2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Week 5 Master Schedule List

Written by: on Monday, September 22nd, 2008. Follow David Mika on Twitter.

 

09-26 District 1 Springfield-Montco Spartans   @.   Jenkintown Drakes 7:00 pm
09-26 District 1 Avon Grove Red Devils   @.   Downingtown East Cougars 7:00 pm
09-26 District 1 Upper Moreland Golden Bears   @.   Plymouth-Whitemarsh Colonials 7:00 pm
09-26 District 1 Pennridge Rams   @.   Souderton Indians 7:00 pm
09-26 District 1 Spring-Ford Rams   @.   Owen J. Roberts Wildcats 7:00 pm
09-26 District 1 Wissahickon Trojans   @.   Episcopal Academy Churchmen 7:00 pm
09-26 District 1 Sun Valley Vanguards   @.   Great Valley Patriots 7:00 pm
09-26 District 1 Pennsbury Falcons   @.   Council Rock North Indians 7:00 pm
09-26 District 1 Chester Clippers   @.   Academy Park Knights 7:00 pm
09-26 District 1 Strath Haven Panthers   @.   Haverford Township Fords 7:00 pm
09-26 District 1 Upper Dublin Cardinals   @.   Norristown Eagles 7:00 pm
09-26 District 1 North Penn Knights   @.   Central Bucks East Patriots 7:00 pm
09-26 District 1 Downingtown West Whippets   @.   West Chester East Vikings 7:00 pm
09-26 District 1 Methacton Indians   @.   Upper Perkiomen Indians 7:00 pm
09-26 District 1 Garnet Valley Jaguars   @.   Conestoga Pioneers 7:00 pm
09-26 District 1 Neshaminy Redskins   @.   Harry S. Truman Tigers 7:00 pm
09-26 District 1 Radnor Red Raiders   @.   Penncrest Lions 7:00 pm
09-26 District 1 Cheltenham Panthers   @.   Upper Merion Vikings 7:00 pm
09-26 District 1 Pottsgrove Falcons   @.   Boyertown Bears 7:00 pm
09-26 District 1 William Tennent Panthers   @.   Abington Galloping Ghosts 7:00 pm
09-26 District 1 Ridley Green Raiders   @.   Upper Darby Royals 7:00 pm
09-26 District 1 St. Pius X Winged Lions   @.   Perkiomen Valley Vikings 7:00 pm
09-26 District 1 Central Bucks West Bucks   @.   Central Bucks South Titans 7:00 pm
09-26 District 1 Phoenixville Phantoms   @.   Pottstown Area Trojans 7:00 pm
09-26 District 1 Quakertown Community Panthers   @.   Hatboro-Horsham Hatters 7:00 pm
09-26 District 1 Bishop Shanahan Eagles   @.   West Chester Henderson Warriors 7:15 pm
09-26 District 1 Lower Merion Aces   @.   Harriton Fighting Rams 7:30 pm
09-26 District 1 Council Rock South Golden Hawks   @.   Bensalem Owls 7:30 pm
09-26 District 1 Oxford Area Hornets   @.   Interboro Bucaneers 7:30 pm

09-27 District 1 Morrisville Bulldogs   @.   Delaware Military  12:00 pm
09-27 District 1 Coatesville Red Raiders   @.   Unionville Indians 1:00 pm
09-27 District 1 Lower Moreland Lions   @.   Calvary Christian Academy Cougars 2:00 pm
09-27 District 1 Bristol Warriors   @.   Pennington School (NJ)  2:30 pm
09-27 District 1 Springfield-Delco Cougars   @.   Marple-Newtown Tigers 7:00 pm
09-27 District 1 Chichester Eagles   @.   Bayard Rustin Golden Knights 7:00 pm

09-26 District 2 Valley View Cougars   @.   Lakeland Chiefs 7:00 pm
09-26 District 2 Hanover Area Hawkeyes   @.   Carbondale Area Chargers 7:00 pm
09-26 District 2 Susquehanna Community Sabres   @.   Lake-Lehman Knights 7:00 pm
09-26 District 2 Dallas Mountaineers   @.   Wyoming Area Warriors 7:00 pm
09-26 District 2 Berwick Area Bulldogs   @.   Selinsgrove Seals 7:00 pm
09-26 District 2 Lackawanna Trail Lions   @.   Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers 7:00 pm
09-26 District 2 Holy Redeemer Royals   @.   Mid-Valley Spartans 7:00 pm
09-26 District 2 North Pocono Trojans   @.   Delaware Valley Warriors 7:00 pm
09-26 District 2 Riverside Vikings   @.   Honesdale Hornets 7:00 pm
09-26 District 2 Abington Heights Comets   @.   Wallenpaupack Buckhorns 7:00 pm
09-26 District 2 Wilkes-Barre Meyers Mohawks   @.   Holy Cross Crusaders 7:00 pm
09-26 District 2 Scranton Knights   @.   West Scranton Invaders 7:00 pm
09-26 District 2 Dunmore Bucks   @.   Western Wayne Wildcats 7:00 pm
09-26 District 2 Nanticoke Trojans   @.   Old Forge Blue Devils 7:00 pm

