2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Scored thru Oct. 16th

Written by: on Tuesday, October 18th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA   A

District 2

AAAAAA     AAAAA      AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA    AAAAA       AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 51.1
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 49.8
Southern Columbia Tigers AA D4 48.7
Manheim Central Barons AAAAA D3 48.1
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 47.3
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 46.8
Newport Buffaloes AA D3 44.0
Emmaus Hornets AAAAAA D11 43.7
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 42.8
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 42.7
Wellsboro Hornets AA D4 42.3
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 42.1
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 41.1
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 40.8
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 40.0
Dunmore Bucks AA D2 39.6
Berks Catholic Saints AAAA D3 39.5
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 39.5
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 39.2
Pottsgrove Falcons AAAA D1 39.0
North Penn Knights AAAAAA D1 38.7
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 38.0
Saucon Valley Panthers AAAA D11 37.8
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 37.7
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 37.6
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 37.1
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 37.0
Northeastern Bobcats AAAAA D3 36.8
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 36.7
Garden Spot Spartans AAAAA D3 36.1
Loyalsock Township Lancers AAA D4 35.8
Warwick Warriors AAAAAA D3 35.8
Tri-Valley Bulldogs A D11 35.3
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 35.2
Milton Hershey Spartans AAAA D3 35.1
New Hope Solebury Lions AAA D1 35.0
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 35.0
Harrisburg Cougars AAAAA D3 34.8
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 34.7
Notre Dame Crusaders AAA D11 34.5
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 34.5
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 34.5
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 34.4
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 34.3
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 34.0
Northeast Vikings AAAAAA D12 33.8
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 33.7
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 33.7
Great Valley Patriots AAAAA D1 33.7
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 33.2
Montoursville Warriors AAA D4 33.1
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 33.0
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 32.8
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 32.7
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 32.5
Williams Valley Vikings A D11 32.2
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 32.1
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 32.1
Lakeland Chiefs AA D2 32.1
Academy Park Knights AAAAA D1 32.0
Bermudian Springs Eagles AAA D3 31.8
Pennridge Rams AAAAAA D1 31.8
Selinsgrove Seals AAAA D4 31.8
Athens Wildcats AAAA D4 31.7
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 31.6
Central York Panthers AAAAAA D3 31.5
North Penn Panthers AA D4 31.1
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 31.0
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 31.0
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 30.8
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 30.6
Littlestown Thunderbolts AAA D3 30.4
York Suburban Trojans AAAA D3 30.4
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 30.3
Wyoming Area Warriors AAAA D2 30.3
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 30.2
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 30.2
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 30.1
East Pennsboro Panthers AAAA D3 30.1
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 30.0
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 30.0
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 29.8
Exeter Township Eagles AAAAA D3 29.8
Halifax Wildcats A D3 29.7
Palisades Pirates AAA D11 29.6
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 29.4
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 29.4
Hamburg Hawks AAAA D3 29.4
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 29.3
South Williamsport Mounties AA D4 29.2
Waynesboro Indians AAAAA D3 29.2
Palmyra Cougars AAAAA D3 29.1
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 29.0
Riverside Vikings AA D2 29.0
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 29.0
Big Spring Bulldogs AAAA D3 28.8
Cocalico Eagles AAAAA D3 28.8
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 28.8
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 28.7
Marian Catholic Colts A D11 28.5
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 28.3
Camp Hill Lions AA D3 28.1
Lehighton Indians AAA D11 28.1
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 28.0
