2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Oct. 9th

Written by: on Thursday, October 13th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 2.1
Wellsboro Hornets AA D4 3.8
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 4.3
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 5.1
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 6.5
Palmyra Cougars AAAAA D3 6.6
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 7.1
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 7.3
Academy Park Knights AAAAA D1 7.7
North Penn Panthers AA D4 8.5
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 8.7
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 8.8
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 8.8
Harrisburg Cougars AAAAA D3 9.1
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 9.4
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 9.5
Littlestown Thunderbolts AAA D3 9.6
North Schuylkill Spartans AAA D11 10.2
Milton Hershey Spartans AAAA D3 10.5
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 10.6
Haverford High Fords AAAAAA D1 10.8
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 10.8
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 10.8
Wyoming Area Warriors AAAA D2 10.8
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 11.0
Springfield-Montco Spartans AAA D1 11.0
Dunmore Bucks AA D2 11.1
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 11.2
Delone Catholic Squires AA D3 11.5
Manheim Central Barons AAAAA D3 11.5
Parkland Trojans AAAAAA D11 11.5
Northeast Vikings AAAAAA D12 11.6
Interboro Bucaneers AAAA D1 12.0
Lakeland Chiefs AA D2 12.1
Spring Grove Rockets AAAAA D3 12.3
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 12.4
Williams Valley Vikings A D11 12.4
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 12.5
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 12.5
South Williamsport Mounties AA D4 12.5
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 13.0
Saucon Valley Panthers AAAA D11 13.0
North Pocono Trojans AAAA D2 13.1
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 13.2
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 13.4
Pottsgrove Falcons AAAA D1 13.4
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 13.5
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 13.5
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 13.5
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 13.7
Line Mountain Eagles AA D4 13.7
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 14.1
North Penn Knights AAAAAA D1 14.1
Newport Buffaloes AA D3 14.2
Berks Catholic Saints AAAA D3 14.3
Selinsgrove Seals AAAA D4 14.4
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 14.5
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 14.6
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 14.6
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 14.8
Morrisville Bulldogs A D1 14.8
Jenkintown Drakes A D1 15.0
Notre Dame Crusaders AAA D11 15.0
Blue Mountain Eagles AAAA D11 15.1
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 15.1
New Hope Solebury Lions AAA D1 15.1
Bensalem Owls AAAAAA D1 15.2
Bristol Warriors AA D1 15.2
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 15.2
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 15.2
York Catholic Fighting Irish AA D3 15.3
Tri-Valley Bulldogs A D11 15.4
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 15.5
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 15.5
Lackawanna Trail Lions A D2 15.5
Old Forge Blue Devils A D2 15.5
Sayre Redskins A D4 15.5
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 15.6
Unionville Indians AAAAA D1 15.7
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 16.0
Northeastern Bobcats AAAAA D3 16.0
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 16.0
Halifax Wildcats A D3 16.2
Loyalsock Township Lancers AAA D4 16.2
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 16.2
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 16.2
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 16.4
Southern Columbia Tigers AA D4 16.4
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 16.5
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 16.7
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 16.8
Red Land Patriots AAAAA D3 16.8
Bermudian Springs Eagles AAA D3 17.0
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 17.0
Wyalusing Area Rams A D4 17.0
Abington Heights Comets AAAAA D2 17.1
Athens Wildcats AAAA D4 17.1
Shikellamy Braves AAAA D4 17.1
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 17.2
Western Wayne Wildcats AAA D2 17.2
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 17.4
Frankford Pioneers AAAAA D12 17.7
Marian Catholic Colts A D11 17.7
Mid-Valley Spartans AA D2 18.0
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 18.0
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 18.0
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 18.4
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 18.5
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 18.6
