The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total Points Allowed thru 09/17

Written by: on Wednesday, September 19th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 0
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 0
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 0
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 6
Northeast Vikings AAAAAA D12 12
Southern Columbia Tigers AA D4 13
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 14
Neumann-Goretti Saints AAA D12 14
Roxborough Indians AAAA D12 19
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 22
Pottsgrove Falcons AAAA D1 22
School of the Future AAA D12 22
Wellsboro Hornets AA D4 24
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 25
Delone Catholic Squires AA D3 26
Jenkintown Drakes A D1 26
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 26
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 26
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 27
Blue Mountain Eagles AAAA D11 28
Wyoming Area Warriors AAA D2 28
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 30
Berks Catholic Saints AAAA D3 33
Warwick Warriors AAAAA D3 33
Morrisville Bulldogs A D1 35
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 36
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 36
Montoursville Warriors AAA D4 36
North Schuylkill Spartans AAA D11 36
Valley View Cougars AAAA D2 36
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 37
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 37
Manheim Central Barons AAAAA D3 37
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 38
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 38
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 39
York Catholic Fighting Irish AA D3 39
Old Forge Blue Devils A D2 40
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 41
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 41
George Washington Eagles AAAAAA D12 42
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 42
West Perry Mustangs AAAA D3 42
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 43
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 44
Penn Wood Patriots AAAAA D1 44
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 44
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 45
Parkland Trojans AAAAAA D11 45
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 46
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 47
Upper Darby Royals AAAAAA D1 47
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 47
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 48
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 48
Strath Haven Panthers AAAAA D1 48
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 49
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 49
Halifax Wildcats A D3 49
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 49
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 49
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 50
Pottstown Area Trojans AAAA D1 50
George School Cougars AAA Non-PIAA 50
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 50
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 51
Central Columbia Blue Jays AAA D4 52
Dunmore Bucks AA D2 52
Lackawanna Trail Lions A D2 52
Muncy Indians A D4 52
Thomas Edison Owls AAAAA D12 52
Upper Merion Vikings AAAAA D1 52
Haverford High Fords AAAAAA D1 53
Honesdale Hornets AAAA D2 53
Hill School Blues AAA Non-PIAA 53
Bishop McDevitt Lancers AA D12 54
Chichester Eagles AAAAA D1 54
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 54
Lakeland Chiefs AAA D2 54
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 54
Wyomissing Area Spartans AAA D3 54
Midd-West Mustangs AAAA D4 55
Milton Hershey Spartans AAAA D3 55
Susquenita Blackhawks AAA D3 55
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 55
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 56
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 57
Lower Moreland Lions AAAA D1 57
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 58
Kennard-Dale Rams AAAA D3 58
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 59
Bangor Slaters AAAA D11 60
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 60
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 60
Canton Area Warriors A D4 61
Cheltenham Panthers AAAAA D1 61
Kensington Tigers AAAAAA D12 61
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 61
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 61
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 61
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 62
Northern York Polar Bears AAAAA D3 62
Western Wayne Wildcats AAA D2 62
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 63
North Pocono Trojans AAAA D2 64
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 64
Academy Park Knights AAAAA D1 65
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 65
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 66
Sayre Redskins A D4 67
South Williamsport Mounties A D4 67
ELCO Raiders AAAA D3 68
Palmyra Cougars AAAAA D3 68
Solanco Golden Mules AAAAA D3 68
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 68
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 68
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 68
Cocalico Eagles AAAAA D3 69
Emmaus Hornets AAAAAA D11 69
Norristown Eagles AAAAAA D1 69
Saucon Valley Panthers AAAA D11 69
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 70
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 70
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 70
Towanda Black Knights AA D4 70
West Scranton Invaders AAAA D2 70
Bermudian Springs Eagles AAA D3 71
Bloomsburg Panthers AA D4 71
Danville Ironmen AAA D4 71
Oxford Area Hornets AAAAA D1 71
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 72
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 72
North Penn Knights AAAAAA D1 73
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 73
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 74
James Buchanan Rockets AAA D3 74
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 75
Bristol Warriors A D1 75
Dallas Mountaineers AAAA D2 75
Riverside Vikings AA D2 75
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 75
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 76
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 76
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 76
Lewisburg Green Dragons AAA D4 76
Radnor Red Raiders AAAAA D1 76
Athens Wildcats AAA D4 77
Mifflinburg Wildcats AAA D4 77
Williams Valley Vikings A D11 77
Pen Argyl Green Knights AAA D11 78
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 78
Littlestown Thunderbolts AAA D3 79
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 79
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 80
West Catholic Burrs AA D12 80
Big Spring Bulldogs AAAA D3 81
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 81
Donegal Indians AAAA D3 81
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 81
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 81
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 82
Council Rock North Indians AAAAAA D1 82
Nanticoke Trojans AAAA D2 82
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 82
Tri-Valley Bulldogs A D11 82
