The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total Points Allowed thru 10/01

Written by: on Wednesday, October 3rd, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Delaware County Christian School Knights A D1 2
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 6
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 15
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 20
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 24
Roxborough Indians AAAA D12 27
Northeast Vikings AAAAAA D12 32
Delone Catholic Squires AA D3 33
George Washington Eagles AAAAAA D12 42
Wyoming Area Warriors AAA D2 42
School of the Future AAA D12 44
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 45
York Catholic Fighting Irish AA D3 46
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 48
Montoursville Warriors AAA D4 49
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 50
Warwick Warriors AAAAA D3 50
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 51
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 51
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 53
Morrisville Bulldogs A D1 53
Bishop McDevitt Lancers AA D12 54
Milton Hershey Spartans AAAA D3 55
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 55
Pottsgrove Falcons AAAA D1 56
Valley View Cougars AAAA D2 57
Wellsboro Hornets AA D4 59
Chichester Eagles AAAAA D1 60
Manheim Central Barons AAAAA D3 60
Southern Columbia Tigers AA D4 60
Canton Area Warriors A D4 61
Kensington Tigers AAAAAA D12 61
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 61
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 61
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 62
North Schuylkill Spartans AAA D11 63
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 64
Lackawanna Trail Lions A D2 66
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 66
West Perry Mustangs AAAA D3 68
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 68
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 69
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 69
Muncy Indians A D4 70
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 71
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 71
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 73
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 73
Dunmore Bucks AA D2 73
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 74
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 75
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 75
Upper Merion Vikings AAAAA D1 75
Wyomissing Area Spartans AAA D3 75
Blue Mountain Eagles AAAA D11 76
Lower Moreland Lions AAAA D1 76
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 78
Sayre Redskins A D4 79
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 80
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 81
Neumann-Goretti Saints AAA D12 82
Berks Catholic Saints AAAA D3 83
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 83
Parkland Trojans AAAAAA D11 83
Lakeland Chiefs AAA D2 84
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 86
Bermudian Springs Eagles AAA D3 87
Halifax Wildcats A D3 87
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 87
Penn Wood Patriots AAAAA D1 87
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 88
Dallas Mountaineers AAAA D2 88
Old Forge Blue Devils A D2 88
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 88
Upper Darby Royals AAAAAA D1 88
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 89
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 89
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 89
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 89
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 90
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 90
Western Wayne Wildcats AAA D2 90
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 91
Danville Ironmen AAA D4 92
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 92
Susquehanna Township Indians AAAA D3 92
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 93
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 93
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 94
Cheltenham Panthers AAAAA D1 95
Saucon Valley Panthers AAAA D11 95
Haverford High Fords AAAAAA D1 96
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 96
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 96
Williams Valley Vikings A D11 96
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 97
West Catholic Burrs AA D12 99
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 100
ELCO Raiders AAAA D3 100
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 100
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 100
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 101
Thomas Edison Owls AAAAA D12 102
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 103
Emmaus Hornets AAAAAA D11 103
Pottstown Area Trojans AAAA D1 103
Jenkintown Drakes A D1 106
Littlestown Thunderbolts AAA D3 106
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 106
Susquenita Blackhawks AAA D3 107
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 107
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 107
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 108
Nativity BVM Green Wave A D11 109
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 109
Honesdale Hornets AAAA D2 110
Lewisburg Green Dragons AAA D4 110
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 111
Bristol Warriors A D1 112
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 112
Strath Haven Panthers AAAAA D1 112
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 113
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 113
New Hope Solebury Lions AAA D1 113
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 114
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 114
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 114
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 115
Lehighton Indians AAAA D11 116
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 116
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 116
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 117
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 118
North Penn Knights AAAAAA D1 118
Selinsgrove Seals AAAA D4 118
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 118
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 119
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 119
Norristown Eagles AAAAAA D1 119
North Pocono Trojans AAAA D2 119
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 119
Towanda Black Knights AA D4 119
Academy Park Knights AAAAA D1 120
Octorara Area Braves AAAA D3 120
George School Cougars AAA Non-PIAA 120
Gettysburg Warriors AAAA D3 121
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 121
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 121
Riverside Vikings AA D2 124
Northern York Polar Bears AAAAA D3 125
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 125
Palmyra Cougars AAAAA D3 125
Big Spring Bulldogs AAAA D3 126
Mifflinburg Wildcats AAA D4 126
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 127
Donegal Indians AAAA D3 128
South Williamsport Mounties A D4 128
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 129
Exeter Township Eagles AAAAA D3 130
Kennett Blue Demons AAAAA D1 130
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 130
West Scranton Invaders AAAA D2 130
