Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

Statewide Average Points Scored thru 09/20/20

Written by: on Friday, September 25th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 
Team Class District Points
Belle Vernon Area Leopards AAAA D7 0.00
Berlin-Brothersvalley Mountaineers AA D5 0.00
Bermudian Springs Eagles AAA D3 0.00
Central York Panthers AAAAAA D3 0.00
Clearfield Area Bisons AAA D9 0.00
Conneaut Eagles AAAA D10 0.00
Delone Catholic Squires A D3 0.00
Elizabeth-Forward Warriors AAA D7 0.00
Seneca Valley Raiders AAAAAA D7 0.00
Southern Columbia Tigers AA D4 0.00
Wyomissing Area Spartans AAA D3 0.00
New Oxford Colonials AAAAA D3 2.00
Eisenhower Knights A D10 3.00
New Brighton Lions AA D7 3.00
Fort LeBoeuf Bison AAA D10 3.50
Harbor Creek Huskies AAAA D10 3.50
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 3.50
Redbank Valley Bulldogs A D9 3.50
Washington Little Prexies AA D7 3.50
Central Valley Warriors AAA D7 4.00
Central Mountain Wildcats AAAAA D6 4.50
Montoursville Warriors AAA D4 5.00
Coudersport Falcons A D9 6.00
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 6.00
Elk County Catholic Crusaders A D9 6.00
Manheim Central Barons AAAAA D3 6.00
McGuffey Highlanders AA D7 6.00
North Allegheny Tigers AAAAAA D7 6.00
Portage Area Mustangs A D6 6.00
Shenango Wildcats A D7 6.00
Smethport Area Hubbers A D9 6.00
York Catholic Fighting Irish AA D3 6.00
Cambridge Springs Blue Devils A D10 6.50
North Catholic Trojans AAA D7 6.50
Selinsgrove Seals AAAA D4 6.50
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 7.00
Athens Wildcats AAA D4 7.00
Baldwin Highlanders AAAAAA D7 7.00
Bellwood-Antis Blue Devils AA D6 7.00
California Trojans A D7 7.00
Carmichaels Mighty Mikes A D7 7.00
Chartiers Valley Colts AAAA D7 7.00
Conemaugh Valley Blue Jays A D6 7.00
East Allegheny Wildcats AAA D7 7.00
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 7.00
Keystone Panthers A D9 7.00
Lebanon Cedars AAAAA D3 7.00
Moon Area Tigers AAAAA D7 7.00
Northwestern Wildcats AA D10 7.00
Thomas Jefferson Jaguars AAAA D7 7.00
Union/AC Valley Falcon Knights A D9 7.00
William Penn (3) Bearcats AAAAAA D3 7.00
Avella Area Eagles A D7 7.50
Sto-Rox Vikings AA D7 7.50
Northwest Area Rangers AA D2 8.00
West Greene Pioneers A D7 8.00
Albert Gallatin Colonials AAAA D7 9.50
Bishop Guilfoyle Marauders A D6 9.50
Highlands Golden Rams AAAA D7 9.50
McDowell Trojans AAAAAA D10 9.50
Northern Cambria Colts AA D6 9.50
Mars Area Planets AAAA D7 10.00
Octorara Area Braves AAAA D3 10.00
Oil City Oilers AAAA D10 10.00
Pine-Richland Rams AAAAA D7 10.00
Reynolds Raiders A D10 10.00
Sayre Redskins AA D4 10.00
Southern Huntingdon Rockets AA D6 10.00
Westmont Hilltop Hilltoppers AAA D6 10.00
Wilmington Area Greyhounds AA D10 10.00
Apollo-Ridge Vikings AA D7 10.50
Gateway Gators AAAAA D7 10.50
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 10.50
Juniata Valley Hornets A D6 10.50
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 10.50
Wyalusing Area Rams AA D4 10.50
Blue Mountain Eagles AAAA D11 11.00
Central Cambria Red Devils AA D6 11.00
General McLane Lancers AAAA D10 11.00
Karns City Gremlins AA D9 11.00
Central (6) Scarlet Dragons AAA D6 11.50
Plum Mustangs AAAA D7 11.50
South Fayette Lions AAAAA D7 11.50
South Side Area Rams AA D7 11.50
Wellsboro Hornets AA D4 11.50
