2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2019 Master Schedule List 08/29 to 09/01

Written by: on Sunday, August 25th, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2019-08-29
Avon Grove (0-1) @ Bonner-Prendie (1-0) 07:00 PM
Cheltenham (1-0) @ Frankford (0-1) 07:00 PM  Notes: at Northeast HS
Mastery North Charter (0-1) @ Abington (0-1) 07:00 PM
Octorara Area (0-1) @ Annville-Cleona (0-1) 07:00 PM  Notes: Alumni Night
Penncrest (1-0) @ Strath Haven (1-0) 07:00 PM
Philadelphia Central (0-1) @ Upper Dublin (1-0) 07:00 PM
Phoenixville (0-1) @ Martin Luther King (0-1) 07:00 PM
Radnor (1-0) @ Harriton (0-1) 07:00 PM
West Chester East (1-0) @ Unionville (1-0) 07:00 PM

2019-08-30
Prep Charter @ Lower Moreland (0-1) 12:00 PM
Thomas Edison @ Springfield-Montco (0-1) 01:00 PM
Shenandoah Valley (0-1) @ Jenkintown 03:00 PM
Jules E. Mastbaum @ Bensalem (1-0) 06:00 PM
Academy of Palumbo (1-0) @ William Tennent (0-1) 07:00 PM
Academy of the New Church @ Morrisville (1-0) 07:00 PM
Academy Park (1-0) @ Pottsgrove (0-1) 07:00 PM
Central Bucks East (1-0) @ Hatboro-Horsham (0-1) 07:00 PM
Central Bucks West (1-0) @ Council Rock South (0-1) 07:00 PM
Chester (1-0) @ Sun Valley (0-1) 07:00 PM
Chichester (0-1) @ Kennett (1-0) 07:00 PM
Council Rock North (0-1) @ Wissahickon (0-1) 07:00 PM
Daniel Boone (1-0) @ Owen J. Roberts (1-0) 07:00 PM
Downingtown East (1-0) @ Perkiomen Valley (1-0) 07:00 PM
Downingtown West (1-0) @ Central Bucks South (1-0) 07:00 PM
Exeter Township (0-1) @ Boyertown (1-0) 07:00 PM
Great Valley (1-0) @ West Chester Rustin (1-0) 07:00 PM
Haverford High (0-1) @ Garnet Valley (0-1) 07:00 PM
Interboro (0-1) @ Oxford Area (0-1) 07:00 PM
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-1) @ Bristol 07:00 PM
La Salle College HS (1-0) @ North Penn (1-0) 07:00 PM
Lower Merion (0-1) @ Marple-Newtown (1-0) 07:00 PM
Methacton (1-0) @ Plymouth-Whitemarsh (1-0) 07:00 PM
Norristown (0-1) @ Upper Merion (1-0) 07:00 PM  Notes: Battle of the Bridge
Penn Wood (1-0) @ Pennsbury (0-1) 07:00 PM
Pennridge (1-0) @ Neshaminy (0-1) 07:00 PM
Ridley (1-0) @ Springfield-Delco (0-1) 07:00 PM
Souderton Area (1-0) @ Quakertown Community (0-1) 07:00 PM
Spring-Ford (0-1) @ Harry S. Truman (1-0) 07:00 PM
Upper Darby (0-1) @ Conestoga (0-1) 07:00 PM
Upper Moreland (1-0) @ Pottstown Area (1-0) 07:00 PM
Upper Perkiomen (0-1) @ Kutztown (0-1) 07:00 PM
West Chester Henderson (0-1) @ Bishop Shanahan (1-0) 07:00 PM

2019-08-31
William Penn Charter @ Lansdale Catholic (1-0) 10:00 AM
New Hope Solebury (0-1) @ Pope John Paul II (0-1) 01:00 PM