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 82
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 83
Susquehanna Community Sabers AA D2 83
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 83
Hershey Trojans AAAAA D3 84
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 85
West Chester East Vikings AAAAA D1 85
Bensalem Owls AAAAAA D1 86
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 86
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 86
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 86
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 86
Susquehanna Township Indians AAAA D3 86
Northeastern Bobcats AAAAA D3 88
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 88
Susquehannock Warriors AAAA D3 88
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 89
New Hope Solebury Lions AAA D1 89
Selinsgrove Seals AAAA D4 90
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 91
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 91
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 91
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 91
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 92
Lower Merion Aces AAAAA D1 92
Twin Valley Raiders AAAAA D3 92
Octorara Area Braves AAAA D3 93
Salisbury Township Falcons AAA D11 93
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 93
Fairfield Knights A D3 94
Souderton Area Indians AAAAAA D1 94
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 94
Kennett Blue Demons AAAAA D1 95
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 96
Lehighton Indians AAAA D11 96
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 96
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 97
Gettysburg Warriors AAAA D3 97
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 97
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 97
Montgomery Red Raiders A D4 98
Notre Dame Crusaders AAA D11 98
Palisades Pirates AAA D11 98
William Tennent Panthers AAAAAA D1 98
Unionville Indians AAAAA D1 99
Nativity BVM Green Wave A D11 100
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 100
Exeter Township Eagles AAAAA D3 101
Loyalsock Township Lancers AAA D4 101
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 101
Waynesboro Indians AAAAA D3 102
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 103
East Pennsboro Panthers AAAA D3 104
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 104
Great Valley Patriots AAAAA D1 104
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 104
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 104
Line Mountain Eagles AA D4 105
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 106
Holy Cross Crusaders A D2 107
Methacton Warriors AAAAAA D1 107
Pittston Area Patriots AAAA D2 107
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 108
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 108
Pennridge Rams AAAAAA D1 108
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 109
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 109
Lebanon Cedars AAAAAA D3 109
Spring Grove Rockets AAAAA D3 109
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 109
York Suburban Trojans AAAA D3 110
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 111
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 111
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 112
Frankford Pioneers AAAAA D12 112
Red Land Patriots AAAAA D3 112
Chester Clippers AAAAAA D1 113
Scranton Knights AAAAAA D2 113
Central York Panthers AAAAAA D3 115
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 115
Crestwood Comets AAAA D2 116
Dover Area Eagles AAAAA D3 116
Mid Valley Spartans AA D2 116
Prep Charter Huskies AAA D12 116
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 117
Hamburg Hawks AAAA D3 118
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 118
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 120
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 121
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 121
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 122
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 122
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 122
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 122
Warrior Run Defenders AAA D4 122
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 123
Eastern York Golden Knights AAAA D3 123
Shamokin Indians AAA D4 123
Wissahickon Trojans AAAAA D1 123
Wyalusing Area Rams AA D4 124
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 127
Troy Area Trojans AA D4 127
Milton Area Black Panthers AAA D4 129
Fleetwood Tigers AAAA D3 130
Shikellamy Braves AAAA D4 131
Strawberry Mansion Knights A D12 131
Overbrook Panthers AAAA D12 132
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 135
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 135
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 136
West York Bulldogs AAAA D3 136
Bucktail Bucks A D4 138
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 138
Biglerville Canners AAA D3 140
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 142
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 143
Upper Dauphin Trojans AA D3 144
Tunkhannock Tigers AAAA D2 145
Wilson Area Warriors AAAA D11 147
Holy Redeemer Royals AAA D2 148
Interboro Bucaneers AAAAA D1 148
Northwest Area Rangers A D2 148
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 149
Trinity Shamrocks AA D3 149
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 149
William Allen Canaries AAAAAA D11 150
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 151
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 151
Columbia Crimson Tide AA D3 153
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 153
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 153
Penncrest Lions AAAAA D1 153
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 154
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 154
Penn Manor Comets AAAAAA D3 156
Pequea Valley Braves AA D3 157
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 157
Boyertown Bears AAAAAA D1 158
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 158
Hanover Nighthawks AAA D3 159
Marian Catholic Colts A D11 160
Newport Buffaloes AA D3 161
Carbondale Area Chargers AA D2 162
South Western Mustangs AAAAA D3 163
Cowanesque Valley Indians AAA D4 164
Abington Heights Comets AAAA D2 166
New Oxford Colonials AAAAA D3 166
Hughesville Spartans AA D4 167
Montrose Area Meteors AAAA D2 167
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 168
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 168
Millersburg Indians A D3 170
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 170
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 170
Catasauqua Rough Riders AA D11 172
Garden Spot Spartans AAAAA D3 178
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 182
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 183
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 188
Camp Hill Lions AA D3 189
Kutztown Cougars AAA D3 189
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 189
Panther Valley Panthers AA D11 190
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 194
Reading Knights AAAAAA D3 199
Northern Lebanon Vikings AAA D3 200

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David