The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Sept. 18th

Written by: on Thursday, September 22nd, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 0.0
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 0.0
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 1.0
Palmyra Cougars AAAAA D3 1.7
Wellsboro Hornets AA D4 3.5
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 4.0
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 4.3
Berks Catholic Saints AAAA D3 5.3
Manheim Central Barons AAAAA D3 5.6
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 6.5
Northeastern Bobcats AAAAA D3 6.6
Delone Catholic Squires AA D3 7.0
Littlestown Thunderbolts AAA D3 7.0
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 7.2
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 7.7
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 7.7
Haverford High Fords AAAAAA D1 7.7
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 7.7
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 8.0
New Hope Solebury Lions AAA D1 8.0
North Pocono Trojans AAAA D2 8.2
Parkland Trojans AAAAAA D11 8.2
Fairfield Knights A D3 8.3
Saucon Valley Panthers AAAA D11 8.7
Milton Hershey Spartans AAAA D3 9.6
Academy Park Knights AAAAA D1 9.7
Old Forge Blue Devils A D2 9.7
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 10.2
Wyoming Area Warriors AAAA D2 10.2
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 10.3
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 10.3
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 10.5
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 10.5
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 10.6
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 10.7
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 10.7
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 11.0
Hill School Blues AAA Non-PIAA 11.0
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 11.5
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 11.5
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 11.5
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 11.5
North Penn Panthers AA D4 11.5
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 11.5
Shikellamy Braves AAAA D4 11.5
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 11.6
Harrisburg Cougars AAAAA D3 11.6
Newport Buffaloes AA D3 11.7
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 12.0
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 12.0
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 12.0
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 12.0
Warrior Run Defenders AA D4 12.0
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 12.3
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 12.5
Western Wayne Wildcats AAA D2 12.5
Interboro Bucaneers AAAA D1 12.7
North Penn Knights AAAAAA D1 12.7
North Schuylkill Spartans AAA D11 12.7
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 13.0
Northeast Vikings AAAAAA D12 13.0
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 13.0
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 13.0
Williams Valley Vikings A D11 13.2
South Williamsport Mounties AA D4 13.5
Lower Moreland Lions AAA D1 13.6
Abington Heights Comets AAAAA D2 13.7
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 13.7
Unionville Indians AAAAA D1 13.7
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 14.0
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 14.0
Holy Redeemer Royals AAA D2 14.0
Line Mountain Eagles AA D4 14.0
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 14.0
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 14.0
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 14.2
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 14.3
Bensalem Owls AAAAAA D1 14.5
Dunmore Bucks AA D2 14.5
Emmaus Hornets AAAAAA D11 14.5
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 14.5
East Pennsboro Panthers AAAA D3 14.6
Spring Grove Rockets AAAAA D3 14.6
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 14.7
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 15.0
Olney Charter Trojans AAAAA D12 15.3
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 15.3
Blue Mountain Eagles AAAA D11 15.5
Halifax Wildcats A D3 15.5
Oxford Area Hornets AAAAA D1 15.7
Lakeland Chiefs AA D2 16.0
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 16.0
Central Columbia Blue Jays AA D4 16.2
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 16.2
Pottsgrove Falcons AAAA D1 16.2
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 16.3
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 16.3
Sayre Redskins A D4 16.5
West Chester East Vikings AAAAA D1 16.5
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 16.7
Selinsgrove Seals AAAA D4 16.7
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 16.7
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 17.0
Springfield-Montco Spartans AAA D1 17.0
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 17.0
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 17.5
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 17.5