Bristol Warriors AA D1 28.0
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 28.0
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 27.8
Parkland Trojans AAAAAA D11 27.8
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 27.8
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 27.7
Line Mountain Eagles AA D4 27.7
Pen Argyl Green Knights AAA D11 27.7
Twin Valley Raiders AAAAA D3 27.7
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 27.5
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 27.5
Danville Ironmen AAA D4 27.3
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 27.2
Reading Knights AAAAAA D3 27.2
Hanover Nighthawks AA D3 27.1
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 27.0
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 27.0
Wyomissing Area Spartans AAA D3 27.0
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 26.7
Fairfield Knights A D3 26.7
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 26.6
North Pocono Trojans AAAA D2 26.6
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 26.6
Strath Haven Panthers AAAAA D1 26.3
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 26.3
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 26.1
Abington Heights Comets AAAAA D2 26.0
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 26.0
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 26.0
Susquehanna Township Indians AAAA D3 25.8
Scranton Knights AAAAAA D2 25.7
Solanco Golden Mules AAAAA D3 25.7
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 25.7
York Catholic Fighting Irish AA D3 25.7
Interboro Bucaneers AAAA D1 25.5
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 25.3
Souderton Area Indians AAAAAA D1 25.3
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 25.1
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 25.0
Northwest Area Rangers A D2 25.0
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 24.7
Haverford High Fords AAAAAA D1 24.7
Mid-Valley Spartans AA D2 24.7
Shikellamy Braves AAAA D4 24.7
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 24.6
Gettysburg Warriors AAAA D3 24.5
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 24.3
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 24.3
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 24.2
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 24.2
Blue Mountain Eagles AAAA D11 24.2
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 24.2
Red Land Patriots AAAAA D3 24.2
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 24.1
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 24.0
Upper Darby Royals AAAAAA D1 24.0
West Scranton Invaders AAAA D2 24.0
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 23.8
Central Columbia Blue Jays AA D4 23.7
Spring Grove Rockets AAAAA D3 23.7
Troy Area Trojans AA D4 23.7
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 23.5
Hughesville Spartans AA D4 23.3
Lackawanna Trail Lions A D2 23.3
Sayre Redskins A D4 23.0
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 22.8
Olney Charter Trojans AAAAA D12 22.8
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 22.8
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 22.7
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 22.7
Roxborough Indians AAAA D12 22.7
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 22.7
Fleetwood Tigers AAAAA D3 22.5
Wyalusing Area Rams A D4 22.5
Trinity Shamrocks AAA D3 22.4
Kennett Blue Demons AAAAA D1 22.2
Nanticoke Trojans AAA D2 22.2
Kutztown Cougars AAA D3 22.1
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 22.1
Bloomsburg Panthers AA D4 22.0
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 21.8
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 21.8
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 21.8
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 21.7
West Chester East Vikings AAAAA D1 21.7
Bangor Slaters AAAA D11 21.6
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 21.5
North Schuylkill Spartans AAA D11 21.5
Delone Catholic Squires AA D3 21.4
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 21.3
Muncy Indians A D4 21.3
Pittston Area Patriots AAAA D2 21.3
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 21.0
Strawberry Mansion Knights AA D12 21.0
Tunkhannock Tigers AAAA D2 21.0
Dover Area Eagles AAAAA D3 20.8
Overbrook Panthers AAAA D12 20.8
Susquehannock Warriors AAAA D3 20.8
West Catholic Burrs AA D12 20.8
Wissahickon Trojans AAAAA D1 20.8
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 20.7
East Juniata Tigers AAAA D4 20.7
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 20.7
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 20.6
Eastern York Golden Knights AAA D3 20.4
ELCO Raiders AAA D3 20.4
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 20.4
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 20.2
Crestwood Comets AAAA D2 20.2
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 20.2
Northern York Polar Bears AAAA D3 20.1
Catasauqua Rough Riders AA D11 19.8
West Perry Mustangs AAAA D3 19.8
Bishop McDevitt Lancers AA D12 19.7
