The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 EasternPAFootball.com Master Schedule list: 09/13-09/15

Written by: on Sunday, September 9th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

updated: 9/14/18

2018-09-14
John Bartram (2-1) @ Valley Forge Military Academy (1-2) 03:45 PM
Abington (2-1) @ Bensalem (0-3) 07:00 PM
Academy of the New Church (2-0) @ Springfield-Montco (2-0) 07:00 PM
Avon Grove (2-1) @ Downingtown East (3-0) 07:00 PM
Berks Catholic (2-1) @ Boyertown (1-2) 07:00 PM
Central Bucks East (2-1) @ Pennsbury (0-3) 07:00 PM
Central Bucks South (0-3) @ Central Bucks West (1-2) 07:00 PM
Coatesville (3-0) @ Bishop Shanahan (2-1) 07:00 PM
Council Rock North (1-2) @ Neshaminy (1-2) 07:00 PM
Downingtown West (3-0) @ West Chester Henderson (0-3) 07:00 PM
ELCO (2-1) @ Octorara Area (1-2) 07:00 PM
Exeter Township (2-1) @ Spring-Ford (2-1) 07:00 PM
Fleetwood (0-3) @ Upper Perkiomen (1-2) 07:00 PM
Garnet Valley (3-0) @ Marple-Newtown (2-1) 07:00 PM
Glen Mills (2-1) @ Pottsgrove (3-0) 07:00 PM   updated
Harry S. Truman (3-0) @ Council Rock South (2-1) 07:00 PM
Hatboro-Horsham (1-2) @ Upper Dublin (2-0) 07:00 PM
Methacton (0-3) @ Pottstown Area (2-1) 07:00 PM
New Hope Solebury (1-2) @ Bristol (1-1) 07:00 PM
Norristown (1-2) @ Cheltenham (2-1) 07:00 PM
North Penn (3-0) @ Pennridge (1-2) 07:00 PM
Oxford Area (3-0) @ Penn Wood (3-0) 07:00 PM
Phoenixville (2-1) @ Chichester (2-1) 07:00 PM
Ridley (0-3) @ Radnor (3-0) 07:00 PM
Simon Gratz (0-3) @ Academy Park (3-0) 07:00 PM
Springfield-Delco (3-0) @ Harriton (1-2) 07:00 PM
Unionville (0-3) @ Great Valley (1-2) 07:00 PM
Upper Darby (2-1) @ Penncrest (1-2) 07:00 PM
Upper Merion (2-1) @ Owen J. Roberts (2-1) 07:00 PM
Upper Moreland (1-2) @ Quakertown Community (3-0) 07:00 PM
West Chester East (3-0) @ Sun Valley (2-1) 07:00 PM
West Chester Rustin (1-1) @ Kennett (0-3) 07:00 PM
William Tennent (2-1) @ Souderton Area (0-3) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Wissahickon (0-3) @ Plymouth-Whitemarsh (0-3) 07:00 PM
Conestoga (0-3) @ Strath Haven (2-1) 07:30 PM

2018-09-15
Conwell-Egan Catholic (3-0) @ Lansdale Catholic (1-1) 10:00 AM  Notes: @ Wissahickon
Interboro (1-2) @ Perkiomen Valley (1-2) 12:00 PM  Notes: at Phoenixville HS
Lower Moreland (0-1) @ Jenkintown (1-0) 12:00 PM
Chester (1-2) @ Archbishop Ryan (3-0) 01:00 PM  Notes: @ George Washington HS
Haverford High (2-1) @ Lower Merion (0-3) 01:00 PM
Morrisville (1-2) @ School of the Future (2-0) 01:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Schuylkill Valley (1-2) @ Pope John Paul II (3-0) 01:00 PM

 

