The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Week 2 Master Schedule List 2010

Written by: on Sunday, September 5th, 2010. Follow David Mika on Twitter.

 
9/10 District 1 West Chester East Vikings (0-1)   @.   Kennett Blue Demons (0-1) 4:15 PM
9/10 District 1 Lower Merion Aces (0-1)   @.   Ridley Green Raiders (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Neshaminy Redskins (1-0)   @.   Hatboro-Horsham Hatters (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Chester Clippers (0-1)   @.   Sun Valley Vanguards (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Haverford Township Fords (1-0)   @.   Garnet Valley Jaguars (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Council Rock North Indians (0-1)   @.   Central Bucks South Titans (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Academy Park Knights (1-0)   @.   Coatesville Red Raiders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Bishop Shanahan Eagles (1-0)   @.   Bayard Rustin Golden Knights (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Methacton Warriors (0-1)   @.   Upper Merion Vikings (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Bensalem Owls (0-1)   @.   Pennridge Rams (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Springfield-Delco Cougars (0-1)   @.   Marple-Newtown Tigers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Central Bucks West Bucks (1-0)   @.   William Tennent Panthers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Oxford Area Hornets (0-1)   @.   Avon Grove Red Devils (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Abington Galloping Ghosts (0-1)   @.   Plymouth-Whitemarsh Colonials (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Downingtown West Whippets (0-1)   @.   Glen Mills Battlin Bulls (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Pope John Paul II Golden Panthers (0-1)   @.   Pottsgrove Falcons (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Radnor Red Raiders (0-1)   @.   Penncrest Lions (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Spring-Ford Rams (1-0)   @.   Sussex Tech (NJ) 7:00 PM
9/10 District 1 Souderton Indians (0-1)   @.   Perkiomen Valley Vikings (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Downingtown East Cougars (0-1)   @.   Norristown Eagles (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 New Hope Solebury Lions (1-0)   @.   Tower Hill School (DE) 7:00 PM
9/10 District 1 Boyertown Bears (1-0)   @.   Twin Valley Raiders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Phoenixville Phantoms (1-0)   @.   Unionville Indians (0-1) 7:00 PM
9/10 District 1 Quakertown Community Panthers (0-1)   @.   Pocono Mountain East Cardinals (1-0) 7:00 PM
9/10 District 1 Springfield-Montco Spartans (1-0)   @.   Boy’s Latin Charter 7:00 PM
9/10 District 1 Interboro Bucaneers (1-0)   @.   Episcopal Academy Churchmen 7:00 PM
9/10 District 1 Great Valley Patriots (0-1)   @.   West Chester Henderson Warriors (1-0) 7:15 PM
9/10 District 1 Harriton Fighting Rams (1-0)   @.   Strath Haven Panthers (0-1) 7:30 PM
9/10 District 1 North Penn Knights (0-1)   @.   Lansdale Catholic Crusaders (1-0) 7:30 PM
9/11 District 1 Chichester Eagles (0-1)   @.   Archmere Academy (DE) 10:00 AM
9/11 District 1 Lower Moreland Lions (0-1)   @.   Calvary Christian Academy Cougars (1-0) 1:30 PM
9/11 District 1 Council Rock South Golden Hawks (1-0)   @.   Central Bucks East Patriots (1-0) 2:00 PM
9/11 District 1 Penn Wood Patriots (1-0)   @.   William Penn Charter Quakers 3:00 PM
9/11 District 1 Upper Dublin Cardinals (0-1)   @.   Upper Perkiomen Indians (1-0) 7:00 PM
9/11 District 1 Bristol Warriors (0-1)   @.   Delaware County Christian School Knights 7:00 PM
9/11 District 1 Upper Darby Royals (0-1)   @.   Conestoga Pioneers (1-0) 7:00 PM
9/11 District 1 Upper Moreland Golden Bears (1-0)   @.   Pottstown Area Trojans (1-0) 7:30 PM
9/10 District 2 Tunkhannock Tigers (1-0)   @.   Wilkes-Barre Coughlin Crusaders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 2 Pittston Area Patriots (0-1)   @.   Scranton Knights (0-1) 7:00 PM
9/10 District 2 Holy Cross Crusaders (0-1)   @.   Riverside Vikings (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 Western Wayne Wildcats (0-1)   @.   Hanover Area Hawkeyes (0-1) 7:00 PM
9/10 District 2 Berwick Area Bulldogs (1-0)   @.   North Pocono Trojans (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 Montrose Area Meteors (0-1)   @.   Northwest Area Rangers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 West Scranton Invaders (0-1)   @.   Wyoming Area Warriors (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 Lakeland Chiefs (1-0)   @.   Mid-Valley Spartans (0-1) 7:00 PM