Western Beaver Golden Beavers AA D7 11.50
Armstrong Riverhawks AAAA D7 12.00
Carlynton Cougars AA D7 12.00
Dallas Mountaineers AAAA D2 12.00
Freedom Bulldogs AA D7 12.00
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 12.00
North Hills Indians AAAAA D7 12.00
Homer-Center Wildcats A D6 12.50
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 13.00
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 13.00
Our Lady of the Sacred Heart Chargers A D7 13.00
Saint Marys Flying Dutch AAA D9 13.00
Tyrone Golden Eagles AAA D6 13.00
Warwick Warriors AAAAA D3 13.00
Bedford Bisons AAA D5 13.50
Springdale Dynamos A D7 13.50
West Middlesex Big Red A D10 13.50
Woodland Hills Wolverines AAAAA D7 13.50
Aliquippa Quips AAAA D7 14.00
Avonworth Antelopes AAA D7 14.00
Beaver Falls Tigers AA D7 14.00
Bethlehem-Center Bulldogs AA D7 14.00
Columbia Crimson Tide AA D3 14.00
Donegal Indians AAAA D3 14.00
Fairfield Knights A D3 14.00
North Penn/Mansfield Panthers AAA D4 14.00
Ridgway/Johnsonburg Elkers AA D9 14.00
Spring Grove Rockets AAAAA D3 14.00
Danville Ironmen AAA D4 14.50
Wilkes-Barre Wolfpack AAAAAA D2 14.50
Williamsburg Blue Pirates A D6 14.50
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 15.00
Maplewood Tigers A D10 15.00
Penns Manor Comets A D6 15.00
Rochester Rams A D7 15.00
Crestwood Comets AAAA D2 15.50
Muncy Indians A D4 15.50
Lehighton Indians AAAA D11 16.00
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 16.00
Windber Ramblers AA D5 16.00
Bentworth Bearcats A D7 16.50
Cambria Heights Highlanders AA D6 17.00
Kane Area Wolves AA D9 17.00
Littlestown Thunderbolts AAA D3 17.00
Monessen Greyhounds A D7 17.00
Penn Cambria Panthers AAA D6 17.00
Troy Area Trojans AA D4 17.00
Yough Cougars AAA D7 17.00
Chartiers-Houston Buccaneers AA D7 17.50
Frazier Commodores AA D7 17.50
Hampton Talbots AAAA D7 17.50
West Allegheny Indians AAAAA D7 17.50
Laurel Spartans AA D7 18.00
Montgomery Red Raiders A D4 18.00
Neshannock Lancers AA D7 18.00
Northern Bedford Panthers A D5 18.00
Hickory Hornets AAA D10 18.50
Mohawk Area Warriors AA D7 18.50
Richland Township Rams AA D6 18.50
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 19.00
Penn-Trafford Warriors AAAAA D7 19.00
Cochranton Cardinals A D10 19.50
Biglerville Canners AAA D3 20.00
Cornell Raiders A D7 20.00
Glendale Vikings A D6 20.00
Jeannette Jayhawks A D7 20.00
North Schuylkill Spartans AAA D11 20.00
Notre Dame GP Crusaders AAA D11 20.00
Philipsburg-Osceola Mounties AA D6 20.00
Bald Eagle Area Eagles AA D6 20.50
Brentwood Spartans AA D7 20.50
Farrell Steelers AA D10 20.50
Lakeview Sailors AA D10 20.50
Meyersdale Area Red Raiders A D5 20.50
Slippery Rock Rockets AAA D10 20.50
Upper Saint Clair Panthers AAAAA D7 20.50
Wyoming Area Warriors AAA D2 20.50
Clairton Bears A D7 21.00
Cocalico Eagles AAAA D3 21.00
Girard Yellowjackets AAA D10 21.00
Peters Township Indians AAAAA D7 21.00
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 21.50
Keystone Oaks Eagles AAA D7 21.50
West Branch Warriors A D6 21.50
Williams Valley Vikings A D11 21.50
Beaver Area Bobcats AAAA D7 22.00
Imani Christian Academy Saints A D7 22.00
Laurel Highlands Mustangs AAAA D7 22.00
Meadville Bulldogs AAAA D10 22.00
Nativity BVM Green Wave A D11 22.00
Riverside (2) Vikings AA D2 22.00
Lewisburg Green Dragons AAAA D4 22.50
Moniteau Warriors AA D9 22.50
