA D4 102
Palisades Pirates AAA D11 102
Valley View Cougars AAAA D2 102
Carbondale Area Chargers AA D2 103
Crestwood Comets AAAA D2 103
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 103
Pen Argyl Green Knights AAA D11 103
Prep Charter Huskies AAA D12 104
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 106
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 106
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 106
West Catholic Burrs AA D12 106
East Juniata Tigers AAAA D4 107
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 107
Souderton Area Indians AAAAAA D1 108
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 109
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 109
Scranton Knights AAAAAA D2 109
West Perry Mustangs AAAA D3 109
Boyertown Bears AAAAAA D1 110
Upper Dauphin Trojans AA D3 110
Wilson Area Warriors AAA D11 110
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 112
Towanda Black Knights AA D4 112
Biglerville Canners AAA D3 113
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 113
Neumann-Goretti Saints AA D12 114
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 114
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 115
Dallas Mountaineers AAAA D2 116
Kennard-Dale Rams AAAA D3 116
Reading Knights AAAAAA D3 116
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 117
Cowanesque Valley Indians AAA D4 119
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 120
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 120
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 120
New Oxford Colonials AAAAA D3 121
Northwest Area Rangers A D2 121
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 122
Troy Area Trojans AA D4 122
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 122
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 123
Hershey Trojans AAAAA D3 124
Lower Merion Aces AAAAA D1 124
West Scranton Invaders AAAA D2 124
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 126
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 127
Pottstown Area Trojans AAAA D1 127
Shamokin Indians AAAA D4 127
Montgomery Red Raiders A D4 129
Wissahickon Trojans AAAAA D1 129
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 130
Octorara Area Braves AAAA D1 130
Cheltenham Panthers AAAAA D1 131
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 131
Council Rock North Indians AAAAAA D1 132
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 132
Bloomsburg Panthers AA D4 133
Upper Darby Royals AAAAAA D1 134
Nativity BVM Green Wave A D11 135
Pittston Area Patriots AAAA D2 136
Chester Clippers AAAAA D1 137
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 137
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 138
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 138
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 142
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 143
Panther Valley Panthers AA D11 144
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 146
Norristown Eagles AAAAAA D1 146
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 149
Methacton Warriors AAAAAA D1 151
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 153
Susquenita Blackhawks AAA D3 153
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 155
Holy Cross Crusaders A D2 156
Catasauqua Rough Riders AA D11 158
James Buchanan Rockets AAAA D3 158
George Washington Eagles AAAAAA D12 160
Bucktail Bucks A D4 163
Milton Area Black Panthers AAA D4 163
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 167
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 167
Bangor Slaters AAAA D11 168
Millersburg Indians A D3 170
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 170
West York Bulldogs AAAA D3 171
Honesdale Hornets AAAA D2 172
School of the Future AAA D12 173
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 174
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 183
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 187
William Allen Canaries AAAAAA D11 211
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 219

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David