2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2019 Pennsylvania preseason football rankings

Written by: on Tuesday, August 20th, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

Teams are listed with district, 2018 record and final ranking. NR-Not ranked. HM-Honorable mention.

Class 6A

1. St. Joseph’s Prep (12) – 13-0 – 1

2. Pittsburgh C.C. (7) – 7-4 – NR

3. Coatesville (1) – 14-1 – 3

4. North Penn (1) – 13-1 – 6

5. Pine-Richland (7) – 11-3 – 4

6. Bethlehem Freedom (11) – 12-2 – 7

7. Manheim Twp. (3) – 10-2 – HM

8. State College (6) – 12-2 – 5

9. Downingtown West (1) – 11-2 – HM

10. Harrisburg (3) – 13-2 – 2

Teams to watch: Central Dauphin (3) 9-4, Delaware Valley (2) 9-4, North Allegheny (7) 10-1, Parkland (11) 7-5, Spring-Ford (1) 8-3.

Class 5A

1. Gateway (7) – 12-1 – 5

2. Manheim Central (3) – 14-1 – 2

3. Archbishop Wood (12) – 9-4 – 3

4. Penn-Trafford (7) – 9-3 – NR

5. Upper Dublin (1) – 13-2 – 6

6. Peters Twp. (7) – 10-3 – 10

7. Academy Park (1) – 9-3 – NR

8. Cocalico (3) – 10-3 – 7

9. Penn Hills (7) – 16-0 – 1

10. East Stroudsburg South (11) – 8-4 – NR

Teams to watch: Archbishop Ryan (12) 8-4, Governor Mifflin (3) 7-5, Springfield-Delco (1) 7-4, Warwick (3) 9-3, West Allegheny (7) 10-3.

Class 4A

1. Cathedral Prep (10) – 13-3 – 1

2. Thomas Jefferson (7) – 11-1 – 8

3. Imhotep Charter (12) – 11-3 – 2

4. Bethlehem Catholic (11) – 11-4 – 5

5. Bishop McDevitt (3) – 13-2 – 4

6. South Fayette (7) – 12-2 – 7

7. Valley View (2) – 13-1 – 3

8. Berks Catholic (3) – 10-3 – 6

9. Dallas (2) – 11-2 – HM

10. Northwestern Lehigh (11) – 9-3 – NR

Teams to watch: Belle Vernon (7) 9-2, Berwick (2) 9-3, Blackhawk (7) 10-2, Clearfield (9) 12-1, Pottsville (11) 7-5.

Class 3A

1. Aliquippa (7) – 14-1 – 1

2. North Catholic (7) – 10-2 – HM

3. Bald Eagle Area (6) – 11-3 – 7

4. Middletown (3) – 13-2 – 2

5. Scranton Prep (2) – 13-2 – 3

6. Sharon (10) – 10-4 – 5

7. North Schuylkill (11) – 11-2 – 8

8. Montoursville (4) – 11-3 – HM

9. Derry (7) – 11-2 – 9

10. Conwell-Egan (12) – 14-1 – 4

Teams to watch: Danville (4) 10-3, Lakeland (2) 9-4, Lancaster Catholic (3) 10-1, Wyoming Area (2) 11-1, Wyomissing (3) 9-3.

Class 2A

1. Southern Columbia (4) – 16-0 – 1

2. Washington (7) – 10-2 – NR

3. Ligonier Valley (6) – 11-1 – 7

4. West Catholic (12) – 12-3 – 3

5. Chestnut Ridge (5) – 10-3 – 10

6. Bishop McDevitt (12) – 8-4 – NR

7. Richland (6) – 13-1 – 5

8. Wilmington (10) – 13-2 – 2

9. Delone Catholic (3) – 10-2 – HM

10. Ridgway (9) – 11-2 – HM

Teams to watch: Berlin Brothersvalley (5) 4-7, Dunmore (2) 9-4, Steel-High (3) 4-7, Steel Valley (7) 12-2, Upper Dauphin (3) 9-2.

Class 1A

1. Farrell (10) – 15-0 – 1

2. Clairton (7) – 9-3 – 5

3. Old Forge (2) – 8-3 – HM

4. Lackawanna Trail (2) – 14-2 – 2

5. Our Lady of the Sacred Heart (7) – 13-2 — 3

6. Portage (6) – 7-4 – NR

7. Bishop Guilfoyle (6) – 8-4 – NR

8. Rochester (7) – 11-3 – 8

9. Coudersport (9) – 9-5 – HM

10. Tri-Valley (11) – 9-4 — HM

Teams to watch: Jeannette (7) 11-1, Juniata Valley (6) 11-3, Marian Catholic (11) 4-7, South Williamsport (4) 5-6, Williams Valley (11) 9-3.

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David