9/10 District 2 Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers (1-0)   @.   Old Forge Blue Devils (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 Dunmore Bucks (0-1)   @.   Wilkes-Barre Meyers Mohawks (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 Hazleton Area Cougars (0-1)   @.   Williamsport Millionaires (1-0) 7:00 PM
9/10 District 2 Valley View Cougars (0-1)   @.   Carbondale Area Chargers (0-1) 7:00 PM
9/10 District 2 Lake-Lehman Black Knights (0-1)   @.   Lackawanna Trail Lions (1-0) 7:00 PM
9/11 District 2 Susquehanna Community Sabers (1-0)   @.   Holy Redeemer Royals (0-1) 1:00 PM
9/11 District 2 Wyoming Valley West Spartans (1-0)   @.   Abington Heights Comets (1-0) 1:00 PM
9/11 District 2 Nanticoke Trojans (1-0)   @.   Col-Mont Vo-Tech Rams (1-0) 1:00 PM
9/11 District 2 Dallas Mountaineers (1-0)   @.   Scranton Prep Cavaliers (0-1) 1:30 PM
9/11 District 2 Wyoming Seminary Blue Knights   @.   Kiski School Cougars 2:00 PM
9/9 District 3 South Western Mustangs (1-0)   @.   Cedar Cliff Colts (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Harrisburg Cougars (1-0)   @.   Pennsbury Falcons (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Columbia Crimson Tide (1-0)   @.   Northeastern Bobcats (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Elizabethtown Area Bears (0-1)   @.   Hershey Trojans (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 J.P. McCaskey Red Tornado (1-0)   @.   William Penn Bearcats (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Kutztown Cougars (0-1)   @.   Pequea Valley Braves (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Cumberland Valley Eagles (1-0)   @.   Central York Panthers (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Bermudian Springs Eagles (1-0)   @.   York Catholic Fighting Irish (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Reading Central Catholic Cardinals (1-0)   @.   Jim Thorpe Area Olympians (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Cocalico Eagles (1-0)   @.   Ephrata Mountaineers (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Hempfield Black Knights (0-1)   @.   Lancaster Catholic Crusaders (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Fairfield Knights   @.   Biglerville Canners (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Lower Dauphin Falcons (0-1)   @.   Carlisle Thundering Herd (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Conrad Weiser Scouts (1-0)   @.   Cedar Crest Falcons (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 York Suburban Trojans (0-1)   @.   Eastern York Golden Knights (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Millersburg Indians (1-0)   @.   Newport Buffaloes (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Lampeter-Strasburg Pioneers (1-0)   @.   Penn Manor Comets (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Bishop McDevitt Crusaders (1-0)   @.   Central Dauphin Rams (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Milton Hershey Spartans (0-1)   @.   West Perry Mustangs (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Gettysburg Warriors (0-1)   @.   Mechanicsburg Wildcats (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Muhlenberg Muhls (0-1)   @.   Northern Polar Bears (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 West York Bulldogs (1-0)   @.   Governor Mifflin Mustangs (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Halifax Wildcats (0-1)   @.   Upper Dauphin Trojans (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Donegal Indians (0-1)   @.   Fleetwood Tigers (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Warwick Warriors (0-1)   @.   Conestoga Valley Buckskins (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Boiling Springs Bubblers (0-1)   @.   Palmyra Cougars (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Susquenita Blackhawks (1-0)   @.   East Pennsboro Panthers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Exeter Township Eagles (1-0)   @.   Blue Mountain Eagles (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Susquehannock Warriors (1-0)   @.   Daniel Boone Blazers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Steelton-Highspire Steamrollers (1-0)   @.   Middletown Area Blue Raiders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Manheim Central Barons (1-0)   @.   Wilson West Lawn Bulldogs (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Reading Knights (0-1)   @.   Owen J. Roberts Wildcats (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Annville-Cleona Dutchmen (0-1)   @.   Hamburg Hawks (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Dallastown Wildcats (1-0)   @.   Red Land Patriots (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Hanover Nighthawks (0-1)   @.   Littlestown Thunderbolts (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Dover Area Eagles (1-0)   @.   Garden Spot Spartans (1-0) 7:00 PM
