The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2012 All-EasternPAFootball.com Small School Team (Class AA-Class A)

Written by: on Saturday, January 5th, 2013. Follow David Mika on Twitter.

 

2012 All-EasternPAFootball.com Small School Team (Class AA-Class A)

The 2012 edition of the EasternPAFootball.com Small School postseason team consists of players from schools within the A and AA classifications of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name.

1st TEAM OFFENSE:

Tight end: Sr. Erik Smeltz, Line Mountain

Wide receivers: Sr. John Klingerman, Bloomsburg; Sr. Lucas Benton, Wilkes-Barre GAR; Sr. Zack Bogoly, Wilson Area

Offensive lineman: Sr. Ben Wertz, Wyomissing Area; Sr. James McHale, Dunmore; Sr. Jaryd Jones-Smith, West Catholic; Sr. Kyle Santorine, Lewisburg; Sr. Ryan Cherwinski, Southern Columbia

Quarterback: Sr. Adam Strouss, Episcopal Academy; Sr. Nick O’Brien, Wyoming Area; Jr. Stephen Sedesse, Williams Valley

Running backs: Sr. Blake Bowman, Tri-Valley; Jr. Daiqwon Buckley, Dunmore; Sr. David Williams, Imhotep Charter

Specialist: Sr. Patrick Duvgineaud, Jim Thorpe

Kicker: Sr. Jonah Bowman, Wyomissing Area

1st TEAM DEFENSE: 

Defensive Lineman: Sr. Eric Joraskie, Mount Carmel; Sr. Jeriko Reyes, Wyomissing Area; Sr. Mike Boland, Dunmore; Sr. Scott Beltz, Pen Argyl; Sr. Shakir Soto, Wilkes-Barre GAR

Linebackers: Sr. Alex Anzalone, Wyomissing Area; Sr. Brandon Smith, Lewisburg; Jr. Cody Pavlick, Southern Columbia; Jr. Eric Haney, Danville

Defensive Backs: Sr. Brett Smith, Delone Catholic; Sr. Brian Tomasetti, Old Forge; Sr. Cale Rice, Danville; Sr. Najee Goode, Imhotep Charter

Specialist: Jr. Paryss Marshall, Catasauqua

Punter: Sr. Rob Varano, Mount Carmel

Honorable Mention OFFENSE:

Tight end: Sr. Austin Noel, Delone Catholic; Sr. Colton Harer, Montgomery

Wide Receivers: Sr. Aaron O’Brien, York Catholic; Sr. Danny Jackson, Trinity; Sr. Dylan Hine, Central Columbia; Jr. Erik Kerr, Holy Redeemer; Sr. Garrett Strobel; Schuylkill Valley; Sr. Nick Merva, Shenandoah Valley; Sr. Ron Womack, West Catholic

Offensive Lineman: Jr. Aaron Ruff, Imhotep Charter; Sr. Brady Mutton, Pen Argyl; Sr. Brock Flemmens, Bermudian Springs; Sr. Christian Skrepenak, Wilkes-Barre GAR; Jr. Connor Bossom, Delone Catholic; Jr. Devin Masser, Tri-Valley; Sr. Hank Rainey, Loyalsock; Sr. Jack Florio, Episcopal Academy; Sr. Jake Mika, Williams Valley; Sr. Justin Knee, South Williamsport; Jr. Ryan Paulish, Old Forge; Sr. Wyatt Metzger, Wyomissing Area

Quarterback: Sr. Chris Palubinsky, Shenandoah Valley; Sr. James Dougherty, York Catholic; Sr Jordan Thivierge, Central Columbia; Sr. Kyle Beissel, Schuylkill Valley; Sr. Michael Moore, Bermudian Springs; Jr. Mike Boguski, Trinity; Jr. Ricky Klingerman, Bloomsburg; Sr. Ryan Dailey, Wilson Area; Sr. Tanner Cool, Biglerville; Jr. Weston Baylor, Danville; Jr. Zach Bradley, Catasauqua

Running Backs: Jr. Adam Feudale, Southern Columbia; Sr Adam Geiger, Trinity; Sr. Austin Seamon, Dunmore; Sr. Brandon Stonge, South Williamsport; Jr. Cole Barnhardt, Williams Valley; So. Donte Simmons, Bristol; Sr. Eerin Young, Imhotep Charter; Sr. Ethan Motsney, North Schuylkill; Jr. Greg White, West Catholic; Sr. Luke Klingerman, Mount Carmel; Sr. Mike Racciato, Pen Argyl; Sr. Tony Politz, Northwest Area; Sr. Troy Hembury, Muncy

Specialist: Sr. Dalton Nunemacher, Tamaqua; Sr. Jack Huntsman, Berks Catholic; So. Kyle Datres, Loyalsock; Sr. Lance Reneker, Delone Catholic; Sr. Nick Dranchak, Riverside; Sr. Owen Daniel, Williams Valley; Jr. Ra’Von Burton, Catasauqua

Kicker: Jr. Josh McClaren, Troy; Sr. Max Kroschwitz, Palisades; So. Shayne Riley, Danville

Honorable Mention DEFENSE:

Defensive Lineman: Sr. Brett Polinsky, Minersville; Sr. Cody Delfino, Lakeland; Sr. Justin Barber, Lackawanna Trail; Sr. Lyle Troutman, Tri-Valley; Jr. Nazar Mironenko, Mifflinburg; Sr. Nick Strohecker, Line Mountain; Sr. Sharif Custis, Neumann-Goretti; Sr. Trent Grove, Wyoming Area; Jr. Tyler Cavenas, Mahanoy Area

Linebackers: Jr. Austin Hartzell, Bermudian Springs; Sr. Caleb Johnson, Northern Lehigh; Sr. Eric Matz, Catasauqua; Sr. Eric McCracken, Central Columbia; Sr. Mike Estes, Athens; Jr. Shane Schuback, Old Forge; Jr. TJ Belle, Pius X; Jr. Trevor Whelski, Williams Valley

Defensive Backs: Jr. Alex Erb, Montoursville; Sr. Bret Berg, Danville; So. Eric Marbury, Pius X; Sr. Dywan Blanding, Steelton-Highspire; Sr. Jordan Zezza, Wyoming Area; Sr. Matt Rushton, Episcopal Academy; Sr. Mike Kolcharno, Dunmore

Specialist: Sr. Brandon Chatmon, Imhotep Charter; Jr. Jorden Sekol, Old Forge; Jr. Ryan Lobb, Pen Argyl

Punter: Sr. Jake Becker, Southern Columbia; So. Ken Koch, Muncy

Player of the Year – Offense: Sr. David Williams, Imhotep Charter

Player of the Year – Defense: Sr. Alex Anzalone, Wyomissing Area

Coach of the Year: Bob Wolfrum, Wyomissing Area

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply

2 Responses to “2012 All-EasternPAFootball.com Small School Team (Class AA-Class A)”

  1. bruce says:

    the rest of williams valleys offensive line should atleast get some credit, they paved the way for over 3000 yards on the ground this year

  2. Lowell Rickert says:

    I believe 2 kids from Millersburg should have been on both linebackers. Dawson Schlegel 128 tackles and 5 sacks and Travis Lamereaux with 100 tackles. What more do these kids have to do?



David