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 19.7
Canton Area Warriors A D4 19.5
Penn Manor Comets AAAAAA D3 19.5
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 19.5
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 19.5
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 19.3
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 19.3
Chester Clippers AAAAA D1 19.3
Frankford Pioneers AAAAA D12 19.3
George School Cougars AAAA Non-PIAA 19.3
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 19.2
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 19.1
William Allen Canaries AAAAAA D11 19.1
Carbondale Area Chargers AA D2 19.0
Valley View Cougars AAAA D2 18.8
Hill School Blues AAA Non-PIAA 18.5
Jenkintown Drakes A D1 18.3
South Western Mustangs AAAAA D3 18.2
Oxford Area Hornets AAAAA D1 18.1
Panther Valley Panthers AA D11 18.1
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 18.1
Delaware County Christian School Knights A D1 18.0
Pequea Valley Braves AAA D3 17.8
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 17.8
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 17.5
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 17.5
Lebanon Cedars AAAAA D3 17.2
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 17.2
Bensalem Owls AAAAAA D1 17.1
Columbia Crimson Tide AA D3 17.0
Montrose Area Meteors AA D2 17.0
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 16.8
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 16.8
Shamokin Indians AAAA D4 16.8
Towanda Black Knights AA D4 16.8
Western Wayne Wildcats AAA D2 16.8
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 16.5
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 16.5
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 16.5
Salisbury Township Falcons AAA D11 16.5
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 16.1
Biglerville Canners AAA D3 15.8
Lewisburg Green Dragons AAA D4 15.8
Chichester Eagles AAAAA D1 15.7
Octorara Area Braves AAAA D1 15.5
Unionville Indians AAAAA D1 15.5
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 15.3
Montgomery Red Raiders A D4 15.1
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 15.0
School of the Future AAA D12 15.0
Old Forge Blue Devils A D2 14.6
Warrior Run Defenders AA D4 14.6
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 14.5
Mifflinburg Wildcats AAA D4 14.5
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 14.2
Donegal Indians AAAA D3 13.8
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 13.8
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 13.8
Methacton Warriors AAAAAA D1 13.7
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 13.6
Radnor Red Raiders AAAAA D1 13.6
Boyertown Bears AAAAAA D1 13.3
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 13.1
Kensington Tigers AAAAAA D12 13.0
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 13.0
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 13.0
West York Bulldogs AAAA D3 13.0
Wilson Area Warriors AAA D11 12.7
Boiling Springs Bubblers AAA D3 12.4
Council Rock North Indians AAAAAA D1 12.2
George Washington Eagles AAAAAA D12 12.1
Penncrest Lions AAAAA D1 11.8
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 11.7
Cheltenham Panthers AAAAA D1 11.5
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 11.4
Lower Merion Aces AAAAA D1 11.3
Pottstown Area Trojans AAAA D1 11.2
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 11.1
Norristown Eagles AAAAAA D1 11.1
Susquenita Blackhawks AAA D3 11.0
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 10.8
Upper Merion Vikings AAAAA D1 10.7
Holy Cross Crusaders A D2 10.5
James Buchanan Rockets AAAA D3 10.5
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 10.5
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 10.5
New Oxford Colonials AAAAA D3 10.4
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 10.3
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 10.2
Susquehanna Community Sabers AA D2 10.1
William Tennent Panthers AAAAAA D1 10.0
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 9.8
Cowanesque Valley Indians AAA D4 9.7
Dallas Mountaineers AAAA D2 9.5
Upper Dauphin Trojans AA D3 9.3
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 9.2
Nativity BVM Green Wave A D11 9.1
Holy Redeemer Royals AAA D2 8.6
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 8.6
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 8.1
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 7.8
Honesdale Hornets AAAA D2 7.6
Kennard-Dale Rams AAAA D3 7.4
Millersburg Indians A D3 7.0
Morrisville Bulldogs A D1 6.8
Neumann-Goretti Saints AA D12 6.2
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 5.8
Milton Area Black Panthers AAA D4 5.6
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 5.4
Bucktail Bucks A D4 4.8
Hershey Trojans AAAAA D3 4.4
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 4.3
Lower Moreland Lions AAA D1 4.0
Springfield-Montco Spartans AAA D1 3.3
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 3.3
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 3.2
Prep Charter Huskies AAA D12 0.0

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David