Pittsburgh Central Catholic Vikings AAAAAA D7 22.50
Claysburg-Kimmel Bulldogs A D6 23.00
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 23.00
Montour Spartans AAAA D7 23.00
United Lions A D6 23.00
Bellefonte Red Raiders AAAA D6 23.50
Bloomsburg Panthers AA D4 23.50
Cathedral Prep Ramblers AAAAA D10 23.50
Hughesville Spartans AA D4 23.50
McKeesport Area Tigers AAAA D7 23.50
Panther Valley Panthers AA D11 23.50
Shamokin Indians AAAA D4 23.50
Sharpsville Blue Devils AA D10 23.50
Tussey Mountain Titians A D5 23.50
Bishop Carroll Huskies A D6 24.00
Blacklick Valley Vikings A D6 24.00
Burrell Buccaneers AAA D7 24.00
Chestnut Ridge Lions AA D5 24.00
Greensburg-Salem Golden Lions AAAA D7 24.00
Marion Center Stingers AA D6 24.00
Mount Lebanon Blue Devils AAAAAA D7 24.00
Susquehannock Warriors AAAA D3 24.00
Mount Pleasant Area Vikings AAA D7 24.50
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 24.50
South Allegheny Gladiators AAA D7 24.50
South Park Eagles AAA D7 24.50
Serra Catholic Eagles AA D7 25.00
Ellwood City Wolverines AA D7 25.50
Bishop Canevin Crusaders A D7 26.00
Hempfield (7) Spartans AAAAAA D7 26.00
Knoch Knights AAAA D7 26.00
Mercer Area Mustangs A D10 26.50
Penn Hills Indians AAAAA D7 26.50
ELCO Raiders AAAA D3 27.00
La Salle College HS Explorers AAAAAA D12 27.00
Penns Valley Rams AA D6 27.00
Pequea Valley Braves AAA D3 27.00
Southmoreland Scotties AAA D7 27.00
Blairsville Bobcats A D6 27.50
Central Clarion Wildcats AA D9 27.50
Freeport Yellowjackets AAA D7 27.50
Greater Latrobe Wildcats AAAAA D7 27.50
Greensburg Central Catholic Centurions A D7 27.50
Blackhawk Cougars AAAA D7 28.00
Canton Area Warriors A D4 28.00
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 28.00
Kennedy Catholic Golden Eagles A D10 28.00
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 28.00
Palisades Pirates AA D11 28.00
Somerset Area Golden Eagles AAA D5 28.00
Warren Area Dragons AAAA D10 28.00
York Suburban Trojans AAAAA D3 28.00
Saegertown Panthers A D10 28.50
Brockway Rovers AA D9 29.00
Brookville Raiders AA D9 29.00
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 29.00
Bishop McCort Crushers A D6 30.00
Deer Lakes Lancers AAA D7 30.00
Towanda Black Knights AA D4 30.00
Franklin Regional Panthers AAAAA D7 30.50
Canon-McMillan Big Macs AAAAAA D7 31.00
Central Columbia Blue Jays AA D4 31.00
Derry Area Trojans AAA D7 31.00
Fairview Tigers AAA D10 31.00
Greenville Trojans AA D10 31.00
Grove City Eagles AAA D10 31.00
Northeastern Bobcats AAAAA D3 31.00
Purchase Line Red Dragons A D6 31.00
Burgettstown Blue Devils A D7 31.50
Ligonier Valley Rams AA D7 31.50
Mifflinburg Wildcats AAAA D4 31.50
Punxsutawney Chucks AAA D9 31.50
Cameron County Red Raiders A D9 32.00
Mount Union Area Trojans AA D6 32.00
South Williamsport Mounties AA D4 32.00
Ringgold Rams AAAA D7 32.50
Norwin Knights AAAAAA D7 33.00
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 33.00
Titusville Rockets AAA D10 33.00
Tunkhannock Tigers AAAA D2 33.00
Jefferson-Morgan Rockets A D7 33.50
Exeter Township Eagles AAAAA D3 34.00
Fleetwood Tigers AAAAA D3 34.00
Franklin Knights AAAA D10 34.00
North East Grapepickers AAA D10 34.00
Riverside (7) Panthers AA D7 34.00
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 34.00
Indiana Little Indians AAAA D7 34.50
Union City Area Bears A D10 34.50
