2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Allowed thru 09/17

Written by: on Wednesday, September 20th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 7
Western Wayne Wildcats AAA D2 7
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 12
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 12
Harrisburg Cougars AAAAA D3 14
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 14
Southern Columbia Tigers AA D4 14
Berks Catholic Saints AAAA D3 16
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 16
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 17
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 19
Northeastern Bobcats AAAAA D3 19
Newport Buffaloes AA D3 20
Parkland Trojans AAAAAA D11 20
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 21
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 21
Old Forge Blue Devils A D2 25
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 26
Littlestown Thunderbolts AAA D3 27
Cocalico Eagles AAAAA D3 28
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 28
School of the Future AAA D12 28
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 29
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 30
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 31
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 31
Dunmore Bucks AA D2 32
Neumann-Goretti Saints AA D12 32
Haverford High Fords AAAAAA D1 33
Manheim Central Barons AAAAA D3 33
Pennridge Rams AAAAAA D1 33
Palisades Pirates AAA D11 34
Pottsgrove Falcons AAAA D1 34
Northeast Vikings AAAAAA D12 35
West Catholic Burrs AA D12 35
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 36
Central Columbia Blue Jays AA D4 37
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 37
North Schuylkill Spartans AAA D11 37
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 37
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 39
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 39
Fairfield Knights A D3 40
Williams Valley Vikings A D11 40
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 41
Kennard-Dale Rams AAAA D3 41
Lehighton Indians AAA D11 41
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 41
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 42
Wellsboro Hornets AA D4 42
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 44
Tri-Valley Bulldogs A D11 44
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 45
Bishop McDevitt Lancers AA D12 46
George School Cougars AAA Non-PIAA 46
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 48
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 48
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 48
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 51
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 51
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 51
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 51
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 52
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 53
Susquehannock Warriors AAAA D3 53
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 54
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 54
Delone Catholic Squires AA D3 54
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 55
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 55
Gettysburg Warriors AAAA D3 55
Hill School Blues AAA Non-PIAA 55
Muncy Indians A D4 55
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 55
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 56
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 56
Danville Ironmen AAA D4 56
Roxborough Indians AAAA D12 56
Upper Darby Royals AAAAAA D1 56
Salisbury Township Falcons AAA D11 57
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 58
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 58
Wyoming Area Warriors AAAA D2 58
Chichester Eagles AAAAA D1 59
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 59
Waynesboro Indians AAAAA D3 59
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 60
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 60
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 60
Athens Wildcats AAAA D4 61
Lackawanna Trail Lions A D2 61
Lower Moreland Lions AAA D1 61
Wyomissing Area Spartans AAA D3 61
Bermudian Springs Eagles AAA D3 62
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 62
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 62
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 62
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 63
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 63
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 63
Delaware County Christian School Knights A D1 64
Bristol Warriors AA D1 65
Selinsgrove Seals AAAA D4 65
Milton Hershey Spartans AAAA D3 66
Nanticoke Trojans AAA D2 66
Palmyra Cougars AAAAA D3 66
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 66
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 67
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 67
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 67
Hanover Nighthawks AA D3 68
Hershey Trojans AAAAA D3 68
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 69
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 69
Eastern York Golden Knights AAA D3 69
Line Mountain Eagles AA D4 69
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 69
Notre Dame Crusaders AAA D11 70
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 70
Trinity Shamrocks AAA D3 70
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 70
Montgomery Red Raiders A D4 71
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 71
Central York Panthers AAAAAA D3 72
Dallas Mountaineers AAAA D2 72
Frankford Pioneers AAAAA D12 72
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 72
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 73
Bensalem Owls AAAAAA D1 73
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 73
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 74
Loyalsock Township Lancers AAA D4 74
Nativity BVM Green Wave A D11 74
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 75
Wyalusing Area Rams A D4 75
Bloomsburg Panthers AA D4 76
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 76
Susquehanna Township Indians AAAA D3 76
Saucon Valley Panthers AAAA D11 77
Susquenita Blackhawks AAA D3 77
Warwick Warriors AAAAAA D3 77
York Suburban Trojans AAAA D3 77
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 78
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 78
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 78
Blue Mountain Eagles AAAA D11 79
Exeter Township Eagles AAAAA D3 79
Jenkintown Drakes A D1 79
South Williamsport Mounties AA D4 79
Unionville Indians AAAAA D1 79
Kensington Tigers AAAAAA D12 80
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 80
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 81
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 81
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 81
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 81
York Catholic Fighting Irish AA D3 81
Boiling Springs Bubblers AAA D3 82
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 82
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 82
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 82
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 82
