Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

Week 12: Master Schedule List (Updated on 11/14)

Written by: on Friday, November 14th, 2014. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2014-11-14

Bishop Shanahan (8-3) @ Great Valley (10-1) 07:00 PM

Downingtown East (8-3) @ Quakertown Community (10-1) 07:00 PM

Garnet Valley (9-2) @ Pennsbury (10-1) 07:00 PM

Pottsgrove (8-3) @ Springfield-Delco (11-0) 07:00 PM

Springfield-Montco (5-6) @ Bristol (8-3) 07:00 PM Notes: at Harry S. Truman

Upper Dublin (10-1) @ West Chester Rustin (10-1) 07:00 PM

West Chester Henderson (8-3) @ Coatesville (11-0) 07:00 PM

 

2014-11-17
Calvary Christian Academy (7-3) @ Delaware County Christian School (8-2) 07:00 PM Notes: at Plymouth-Whitemarsh

 

District 2

2014-11-14

Berwick Area (9-2) @ Crestwood (11-0) 07:00 PM

Northwest Area (9-2) @ Dunmore (10-1) 07:00 PM

Parkland (9-2) @ Delaware Valley (10-1) 07:00 PM

Susquehanna Community (7-4) @ Old Forge (11-0) 07:00 PM

 

District 3

2014-11-14

Cocalico (8-3) @ West York (10-1) 07:00 PM

Cumberland Valley (9-2) @ Governor Mifflin (10-1) 07:00 PM

Daniel Boone (7-4) @ Milton Hershey (9-2) 07:00 PM

Delone Catholic (6-4) @ Camp Hill (8-2) 07:00 PM

Fleetwood (7-4) @ Blue Mountain (9-2) 07:00 PM  Notes: Eastern Conference Class AAA Final

Lower Dauphin (9-2) @ Central Dauphin (9-2) 07:00 PM  Notes: at Central Dauphin Middle School

Manheim Township (8-3) @ Wilson West Lawn (11-0) 07:00 PM

Millersburg (6-5) @ Tri-Valley (6-5) 07:00 PM  Notes: Eastern Conference Class A Final

Newport (9-2) @ Berks Catholic (11-0) 07:00 PM

Red Land (8-3) @ Conrad Weiser (7-4) 07:00 PM  Notes: at Cedar Cliff

Steelton-Highspire (5-5) @ York Catholic (7-3) 07:00 PM

Wyomissing Area (10-1) @ Bermudian Springs (11-0) 07:00 PM

 

2014-11-15

Manheim Central (8-3) @ Bishop McDevitt (11-0) 01:00 PM

Hempfield (7-4) @ Central Dauphin East (9-2) 07:00 PM  Notes: at Central Dauphin Middle School

 

District 4

2014-11-14

Montoursville (7-4) @ Southern Columbia (11-0) 07:00 PM

North Penn (9-2) @ South Williamsport (10-1) 07:00 PM

Selinsgrove (8-3) @ Jersey Shore (11-0) 07:00 PM

Towanda (7-4) @ Loyalsock Township (8-3) 07:00 PM

 

District 11

2014-11-14

Bethlehem Freedom (9-2) @ Easton Area (11-0) 07:00 PM

Fleetwood (7-4) @ Blue Mountain (9-2) 07:00 PM  Notes: Eastern Conference Class AAA Final

Millersburg (6-5) @ Tri-Valley (6-5) 07:00 PM  Notes: Eastern Conference Class A Final

Northwestern Lehigh (10-1) @ North Schuylkill (11-0) 07:00 PM

Parkland (9-2) @ Delaware Valley (10-1) 07:00 PM

Pine Grove Area (6-5) @ Northern Lehigh (6-5) 07:00 PM  Notes: Eastern Conference Class AA Final

 

2014-11-15

Emmaus (6-5) @ Bethlehem Liberty (6-5) 01:00 PM  Notes: Eastern Conference Class AAAA Final

Marian Catholic (8-3) @ Pius X (9-2) 07:00 PM  Notes: at Nazareth Area HS

Saucon Valley (10-1) @ Bethlehem Catholic (10-1) 07:00 PM  Notes: at Bethlehem SD

 

District 12

2014-11-14

Conwell Egan Catholic (3-7) @ New Hope Solebury (4-6) 07:00 PM  Notes: Contingency game

LaSalle College HS (8-2) @ Saint Joseph’s Prep (6-3) 07:00 PM  Notes: at Northeast

 

2014-11-15

West Philadelphia (7-2) @ Imhotep Charter School (9-1) 12:00 PM  Notes: at Northeast

** New Date/Time >> Neumann-Goretti (7-4) @ Prep Charter (9-0) 01:00 PM  Notes: at South Philadelphia Super Site

** New Time >> Archbishop Ryan (5-5) @ Archbishop Wood (9-1) 02:00 PM  Notes: at Plymouth-Whitemarsh

Simon Gratz (10-1) @ Benjamin Franklin (9-0) 04:00 PM  Notes: at Notheast

 

2014-11-17

Father Judge (4-6) @ Malvern Prep (6-4) 05:00 PM  Notes: Contingency game

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player