Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2019 Class 2A All-EasternPAFootball.com Team

Written by: on Monday, January 6th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

Presented by EasternPAFootball.com

2019 Class 2A All-EasternPAFootball.com Team

The 2019 edition of the EasternPAFootball.com Class 2A postseason team consists of players from schools of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name. 

1st TEAM OFFENSE: 

Tight end (TE): Sr. 6-2 215 Jack Chapman, Mount Carmel; Sr. 6-2, 180 Ryan Redding, Columbia 

Wide receivers (WR): Sr. 5-11, 170 Carl Smith, West Catholic; Jr. 6-1, 170 Gabe, Davis, Minersville; Sr. 6-3, 210 Julian Fleming, Southern Columbia; Sr. 6-3, 180 Razen Reyes, Riverside 

Offensive lineman (OL): Sr. 6-0, 270 Colin Herb, Mount Carmel; Sr. 6-0, 286 Jack Imbt, Troy Area; Sr. 6-2, 235 Lear Quinton, Southern Columbia; Sr. 6-3, 220 Tyrone Fowler, Bishop McDevitt 

Quarterback (QB): Jr. 5-11, 185 Johnny Gilchrist, Riverside; Sr. 6-1, 190 Lonnie Rice, Bishop McDevitt 

Running Back (RB): Soph. 6-0, 220 Damien Landon, Troy Area; Sr. 5-10, 175 Gaige Garcia, Southern Columbia; Soph. 5-8, 175 Gavin Garcia, Southern Columbia; Sr. 5-9, 205 Kobe Brish, Schuylkill Haven      

Specialist (SP-O): Sr. 5-9, 175 Aidan Hauser, Wellsboro; Sr. 6-3, 210 Macklin Ayers, Upper Dauphin; Sr. 6-0, 200 Matt McCleary, Columbia; Sr. 5-11, 175 Nyles Jones, Steelton-Highspire; Sr. 5-10, 195 Scott Schwalm, Minersville; Sr. 5-10, 175 Steve Borgia, Dunmore

Kicker (K): Sr. 5-9, 180 Ethan Haupt, Southern Columbia

1st TEAM DEFENSE: 

Defensive Lineman (DL): Sr. 6-1, 310 Cole Schankweiler, Southern Columbia; Sr. 6-0, 240 Dillon Bohner, Line Mountain

Linebackers (LB): Sr. 6-1, 205 Cal Haladay, Southern Columbia; Sr. 6-2, 190 Jordan Nelson, Palmerton Area; Sr. 6-0, 200 Max Tillett, Southern Columbia; Sr. 6-2, 210 Preston Zachman, Southern Columbia  

Defensive Backs (DB): Sr. 6-0, 175 Jake Ramberger, Upper Dauphin; Soph, Mehki Flowers, Steelton-Highspire; Sr. 6-2, 185 Shakur Smalls, West Catholic 

Specialist (SP-D): Sr. 5-11, 210 Nick Troutman, Mount Carmel

Punter (P): Sr. 5-10 170 Danny Scott, Trinity

Honorable Mention:

District 2 Players: 

ATH Cristian Buckley, Dunmore  

K Peyton Badyrka, Dunmore 

DL Anthony Lima, Riverside 

LB Garrett Decker, Susquehanna 

LB Zach Rebar, Mid Valley 

District 3 Players: 

OL Dominic Fulkroad, Upper Dauphin 

OL Hayden Bellis, Upper Dauphin

OL Tommy Zerbe, Camp Hill 

RB Joe Hernandez, Delone Catholic 

RB Odell Greene, Steelton-Highspire 

WR Benjamin Moir, York Catholic 

WR Reilly Taylor, Newport

K Will Thropp, Trinity  

DL Austin Staub, Delone Catholic 

DL Kiyler Ray, Steelton-Highspire 

DL Phil Washington, Newport 

LB Frank Shartle, Camp Hill 

LB Josh Fulton, Delone Catholic

LB Tate Neiderer, Delone Catholic  

District 4 Players:

ATH Shane Weidner, Mount Carmel 

ATH Tanner Kunkle, Towanda 

OL Jacob Herr, Southern Columbia 

OL Kadyn Raub, Troy Area 

OL Keegan Clemens, Wellsboro 

OL Mason Imbt, Troy Area

OL Mike Makowski, Mount Carmel 

OL Williams McGinley, Bloomsburg 

WR Kashawn Cameron, Wyalusing

K Kevin Alexander, North Penn-Mansfield 

DL Dominick Bridi, Line Mountain 

DL Ian Huntington, Southern Columbia 

DL Logan Wills, Mount Carmel 

LB Brett Harvey, North Penn-Mansfield

DB Cade Linn, Southern Columbia 

DB Jake Davis, Southern Columbia 

District 11 Players:

ATH Danny Lawrence, Mahanoy Area 

OL Tony Merchlinsky, Mahanoy Area

K Gavin Evitts, Schuylkill Haven

DL Jayden Eubanks, Minersville 

DB Ethan Recker, Palmerton Area

DB Shawn Hoben, Panther Valley 

LB Steven Balulis, Schuylkill Haven 

District 12 Players:

QB Zaire Hart-Hawkins, West Catholic 

WR Corey Wright-Downing, Bishop McDevitt

Non-PIAA Players:

QB Kyle Jones, William Penn Charter 

RB Matthew Marshall, William Penn Charter

WR Aaron Maione, William Penn Charter

OL Ty Needham, William Penn Charter 

DL Hans Lillis, Germantown Academy

Player of the Year: Julian Fleming, Southern Columbia

Coach of the Year: Jim Roth, Southern Columbia 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player