District 2

2018-09-14
Berwick Area (3-0) @ Wyoming Valley West (3-0) 07:00 PM
Dallas (3-0) @ Pittston Area (2-1) 07:00 PM
Dunmore (2-1) @ Lackawanna Trail (3-0) 07:00 PM
Holy Cross (2-1) @ Northwest Area (0-3) 07:00 PM
Lake-Lehman (2-1) @ Carbondale Area (0-3) 07:00 PM
Mid Valley (1-2) @ Susquehanna Community (1-2) 07:00 PM
Montrose Area (0-3) @ Wilkes-Barre Meyers (1-2) 07:00 PM
Nanticoke (2-1) @ Wyoming Area (3-0) 07:00 PM
Pottsville Area (2-1) @ Crestwood (1-2) 07:00 PM
Riverside (2-1) @ Hanover Area (1-2) 07:00 PM
Scranton Prep (3-0) @ Valley View (3-0) 07:00 PM
Wallenpaupack (1-2) @ Scranton (0-3) 07:00 PM
West Scranton (1-2) @ Lakeland (3-0) 07:00 PM
Wilkes-Barre Coughlin (0-3) @ Tunkhannock (0-3) 07:00 PM
Wilkes-Barre G.A.R. (1-2) @ Western Wayne (2-1) 07:00 PM
Williamsport (1-2) @ Hazleton Area (1-2) 07:00 PM

2018-09-15
North Pocono (2-1) @ Abington Heights (0-3) 01:00 PM
Honesdale (1-2) @ Delaware Valley (1-2) 04:00 PM
Old Forge (2-1) @ Holy Redeemer (0-3) 07:00 PM

 

District 3

2018-09-14
Berks Catholic (2-1) @ Boyertown (1-2) 07:00 PM
Bermudian Springs (2-1) @ Hanover (0-3) 07:00 PM
Biglerville (0-3) @ Fairfield (1-1) 07:00 PM
Bishop McDevitt (3-0) @ Red Land (1-2) 07:00 PM
Boiling Springs (1-2) @ Milton Hershey (3-0) 07:00 PM
Camp Hill (0-3) @ Middletown Area (2-1) 07:00 PM
Carlisle (3-0) @ State College Area (3-0) 07:00 PM
Cedar Cliff (1-2) @ Hollidaysburg (2-1) 07:00 PM
Chambersburg (3-0) @ Altoona Area (2-1) 07:00 PM
Cocalico (3-0) @ Elizabethtown Area (2-1) 07:00 PM
Columbia (0-3) @ Pequea Valley (0-3) 07:00 PM
Cumberland Valley (0-3) @ Central Dauphin (2-1) 07:00 PM
Dallastown (1-2) @ South Western (0-3) 07:00 PM
Daniel Boone (2-1) @ Conrad Weiser (2-1) 07:00 PM
East Pennsboro (0-3) @ Palmyra (3-0) 07:00 PM
Eastern York (2-1) @ York Suburban (1-2) 07:00 PM
ELCO (2-1) @ Octorara Area (1-2) 07:00 PM
Exeter Township (2-1) @ Spring-Ford (2-1) 07:00 PM
Fleetwood (0-3) @ Upper Perkiomen (1-2) 07:00 PM
Governor Mifflin (0-3) @ Muhlenberg (0-3) 07:00 PM
Greencastle-Antrim (2-1) @ West Perry (3-0) 07:00 PM
Hempfield (1-2) @ Warwick (2-1) 07:00 PM
J.P. McCaskey (1-2) @ Cedar Crest (2-1) 07:00 PM
Jim Thorpe Area (3-0) @ Kutztown (0-3) 07:00 PM
Juniata (0-3) @ Line Mountain (1-2) 07:00 PM
Kennard-Dale (2-1) @ Big Spring (2-1) 07:00 PM
Lampeter-Strasburg (3-0) @ Conestoga Valley (2-1) 07:00 PM
Lancaster Catholic (3-0) @ Ephrata (1-2) 07:00 PM
Lebanon (1-2) @ Donegal (2-1) 07:00 PM
Littlestown (3-0) @ York Catholic (3-0) 07:00 PM
Lower Dauphin (0-3) @ Susquehanna Township (1-2) 07:00 PM
Manheim Township (3-0) @ Penn Manor (0-3) 07:00 PM
Mechanicsburg (0-3) @ Hershey (0-3) 07:00 PM
Mifflin County (0-3) @ Northern York (2-1) 07:00 PM
Minersville Area (2-1) @ Hamburg (1-2) 07:00 PM
New Oxford (1-2) @ William Penn (3) (3-0) 07:00 PM
Northern Lebanon (0-3) @ Annville-Cleona (2-1) 07:00 PM
Reading (0-3) @ Twin Valley (2-1) 07:00 PM
Red Lion Area (2-1) @ Central York (3-0) 07:00 PM
Solanco (3-0) @ Garden Spot (0-3) 07:00 PM
Spring Grove (1-2) @ Northeastern (1-2) 07:00 PM
Steelton-Highspire (2-1) @ Trinity (0-3) 07:00 PM
Susquehannock (1-2) @ Dover Area (1-2) 07:00 PM
Upper Dauphin (2-1) @ Newport (0-3) 07:00 PM
Waynesboro (2-1) @ Shippensburg Area (3-0) 07:00 PM
West York (0-3) @ Gettysburg (1-2) 07:00 PM
Williams Valley (3-0) @ Susquenita (1-2) 07:00 PM
Wilson West Lawn (2-1) @ Manheim Central (3-0) 07:00 PM
Wyomissing Area (2-1) @ Blue Mountain (3-0) 07:00 PM
York County School of Technology (0-3) @ Delone Catholic (3-0) 07:00 PM