District 2


2019-08-30
Abington Heights (0-1) @ Valley View (1-0) 07:00 PM
Berwick Area (1-0) @ Pittston Area (1-0) 07:00 PM
Carbondale Area (0-1) @ Riverside (1-0) 07:00 PM
Crestwood (1-0) @ Dallas (1-0) 07:00 PM
Delaware Valley (0-1) @ West Scranton (0-1) 07:00 PM
Dunmore (0-1) @ Mid Valley (0-1) 07:00 PM
Hanover Area (1-0) @ Old Forge (1-0) 07:00 PM
Hazleton Area (0-1) @ Wyoming Valley West (1-0) 07:00 PM
Lakeland (1-0) @ Lake-Lehman (0-1) 07:00 PM
Scranton (0-1) @ Wilkes-Barre (0-1) 07:00 PM
Susquehanna Community (0-1) @ Lackawanna Trail (0-1) 07:00 PM
Tunkhannock (0-1) @ Greater Nanticoke (0-1) 07:00 PM
Wallenpaupack (0-1) @ Honesdale (0-1) 07:00 PM
Western Wayne (1-0) @ North Pocono (1-0) 07:00 PM

2019-08-31
Northwest Area (1-0) @ Holy Redeemer 01:00 PM
Wyoming Area (1-0) @ Scranton Prep (1-0) 01:30 PM

District 3


2019-08-29
Cocalico (1-0) @ Cedar Cliff (1-0) 07:00 PM
Octorara Area (0-1) @ Annville-Cleona (0-1) 07:00 PM  Notes: Alumni Night

2019-08-30
Berks Catholic (1-0) @ Central Dauphin (0-1) 07:00 PM  Notes: Gold Star Mom Game
Bermudian Springs (0-1) @ Boiling Springs (0-1) 07:00 PM
Big Spring (1-0) @ James Buchanan (1-0) 07:00 PM
Biglerville (0-1) @ Steelton-Highspire (1-0) 07:00 PM
Bishop Carroll (1-0) @ Fairfield (0-1) 07:00 PM
Bishop McDevitt (0-1) @ Gettysburg (1-0) 07:00 PM
Central Dauphin East (0-1) @ Lower Dauphin (0-1) 07:00 PM
Central York (1-0) @ Cumberland Valley (1-0) 07:00 PM  Notes: Cheer/Dance Camp
Chambersburg (1-0) @ South Western (0-1) 07:00 PM
Conrad Weiser (0-1) @ Fleetwood (1-0) 07:00 PM
Daniel Boone (1-0) @ Owen J. Roberts (1-0) 07:00 PM
Delone Catholic (0-1) @ York Suburban (1-0) 07:00 PM
Donegal (0-1) @ Pequea Valley (0-1) 07:00 PM
Eastern York (0-1) @ Hanover (0-1) 07:00 PM
ELCO (0-1) @ Lebanon (0-1) 07:00 PM
Elizabethtown Area (1-0) @ Dover Area (0-1) 07:00 PM
Ephrata (0-1) @ Northern Lebanon (0-1) 07:00 PM
Exeter Township (0-1) @ Boyertown (1-0) 07:00 PM
Greencastle-Antrim (0-1) @ Camp Hill (0-1) 07:00 PM
Halifax (0-1) @ Upper Dauphin (1-0) 07:00 PM  Notes: Educator’s Night
Hempfield (1-0) @ Manheim Central (1-0) 07:00 PM
Hershey (1-0) @ Cedar Crest (1-0) 07:00 PM
Lancaster Catholic (1-0) @ Columbia (1-0) 07:00 PM
Line Mountain (0-1) @ Susquenita (1-0) 07:00 PM
Littlestown (1-0) @ Susquehannock (1-0) 07:00 PM
Manheim Township (1-0) @ Dallastown (0-1) 07:00 PM
Millersburg (1-0) @ Pine Grove Area (1-0) 07:00 PM
New Oxford (1-0) @ Conestoga Valley (0-1) 07:00 PM
Northeastern (1-0) @ Carlisle (1-0) 07:00 PM
Northern York (1-0) @ Middletown Area (1-0) 07:00 PM
Palmyra (0-1) @ Mechanicsburg (0-1) 07:00 PM
Panther Valley (0-1) @ Hamburg (1-0) 07:00 PM  Notes: Youth Night
Penn Manor (1-0) @ Lampeter-Strasburg (1-0) 07:00 PM
Red Land (0-1) @ East Pennsboro (0-1) 07:00 PM
Red Lion Area (1-0) @ Waynesboro (1-0) 07:00 PM
Solanco (0-1) @ Kennard-Dale (1-0) 07:00 PM
Spring Grove (0-1) @ Muhlenberg (0-1) 07:00 PM
Susquehanna Township (0-1) @ Milton Hershey (1-0) 07:00 PM
Tri-Valley (1-0) @ Juniata (0-1) 07:00 PM
Trinity (1-0) @ York Catholic (0-1) 07:00 PM
Twin Valley (0-1) @ Schuylkill Valley (0-1) 07:00 PM
Upper Perkiomen (0-1) @ Kutztown (0-1) 07:00 PM
Warwick (1-0) @ Garden Spot (0-1) 07:00 PM
West York (0-1) @ Shippensburg Area (1-0) 07:00 PM
William Penn (3) (0-1) @ J.P. McCaskey (0-1) 07:00 PM
Williams Valley (1-0) @ Newport (0-1) 07:00 PM
Wilson West Lawn (1-0) @ Governor Mifflin (0-1) 07:00 PM
Wyomissing Area (1-0) @ Pottsville Area (1-0) 07:00 PM

