EPA Statewide Scoreboard
 
 

2019 Class 6A All-EasternPAFootball.com Team

Written by: on Wednesday, January 8th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

Presented by EasternPAFootball.com

2019 Class 6A All-EasternPAFootball.com Team

The 2019 edition of the EasternPAFootball.com Class 6A postseason team consists of players from schools of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name. 

1st TEAM OFFENSE: 

Tight end (TE): Sr. 6-3, 230 Sean Pelkisson, Downingtown West   

Wide receivers (WR): Jr. 5-9, 150 Alex Rufe, Lebanon; Sr. 5-8, 185 Dapree Bryant, Coatesville; Jr. 6-4, 190 Marvin Harrison Jr., St. Joseph’s Prep; Sr. 5-8 165 Malachi Harris, Roman Catholic; Jr. 5-9, 175 Malik Cooper, St. Joseph’s Prep; Sr. 6-1, 180 Nick Chimienti, Central Dauphin    

Offensive lineman (OL): Sr. 6-5, 270 Bryce Thoman, Central Dauphin; Sr. 6-2, 285 Casey Stephenson, St. Joseph’s Prep; Sr. 6-2, 280 Chad Layton, Central Dauphin; Jr. 6-3, 295 Josh Gaffney, Central York; Sr. 6-4, 305 Kaden Moore, Bethlehem Freedom; Jr. 6-4, 325 Nate Bruce, Harrisburg; Sr. 6-5, 300 Nicholas Dawkins, Parkland 

Quarterback (QB): Jr. 6-3, 210 Kyle McCord, St. Joseph’s Prep; Sr. 6-4, 215 Will Howard, Downingtown West

Running Back (RB): Sr. 5-8, 190 Kolbe Burrell, St. Joseph’s Prep; Jr. 5-11, 190 Nahjee Adams, Easton Area; Sr. 5-8, 160 Tyriq Lewis, Downingtown West     

Specialist (SP-O): Sr. 6-3, 190 Anthony Harris, Nazareth Area; Sr. 6-1, 200 Jared Jenkins, Bethlehem Freedom; Sr. 6-0, 195 Ricky Ortega, Coatesville; Jr. Sahmir Hagans, St. Joseph’s Prep; Sr. 5-11, 190 Trey Blair, Haverford High  

Kicker (K): Sr. 5-10, 160 Mike Smigley, Central Bucks East; Jr. 6-2, 160 Sander Sahaydak, Bethlehem Liberty

1st TEAM DEFENSE: 

Defensive Lineman (DL): Jr. 6-3, 235 Elijah Jeudy, Northeast; Sr. 6-3 235 Jake Wilson, Nazareth Area; Sr. 5-10, 220 Tymek Everett-Evans, Harrisburg 

Linebackers (LB): Sr. 6-1, 220 Dillon Trainer, La Salle College HS; Sr. 6-1, 225 Jalen Stewart, Bethlehem Freedom; Jr. 6-0, 210 Jason Henderson, Delaware Valley; Sr. 5-11, 205 Josh Emge, Manheim Township; Sr. 6-0, 210 Harold O’Neal, Harrisburg; Sr. 6-1, 210 Liam Johnson, St. Joseph’s Prep; Jr. 6-0, 195 Timmy Smith, Central Dauphin 

Defensive Backs (DB): Sr. 5-10, 180 Donte Kent, Harrisburg; Jr. 5-11, 160 Malachi Bowman, Central Dauphin; Jr. 5-9, 170 Julian Talley, St. Joseph’s Prep; Sr. 5-11, 170 Nathan Stefanik, Nazareth Area; Sr. 6-2, 205 Tyrece Mills, Northeast 

Specialist (SP-D): Sr. 6-2, 210 Avanti Lockhart, Wilson 

Punter (P): Sr. 6-4, 175 Mickey Stokes, Manheim Township 

Honorable Mention 

District 1 Players: 

