The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Class 4A All-EasternPAFootball.com Team

Written by: on Tuesday, January 8th, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

The 2018 edition of the EasternPAFootball.com Class 4A postseason team consists of players from schools of Districts 1, 2, 3, 4, 11, 12 and Independent teams. There is only a First Team and Honorable Mention for this postseason team. Athletes are arranged in alphabetical order by first name. 

1st TEAM OFFENSE: 

Tight end (TE): Sr. 6-5, 190 Demonte Martin, Eastern York  

Wide receivers (WR): Sr. 6-2, 175 Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3); Sr. 6-4, 175 Yusuf Terry, Imhotep Charter 

Offensive lineman (OL): Jr. 6-3, 255 Adam Kase, Conrad Weiser; Sr. 6-5, 285 Asim Richards, Haverford School; Sr. 6-3, 280 Dalton Daddona, Bethlehem Catholic; Sr. 6-2, 305 Marlon Westcott, Imhotep Charter; Sr. 6-0, 260 Mike Sebastianelli, Valley View; Sr. 6-4, 270 Shane Murphy, Berks Catholic, Sr. 6-5, 285 Tim Weaver, Saucon Valley 

Quarterback (QB): Sr. 6-0, 205 Chase Diehl, Bishop McDevitt (3)

Running Back (RB): Sr. 5-10, 185 Ian Csicsek, Saucon Valley; Sr. 5-8, 170 Mason Kordish, Valley View; Jr. 5-10, 190 Tavion Banks, Bethlehem Catholic 

Specialist (SP-O): Jr. 5-11, 180 Kenyon Johnson, West Perry; Sr. 5-11, 190; T’nyis Becker, Bishop McDevitt (3)

Kicker (K): Jr. 5-11, 165 Matt Noll, Conrad Weiser  

1st TEAM DEFENSE: 

Defensive Lineman (DL): Sr. 6-0, 205 David Tomb, Jersey Shore; Sr. 6-7, 245 Luke Painton, Berks Catholic; Soph. 6-2, 235 Mason Laubach, Berwick Area; Sr. 6-1, 220 Ryan Bodolus, Pottsgrove 

Linebackers (LB): Sr. 6-4, 240 Brandon George, Berks Catholic; Sr. 6-0, 225 Hunter O’Connor, Jersey Shore; 6-0, 225 Paul Carreras, Bethlehem Catholic; Sr. 5-10, 170 Traon Jones, Valley View 

Defensive Backs (DB): Sr. 6-3, 195 Alex MacKenzie, Conrad Weiser; Soph. 5-11, 165; Sr. 5-10, 170 Nehemiah Figueroa, Pottstown; Shafeek Smith, Imhotep Charter; Jr. 5-11, 180 Teagan Wilk, Berwick Area

Specialist (SP-D): Sr. 6-0, 190 Tykee Smith, Imhotep Charter 

Punter (P): Sr. 5-10, 165 Michael Sereny, Pottsgrove

Honorable Mention 

District 1 Players: 

OL Sr. Destyn Snyder, Pottstown

ATH Sr. Jimai Springfield, Pottsgrove

QB Sr. Max Perry, Springfield-Montco 

RB Sr. Caleb Mead, Upper Moreland 

RB Jr. Isaiah Taylor, Pottsgrove

DL Jr. Darrian Seaman, Pottsgrove

DL Jr. Lenny Kresefski, Bishop Shanahan 

LB Jr. Dereck Darden, Pottstown 

District 2 Players: 

ATH Jr. Janaasah Boone, Valley View

QB Sr. Donny Blaine, North Pocono

OL Sr. Brian Durkin, Valley View

OL Sr. Michael Anderson, Dallas

TE Jr. Jack Farrell, Dallas

WR Jr. Corey Perkins, Abington Heights

WR Sr. Quincey Vassell, West Scranton 

RB Sr. Owen Shoemaker, Berwick 

DL Sr. Cameron Rawlings, West Scranton

DL Jr. Taylor Bolestra, Dallas 

DB Sr. Jaden Duplessis, Valley View

P Sr. Andy Carroll, Honesdale 

P Soph. Zack Kovalchik, Valley View

District 3 Players: 