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 17.5
Bristol Warriors AA D1 17.6
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 17.7
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 18.0
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 18.0
Red Land Patriots AAAAA D3 18.0
Roxborough Indians AAAA D12 18.0
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 18.0
Athens Wildcats AAAA D4 18.2
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 18.2
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 18.5
Frankford Pioneers AAAAA D12 18.5
Kensington AAAAAA D12 18.5
Lackawanna Trail Lions A D2 18.5
South Western Mustangs AAAAA D3 18.6
Trinity Shamrocks AAA D3 18.6
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 18.7
Morrisville Bulldogs A D1 18.7
Penncrest Lions AAAAA D1 18.7
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 19.0
Riverside Vikings AA D2 19.0
Great Valley Patriots AAAAA D1 19.2
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 19.2
Mid-Valley Spartans AA D2 19.2
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 19.2
Susquehanna Community Sabers AA D2 19.2
Wyalusing Area Rams A D4 19.2
Mifflinburg Wildcats AAA D4 19.5
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 19.5
Exeter Township Eagles AAAAA D3 19.6
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 19.6
Camp Hill Lions AA D3 19.7
Montrose Area Meteors AA D2 19.7
Pequea Valley Braves AAA D3 19.7
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 19.7
Canton Area Warriors A D4 20.0
Chichester Eagles AAAAA D1 20.0
Cocalico Eagles AAAAA D3 20.0
Loyalsock Township Lancers AAA D4 20.0
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 20.0
William Tennent Panthers AAAAAA D1 20.2
ELCO Raiders AAA D3 20.3
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 20.5
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 20.5
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 20.6
Susquehannock Warriors AAAA D3 20.6
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 20.7
Jenkintown Drakes A D1 21.0
Kutztown Cougars AAA D3 21.0
Notre Dame Crusaders AAA D11 21.2
Radnor Red Raiders AAAAA D1 21.2
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 21.2
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 21.5
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 21.5
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 21.6
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 21.6
Twin Valley Raiders AAAAA D3 21.6
York Catholic Fighting Irish AA D3 21.6
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 21.7
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 21.7
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 22.0
Boiling Springs Bubblers AAA D3 22.0
Lewisburg Green Dragons AAA D4 22.0
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 22.0
Northern York Polar Bears AAAA D3 22.0
Tri-Valley Bulldogs A D11 22.0
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 22.0
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 22.0
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 22.2
Danville Ironmen AAA D4 22.2
Marian Catholic Colts A D11 22.2
Tunkhannock Tigers AAAA D2 22.2
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 22.3
Upper Merion Vikings AAAAA D1 22.5
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 22.7
Hamburg Hawks AAAA D3 23.0
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 23.0
Muncy Indians A D4 23.2
Nanticoke Trojans AAA D2 23.2
Big Spring Bulldogs AAAA D3 23.3
Lebanon Cedars AAAAA D3 23.3
George School Cougars AAAA Non-PIAA 23.5
Southern Columbia Tigers AA D4 23.5
Wyomissing Area Spartans AAA D3 23.5
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 23.6
Hanover Nighthawks AA D3 23.6
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 23.6
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 23.7
Strath Haven Panthers AAAAA D1 23.7
Bermudian Springs Eagles AAA D3 24.0
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 24.0
Montoursville Warriors AAA D4 24.0
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 24.0
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 24.0
Lehighton Indians AAA D11 24.2
Strawberry Mansion Knights AA D12 24.3
Salisbury Township Falcons AAA D11 24.5
Waynesboro Indians AAAAA D3 24.6
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 24.7
Pennridge Rams AAAAAA D1 24.7
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 25.0
Kennett Blue Demons AAAAA D1 25.0
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 25.0
Susquehanna Township Indians AAAA D3 25.0
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 25.0
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 25.2
Bishop McDevitt Lancers AA D12 25.3
Hughesville Spartans AA D4 25.5
Palisades Pirates AAA D11 25.5
Valley View Cougars AAAA D2 25.5
Fleetwood Tigers AAAAA D3 25.6
Carbondale Area Chargers AA D2 25.7
Crestwood Comets AAAA D2 25.7
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 25.7
Pen Argyl Green Knights AAA D11 25.7
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 26.0