Nanticoke Trojans AAAA D2 131
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 131
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 131
Line Mountain Eagles AA D4 132
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 133
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 133
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 133
Lower Merion Aces AAAAA D1 134
Montgomery Red Raiders A D4 134
Troy Area Trojans AA D4 134
Warrior Run Defenders AAA D4 134
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 135
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 135
Strawberry Mansion Knights A D12 135
Bangor Slaters AAAA D11 137
Kennard-Dale Rams AAAA D3 137
Radnor Red Raiders AAAAA D1 137
Bloomsburg Panthers AA D4 138
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 138
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 138
Hill School Blues AAA Non-PIAA 138
Hershey Trojans AAAAA D3 139
Midd-West Mustangs AAAA D4 139
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 140
Susquehanna Community Sabers AA D2 140
Central Columbia Blue Jays AAA D4 141
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 141
Souderton Area Indians AAAAAA D1 141
James Buchanan Rockets AAA D3 142
Lebanon Cedars AAAAAA D3 142
York Suburban Trojans AAAA D3 142
Dover Area Eagles AAAAA D3 143
Frankford Pioneers AAAAA D12 143
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 144
Solanco Golden Mules AAAAA D3 144
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 145
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 145
Northeastern Bobcats AAAAA D3 145
Athens Wildcats AAA D4 146
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 146
Cocalico Eagles AAAAA D3 146
Notre Dame Crusaders AAA D11 146
Pen Argyl Green Knights AAA D11 147
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 147
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 147
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 148
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 149
Central York Panthers AAAAAA D3 150
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 150
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 151
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 151
Council Rock North Indians AAAAAA D1 152
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 152
Tri-Valley Bulldogs A D11 152
Unionville Indians AAAAA D1 153
Fairfield Knights A D3 155
Methacton Warriors AAAAAA D1 155
Salisbury Township Falcons AAA D11 155
East Pennsboro Panthers AAAA D3 156
Pennridge Rams AAAAAA D1 156
Scranton Knights AAAAAA D2 156
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 158
Waynesboro Indians AAAAA D3 158
Loyalsock Township Lancers AAA D4 159
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 159
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 160
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 160
Pittston Area Patriots AAAA D2 162
Shamokin Indians AAA D4 164
Spring Grove Rockets AAAAA D3 164
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 165
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 166
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 167
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 167
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 168
Oxford Area Hornets AAAAA D1 168
Susquehannock Warriors AAAA D3 168
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 169
Shikellamy Braves AAAA D4 169
Twin Valley Raiders AAAAA D3 169
Bensalem Owls AAAAAA D1 170
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 170
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 170
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 170
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 171
Red Land Patriots AAAAA D3 171
William Tennent Panthers AAAAAA D1 171
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 172
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 172
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 173
Mid Valley Spartans AA D2 178
Palisades Pirates AAA D11 179
West Chester East Vikings AAAAA D1 179
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 179
Upper Dauphin Trojans AA D3 180
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 182
Bucktail Bucks A D4 183
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 183
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 183
West York Bulldogs AAAA D3 183
Great Valley Patriots AAAAA D1 184
Wyalusing Area Rams AA D4 184
Tunkhannock Tigers AAAA D2 187
Interboro Bucaneers AAAAA D1 188
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 188
Overbrook Panthers AAAA D12 188
Northwest Area Rangers A D2 189
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 191
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 192
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 192
Hanover Nighthawks AAA D3 192
Wissahickon Trojans AAAAA D1 193
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 194
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 194
Hamburg Hawks AAAA D3 195
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 195
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 195
Pequea Valley Braves AA D3 196
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 198
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 198
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 199
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 201
Chester Clippers AAAAAA D1 202
Newport Buffaloes AA D3 202
Holy Cross Crusaders A D2 203
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 203
Prep Charter Huskies AAA D12 203
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 204
Abington Heights Comets AAAA D2 207
Milton Area Black Panthers AAA D4 208
Eastern York Golden Knights AAAA D3 209
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 210
Crestwood Comets AAAA D2 212
Fleetwood Tigers AAAA D3 212
Wilson Area Warriors AAAA D11 212
Penn Manor Comets AAAAAA D3 214
Hughesville Spartans AA D4 217
Penncrest Lions AAAAA D1 218
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 219
Columbia Crimson Tide AA D3 224
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 224
Holy Redeemer Royals AAA D2 225
Northern Lebanon Vikings AAA D3 225
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 226
New Oxford Colonials AAAAA D3 226
Boyertown Bears AAAAAA D1 229
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 230
Biglerville Canners AAA D3 234
Marian Catholic Colts A D11 234
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 235
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 237
Trinity Shamrocks AA D3 237
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 240
Catasauqua Rough Riders AA D11 241
Carbondale Area Chargers AA D2 242
Panther Valley Panthers AA D11 248
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 252
Cowanesque Valley Indians AAA D4 253
South Western Mustangs AAAAA D3 254
Montrose Area Meteors AAAA D2 255
William Allen Canaries AAAAAA D11 256
Reading Knights AAAAAA D3 261
Garden Spot Spartans AAAAA D3 262
Millersburg Indians A D3 265
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 268
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 273
Kutztown Cougars AAA D3 275
Camp Hill Lions AA D3 278
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 287
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 295

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David