The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Oct. 16th

Written by: on Thursday, October 20th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 1.8
Wellsboro Hornets AA D4 4.1
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 4.4
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 5.5
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 5.7
North Penn Panthers AA D4 7.5
Academy Park Knights AAAAA D1 7.7
Palmyra Cougars AAAAA D3 7.7
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 8.0
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 8.2
Littlestown Thunderbolts AAA D3 8.2
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 8.2
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 8.6
Milton Hershey Spartans AAAA D3 9.4
Springfield-Montco Spartans AAA D1 9.5
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 9.6
Harrisburg Cougars AAAAA D3 9.7
Manheim Central Barons AAAAA D3 9.8
Dunmore Bucks AA D2 10.1
Parkland Trojans AAAAAA D11 10.1
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 10.4
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 10.4
Interboro Bucaneers AAAA D1 10.5
Wyoming Area Warriors AAAA D2 10.7
North Schuylkill Spartans AAA D11 11.0
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 11.2
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 11.2
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 11.5
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 11.8
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 12.2
Saucon Valley Panthers AAAA D11 12.2
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 12.3
Lakeland Chiefs AA D2 12.3
Newport Buffaloes AA D3 12.5
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 12.5
Williams Valley Vikings A D11 12.5
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 12.6
Haverford High Fords AAAAAA D1 12.7
North Pocono Trojans AAAA D2 13.0
Northeast Vikings AAAAAA D12 13.0
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 13.3
Selinsgrove Seals AAAA D4 13.5
South Williamsport Mounties AA D4 13.5
Delone Catholic Squires AA D3 13.8
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 13.8
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 14.0
North Penn Knights AAAAAA D1 14.0
Blue Mountain Eagles AAAA D11 14.1
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 14.1
New Hope Solebury Lions AAA D1 14.1
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 14.2
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 14.3
Tri-Valley Bulldogs A D11 14.3
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 14.4
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 14.4
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 14.5
Jenkintown Drakes A D1 14.5
Northeastern Bobcats AAAAA D3 14.5
Sayre Redskins A D4 14.5
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 14.7
Bristol Warriors AA D1 14.8
York Catholic Fighting Irish AA D3 14.8
Abington Heights Comets AAAAA D2 15.0
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 15.1
Lackawanna Trail Lions A D2 15.1
Berks Catholic Saints AAAA D3 15.2
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 15.2
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 15.2
Southern Columbia Tigers AA D4 15.2
Red Land Patriots AAAAA D3 15.4
Bermudian Springs Eagles AAA D3 15.5
Spring Grove Rockets AAAAA D3 15.5
Unionville Indians AAAAA D1 15.5
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 15.6
Shikellamy Braves AAAA D4 15.8
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 16.0
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 16.0
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 16.0
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 16.1
Northern York Polar Bears AAAA D3 16.1
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 16.1
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 16.2
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 16.3
Pottsgrove Falcons AAAA D1 16.3
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 16.5
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 16.6
Line Mountain Eagles AA D4 16.6
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 16.7
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 16.8
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 16.8
Halifax Wildcats A D3 16.8
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 17.0
Loyalsock Township Lancers AAA D4 17.0
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 17.1
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 17.1
Radnor Red Raiders AAAAA D1 17.1
Waynesboro Indians AAAAA D3 17.1
West Chester East Vikings AAAAA D1 17.1
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 17.1
Marian Catholic Colts A D11 17.2
Valley View Cougars AAAA D2 17.2
Susquehanna Township Indians AAAA D3 17.4
Notre Dame Crusaders AAA D11 17.5
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 17.6
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 17.6
Athens Wildcats AAAA D4 17.7
Bensalem Owls AAAAAA D1 17.7
Exeter Township Eagles AAAAA D3 18.1
Morrisville Bulldogs A D1 18.2
Wyomissing Area Spartans AAA D3 18.2