2019-08-31
Harrisburg (1-0) @ Archbishop Hoban (OH) 12:00 PM
West Perry (1-0) @ York County School of Technology (0-1) 01:00 PM

District 4


2019-08-30
Altoona Area (0-1) @ Williamsport (1-0) 07:00 PM
Bloomsburg (0-1) @ Mifflinburg (1-0) 07:00 PM
Central Mountain (0-1) @ Lewisburg (0-1) 07:00 PM
Columbia-Montour Vo-Tech (1-0) @ Bucktail (0-1) 07:00 PM
Cowanesque Valley (0-1) @ Muncy (0-1) 07:00 PM
Line Mountain (0-1) @ Susquenita (1-0) 07:00 PM
Loyalsock Township (0-1) @ Danville (1-0) 07:00 PM
Midd-West (1-0) @ Blue Mountain (1-0) 07:00 PM
Montoursville (1-0) @ Hughesville (0-1) 07:00 PM  Notes: Military Appreciation Night
North Penn/Mansfield (0-1) @ Athens (0-1) 07:00 PM
Sayre (1-0) @ Towanda (0-1) 07:00 PM
Selinsgrove (1-0) @ Jersey Shore (1-0) 07:00 PM
Shamokin (1-0) @ North Schuylkill (1-0) 07:00 PM
Shikellamy (0-1) @ Central Columbia (0-1) 07:00 PM
South Williamsport (1-0) @ Wyalusing Area (1-0) 07:00 PM  Notes: Youth Football Appreciation Night
Warrior Run (1-0) @ Milton Area (0-1) 07:00 PM  Notes: Tomato Bowl
Wellsboro (1-0) @ Troy Area (0-1) 07:00 PM

2019-08-31
Montgomery (0-1) @ Canton Area (1-0) 01:00 PM
Mount Carmel Area (1-0) @ Southern Columbia (1-0) 07:00 PM

District 11


2019-08-29
Catasauqua (0-1) @ Northern Lehigh (1-0) 07:00 PM
Salisbury Township (1-0) @ Northwestern Lehigh (0-1) 07:00 PM

2019-08-30
Shenandoah Valley (0-1) @ Jenkintown 03:00 PM
Allentown Central Catholic (1-0) @ Parkland (1-0) 07:00 PM
Bangor (1-0) @ Notre Dame (1-0) 07:00 PM
Bethlehem Catholic (1-0) @ Bethlehem Freedom (1-0) 07:00 PM
Bethlehem Liberty (1-0) @ Pocono Mountain East (0-1) 07:00 PM  Notes: Youth Night
East Stroudsburg North (0-1) @ Stroudsburg (0-1) 07:00 PM
Jim Thorpe Area (1-0) @ Marian Catholic (0-1) 07:00 PM
Lehighton (0-1) @ Schuylkill Haven (0-1) 07:00 PM
Mahanoy Area (0-1) @ Tamaqua Area (1-0) 07:00 PM
Midd-West (1-0) @ Blue Mountain (1-0) 07:00 PM
Millersburg (1-0) @ Pine Grove Area (1-0) 07:00 PM
Nativity BVM (0-1) @ Minersville Area (0-1) 07:00 PM  Notes: Battle in the Backyard
Nazareth Area (1-0) @ Emmaus (1-0) 07:00 PM
Northampton (0-1) @ Louis E. Dieruff (0-1) 07:00 PM  Notes: Youth Night
Panther Valley (0-1) @ Hamburg (1-0) 07:00 PM  Notes: Youth Night
Pen Argyl (0-1) @ Saucon Valley (0-1) 07:00 PM
Pocono Mountain West (0-1) @ East Stroudsburg South (1-0) 07:00 PM
Shamokin (1-0) @ North Schuylkill (1-0) 07:00 PM
Southern Lehigh (1-0) @ Palmerton Area (1-0) 07:00 PM
Tri-Valley (1-0) @ Juniata (0-1) 07:00 PM
Whitehall (0-1) @ Easton Area (1-0) 07:00 PM
William Allen (0-1) @ Pleasant Valley (0-1) 07:00 PM
Williams Valley (1-0) @ Newport (0-1) 07:00 PM
Wyomissing Area (1-0) @ Pottsville Area (1-0) 07:00 PM