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 82
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 82
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 83
Camp Hill Lions AA D3 83
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 83
Northwest Area Rangers A D2 83
Big Spring Bulldogs AAAA D3 84
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 84
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 84
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 84
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 84
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 84
Shikellamy Braves AAAA D4 84
South Western Mustangs AAAAA D3 84
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 85
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 86
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 86
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 86
Mid Valley Spartans AA D2 86
Overbrook Panthers AAAA D12 86
Wilson Area Warriors AAA D11 86
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 87
Academy Park Knights AAAAA D1 88
Interboro Bucaneers AAAA D1 88
Strath Haven Panthers AAAAA D1 88
Strawberry Mansion Knights AA D12 88
Pequea Valley Braves AAA D3 89
Valley View Cougars AAAA D2 90
East Pennsboro Panthers AAAA D3 91
North Pocono Trojans AAAA D2 91
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 91
Dover Area Eagles AAAAA D3 92
Souderton Area Indians AAAAAA D1 92
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 93
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 94
New Hope Solebury Lions AAA D1 94
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 95
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 95
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 95
Solanco Golden Mules AAAAA D3 95
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 95
Wissahickon Trojans AAAAA D1 95
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 96
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 96
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 97
Chester Clippers AAAAA D1 98
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 98
Bucktail Bucks A D4 99
George Washington Eagles AAAAAA D12 99
Morrisville Bulldogs A D1 99
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 99
Susquehanna Community Sabers AA D2 99
Carbondale Area Chargers AA D2 100
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 101
Lebanon Cedars AAAAA D3 101
Penn Manor Comets AAAAAA D3 101
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 101
Donegal Indians AAAA D3 102
East Juniata Tigers AAAA D4 102
Emmaus Hornets AAAAAA D11 102
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 102
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 102
Lewisburg Green Dragons AAA D4 102
Hamburg Hawks AAAA D3 103
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 103
Halifax Wildcats A D3 104
Olney Charter Trojans AAAAA D12 104
Prep Charter Huskies AAA D12 104
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 105
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 105
Honesdale Hornets AAAA D2 105
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 106
Twin Valley Raiders AAAAA D3 107
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 107
Canton Area Warriors A D4 108
Council Rock North Indians AAAAAA D1 108
ELCO Raiders AAA D3 108
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 108
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 108
Springfield-Montco Spartans AAA D1 108
Bangor Slaters AAAA D11 110
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 111
Panther Valley Panthers AA D11 112
Reading Knights AAAAAA D3 112
Mifflinburg Wildcats AAA D4 113
Penncrest Lions AAAAA D1 113
Radnor Red Raiders AAAAA D1 113
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 114
Columbia Crimson Tide AA D3 115
Catasauqua Rough Riders AA D11 116
Crestwood Comets AAAA D2 116
Great Valley Patriots AAAAA D1 116
Lower Merion Aces AAAAA D1 116
Montrose Area Meteors AA D2 116
Octorara Area Braves AAAA D1 116
Pottstown Area Trojans AAAA D1 116
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 116
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 117
Kennett Blue Demons AAAAA D1 117
Scranton Knights AAAAAA D2 117
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 118
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 118
New Oxford Colonials AAAAA D3 118
Marian Catholic Colts A D11 119
Tunkhannock Tigers AAAA D2 119
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 120
Fleetwood Tigers AAAAA D3 121
Northern York Polar Bears AAAA D3 121
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 121
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 121
Sayre Redskins A D4 122
Spring Grove Rockets AAAAA D3 122
Upper Dauphin Trojans AA D3 122
Kutztown Cougars AAA D3 123
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 123
Garden Spot Spartans AAAAA D3 124
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 124
William Tennent Panthers AAAAAA D1 125
Cheltenham Panthers AAAAA D1 126
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 126
Towanda Black Knights AA D4 126
West Scranton Invaders AAAA D2 126
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 128
Norristown Eagles AAAAAA D1 128
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 128
Shamokin Indians AAAA D4 128
Warrior Run Defenders AA D4 128
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 129
Oxford Area Hornets AAAAA D1 130
West Chester East Vikings AAAAA D1 131
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 133
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 133
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 134
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 135
William Allen Canaries AAAAAA D11 135
North Penn Knights AAAAAA D1 136
Riverside Vikings AA D2 136
Cowanesque Valley Indians AAA D4 137
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 138
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 138
West Perry Mustangs AAAA D3 138
Lakeland Chiefs AA D2 141
Biglerville Canners AAA D3 142
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 142
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 143
Hughesville Spartans AA D4 143
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 144
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 145
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 146
Abington Heights Comets AAAAA D2 148
Holy Redeemer Royals AAA D2 149
Red Land Patriots AAAAA D3 149
Pittston Area Patriots AAAA D2 150
Montoursville Warriors AAA D4 153
Upper Merion Vikings AAAAA D1 156
Methacton Warriors AAAAAA D1 157
Troy Area Trojans AA D4 158
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 160
Pen Argyl Green Knights AAA D11 161
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 164
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 167
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 168
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 171
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 172
Boyertown Bears AAAAAA D1 176
Holy Cross Crusaders A D2 176
Millersburg Indians A D3 194
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 196
West York Bulldogs AAAA D3 198
James Buchanan Rockets AAAA D3 202
Milton Area Black Panthers AAA D4 204

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David