EPA Statewide Scoreboard
 
 

2019 Class 4A All-EasternPAFootball.com Team

Written by: on Tuesday, January 7th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

Presented by EasternPAFootball.com

2019 Class 4A All-EasternPAFootball.com Team

The 2019 edition of the EasternPAFootball.com Class 4A postseason team consists of players from schools of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name. 

1st TEAM OFFENSE: 

Tight end (TE): Sr. 6-5, 215 Josh Parra, Milton Hershey   

Wide receivers (WR): Soph. 6-2, 186 Cayden Hess, Jersey Shore; Soph. 6-2, 180 Justin Holmes, Northwestern Lehigh; Sr. 6-2, 175 Luke DelGaudio, Dallas; Sr. 6-2, 175 Stanton Westlin, Jersey Shore 

Offensive lineman (OL): Sr. 6-3, 285 Adam Kase, Conrad Weiser; Sr. 6-5 235 Chris Wallace, Pottsville; Sr. 6-7 255 Garth Barclay, York Suburban; Sr. 6-2, 260 Jacob Phillips, Hamburg; Sr. 6-2, 290 Josh Balara, Dallas; Jr. 6-4 280 Taleeq Robbins, Imhotep Charter 

Quarterback (QB): Sr. 6-5, 210 Deven Bollinger, Northwestern Lehigh; Sr. 5-10, 180 Tanner Lorson, Jersey Shore 

Running Back (RB): Sr. 5-10, 175 Lenny Kelley, Dallas; Sr. 5-9 170 Savion Harrison, York Suburban     

Specialist (SP-O): Jr. 5-7, 155 D’Shaun Seals, Imhotep Charter; Sr. 5-9, 175 Damon Yost, Pottsville; Sr. 6-0 185 Janaasah Boone, Valley View; Sr. 5-10, 185 Michael Starbuck, Dallas

Kicker (K): Sr. 6-1, 230 Ryan Fisher, Dallas; Sr. 6-0, 200 Matt Noll, Conrad Weiser

1st TEAM DEFENSE: 

Defensive Lineman (DL): Sr. 6-3, 225 Clemente Ojinnaka, Milton Hershey; Sr. 6-2, 220 Connor Snyder, Northwestern Lehigh; Sr. 6-3, 240 Cyler Rozina, Valley View; Sr. 6-0, 230 Eric Montes, Berwick Area; Jr. 6-2, 244 Mason Laubach, Berwick Area; Sr. 6-1, 215 Oscar Uduma, Bonner-Prendergast; Sr. 6-0, 255 Taylor Bolesta, Dallas 

Linebackers (LB): Sr. 6-3, 235 Austin Heiser, Gettysburg; Sr. 6-1, 190 Christian Garver, Lampeter-Strasburg; Sr. 5-9, 175 Dawson Sechrist, Jersey Shore; Sr. 6-3, 230 Devyn Clair, Bishop McDevitt; Sr. 5-11, 195 Joey Ferraro, Pottsville; Sr. 6-2, 220 Richie Kimmel, Archbishop Carroll   

Defensive Backs (DB): Sr. 6-1, 175 Mason Barnes, Pottsville; Jr. 6-0, 195 Saint McLeod, Imhotep Charter; Sr. 5-10, 190 Tavion Banks, Bethlehem Catholic, Sr. 5-11, 185 Teagan Wilk, Berwick Area 

Specialist (SP-D): Jr. 6-1, 190 Bobby Walchak, Pottsville; Jr. 5-10, 170 Braden Bohannon, ELCO; Sr. 6-0, 200 Dan Meuser, Dallas 

Punter (P): Jr. 6-0, 180 Owen Anderson, Jersey Shore

Honorable Mention 

District 1 Players: 