2018-09-15
Central Dauphin East (1-2) @ Harrisburg (2-1) 01:00 PM
Schuylkill Valley (1-2) @ Pope John Paul II (3-0) 01:00 PM

2018-09-17
Halifax (3-0) @ Millersburg (0-3) 06:30 PM

 

District 4

2018-09-14
Athens (2-1) @ Wyalusing Area (1-2) 07:00 PM
Canton Area (3-0) @ Bucktail (1-2) 07:00 PM
Central Columbia (2-1) @ Hughesville (0-3) 07:00 PM
Columbia-Montour Vo-Tech (0-3) @ Cowanesque Valley (0-3) 07:00 PM
Danville (2-1) @ Mifflinburg (2-1) 07:00 PM
Juniata (0-3) @ Line Mountain (1-2) 07:00 PM
Loyalsock Township (2-1) @ Bloomsburg (2-1) 07:00 PM
Midd-West (1-1) @ Shenandoah Valley (0-3) 07:00 PM
Milton Area (1-2) @ Lewisburg (2-1) 07:00 PM
Montoursville (2-1) @ Warrior Run (0-3) 07:00 PM
Mount Carmel Area (2-1) @ Jersey Shore (1-2) 07:00 PM
Sayre (1-2) @ Montgomery (0-3) 07:00 PM
Shamokin (2-1) @ Southern Columbia (3-0) 07:00 PM
Shikellamy (0-3) @ Selinsgrove (1-2) 07:00 PM
South Williamsport (3-0) @ Muncy (3-0) 07:00 PM
Troy Area (1-2) @ North Penn/Mansfield (1-2) 07:00 PM
Wellsboro (3-0) @ Towanda (1-2) 07:00 PM
Williamsport (1-2) @ Hazleton Area (1-2) 07:00 PM

 

District 11

2018-09-14
Allentown Central Catholic (2-1) @ Whitehall (0-3) 07:00 PM
Bangor (2-1) @ Southern Lehigh (1-2) 07:00 PM
Bethlehem Catholic (2-1) @ Parkland (2-1) 07:00 PM
Bethlehem Freedom (3-0) @ Nazareth Area (1-2) 07:00 PM
Catasauqua (0-3) @ Palisades (3-0) 07:00 PM
Easton Area (3-0) @ Bethlehem Liberty (2-1) 07:00 PM
Emmaus (3-0) @ Pleasant Valley (0-3) 07:00 PM
Jim Thorpe Area (3-0) @ Kutztown (0-3) 07:00 PM
Lehighton (1-2) @ Marian Catholic (0-3) 07:00 PM
Mahanoy Area (1-2) @ Nativity BVM (3-1) 07:00 PM
Midd-West (1-1) @ Shenandoah Valley (0-3) 07:00 PM
Minersville Area (2-1) @ Hamburg (1-2) 07:00 PM
Northampton (2-1) @ East Stroudsburg North (0-3) 07:00 PM
Notre Dame (2-1) @ Palmerton Area (0-3) 07:00 PM
Panther Valley (1-2) @ Tamaqua Area (3-0) 07:00 PM  Notes: Hall of Fame Game
Pen Argyl (2-1) @ Northern Lehigh (2-1) 07:00 PM
Pine Grove Area (3-0) @ Tri-Valley (2-1) 07:00 PM
Pocono Mountain East (0-3) @ Louis E. Dieruff (0-3) 07:00 PM
Pottsville Area (2-1) @ Crestwood (1-2) 07:00 PM
Saucon Valley (3-0) @ Salisbury Township (1-2) 07:00 PM
Schuylkill Haven (1-2) @ North Schuylkill (3-0) 07:00 PM
Stroudsburg (2-1) @ East Stroudsburg South (3-0) 07:00 PM
Williams Valley (3-0) @ Susquenita (1-2) 07:00 PM
Wilson Area (0-3) @ Northwestern Lehigh (2-1) 07:00 PM
Wyomissing Area (2-1) @ Blue Mountain (3-0) 07:00 PM