2019-08-31
Palisades (0-1) @ Wilson Area (0-1) 01:30 PM

District 12


2019-08-29
West Catholic (1-0) @ Paramus Catholic (NJ) 06:00 PM
John Bartram (0-1) @ Overbrook 06:30 PM  Notes: @South Philly SuperSite
Avon Grove (0-1) @ Bonner-Prendie (1-0) 07:00 PM
Cheltenham (1-0) @ Frankford (0-1) 07:00 PM  Notes: at Northeast HS
Mastery North Charter (0-1) @ Abington (0-1) 07:00 PM
Philadelphia Central (0-1) @ Upper Dublin (1-0) 07:00 PM
Phoenixville (0-1) @ Martin Luther King (0-1) 07:00 PM

2019-08-30
Abraham Lincoln @ South Philadelphia 11:00 AM
Prep Charter @ Lower Moreland (0-1) 12:00 PM  Notes: OT
Dobbins Randolph Vo-Tech @ Roxborough (0-1) 01:00 PM
Thomas Edison @ Springfield-Montco (0-1) 01:00 PM
Germantown Academy @ Simon Gratz (1-0) 02:30 PM  Notes: at Ocean City (NJ)
Olney Charter (0-1) @ Samuel S. Fels 03:00 PM  Notes: @NE Supersite
Father Judge (0-1) @ Springside Chestnut Hill Academy 04:00 PM
Northeast (1-0) @ Haverford School 04:00 PM
Conwell-Egan Catholic (1-0) @ Roman Catholic (1-0) 05:30 PM  Notes: at War at the Shore – Wildwood (NJ)
Jules E. Mastbaum @ Bensalem (1-0) 06:00 PM
Benjamin Franklin (1-0) @ School of the Future (0-1) 06:30 PM
Kensington (1-0) @ George Washington (0-1) 06:30 PM  Notes: @NE Supersite
Academy of Palumbo (1-0) @ William Tennent (0-1) 07:00 PM
Bishop McDevitt (1-0) @ Archbishop Spalding (MD) 07:00 PM
Imhotep Charter School (0-1) @ Dematha Catholic (MD) 07:00 PM
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-1) @ Bristol 07:00 PM
La Salle College HS (1-0) @ North Penn (1-0) 07:00 PM
St. Joseph’s Prep @ Marietta (GA) 07:00 PM

2019-08-31
William Penn Charter @ Lansdale Catholic (1-0) 10:00 AM
Archbishop Ryan (0-1) @ Neumann-Goretti (1-0) 01:00 PM  Notes: @Maxwell Field (Wildwood, NJ)
Cardinal O’Hara @ Hudson Catholic HS (NJ) 02:00 PM
Maryland Freedom (Forest Hill, MD) @ Archbishop Wood (1-0) 02:00 PM
Archbishop Carroll (1-0) @ Seton Hall Prep (NJ) 05:00 PM  Notes: @Rutgers Univ.

Non-PIAA


2019-08-30
Germantown Academy @ Simon Gratz (1-0) 02:30 PM  Notes: at Ocean City (NJ)
Father Judge (0-1) @ Springside Chestnut Hill Academy 04:00 PM
Northeast (1-0) @ Haverford School 04:00 PM
Academy of the New Church @ Morrisville (1-0) 07:00 PM
McDonogh School (MD) @ Malvern Prep 07:00 PM
St. Mary’s (Annapolis, MD) @ Episcopal Academy 07:00 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David