09-27 District 2 Scranton Prep Cavaliers   @.   Montrose Area Meteors 2:00 pm
09-27 District 2 Tunkhannock Tigers   @.   Crestwood Comets 7:00 pm
09-27 District 2 Pittston Area Patriots   @.   Wilkes-Barre Coughlin Crusaders 7:00 pm
09-27 District 2 Wyoming Seminary Blue Knights   @.   Blair Academy (NJ)  7:00 pm

09-26 District 3 Hamburg Hawks   @.   Holy Name Blue Jays 7:00 pm
09-26 District 3 West York Bulldogs   @.   Eastern York Golden Knights 7:00 pm
09-26 District 3 James Buchanan Rockets   @.   Middletown Area Blue Raiders 7:00 pm
09-26 District 3 Carlisle Thundering Herd   @.   Cedar Cliff Colts 7:00 pm
09-26 District 3 Red Land Patriots   @.   Hershey Trojans 7:00 pm
09-26 District 3 Daniel Boone Blazers   @.   Blue Mountain Eagles 7:00 pm
09-26 District 3 Spring Grove Rockets   @.   Red Lion Area Lions 7:00 pm
09-26 District 3 Northern Lebanon Vikings   @.   Annville-Cleona Dutchmen 7:00 pm
09-26 District 3 Milton Hershey Spartans   @.   Camp Hill Lions 7:00 pm
09-26 District 3 Wilson West Lawn Bulldogs   @.   Cedar Crest Falcons 7:00 pm
09-26 District 3 Conrad Weiser Scouts   @.   Pottsville Area Crimson Tide 7:00 pm
09-26 District 3 South Western Mustangs   @.   Dallastown Wildcats 7:00 pm
09-26 District 3 ELCO Raiders   @.   Columbia Crimson Tide 7:00 pm
09-26 District 3 Warwick Warriors   @.   Manheim Township Blue Streaks 7:00 pm
09-26 District 3 Exeter Township Eagles   @.   Muhlenberg Muhls 7:00 pm
09-26 District 3 Upper Dauphin Trojans   @.   Williams Valley Vikings 7:00 pm
09-26 District 3 New Oxford Colonials   @.   Central York Panthers 7:00 pm
09-26 District 3 Lebanon Cedars   @.   Garden Spot Spartans 7:00 pm
09-26 District 3 Reading Knights   @.   Penn Manor Comets 7:00 pm
09-26 District 3 Littlestown Thunderbolts   @.   Susquehannock Warriors 7:00 pm
09-26 District 3 Halifax Wildcats   @.   Tri-Valley Bulldogs 7:00 pm
09-26 District 3 Elizabethtown Area Bears   @.   Conestoga Valley Buckskins 7:00 pm
09-26 District 3 J.P. McCaskey Red Tornado   @.   Hempfield Black Knights 7:00 pm
09-26 District 3 William Penn Bearcats   @.   Dover Area Eagles 7:00 pm
09-26 District 3 Cocalico Eagles   @.   Ephrata Mountaineers 7:00 pm
09-26 District 3 Wyomissing Area Spartans   @.   Reading Central Catholic Cardinals 7:00 pm
09-26 District 3 Governor Mifflin Mustangs   @.   Twin Valley Raiders 7:00 pm
09-26 District 3 Waynesboro Indians   @.   Mechanicsburg Wildcats 7:00 pm
09-26 District 3 Cumberland Valley Eagles   @.   Chambersburg Trojans 7:00 pm
09-26 District 3 Carson Long Institute Military Warriors   @.   Nativity BVM Green Wave 7:00 pm
09-26 District 3 Elizabethtown Area Bears   @.   Conestoga Valley Buckskins 7:00 pm
09-26 District 3 J.P. McCaskey Red Tornado   @.   Hempfield Black Knights 7:00 pm
09-26 District 3 Hanover Nighthawks   @.   Biglerville Canners 7:30 pm
09-26 District 3 Fairfield Knights   @.   Delone Catholic Squires 7:30 pm
09-26 District 3 Northern Polar Bears   @.   West Perry Mustangs 7:30 pm
09-26 District 3 Solanco Golden Mules   @.   Manheim Central Barons 7:30 pm
09-26 District 3 Pequea Valley Braves   @.   Donegal Indians 7:30 pm
09-26 District 3 East Pennsboro Panthers   @.   Boiling Springs Bubblers 7:30 pm
09-26 District 3 Palmyra Cougars   @.   Susquenita Blackhawks 7:30 pm
09-26 District 3 Lancaster Catholic Crusaders   @.   Lampeter-Strasburg Pioneers 7:30 pm
09-26 District 3 Big Spring Bulldogs   @.   Greencastle-Antrim Blue Devils 7:30 pm