2018-09-15
William Allen (2-1) @ Pocono Mountain West (0-3) 12:00 PM

 

District 12

2018-09-11
Academy of Palumbo (0-1) @ Thomas Edison 03:00 PM

2018-09-13
Overbrook (0-2) @ Benjamin Franklin (0-2) 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite

2018-09-14
Abraham Lincoln (1-1) @ Prep Charter (0-2) 03:00 PM  Notes: at SP Supersite
Academy of Palumbo (0-1) @ Samuel S. Fels (0-2) 03:00 PM  Notes: at NE Supersite
Dobbins Randolph Vo-Tech (0-1) @ Roxborough (1-1) 03:00 PM
Jules E. Mastbaum (2-0) @ Strawberry Mansion (0-2) 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers
Kensington (2-1) @ Thomas Edison 03:00 PM
William Penn Charter (1-1) @ Philadelphia Central (0-3) 03:00 PM
John Bartram (2-1) @ Valley Forge Military Academy (1-2) 03:45 PM
Boys Latin of Philadelphia Charter School (1-0) @ South Philadelphia (1-1) 06:30 PM  Notes: at SP Supersite
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-3) @ George Washington (2-1) 06:30 PM  Notes: at NE Supersite
Martin Luther King (2-1) @ West Philadelphia (1-2) 06:30 PM
Archbishop Carroll (2-0) @ West Catholic (2-1) 07:00 PM
Bishop McDevitt (2-1) @ Cardinal O’Hara (2-0) 07:00 PM
Germantown Academy (2-0) @ Father Judge (1-1) 07:00 PM  Notes: @ Ramp Athletic Complex
Mastery North Charter (2-0) @ Olney Charter (0-2) 07:00 PM  Notes: at GTown Supersite
Simon Gratz (0-3) @ Academy Park (3-0) 07:00 PM
Springside Chestnut Hill Academy (2-0) @ Roman Catholic (0-3) 07:00 PM  Notes: @ Northwest Supersite
Our Lady of Good Counsel (MD) @ Saint Joseph’s Prep (1-1) 07:30 PM  Notes: @ Widener Univ.

2018-09-15
Conwell-Egan Catholic (3-0) @ Lansdale Catholic (1-1) 10:00 AM  Notes: @ Wissahickon
Woodrow Wilson (DC) @ Frankford (0-3) 12:00 PM
Chester (1-2) @ Archbishop Ryan (3-0) 01:00 PM  Notes: @ George Washington HS
Morrisville (1-2) @ School of the Future (2-0) 01:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Bonner-Prendie (2-1) @ Neumann-Goretti 06:00 PM  Notes: @ South Philadelphia Supersite
Archbishop Wood (0-2) @ Pope John XXIII (NJ) 07:00 PM  Notes: @ William Tennent HS
Haverford School (2-0) @ LaSalle College HS (0-3) 07:00 PM  Notes: @ Springfield HS

 

Non-PIAA

2018-09-14
William Penn Charter (1-1) @ Philadelphia Central (0-3) 03:00 PM
Academy of the New Church (2-0) @ Springfield-Montco (2-0) 07:00 PM
Avalon (MD) @ Episcopal Academy (2-0) 07:00 PM
Germantown Academy (2-0) @ Father Judge (1-1) 07:00 PM  Notes: @ Ramp Athletic Complex
Springside Chestnut Hill Academy (2-0) @ Roman Catholic (0-3) 07:00 PM  Notes: @ Northwest Supersite

2018-09-15
Hill School (0-1) @ Kiski School 12:00 PM
Central Maryland Christian (MD) @ Mercersburg Academy (0-1) 02:00 PM
Pennington School (NJ) @ George School (1-0) 02:30 PM
Haverford School (2-0) @ LaSalle College HS (0-3) 07:00 PM  Notes: @ Springfield HS

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David