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 18.7
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 18.7
Valley View Cougars AAAA D2 18.7
Northern York Polar Bears AAAA D3 18.8
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 18.8
Waynesboro Indians AAAAA D3 18.8
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 19.0
Wyomissing Area Spartans AAA D3 19.0
Danville Ironmen AAA D4 19.1
South Western Mustangs AAAAA D3 19.1
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 19.1
Susquehanna Township Indians AAAA D3 19.1
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 19.2
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 19.2
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 19.5
Radnor Red Raiders AAAAA D1 19.5
West Chester East Vikings AAAAA D1 19.5
Cocalico Eagles AAAAA D3 19.6
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 19.7
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 19.7
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 20.0
Olney Charter Trojans AAAAA D12 20.0
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 20.0
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 20.0
Emmaus Hornets AAAAAA D11 20.1
Fairfield Knights A D3 20.1
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 20.1
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 20.2
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 20.2
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 20.4
Camp Hill Lions AA D3 20.5
Riverside Vikings AA D2 20.5
Strath Haven Panthers AAAAA D1 20.5
West Catholic Burrs AA D12 20.5
Great Valley Patriots AAAAA D1 20.7
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 20.7
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 20.8
Delaware County Christian School Knights A D1 21.0
Towanda Black Knights AA D4 21.0
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 21.0
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 21.1
Eastern York Golden Knights AAA D3 21.1
Exeter Township Eagles AAAAA D3 21.1
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 21.2
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 21.5
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 21.5
Hanover Nighthawks AA D3 21.6
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 21.7
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 21.7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 21.7
Pen Argyl Green Knights AAA D11 21.7
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 21.8
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 21.8
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 21.8
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 21.8
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 22.0
Central York Panthers AAAAAA D3 22.1
Big Spring Bulldogs AAAA D3 22.3
ELCO Raiders AAA D3 22.3
Garden Spot Spartans AAAAA D3 22.3
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 22.4
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 22.4
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 22.5
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 22.5
Pequea Valley Braves AAA D3 22.5
Susquehanna Community Sabers AA D2 22.7
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 22.8
Central Columbia Blue Jays AA D4 22.8
East Pennsboro Panthers AAAA D3 22.8
Muncy Indians A D4 22.8
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 22.8
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 23.1
Twin Valley Raiders AAAAA D3 23.1
Warwick Warriors AAAAAA D3 23.1
Mifflinburg Wildcats AAA D4 23.2
Palisades Pirates AAA D11 23.2
Dover Area Eagles AAAAA D3 23.3
Strawberry Mansion Knights AA D12 23.3
Kennett Blue Demons AAAAA D1 23.4
Lehighton Indians AAA D11 23.5
Pennridge Rams AAAAAA D1 23.5
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 23.7
Crestwood Comets AAAA D2 23.8
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 23.8
Canton Area Warriors A D4 24.0
York Suburban Trojans AAAA D3 24.0
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 24.1
William Tennent Panthers AAAAAA D1 24.2
Donegal Indians AAAA D3 24.3
Lewisburg Green Dragons AAA D4 24.4
Kensington AAAAAA D12 24.5
Northwest Area Rangers A D2 24.5
Souderton Area Indians AAAAAA D1 24.5
Upper Merion Vikings AAAAA D1 24.5
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 24.6
Roxborough Indians AAAA D12 24.6
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 24.7
Bishop McDevitt Lancers AA D12 24.8
Bloomsburg Panthers AA D4 25.2
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 25.4
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 25.4
Upper Darby Royals AAAAAA D1 25.4
Chichester Eagles AAAAA D1 25.5
Gettysburg Warriors AAAA D3 25.5
Warrior Run Defenders AA D4 25.5
Hill School Blues AAA Non-PIAA 25.6
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 25.7
Carbondale Area Chargers AA D2 26.0
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 26.0
East Juniata Tigers AAAA D4 26.0
Kutztown Cougars AAA D3 26.0
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 26.0
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 26.1