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 18.4
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 18.6
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 18.7
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 18.7
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 18.8
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 19.0
Riverside Vikings AA D2 19.0
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 19.1
Old Forge Blue Devils A D2 19.1
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 19.2
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 19.3
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 19.5
West Catholic Burrs AA D12 19.5
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 19.6
Western Wayne Wildcats AAA D2 19.6
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 19.8
Frankford Pioneers AAAAA D12 20.0
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 20.0
Muncy Indians A D4 20.0
Cocalico Eagles AAAAA D3 20.1
Emmaus Hornets AAAAAA D11 20.1
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 20.1
Wyalusing Area Rams A D4 20.1
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 20.2
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 20.2
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 20.2
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 20.3
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 20.5
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 20.5
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 20.5
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 20.7
Great Valley Patriots AAAAA D1 20.7
Pen Argyl Green Knights AAA D11 20.7
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 20.8
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 20.8
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 21.0
Pennridge Rams AAAAAA D1 21.0
Towanda Black Knights AA D4 21.0
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 21.1
Fairfield Knights A D3 21.2
Olney Charter Trojans AAAAA D12 21.2
Palisades Pirates AAA D11 21.2
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 21.2
South Western Mustangs AAAAA D3 21.4
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 21.5
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 21.5
York Suburban Trojans AAAA D3 21.5
Mid-Valley Spartans AA D2 21.6
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 21.7
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 21.8
Central York Panthers AAAAAA D3 22.0
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 22.0
Eastern York Golden Knights AAA D3 22.0
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 22.0
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 22.2
Upper Darby Royals AAAAAA D1 22.2
Strath Haven Panthers AAAAA D1 22.3
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 22.3
ELCO Raiders AAA D3 22.5
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 22.5
Danville Ironmen AAA D4 22.6
Susquehanna Community Sabers AA D2 22.6
Delaware County Christian School Knights A D1 22.7
Gettysburg Warriors AAAA D3 22.7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 22.8
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 22.8
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 23.0
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 23.1
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 23.1
Crestwood Comets AAAA D2 23.3
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 23.3
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 23.4
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 23.4
East Pennsboro Panthers AAAA D3 23.5
Canton Area Warriors A D4 23.6
East Juniata Tigers AAAA D4 23.6
Northwest Area Rangers A D2 23.6
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 23.7
Donegal Indians AAAA D3 23.7
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 23.7
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 23.7
Warwick Warriors AAAAAA D3 23.8
Garden Spot Spartans AAAAA D3 24.0
Strawberry Mansion Knights AA D12 24.0
Upper Merion Vikings AAAAA D1 24.0
Big Spring Bulldogs AAAA D3 24.1
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 24.1
West Scranton Invaders AAAA D2 24.1
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 24.2
Central Columbia Blue Jays AA D4 24.3
Camp Hill Lions AA D3 24.5
Montoursville Warriors AAA D4 24.5
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 24.6
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 24.6
Chichester Eagles AAAAA D1 24.7
Kennett Blue Demons AAAAA D1 24.7
Mifflinburg Wildcats AAA D4 24.7
Lewisburg Green Dragons AAA D4 24.8
Twin Valley Raiders AAAAA D3 24.8
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 24.8
Dover Area Eagles AAAAA D3 25.0
Lehighton Indians AAA D11 25.0
Warrior Run Defenders AA D4 25.0
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 25.0
Bishop McDevitt Lancers AA D12 25.1
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 25.1
Hughesville Spartans AA D4 25.3
Carbondale Area Chargers AA D2 25.5
Hanover Nighthawks AA D3 25.5
Pequea Valley Braves AAA D3 25.7
Kensington Tigers AAAAAA D12 26.0