OL Beau Bryan, Downingtown West 

OL Caelan Krasley, Downingtown East

OL Ian Sordilla, Owen J. Roberts

OL Kevin Gillespie, Haverford High

OL Lance Schwartz, Garnet Valley 

OL Ryan McKenna, Central Bucks West 

OL Richard Santiago, Coatesville

OL Will Marotta, Perkiomen Valley

ATH James Tuayemie, Upper Darby 

QB Anthony Giordano, Central Bucks East 

QB Brody McAndrew, Neshaminy 

QB Ryan Engro, Spring-Ford

QB Tamir Berthau, Abington 

RB Brian Dresnin, Plymouth Whitemarsh 

RB Dylan Staley, Ridley 

RB Jack Fallon, Central Bucks West

RB Jake Morin, Garnet Valley

RB Jamison Moccia, Boyertown

RB Khalani Eaton, North Penn 

RB Spencer Uggla, Downingtown East 

RB Tommy Santiago, William Tennent 

WR Abdul Stewart, Coatesville 

WR Dante Bonanni, Spring-Ford

WR Ian Sheehan, Neshaminy 

WR Malachi Langley, Chester

WR Randy Washington, Perkiomen Valley

WR Sean Smith, Central Bucks South

WR Will Silverman, Central Bucks East

TE Josh Boyda, Pennsbury 

K Gavin Croissette, Quakertown 

K Grant Sillyman, Spring-Ford

DL Alex Westburg, Garnet Valley 

DL David Blay, Harry S. Truman 

DL Jordan Engler, Coatesville 

DL R.J. McNamara, North Penn

DL Maximus Hale, Downingtown West 

LB Aasim Muhammad, Chester

LB Brent Romano, Methacton 

LB Connor Noble, Downingtown East 

LB Cole Cenci, Central Bucks South

LB Garrett Gripton, Downingtown East 

LB Will Higson, Haverford High

LB Tristan Hulme, Central Bucks West 

LB Jalen Smith, Bensalem 

LB John Ruttman, Coatesville 

LB Nate Brown, North Penn 

DB Andrew Vince, Souderton 

DB Justin Burgess, Haverford High 

DB Nick Olear, Central Bucks West 

DB Rafiqe Hilliard, Chester

DB Tim Vickrey Council Rock South 

P Spencer Mochulski, Downingtown West 

P William Leyland, Souderton 

District 2 Players: 

ATH Rafael McCoy, Wilkes-Barre 

QB Tylil White, Scranton

RB Josh Balcarcel, Delaware Valley 

DL Shane Boone, Delaware Valley 

DB Matt Studsrud, Delaware Valley 

P Luke Russo, Hazleton Area 

District 3 Players:

OL Adam Vanino, Wilson 

OL Aiden Power, Hempfield

OL Nate Keller, Wilson 

OL Peyton Suydam, Penn Manor 

ATH Jahmir Plant, Harrisburg 

QB Harrison Kirk, Manheim Township 

QB Isaiah Rodriguez, Lebanon 

QB Max Mosey, Central Dauphin 

RB Bryce Baker, Central Dauphin East

RB Keyshawn Jones, Chambersburg 

WR Brady Gibble, Wilson 

WR Kamere Day, Harrisburg

K Nick Basile, Central York 

K Tim Kissinger, Cumberland Valley 

K Tyler Luther, Chambersburg 

DL Ben Mann, Manheim Township 

DL Eric Wawrzyniak, Cedar Crest

DL Hari Allen, Lebanon 

DL Jeremiah Carothers, Carlisle 

DL Marques Holton, Central Dauphin 

DL Tymek Everett-Evans, Harrisburg

LB Kurt Keough, Red Lion 

LB Paul Clark, Central Dauphin 

LB Sam Emge, Manheim Township 

DB Trace Brown, Reading 

DB Troy Corson, Wilson

P Mitch Groh, Dallastown 

District 4 Players:

DL Nassir Jones, Williamsport

District 11 Players:

OL Sam Nelson, Northampton 

ATH Nick Johnston, Parkland 

RB Brandon Camire, Emmaus 

WR Gabe Caton, Bethlehem Freedom 

LB Angel Santos, Parkland

LB Jack McKenna, Nazareth 

LB Wayne Hamilton, Stroudsburg

DB Tyrese Brandon, Northampton 

P Tyler Pastula, Easton Area

District 12 Players:

OL Jacob Dunfee, Northeast 

OL Matt Lombardi, St. Joseph’s Prep

OL Matt McGeary, St. Joseph’s Prep 

OL Ryan Wills, La Salle College HS

ATH Tyreek Chappell, Northeast 

RB Jon Luke Peaker, Northeast 

RB Sam Brown, La Salle College HS

K Antonio Chadha, St. Joseph’s Prep 

DL Blake Romano, St. Joseph’s Prep 

DL Ryan Savage, La Salle College Hs

LB Zaire McLaurin, Northeast 

DB Keenan Nelson, St. Joseph’s Prep 

DB Shane McGovern, Father Judge 

P Jake Gandolfo, La Salle College HS

Player of the Year: Ricky Ortega, Coatesville  

Coach of the Year: Glen McNamee, Central Dauphin 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply

One Response to “2019 Class 6A All-EasternPAFootball.com Team”

  1. Mike Cruz says:

    Tyler Cruz rb from cedar crest not even a mention even after puttting up workman like yards 1316 yards and 19 td it’s a shame but hey it’s life just wanted to speak my mind he gets no respect



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player