9/10 District 3 Camp Hill Lions (0-1)   @.   Trinity Shamrocks (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Lebanon Cedars (1-0)   @.   Northern Lebanon Vikings (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Manheim Township Blue Streaks (0-1)   @.   Red Lion Area Lions (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Schuylkill Valley Panthers (0-1)   @.   Panther Valley Panthers (0-1) 7:00 PM
9/10 District 3 Waynesboro Indians (0-1)   @.   Chambersburg Trojans (0-1) 7:30 PM
9/10 District 3 Susquehanna Township Indians (1-0)   @.   Spring Grove Rockets (1-0) 7:30 PM
9/10 District 3 Central Dauphin East Panthers (0-1)   @.   Solanco Golden Mules (0-1) 7:30 PM
9/10 District 3 Greencastle-Antrim Blue Devils (1-0)   @.   New Oxford Colonials (0-1) 7:30 PM
9/11 District 3 Delone Catholic Squires (1-0)   @.   York Vo-Tech Spartans (1-0) 1:00 PM
9/11 District 3 Shippensburg Area Greyhounds (1-0)   @.   Kennard-Dale Rams (1-0) 1:00 PM
9/11 District 3 Big Spring Bulldogs (0-1)   @.   Octorara Area Braves (1-0) 1:00 PM
9/11 District 3 James Buchanan Rockets (0-1)   @.   Carson Long Institute Military Warriors (0-1) 1:30 PM
9/10 District 4 Cowanesque Valley Indians (0-1)   @.   Athens Wildcats (0-1) 7:00 PM
9/10 District 4 Southern Columbia Tigers (1-0)   @.   Montoursville Warriors (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Troy Area Trojans (0-1)   @.   Hughesville Spartans (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Shikellamy Braves (0-1)   @.   Mifflinburg Wildcats (0-1) 7:00 PM
9/10 District 4 Our Lady of Lourdes Red Raiders (0-1)   @.   Sayre Redskins (0-1) 7:00 PM
9/10 District 4 Selinsgrove Seals (0-1)   @.   Danville Ironmen (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Lewisburg Green Dragons (1-0)   @.   Mount Carmel Area Red Tornadoes (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Milton Area Black Panthers (0-1)   @.   Warrior Run Defenders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 4 Central Columbia Blue Jays (0-1)   @.   Loyalsock Township Lancers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Jersey Shore Bulldogs (0-1)   @.   Shamokin Indians (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 South Williamsport Mounties (0-1)   @.   Wyalusing Valley Rams (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Line Mountain Eagles (0-1)   @.   Nativity BVM Green Wave (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Muncy Indians (1-0)   @.   Bloomsburg Panthers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 4 Wellsboro Hornets (0-1)   @.   Montgomery Red Raiders (0-1) 7:00 PM
9/11 District 4 North Penn Panthers (1-0)   @.   Canton Area Warriors (1-0) 1:30 PM
9/10 District 11 Emmaus Hornets (1-0)   @.   Whitehall Zephyrs (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Pleasant Valley Bears (0-1)   @.   Honesdale Hornets (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 Palmerton Area Blue Bombers (0-1)   @.   Southern Lehigh Spartans (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Lehighton Indians (0-1)   @.   Tamaqua Area Blue Raiders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 Schuylkill Haven Hurricanes (1-0)   @.   Marian Catholic Colts (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 East Stroudsburg South Cavaliers (0-1)   @.   Delaware Valley Warriors (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Palisades Pirates (0-1)   @.   Bangor Slaters (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 East Stroudsburg North Timberwolves (1-0)   @.   Wallenpaupack Buckhorns (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Northampton Koncrete Kids (1-0)   @.   Bethlehem Liberty Hurricanes (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Bethlehem Catholic Golden Hawks (0-1)   @.   William Allen Canaries (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 Nazareth Area Blue Eagles (1-0)   @.   Easton Area Red Rovers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Catasauqua Rough Riders (0-1)   @.   Notre Dame Crusaders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 Pine Grove Area Cardinals (1-0)   @.   ELCO Raiders (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 North Schuylkill Spartans (1-0)   @.   Minersville Area Battlin’ Miners (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 Stroudsburg Mounties (0-1)   @.   Pottsville Area Crimson Tide (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Saucon Valley Panthers (0-1)   @.   Northwestern Lehigh Tigers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Louis E. Dieruff Huskies (0-1)   @.   Parkland Trojans (0-1) 7:00 PM
