The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total points scored thru 09/17

Written by: on Monday, September 17th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA    A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 231
Delone Catholic Squires AA D3 218
Emmaus Hornets AAAAAA D11 217
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 209
West Perry Mustangs AAAA D3 201
Palisades Pirates AAA D11 199
Southern Columbia Tigers AA D4 193
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 190
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 189
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 185
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 183
Wyoming Area Warriors AAA D2 180
Solanco Golden Mules AAAAA D3 175
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 175
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 175
Warwick Warriors AAAAA D3 172
Upper Dauphin Trojans AA D3 171
Dallas Mountaineers AAAA D2 170
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 168
North Schuylkill Spartans AAA D11 167
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 165
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 164
Radnor Red Raiders AAAAA D1 163
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 163
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 162
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 161
Montoursville Warriors AAA D4 160
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 160
South Williamsport Mounties A D4 158
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 158
Donegal Indians AAAA D3 158
Lewisburg Green Dragons AAA D4 156
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 156
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 155
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 153
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 153
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 152
Danville Ironmen AAA D4 150
Wellsboro Hornets AA D4 148
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 148
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 148
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 146
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 146
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 145
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 144
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 143
Saucon Valley Panthers AAAA D11 143
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 143
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 142
Canton Area Warriors A D4 142
Blue Mountain Eagles AAAA D11 142
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 141
Nativity BVM Green Wave A D11 141
Upper Darby Royals AAAAAA D1 140
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 139
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 135
Gettysburg Warriors AAAA D3 135
Lackawanna Trail Lions A D2 134
West Chester East Vikings AAAAA D1 133
Wyomissing Area Spartans AAA D3 132
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 132
Central York Panthers AAAAAA D3 132
Dover Area Eagles AAAAA D3 131
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 131
North Penn Knights AAAAAA D1 130
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 130
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 130
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 129
Parkland Trojans AAAAAA D11 129
Notre Dame Crusaders AAA D11 129
Milton Hershey Spartans AAAA D3 129
Cocalico Eagles AAAAA D3 128
Pottsgrove Falcons AAAA D1 126
New Hope Solebury Lions AAA D1 126
Exeter Township Eagles AAAAA D3 125
Palmyra Cougars AAAAA D3 124
Central Columbia Blue Jays AAA D4 124
Littlestown Thunderbolts AAA D3 123
Williams Valley Vikings A D11 122
Valley View Cougars AAAA D2 122
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 122
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 121
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 121
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 121
George Washington Eagles AAAAAA D12 120
Manheim Central Barons AAAAA D3 119
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 119
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 119
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 118
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 118
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 118
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 118
Riverside Vikings AA D2 117
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 117
Twin Valley Raiders AAAAA D3 116
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 116
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 116
Oxford Area Hornets AAAAA D1 115
Old Forge Blue Devils A D2 115
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 115
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 114
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 114
Academy Park Knights AAAAA D1 114
Bermudian Springs Eagles AAA D3 113
York Suburban Trojans AAAA D3 112
Muncy Indians A D4 112
Big Spring Bulldogs AAAA D3 111
Penn Wood Patriots AAAAA D1 110
Eastern York Golden Knights AAAA D3 109
Bishop McDevitt Lancers AA D12 109
Berks Catholic Saints AAAA D3 109
West Catholic Burrs AA D12 108
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 108
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 107
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 107
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 106
Halifax Wildcats A D3 106
Bangor Slaters AAAA D11 106
Loyalsock Township Lancers AAA D4 105
Haverford High Fords AAAAAA D1 105
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 105
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 104
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 103
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 102
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 102
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 102
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 102
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 102
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 102
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 101
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 101
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 101
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 100
Pennridge Rams AAAAAA D1 100
Lakeland Chiefs AAA D2 100
Kennard-Dale Rams AAAA D3 100
North Pocono Trojans AAAA D2 99
Athens Wildcats AAA D4 99
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 98
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 97
Dunmore Bucks AA D2 97
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 97
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 96
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 96
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 96
Lebanon Cedars AAAAAA D3 95
Wyalusing Area Rams AA D4 94
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 94
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 94
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 93
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 92
Bloomsburg Panthers AA D4 92
Millersburg Indians A D3 91
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 90
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 90