09-27 District 3 Bermudian Springs Eagles   @.   York Vo-Tech Spartans 10:00 am
09-27 District 3 Lower Dauphin Falcons   @.   Bishop McDevitt Crusaders 10:30 am
09-27 District 3 York Catholic Fighting Irish   @.   Kennard-Dale Rams 1:00 pm
09-27 District 3 Northeastern Bobcats   @.   York Suburban Trojans 1:00 pm
09-27 District 3 Trinity Shamrocks   @.   Scotland School Cadets 1:30 pm
09-27 District 3 Shippensburg Area Greyhounds   @.   Pius X Royals 2:00 pm
09-27 District 3 Steelton-Highspire Steamrollers   @.   Central Dauphin East Panthers 7:00 pm

09-26 District 4 Sayre Redskins   @.   Wellsboro Hornets 7:00 pm
09-26 District 4 Towanda Black Knights   @.   Cowanesque Valley Indians 7:00 pm
09-26 District 4 Montgomery Red Raiders   @.   Wyalusing Valley Rams 7:00 pm
09-26 District 4 Athens Wildcats   @.   North Penn Panthers 7:00 pm
09-26 District 4 Williamsport Millionaires   @.   Hazleton Area Cougars 7:00 pm
09-26 District 4 Lewisburg Green Dragons   @.   Muncy Indians 7:00 pm
09-26 District 4 Shikellamy Braves   @.   Hughesville Spartans 7:00 pm
09-26 District 4 Southern Columbia Tigers   @.   Warrior Run Defenders 7:00 pm
09-26 District 4 Danville Ironmen   @.   Shamokin Indians 7:00 pm
09-26 District 4 Mifflinburg Wildcats   @.   Milton Area Black Panthers 7:00 pm
09-26 District 4 Loyalsock Township Lancers   @.   Bloomsburg Panthers 7:00 pm
09-26 District 4 Mount Carmel Area Red Tornadoes   @.   Central Columbia Blue Jays 7:00 pm
09-26 District 4 Jersey Shore Bulldogs   @.   Montoursville Warriors 7:00 pm
09-26 District 4 Bucktail Bucks   @.   East Juniata Tigers 7:00 pm
09-26 District 4 South Williamsport Mounties   @.   Troy Area Trojans 7:00 pm
09-26 District 4 Line Mountain Eagles   @.   Millersburg Indians 7:00 pm

09-27 District 4 Canton Area Warriors   @.   Columbia-Montour Vo-Tech Rams 1:00 pm

09-26 District 11 Catasauqua Rough Riders   @.   Palisades Pirates 7:00 pm
09-26 District 11 Bangor Slaters   @.   Saucon Valley Panthers 7:00 pm
09-26 District 11 Bethlehem Freedom Patriots   @.   Parkland Trojans 7:00 pm
09-26 District 11 Tamaqua Area Blue Raiders   @.   Kutztown Cougars 7:00 pm
09-26 District 11 Pine Grove Area Cardinals   @.   Newport Buffaloes 7:00 pm
09-26 District 11 William Allen Canaries   @.   Easton Area Red Rovers 7:00 pm
09-26 District 11 Shenandoah Valley Blue Devils   @.   Jim Thorpe Area Olympians 7:00 pm
09-26 District 11 Wilson Area Warriors   @.   Palmerton Area Blue Bombers 7:00 pm
09-26 District 11 Emmaus Hornets   @.   Northampton Koncrete Kids 7:00 pm
09-26 District 11 Schuylkill Haven Hurricanes   @.   Panther Valley Panthers 7:00 pm
09-26 District 11 Stroudsburg Mounties   @.   East Stroudsburg South Cavaliers 7:00 pm
09-26 District 11 Pen Argyl Green Knights   @.   Northwestern Lehigh Tigers 7:00 pm
09-26 District 11 Lehighton Indians   @.   Pocono Mountain East Cardinals 7:00 pm
09-26 District 11 Marian Catholic Colts   @.   North Schuylkill Spartans 7:00 pm
09-26 District 11 Pocono Mountain West Panthers   @.   East Stroudsburg North Timberwolves 7:00 pm
09-26 District 11 Notre Dame Crusaders   @.   Southern Lehigh Spartans 7:00 pm
09-26 District 11 Bethlehem Catholic Golden Hawks   @.   Louis E. Dieruff Huskies 7:00 pm
09-26 District 11 Mahanoy Area Golden Bears   @.   Minersville Area Battlin’ Miners 7:00 pm
09-26 District 11 Pleasant Valley Bears   @.   Wyoming Valley West Spartans 7:00 pm
09-26 District 11 Northern Lehigh Bulldogs   @.   Salisbury Township Falcons 7:00 pm
09-26 District 11 Whitehall Zephyrs   @.   Bethlehem Liberty Hurricanes 7:00 pm