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 26.5
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 26.5
West Catholic Burrs AA D12 26.5
East Juniata Tigers AAAA D4 26.7
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 26.7
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 27.0
Souderton Area Indians AAAAAA D1 27.0
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 27.2
Scranton Knights AAAAAA D2 27.2
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 27.3
Boyertown Bears AAAAAA D1 27.5
Upper Dauphin Trojans AA D3 27.5
Wilson Area Warriors AAA D11 27.5
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 27.6
York Suburban Trojans AAAA D3 27.6
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 28.0
Towanda Black Knights AA D4 28.0
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 28.2
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 28.5
Delaware County Christian School Knights A D1 28.6
Dover Area Eagles AAAAA D3 28.6
Garden Spot Spartans AAAAA D3 28.6
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 28.6
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 28.7
Dallas Mountaineers AAAA D2 29.0
Overbrook Panthers AAAA D12 29.0
Warwick Warriors AAAAAA D3 29.0
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 29.2
Donegal Indians AAAA D3 29.6
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 29.6
Cowanesque Valley Indians AAA D4 29.7
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 30.0
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 30.0
Eastern York Golden Knights AAA D3 30.0
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 30.0
Northwest Area Rangers A D2 30.2
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 30.5
Troy Area Trojans AA D4 30.5
Central York Panthers AAAAAA D3 30.6
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 30.7
Lower Merion Aces AAAAA D1 31.0
Penn Manor Comets AAAAAA D3 31.0
West Scranton Invaders AAAA D2 31.0
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 31.3
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 31.7
Pottstown Area Trojans AAAA D1 31.7
Shamokin Indians AAAA D4 31.7
Montgomery Red Raiders A D4 32.2
Wissahickon Trojans AAAAA D1 32.2
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 32.5
Octorara Area Braves AAAA D1 32.5
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 32.5
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 32.6
Cheltenham Panthers AAAAA D1 32.7
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 33.0
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 33.0
Solanco Golden Mules AAAAA D3 33.0
Bloomsburg Panthers AA D4 33.2
Gettysburg Warriors AAAA D3 33.3
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 33.3
Upper Darby Royals AAAAAA D1 33.5
Nativity BVM Green Wave A D11 33.7
Pittston Area Patriots AAAA D2 34.0
Chester Clippers AAAAA D1 34.2
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 34.2
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 34.5
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 34.5
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 35.3
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 35.5
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 35.7
Panther Valley Panthers AA D11 36.0
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 36.3
West Perry Mustangs AAAA D3 36.3
Norristown Eagles AAAAAA D1 36.5
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 36.5
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 37.2
Biglerville Canners AAA D3 37.6
Methacton Warriors AAAAAA D1 37.7
Neumann-Goretti Saints AA D12 38.0
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 38.2
Susquenita Blackhawks AAA D3 38.2
Kennard-Dale Rams AAAA D3 38.6
Reading Knights AAAAAA D3 38.6
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 38.7
Holy Cross Crusaders A D2 39.0
Catasauqua Rough Riders AA D11 39.5
Columbia Crimson Tide AA D3 39.5
George Washington Eagles AAAAAA D12 40.0
New Oxford Colonials AAAAA D3 40.3
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 40.6
Bucktail Bucks A D4 40.7
Milton Area Black Panthers AAA D4 40.7
Hershey Trojans AAAAA D3 41.3
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 41.7
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 41.7
Bangor Slaters AAAA D11 42.0
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 42.0
Millersburg Indians A D3 42.5
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 42.5
Honesdale Hornets AAAA D2 43.0
School of the Future AAA D12 43.2
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 43.5
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 43.6
Council Rock North Indians AAAAAA D1 44.0
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 45.7
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 46.7
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 48.6
Prep Charter Huskies AAA D12 52.0
James Buchanan Rockets AAAA D3 52.6
William Allen Canaries AAAAAA D11 52.7
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 54.7
West York Bulldogs AAAA D3 57.0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David