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 26.2
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 26.2
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 26.3
Nanticoke Trojans AAA D2 26.4
Hughesville Spartans AA D4 26.5
Overbrook Panthers AAAA D12 26.5
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 26.5
Shamokin Indians AAAA D4 26.5
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 26.7
West Scranton Invaders AAAA D2 26.7
George School Cougars AAAA Non-PIAA 26.8
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 27.0
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 27.0
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 27.2
Lower Moreland Lions AAA D1 27.2
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 27.3
Penncrest Lions AAAAA D1 27.5
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 27.5
Susquehannock Warriors AAAA D3 27.6
Hamburg Hawks AAAA D3 28.0
Montoursville Warriors AAA D4 28.0
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 28.1
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 28.1
Holy Redeemer Royals AAA D2 28.2
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 28.5
Trinity Shamrocks AAA D3 28.5
Dallas Mountaineers AAAA D2 28.8
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 28.8
Salisbury Township Falcons AAA D11 29.4
Boiling Springs Bubblers AAA D3 29.5
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 29.6
Penn Manor Comets AAAAAA D3 29.6
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 29.7
Boyertown Bears AAAAAA D1 30.0
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 30.0
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 30.1
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 30.2
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 30.3
Nativity BVM Green Wave A D11 30.5
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 30.8
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 31.1
Montgomery Red Raiders A D4 31.1
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 31.2
Scranton Knights AAAAAA D2 31.2
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 31.3
Pottstown Area Trojans AAAA D1 31.7
Tunkhannock Tigers AAAA D2 31.7
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 31.8
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 32.0
Troy Area Trojans AA D4 32.0
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 32.1
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 32.2
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 32.4
School of the Future AAA D12 32.4
Council Rock North Indians AAAAAA D1 32.5
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 32.5
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 32.7
Montrose Area Meteors AA D2 32.8
Fleetwood Tigers AAAAA D3 33.1
Wilson Area Warriors AAA D11 33.1
Cowanesque Valley Indians AAA D4 33.2
Susquenita Blackhawks AAA D3 33.4
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 33.8
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 34.0
Upper Dauphin Trojans AA D3 34.0
Lower Merion Aces AAAAA D1 34.4
Octorara Area Braves AAAA D1 35.0
Solanco Golden Mules AAAAA D3 35.1
Wissahickon Trojans AAAAA D1 35.2
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 35.4
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 35.5
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 35.8
Lebanon Cedars AAAAA D3 35.8
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 36.0
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 36.2
Cheltenham Panthers AAAAA D1 36.4
Methacton Warriors AAAAAA D1 36.5
Reading Knights AAAAAA D3 36.6
Norristown Eagles AAAAAA D1 36.7
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 37.1
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 37.1
Chester Clippers AAAAA D1 37.2
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 37.4
Biglerville Canners AAA D3 37.8
Catasauqua Rough Riders AA D11 38.4
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 38.7
Panther Valley Panthers AA D11 39.0
Pittston Area Patriots AAAA D2 39.1
New Oxford Colonials AAAAA D3 39.3
Bangor Slaters AAAA D11 39.5
West Perry Mustangs AAAA D3 39.6
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 39.8
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 40.2
Columbia Crimson Tide AA D3 40.8
Kennard-Dale Rams AAAA D3 40.8
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 40.8
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 41.5
West York Bulldogs AAAA D3 42.1
Neumann-Goretti Saints AA D12 42.3
Bucktail Bucks A D4 42.7
Holy Cross Crusaders A D2 42.8
George Washington Eagles AAAAAA D12 43.1
Honesdale Hornets AAAA D2 43.5
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 43.8
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 44.0
William Allen Canaries AAAAAA D11 45.0
Milton Area Black Panthers AAA D4 46.0
Millersburg Indians A D3 46.8
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 47.7
Hershey Trojans AAAAA D3 47.8
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 53.6
Prep Charter Huskies AAA D12 54.0
James Buchanan Rockets AAAA D3 56.8

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David