Please support our Reporters
 


Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

 Coach of the Year

  All-EPA  Coach of the Year
     
2020 Gerry Yonchiuk, Central York Class 6A
2020 Jeff Lang, Governor Mifflin Class 5A
2020 Tom Gravish, Jersey Shore Class 4A
2020 Bob Wolfrum, Wyomissing Area Class 3A
2020 Jim Roth, Southern Columbia Class 2A
2020 Andrew Erby, Steelton-Highspire Class 1A
2019 Glen McNamee, Central Dauphin Class 6A
2019 Ryan Nase, Cheltenham Class 5A
2019 Kyle Adkins, Archbishop Wood Class 5A
2019 Rich Mannello, Dallas Class 4A
2019 Randy Spencer, Wyoming Area Class 3A
2019 Jim Roth, Southern Columbia Class 2A
2019 Steve Jervis, Lackawanna Trail Class 1A
2018 Cal Everett, Harrisburg Class 6A
2018 Dave Hahn, Manheim Central Class 5A
2018 Dave Gueriera, Malvern Prep Class 5A
2018 Nick Lincoln, Imhotep Charter Class 4A
2018 Brett Myers, Middletown Area Class 3A
2018 Jim Roth, Southern Columbia Class 2A
2018 Steve Jervis, Lackawanna Trail Class 1A
2018 Ty Klippenstein, Academy of the New Church Class 1A
2017 Mark Evans, Manheim Township Class 6A
2017 Steve Devlin, Archbishp Wood Class 5A
2017 Nick Lincoln, Imhotep Charter Class 4A
2017 Brett Meyers, Middletown Class 3A
2017 Jim Roth, Southern Columbia Class 2A
2017 Andrew Erby, Steelton-Highspire Class 1A
2016 Gabe Infante, St. Joseph’s Prep Class 6A
2016 Calvin Everett, Harrisburg Class 5A
2016 Rick Keeley, Berks Catholic Class 4A
2016 Brett Meyers, Middletown Class 3A
2016 Jim Roth, Southern Columbia Class 2A
2016 Andrew Erby, Steelton-Highspire Class 1A
2015 Jim Morgans, Parkland Class 4A
2015 Matt Evancho, Saucon Valley Class 3A
2015 Jim Roth, Southern Columbia Class 2A
2015 Mike Schuback, Old Forge Class 1A
     
     
     
     
  EasternPAFootball (Big School)
2014 Steve Devlin Archbishop Wood
2013 Gabe Infante St. Joseph’s Prep
2012 Matt Ortega Coatesville
2011 Glen McNamee Central Dauphin
2010 Harold Fairclough Allentown Central Catholic
2009 Dave Hess Selinsgrove
2008 Tim Moncman Bethlehem Liberty
2007 Mike Ricci Garnet Valley
2006 Tim Moncman Bethlehem Liberty
2005 Kevin Keating Pottsville
2004 Mark Schmidt Neshaminy
2003 Mike Williams Manheim Central
     
  EasternPAFootball (Small School)
2014 Jack Henzes Dunmore
2013 Mike Schuback Old Forge
2012 Bob Wolfrum Wyomissing Area
2011 Bruce Harbach Lancaster Catholic
2010 Brian Fluck West Catholic
2010 Todd Tilford Lewisburg
2009 Mike Kogut Tri-Valley
2008 Rob Deibler Steelton-Highspire
2007 Rob Deibler Steelton-Highspire
2006 Bret Comp Wilson Area
2005 Jim Roth Southern Columbia
2004 Jim Algeo Lansdale Catholic
2003 Jim Tkach Northern Lehigh
     