9/10 District 11 Tri-Valley Bulldogs (0-1)   @.   Williams Valley Vikings (1-0) 7:00 PM
9/10 District 11 Pocono Mountain West Panthers (1-0)   @.   Crestwood Comets (0-1) 7:00 PM
9/11 District 11 Shenandoah Valley Blue Devils (0-1)   @.   Holy Name Blue Jays (1-0) 1:00 PM
9/11 District 11 Northern Lehigh Bulldogs (1-0)   @.   Wilson Area Warriors (1-0) 1:30 PM
9/11 District 11 Salisbury Township Falcons (0-1)   @.   Pen Argyl Green Knights (1-0) 1:30 PM
9/11 District 11 Bethlehem Freedom Patriots (1-0)   @.   Allentown Central Catholic Vikings (1-0) 7:00 PM
9/10 District 12 Roxborough Indians (1-0)   @.   South Philadelphia Rams (0-1) 3:00 PM
9/10 District 12 Communications Technology Phoenix (1-0)   @.   Imhotep Charter School Panthers (1-0) 3:00 PM
9/10 District 12 Thomas Edison Owls (0-1)   @.   Olney Trojans (1-0) 3:00 PM
9/10 District 12 Furness Falcons (1-0)   @.   Philadelphia Central Lancers (1-0) 3:00 PM
9/10 District 12 Overbrook Panthers (1-0)   @.   Abraham Lincoln Rail Splitters (0-1) 3:00 PM
9/10 District 12 Samuel S. Fels Panthers (0-1)   @.   Jules E. Mastbaum Panthers (0-1) 3:00 PM
9/10 District 12 Delaware Valley Charter Warriors (1-0)   @.   FitzSimons Thomas Rams 3:30 PM
9/10 District 12 Father Judge Crusaders (1-0)   @.   Northeast Vikings (0-1) 6:00 PM
9/10 District 12 Edward Bok Vo-Tech Wildcats (1-0)   @.   Prep Charter Huskies (0-1) 6:00 PM
9/10 District 12 Benjamin Franklin Electrons (0-1)   @.   Harry S. Truman Tigers (0-1) 7:00 PM
9/10 District 12 John Bartram Maroon Wave (1-0)   @.   Germantown Bears (0-1) 7:00 PM
9/10 District 12 Bishop McDevitt Lancers (1-0)   @.   Cheltenham Panthers (1-0) 7:00 PM
9/10 District 12 Archbishop Ryan Raiders (0-1)   @.   Wissahickon Trojans (0-1) 7:00 PM
9/10 District 12 Conwell Egan Catholic Eagles (0-1)   @.   Archbishop Carroll Patriots (1-0) 7:30 PM
9/10 District 12 Monsignor Bonner Friars (1-0)   @.   West Catholic Burrs (0-1) 7:30 PM
9/11 District 12 Cardinal O’Hara Lions (1-0)   @.   Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs (1-0) 11:00 AM
9/11 District 12 Archbishop Wood Vikings (1-0)   @.   Chestnut Hill Academy Blue Devils 1:00 PM
9/11 District 12 Boys Latin of Philadelphia Charter School   @.   Neumann-Goretti Saints (0-1) 1:00 PM
9/11 District 12 West Philadelphia Speedboys (0-1)   @.   School of the Future (0-1) 2:00 PM
9/11 District 12 LaSalle Explorers (1-0)   @.   Bergan Catholic NJ 2:30 PM
9/11 District 12 George Washington Eagles (0-1)   @.   Frankford Pioneers (0-1) 6:00 PM
9/11 District 12 Saint Joseph’s Prep Hawks (1-0)   @.   St. Peter’s (NJ) 7:00 PM
9/10 Independent Germantown Academy Patriots   @.   Simon Gratz Bulldogs (1-0) 6:00 PM
9/11 Independent Academy of the New Church Lions   @.   Perkiomen School Indians 1:00 PM
9/11 Independent Malvern Prep Friars (1-0)   @.   Roman Catholic Cahillites (1-0) 2:00 PM
9/11 Independent Hill School Blues   @.   Episcopal HS (VA) 7:00 PM
9/10 Non-Pennsylvania Princeton Day School (NJ)   @.   Morrisville Bulldogs (1-0) 7:00 PM
9/10 Non-Pennsylvania St. Anthony’s (NY)   @.   State College Area Little Lions (0-1) 7:00 PM
9/10 Non-Pennsylvania Freedom Village (NY)   @.   Bucktail Bucks (0-1) 7:00 PM
9/10 Non-Pennsylvania South Side (NY)   @.   Towanda Black Knights (1-0) 7:00 PM
9/11 Non-Pennsylvania Boys Latin of Philadelphia Charter School   @.   Neumann-Goretti Saints (0-1) 1:00 PM
9/11 Non-Pennsylvania Leonard Hall Junior Naval Academy (MD)   @.   Valley Forge Military Trogans 1:00 PM
9/11 Non-Pennsylvania Pennington School (NJ)   @.   Jenkintown Drakes (0-1) 1:00 PM
9/11 Non-Pennsylvania Saint Joseph by the Sea (NY) Vikings   @.   Pius X Royals (0-1) 1:00 PM
9/11 Non-Pennsylvania McDonogh School (MD)   @.   Haverford School Fords (0-1) 1:30 PM
9/11 Non-Pennsylvania Riverdale Country Day School (NY)   @.   George School Cougars (0-1) 1:30 PM
9/11 Non-Pennsylvania Spingarn (DC)   @.   Mercersburg Academy Blue Storm 2:00 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David