ATH Jr. Abdul MacFoy, Berks Catholic

ATH Sr. Tayven Kelley, Boiling Springs

ATH Sr. Terrance Quaker, West Perry

QB Jr. Corey Wise, West York

QB Sr. Terrance Derr, Berks Catholic

QB Jr. Trevor Seitz, Eastern York

RB Sr. Ammon Robinson, Gettysburg

RB Sr. CJ Reyes-Diggs, Bishop McDevitt (3)

RB Sr. Zion Gibbs, Donegal 

TE Sr. Garrett Lowe, Kennard-Dale 

TE Sr. Gio Pacheco, Conrad Weiser 

WR Sr. Andrew LaManna, West York

WR Sr. Braden Petty, Big Spring

OL Jr. Garth Barclay, York Suburban 

OL Sr. Joe Nelson, ELCO

OL Sr. Nico Myers, Berks Catholic 

OL Sr. Stanford Maison, Milton Hershey

DL Sr. Carter Christopher, Bishop McDevitt (3)

DL Sr. Dontez Patterson, Susquehanna Township

DL Sr. Jared Sadowski, Conrad Weiser

DL Sr. Joe Underwood, Lampeter-Strasburg 

DL Sr. Josiah Gibbs, Milton Hershey 

DL Jr. Luke Ohmann, Susquehannock 

LB Sr. Aidan Kreitz, Conrad Weiser

LB Jr. Austin Heiser, Gettysburg

LB Sr. Dray Donley, Bishop McDevitt (3)

LB Sr. Gabe Frederick, Lampeter-Strasburg 

DB Sr. JeQuest Garced, Susquehanna Township

LB Sr. Joe Poventud, East Pennsboro

DB Jr. Josh Parra, Milton Hershey

DB Jr. Julian Jordan, Bishop McDevitt (3) 

DB Jr. Savion Harrison, York Suburban

S Sr. Luis Garcia, Berks Catholic 

District 4 Players:

DL Sr. Blaise Zeiders, Selinsgrove

LB Sr. Joe Kahn, Selinsgrove 

K Sr. Cameron Griffin, Jersey Shore

District 11 Players:

ATH Sr. Logan Bachman, Allentown Central Catholic 

QB Jr. Deven Bollinger, Northwestern Lehigh  

WR Jr. Mason Barnes, Pottsville 

WR Sr. Zack Crum, Lehighton

OL Sr. Nate Nabholz, Blue Mountain 

OL Sr. Parker Zimerofsky, Pottsville 

DL Sr. Derek Holmes, Northwestern Lehigh

DL Sr. Elias Marte, Bethlehem Catholic

DL Sr. Jared Harka, Saucon Valley

LB Sr. Bryce Dragna, Pottsville 

LB Sr. Seth Diorio, Bangor

K Sr. Anthony DaSilva, Bethlehem Catholic 

K Sr. Connor DeWitt, Northwestern Lehigh

K Sr. Rustin Seyle, Allentown Central Catholic

District 12 Players:

ATH Sr. Malik Johnson, Boys’ Latin

ATH Sr. Tarik Bey, John Bartram 

QB Sr. Tymir Jackson, Overbrook 

QB Sr. Jalen Sutton-Christian, Imhotep Charter

OL Sr. John Whitehead, Imhotep Charter 

WR Sr. Chris Kirby, Cardinal O’Hara

WR Sr. Mohamed Diawara, Boys’ Latin

DL Sr. Gerald Smith, Bonner-Prendie

DL Sr. Louie Perri, Cardinal O’Hara

LB Sr. Damir Smith Lockett, Boys’ Latin 

LB Sr. Naseir Dean, Imhotep Charter

LB Jr. Richie Kimmel, Archbishop Carroll 

LB Sr. S’ymear Williams, Imhotep Charter 

DB Soph. Saint McLeod, Imhotep Charter

DB Sr. Nasim Cooper, Bonner-Prendie

DB Sr. Nasir Savage, John Bartram 

DB Sr. Zach Butler, Archbishop Carroll 

P Jr. Juliano Mastrocola, Archbishop Carroll 

Player of the Year: Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3)  

Coach of the Year: Nick Lincoln, Imhotep Charter

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David