  Associated Press (Big School)
2020 Gerry Yonchiuk Central York Class AAAAAA
2020 Eric Kasperowicz Pine-Richland Class AAAAA
2020 Tom Gravish Jersey Shore Class AAAA
2019 Glen McNamee Central Dauphin Class AAAAAA
2019 Ryan Nase Cheltenham Class AAAAA
2019 Bill Cherpak Thomas Jefferson Class AAAA
2018 Calvin Everett Harrisburg Class AAAAAA
2018 Dr. Jon LeDonne Penn Hills Class AAAAA
2018 Mike Mischler Cathedral Prep Class AAAA
2017 Eric Kasperowicz Pine-Richland Class AAAAAA
2017 Dan Holl Gateway Class AAAAA
2017 Mike Mischler Cathedral Prep Class AAAA
2016 Gabe Infante St. Joseph’s Prep Class AAAAAA
2016 Calvin Everett Harrisburg Class AAAAA
2016 Mike Mischler Cathedral Prep Class AAAA
2015 Terry Totten Pittsburgh Central Catholic Class AAAA
2015 Albie Crosby Imhotep Charter Class AAA
2014 Eric Kasperowicz Pine-Richland Class AAAA
2014 Bob Landis Somerset Class AAA
2013 Gabe Infante St. Joseph’s Prep Class AAAA
2013 Steve Devlin Archbishop Wood Class AAA
2012 Matt Ortega Coatesville Class AAAA
2012 Mike Mischler Erie Cathedral Prep Class AAA
2011 Glen McNamee Central Dauphin Class AAAA
2011 Lou Cerro Montour Class AAA
2010 Art Walker Jr. North Allegheny Class AAAA
2010 Mike Mischler Erie Cathedral Prep Class AAA
2009 Drew Gordon LaSalle College HS Class AAAA
2009 Dave Hess Selinsgrove Class AAA
2008 Tim Moncman Bethlehem Liberty Class AAAA
2008 Dave Hess Selinsgrove Class AAA
2007 John Waller Ridley Class AAAA
2007 Bill Scott Selinsgrove Class AAA
2006 Jim Render Upper St. Clair Class AAAA
2006 Jim Wells General McLane Class AAA
2005 George Smith McKeesport Class AAAA
2005 Greg Botta Franklin Regional Class AAA
2004 Art Walker Jr. Pitts.Central Catholic Class AAAA
2004 Bill Cherpak Thomas Jefferson Class AAA
2003 Art Walker Jr. Pitts.Central Catholic Class AAAA
2003 Mike Williams Manheim Central Class AAA
2002 Dave Vestal Hopewell
2001 Bob Palko West Allegheny
2000 Kevin Clancy Strath Haven
1999 Mike Pettine Central Bucks West
1998 Mike Pettine Central Bucks West
1997 Mike Pettine Central Bucks West
1996 George Curry Berwick
1995 Neil Gordon Penn Hills
1994 George Curry Berwick
1993 Jack McCurry North Hills
1992 George Curry Berwick
1991 Mina George Erie Cathedral Prep
1990 Joe McNicholas Ridley
1989 Jim Render Upper St. Clair
1988 Mike Pettine Central Bucks West
     
  Associated Press (Small School)
2020 Mark Lyons Central Valley Class AAA
2020 Brandon Phillian Wilmington Class AA
2020 Andrew Erby Steelton-Highspire Class A
2019 Randy Spencer Wyoming Area Class AAA
2019 Duke Johncour Avonworth Class AA
2019 Anthony Pegues Farrell Class A
2018 Mike Warfield Aliquippa Class AAA
2018 Brandon Phillian Wilmington Class AA
2018 Jarrett Samuels Farrell Class A
2017 Jerry Veshio Quaker Valley Class AAA
2017 Jim Roth Southern Columbia Class AA
2017 Greg Page Homer-Center Class A
2016 Ryan Matsook Beaver Falls Class AAA
2016 Rod Steele Steel Valley Class AA
2016 Justin Wheeler Bishop Guilfoyle Class A
2015 Jim Roth Southern Columbia Class AA
2015 Justin Wheeler Bishop Guilfoyle Class A
2014 Jack Henzes Dunmore Class AA
2014 Justin Wheeler Bishop Guilfoyle Class A
2013 Joe Rossi South Fayette Class AA
2013 Bob Ravenstahl Cardinal Wuerl North Catholic Class A
2012 Bob Wolfrum Wyomissing Area Class AA
2012 Jack Henzes Dunmore Class A
2011 Steve Franco Tyrone Class AA
2011 Bill Packer Penns Manor Class A
2010 Todd Tilford Lewisburg Class AA
2010 Tom Nola Clairton Class A
2009 Bruce Harbach Lancaster Catholic Class AA
2009 Tom Nola Clairton Class A
2008 Terry Verrelli Wilmington Class AA
2008 Rob Deibler Steelton-Highspire Class A
2007 Ray Reitz Jeannette Class AA
2007 Rich Bowen Serra Catholic Class A
2006 Bret Comp Wilson Area Class AA
2006 Brian Hoffman West Middlesex Class A
2005 Tom Loughran South Park Class AA
2005 Jim Roth Southern Columbia Class A
2004 Jim Algeo Lansdale Catholic Class AA
2004 Gene Matsook Rochester Class A
2003 Jim Tkach Northern Lehigh Class AA
2003 Jim Roth Southern Columbia Class A
2002 Jim Roth Southern Columbia
2001 Guy Montecalvo Washington
2000 Mike Brennan Mount Carmel
1999 John Franco Tyrone
1998 Dan Matsook Rochester
1997 Tom Loughran South Park
1996 Dave “Whitey” Williams Mount Carmel
1995 Harry “Four” Chapman Bishop McDevitt
1994 Jim Roth Southern Columbia
1993 Terry George West Allegheny
1992 Frank Pazzaglia Valley View
1991 Alex Kopacz Hanover Area
1990 Stan Dick Marian Catholic
1989 Jack Henzes Dunmore
1988 Bob Stem Bethlehem Catholic