OL Ryan Schernecke, Upper Moreland 

QB Gabe Franczyk, Spingfield-Montco 

RB Isaiah Taylor, Pottsgrove 

WR Cameron Dennis, Springfield-Montco 

P Luke Kaiser, Pottsgrove 

DL Darrian Seaman, Pottsgrove 

DL Tony Cipriano, Bishop Shanahan 

LB Dai-Jahn Dukes, Upper Moreland

DB Garrett Glenndenning, Bishop Shanahan 

SS Jonathan Oister, Pottstown 

District 2 Players: 

QB Jack Chilson, Tunkhannock 

RB Jacob Owens, North Pocono 

RB Ryan Miller, Crestwood

WR Corey Perkins, Abington Heights 

WR Jake Frisco, Tunkhannock 

TE Brandon Niemenski, Crestwood 

OL John Shnipes, Valley View

OL Kyle Bobeck, Nanticoke 

K Jaxson Montross, Tunkhannock  

DL Mike Malone, Abington Heights 

LB Blane Cleaver, Berwick Area 

DB Drew Balestrini, Shikellamy 

DB Jordan Conserette, Valley View

P Andrew Krawczyk, Pittston Area 

P Luke Bancroft, Honesdale 

District 3 Players:

ATH Charles Warren, Gettysburg 

ATH Jacob Seigle, Susquehanna Township 

QB Charlie Maddocks, Fleetwood

QB Kenyon Johnson, West Perry 

OL Alan Snyder, Fleetwood

OL Dan McKinney-Tafe, Milton Hershey

OL Devante Embrey-Banks, York Suburban

OL Jacob Barnhart, Susquehannock 

OL Jase Fowler, Berks Catholic 

OL Jose Mendez-Montero, Milton Hershey

OL Nasser Spellman, York Suburban 

OL Zac Shelly, Lampeter-Strasburg 

RB Abdul MacFoy, Berks Catholic 

RB Bryan Kim, Lampeter-Strasburg

RB Dion Bryant, Milton Hershey 

RB Marquese Williams, Bishop McDevitt

RB Owen Dautrich, Conrad Weiser 

RB Wyatt McCleary, Kennard-Dale

WR Bryce Currier, Eastern York

WR Mario Easterly, Bishop McDevitt 

DL Connor Ruhl, Donegal 

DL Gavin Pritchard, Big Spring

DL Fatorma Mulbah, Susquehanna Township 

DL Jake Hines, Lampeter-Strasburg 

DL Julian Bakos, Bishop McDevitt

CJ Carwll, Berks Catholic 

LB Ben Leister, Fleetwood

LB Michael Del Grande, Lampeter-Strasburg 

LB Tyshawn Stewart, Susquehanna Township 

DB Christian Cacchione, Berks Catholic 

DB Hunter Campbell, East Pennsboro 

DB Nate Banks, York Suburban 

P Dillon Wakefield, Big Spring

District 4 Players:

DB Anthony Shaffer, Jersey Shore 

DB Teague Hoover, Selinsgrove

P Wyatt Metzger, Selinsgrove 

District 11 Players:

OL Ben Carbonetto, Allentown Central Catholic 

OL Jerry Lyons, Bethlehem Catholic 

OL Robbie Goldberg, Northwestern Lehigh

QB Cayden Stem, Wilson Area 

WR Kevin Schenk, Pottsville 

WR Nate Owens, Bangor

WR Zack Gillen, Wilson Area

DL Derek Hebelka, Northwestern Lehigh 

DL Lavon Johnson, Allentown Central Catholic

DL Nick Warnke, Saucon Valley 

LB Christian Shelton, Bethlehem Catholic 

LB Lucas Drum, Pottsville 

P Blake Lipko, Blue Mountain 

District 12 Players:

OL Jason LaFontano, Archbishop Carroll 

QB Cahsid Raymond, Benjamin Franklin 

WR Malachi Hansen, Archbishop Carroll 

DL Jamil Thomas, Archbishop Carroll 

DL John Caponi, Cardinal O’Hara

DL Keon Wylie, Imhotep Charter 

LB David Anaya, Boys’ Latin 

Player of the Year: Tanner Lorson, Jersey Shore

Coach of the Year: Rich Mannello, Dallas 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player