Berks Catholic Saints AAAA D3 35.00
Hanover (3) Nighthawks AAA D3 35.00
Hollidaysburg Golden Tigers AAAAA D6 35.00
Kiski Area Cavaliers AAAAA D7 35.00
Mahanoy Area Golden Bears A D11 35.00
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 35.00
Fort Cherry Rangers A D7 35.50
Marian Catholic Colts A D11 35.50
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 36.00
Quaker Valley Quakers AAA D7 36.00
Valley Vikings AAA D7 36.50
Charleroi Cougars AA D7 37.00
Northgate Flames A D7 37.00
Pittston Area Patriots AAAA D2 37.00
Warrior Run Defenders AA D4 37.00
Everett Warriors AA D5 37.50
Greater Johnstown Trojans AAAA D6 37.50
Shaler Area Titans AAAAA D7 37.50
Sharon Tigers AAA D10 37.50
Waynesburg Central Raiders AA D7 37.50
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 38.00
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 38.50
Trinity (7) Hillers AAAA D7 38.50
Greater Nanticoke Trojans AAA D2 39.00
Hopewell Vikings AAA D7 39.00
Northern Lebanon Vikings AAA D3 39.00
Milton Area Black Panthers AAA D4 39.50
Union Area Scotties A D7 39.50
Moshannon Valley Black Knights A D6 40.00
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 40.00
Huntingdon Area Bearcats AAA D6 40.50
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 41.00
Hempfield (3) Black Knights AAAAAA D3 41.00
West Shamokin Wolves A D6 41.00
Mercyhurst Prep Lakers AAA D10 41.50
Seton-LaSalle Rebels AA D7 41.50
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 42.00
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 42.00
Erie HS Royals AAAAAA D10 42.00
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 42.00
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 42.00
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 42.00
Wilson Area Warriors AAAA D11 42.00
Bucktail Bucks A D4 42.50
Iroquois Braves A D10 42.50
Eastern York Golden Knights AAAA D3 43.00
Mapletown Maples A D7 43.00
Penn Manor Comets AAAAAA D3 43.00
Shikellamy Braves AAAA D4 43.00
Twin Valley Raiders AAAAA D3 43.00
Brownsville Falcons AAA D7 43.50
Curwensville Area Golden Tide A D9 44.00
Steel Valley Ironmen AA D7 44.00
Bethel Park Blackhawks AAAAA D7 44.50
Saltsburg Trojans A D6 44.50
Dover Area Eagles AAAAA D3 45.00
Hamburg Hawks AAA D3 45.00
Leechburg Blue Devils A D7 45.00
Corry Area Beavers AAA D10 45.50
Shade Panthers A D5 45.50
New Castle Red Hurricanes AAAA D7 46.00
Ambridge Bridgers AAA D7 46.50
Seneca Bobcats AA D10 46.50
Cowanesque Valley Indians AAA D4 47.00
Solanco Golden Mules AAAAA D3 47.00
Fox Chapel Foxes AAAAA D7 47.50
Connellsville Falcons AAAAA D7 48.00
Riverview Raiders A D7 48.00
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 48.00
DuBois Area Beavers AAAA D9 48.50
Forest Hills Rangers AA D6 48.50
West Mifflin Titans AAAA D7 48.50
Garden Spot Spartans AAAA D3 49.00
Conemaugh Township Indians A D5 49.50
Butler Golden Tornado AAAAAA D10 50.00
Shenandoah Valley Blue Devils AA D11 51.50
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 52.00
North Star Cougars AA D5 52.00
Port Allegany Gators A D9 52.00
Red Lion Area Lions AAAAA D3 55.00
Midd-West Mustangs AAA D4 55.50
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 59.00
Otto-Eldred Terrors A D9 60.00
Bradford Area Owls AAAA D9 69.00
Sheffield Area Wolverines A D9 86.00

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player