Lower Moreland Lions AAA D1 26.0
Roxborough Indians AAAA D12 26.2
Penn Manor Comets AAAAAA D3 26.4
Hamburg Hawks AAAA D3 26.5
Nanticoke Trojans AAA D2 26.6
Shamokin Indians AAAA D4 26.7
Susquehannock Warriors AAAA D3 26.7
William Tennent Panthers AAAAAA D1 26.8
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 27.0
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 27.1
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 27.2
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 27.2
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 27.4
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 27.4
Souderton Area Indians AAAAAA D1 27.5
Hill School Blues AAA Non-PIAA 27.8
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 27.8
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 27.8
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 28.0
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 28.0
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 28.1
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 28.1
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 28.2
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 28.2
Overbrook Panthers AAAA D12 28.4
Pottstown Area Trojans AAAA D1 28.5
Nativity BVM Green Wave A D11 28.6
Bloomsburg Panthers AA D4 28.8
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 29.0
Kutztown Cougars AAA D3 29.1
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 29.2
Salisbury Township Falcons AAA D11 29.2
George School Cougars AAAA Non-PIAA 29.3
Penncrest Lions AAAAA D1 29.3
Holy Redeemer Royals AAA D2 29.5
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 29.6
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 29.8
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 30.0
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 30.1
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 30.2
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 30.3
Dallas Mountaineers AAAA D2 30.5
Tunkhannock Tigers AAAA D2 30.7
Boiling Springs Bubblers AAA D3 31.0
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 31.2
Upper Dauphin Trojans AA D3 31.2
Troy Area Trojans AA D4 31.3
Trinity Shamrocks AAA D3 31.4
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 31.7
School of the Future AAA D12 31.7
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 31.8
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 31.8
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 32.0
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 32.5
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 32.6
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 32.6
Boyertown Bears AAAAAA D1 32.7
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 32.7
Scranton Knights AAAAAA D2 32.7
Solanco Golden Mules AAAAA D3 33.1
Reading Knights AAAAAA D3 33.2
Cowanesque Valley Indians AAA D4 33.5
Methacton Warriors AAAAAA D1 33.5
Cheltenham Panthers AAAAA D1 33.6
Montrose Area Meteors AA D2 33.8
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 34.1
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 34.1
Council Rock North Indians AAAAAA D1 34.2
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 34.2
Susquenita Blackhawks AAA D3 34.2
Wissahickon Trojans AAAAA D1 34.2
Fleetwood Tigers AAAAA D3 34.4
Wilson Area Warriors AAA D11 34.5
Montgomery Red Raiders A D4 35.0
Chester Clippers AAAAA D1 35.2
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 35.5
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 36.4
Lower Merion Aces AAAAA D1 36.7
Octorara Area Braves AAAA D1 36.7
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 37.1
West Perry Mustangs AAAA D3 37.1
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 37.1
Norristown Eagles AAAAAA D1 37.5
Pittston Area Patriots AAAA D2 37.6
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 37.8
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 37.8
Biglerville Canners AAA D3 38.2
Bangor Slaters AAAA D11 38.8
Catasauqua Rough Riders AA D11 39.3
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 40.1
Lebanon Cedars AAAAA D3 40.4
Kennard-Dale Rams AAAA D3 40.8
Columbia Crimson Tide AA D3 41.1
West York Bulldogs AAAA D3 41.5
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 41.6
Panther Valley Panthers AA D11 41.7
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 41.8
Neumann-Goretti Saints AA D12 42.1
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 42.1
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 42.3
Bucktail Bucks A D4 42.5
New Oxford Colonials AAAAA D3 42.7
George Washington Eagles AAAAAA D12 43.0
Honesdale Hornets AAAA D2 43.1
Holy Cross Crusaders A D2 43.5
Prep Charter Huskies AAA D12 45.3
Millersburg Indians A D3 45.8
Milton Area Black Panthers AAA D4 46.3
Hershey Trojans AAAAA D3 46.7
William Allen Canaries AAAAAA D11 47.1
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 47.3
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 48.4
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 53.8
James Buchanan Rockets AAAA D3 57.4

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David