09-27 District 11 Nazareth Area Blue Eagles   @.   Allentown Central Catholic Vikings 7:00 pm

09-25 District 12 FitzSimons Thomas Rams   @.   Edward Bok Vo-Tech Wildcats 3:00 pm
09-25 District 12 Nueva Esperenza Charter Toros   @.   Benjamin Franklin Electrons 3:00 pm

09-26 District 12 South Philadelphia Rams   @.   University City Jaguars 3:00 pm
09-26 District 12 Overbrook Panthers   @.   George Washington Eagles 3:00 pm
09-26 District 12 Olney Trojans   @.   West Philadelphia Speedboys 3:00 pm
09-26 District 12 Freire Charter School Dragons   @.   Communications Technology Phoenix 3:00 pm
09-26 District 12 Abraham Lincoln Rail Splitters   @.   John Bartram Maroon Wave 3:00 pm
09-26 District 12 Martin Luther King Golden Cougars   @.   Thomas Edison Owls 3:00 pm
09-26 District 12 William Penn Lions   @.   Roxborough Indians 3:00 pm
09-26 District 12 Northeast Vikings   @.   Philadelphia Central Lancers 3:00 pm
09-26 District 12 Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs   @.   Simon Gratz Bulldogs 6:00 pm
09-26 District 12 Furness Falcons   @.   Imhotep Charter School Panthers 6:00 pm
09-26 District 12 School of the Future   @.   Prep Charter Huskies  6:00 pm
09-26 District 12 Archbishop Carroll Patriots   @.   Bishop McDevitt Lancers 7:00 pm
09-26 District 12 Cardinal Dougherty Cardinals   @.   Kennedy-Kenrick Catholic Wolverines 7:00 pm
09-26 District 12 Northeast Catholic Falcons   @.   Lansdale Catholic Crusaders 7:00 pm
09-26 District 12 Father Judge Crusaders   @.   Saint Joseph’s Prep Hawks 7:00 pm
09-26 District 12 Archbishop Wood Vikings   @.   West Catholic Burrs 7:00 pm

09-27 District 12 Roman Catholic Cahillites   @.   Monsignor Bonner Friars 7:00 pm
09-27 District 12 Archbishop Ryan Raiders   @.   LaSalle Explorers 7:00 pm
09-27 District 12 Conwell Egan Catholic Eagles   @.   Neumann-Goretti Saints 7:00 pm
 

09-26 Independent Academy of the New Church Lions   @.   Perkiomen School Indians 3:00 pm
09-26 Independent Archbishop Wood Vikings   @.   West Catholic Burrs 7:00 pm
09-26 Independent Archbishop Carroll Patriots   @.   Bishop McDevitt Lancers 7:00 pm
09-26 Independent Northeast Catholic Falcons   @.   Lansdale Catholic Crusaders 7:00 pm
09-26 Independent Father Judge Crusaders   @.   Saint Joseph’s Prep Hawks 7:00 pm
09-26 Independent Cardinal Dougherty Cardinals   @.   Kennedy-Kenrick Catholic Wolverines 7:00 pm

09-27 Independent Kiski Prep Cougars   @.   University School (OH)  1:00 pm
09-27 Independent Valley Forge Military Trogans   @.   Germantown Academy Patriots 1:00 pm
09-27 Independent Hill School Blues   @.   Chestnut Hill Academy Blue Devils 2:30 pm
09-27 Independent Roman Catholic Cahillites   @.   Monsignor Bonner Friars 7:00 pm
09-27 Independent Archbishop Ryan Raiders   @.   LaSalle Explorers 7:00 pm
09-27 Independent Conwell Egan Catholic Eagles   @.   Neumann-Goretti Saints 7:00 pm

09-26 Non-Pennsylvania Princeton Day School (NJ)   @.   George School Cougars 7:00 pm
09-26 Non-Pennsylvania Freedom Village (NY)   @.   Our Lady of Lourdes Red Raiders 7:00 pm
09-26 Non-Pennsylvania Dunbar (DC)   @.   Glen Mills Battlin Bulls 7:00 pm
09-26 Non-Pennsylvania HD Woodson (DC)   @.   Cardinal O’Hara Lions 7:30 pm

09-27 Non-Pennsylvania St. George’s Tech (DE)   @.   Kennett Blue Demons 10:30 am
09-27 Non-Pennsylvania Peddie School (NJ)   @.   Haverford School Fords 2:00 pm
09-27 Non-Pennsylvania Lawrenceville School (NJ)   @.   Mercersburg Academy Blue Storm 2:30 pm

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David