Strath Haven Panthers AAAAA D1 89
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 89
New Oxford Colonials AAAAA D3 89
Western Wayne Wildcats AAA D2 88
Selinsgrove Seals AAAA D4 88
Nanticoke Trojans AAAA D2 88
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 87
Tri-Valley Bulldogs A D11 87
Lehighton Indians AAAA D11 87
York Catholic Fighting Irish AA D3 86
William Allen Canaries AAAAAA D11 86
School of the Future AAA D12 86
Chichester Eagles AAAAA D1 86
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 86
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 84
Shamokin Indians AAA D4 84
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 84
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 84
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 84
Waynesboro Indians AAAAA D3 83
Spring Grove Rockets AAAAA D3 83
Kensington Tigers AAAAAA D12 83
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 82
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 82
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 81
Newport Buffaloes AA D3 81
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 81
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 81
Pottstown Area Trojans AAAA D1 80
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 79
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 79
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 79
West York Bulldogs AAAA D3 78
Salisbury Township Falcons AAA D11 78
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 78
Northern York Polar Bears AAAAA D3 78
Interboro Bucaneers AAAAA D1 78
Great Valley Patriots AAAAA D1 78
Boyertown Bears AAAAAA D1 78
Octorara Area Braves AAAA D3 77
West Scranton Invaders AAAA D2 76
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 76
Northwest Area Rangers A D2 76
Hamburg Hawks AAAA D3 76
Susquehanna Community Sabers AA D2 75
Northeastern Bobcats AAAAA D3 75
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 74
Midd-West Mustangs AAAA D4 73
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 73
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 71
Unionville Indians AAAAA D1 70
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 69
Pittston Area Patriots AAAA D2 69
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 69
Susquehanna Township Indians AAAA D3 68
Lower Merion Aces AAAAA D1 68
Chester Clippers AAAAAA D1 68
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 68
Wilson Area Warriors AAAA D11 67
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 67
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 67
Souderton Area Indians AAAAAA D1 66
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 66
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 66
Cheltenham Panthers AAAAA D1 65
Roxborough Indians AAAA D12 64
Fleetwood Tigers AAAA D3 64
Bucktail Bucks A D4 64
Susquenita Blackhawks AAA D3 63
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 63
Morrisville Bulldogs A D1 63
Tunkhannock Tigers AAAA D2 62
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 62
Garden Spot Spartans AAAAA D3 62
Council Rock North Indians AAAAAA D1 62
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 62
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 61
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 61
Milton Area Black Panthers AAA D4 60
Crestwood Comets AAAA D2 60
Towanda Black Knights AA D4 59
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 59
Columbia Crimson Tide AA D3 59
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 58
Reading Knights AAAAAA D3 58
Fairfield Knights A D3 58
Mifflinburg Wildcats AAA D4 57
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 57
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 56
Sayre Redskins A D4 55
James Buchanan Rockets AAA D3 55
East Pennsboro Panthers AAAA D3 55
Biglerville Canners AAA D3 55
Neumann-Goretti Saints AAA D12 54
William Tennent Panthers AAAAAA D1 53
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 53
Hughesville Spartans AA D4 53
Susquehannock Warriors AAAA D3 52
Pen Argyl Green Knights AAA D11 51
Hershey Trojans AAAAA D3 51
Panther Valley Panthers AA D11 50
Overbrook Panthers AAAA D12 50
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 50
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 50
Northern Lebanon Vikings AAA D3 48
Mid Valley Spartans AA D2 48
Line Mountain Eagles AA D4 48
ELCO Raiders AAAA D3 48
Upper Merion Vikings AAAAA D1 47
Scranton Knights AAAAAA D2 47
Holy Cross Crusaders A D2 47
South Western Mustangs AAAAA D3 46
Montgomery Red Raiders A D4 46
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 46
Pequea Valley Braves AA D3 45
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 44
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 44
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 43
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 43
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 42
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 42
Troy Area Trojans AA D4 41
Jenkintown Drakes A D1 41
Honesdale Hornets AAAA D2 41
Catasauqua Rough Riders AA D11 41
Norristown Eagles AAAAAA D1 40
Cowanesque Valley Indians AAA D4 39
Hill School Blues AAA Non-PIAA 38
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 36
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 35
Hanover Nighthawks AAA D3 35
Warrior Run Defenders AAA D4 34
Penncrest Lions AAAAA D1 34
Kennett Blue Demons AAAAA D1 34
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 32
Red Land Patriots AAAAA D3 32
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 32
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 32
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 31
Bristol Warriors A D1 31
Camp Hill Lions AA D3 30
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 29
Wissahickon Trojans AAAAA D1 28
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 28
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 27
Trinity Shamrocks AA D3 27
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 27
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 27
Northeast Vikings AAAAAA D12 26
Marian Catholic Colts A D11 26
George School Cougars AAA Non-PIAA 26
Frankford Pioneers AAAAA D12 25
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 24
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 24
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 23
Bensalem Owls AAAAAA D1 22
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 21
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 21
Penn Manor Comets AAAAAA D3 20
Montrose Area Meteors AAAA D2 20
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 20
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 16
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 14
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 14
Carbondale Area Chargers AA D2 14
Abington Heights Comets AAAA D2 14
Kutztown Cougars AAA D3 12
Holy Redeemer Royals AAA D2 12
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 8
Shikellamy Braves AAAA D4 7
Strawberry Mansion Knights A D12 6
Prep Charter Huskies AAA D12 6
Methacton Warriors AAAAAA D1 6
Lower Moreland Lions AAAA D1 6
Thomas Edison Owls AAAAA D12 0
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David