2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Scored thru Sept. 25th

Written by: on Monday, September 26th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Emmaus Hornets AAAAAA D11 261
Southern Columbia Tigers AA D4 245
Newport Buffaloes AA D3 231
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 226
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 225
Manheim Central Barons AAAAA D3 225
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 219
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 216
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 215
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 215
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 212
Saucon Valley Panthers AAAA D11 207
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 206
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 200
Notre Dame Crusaders AAA D11 200
Great Valley Patriots AAAAA D1 199
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 196
Danville Ironmen AAA D4 191
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 187
North Penn Knights AAAAAA D1 187
Northeastern Bobcats AAAAA D3 183
Dunmore Bucks AA D2 182
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 181
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 180
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 177
Wellsboro Hornets AA D4 177
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 176
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 176
Loyalsock Township Lancers AAA D4 176
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 169
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 169
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 169
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 168
Berks Catholic Saints AAAA D3 166
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 166
Lehighton Indians AAA D11 165
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 164
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 164
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 162
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 161
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 160
South Williamsport Mounties AA D4 159
Tri-Valley Bulldogs A D11 159
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 158
Halifax Wildcats A D3 158
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 158
Strath Haven Panthers AAAAA D1 157
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 157
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 156
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 156
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 155
Fairfield Knights A D3 154
Montoursville Warriors AAA D4 154
Scranton Knights AAAAAA D2 154
Garden Spot Spartans AAAAA D3 152
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 152
New Hope Solebury Lions AAA D1 152
Pennridge Rams AAAAAA D1 152
Hamburg Hawks AAAA D3 150
Lakeland Chiefs AA D2 150
Academy Park Knights AAAAA D1 148
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 148
Hanover Nighthawks AA D3 148
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 148
Blue Mountain Eagles AAAA D11 147
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 147
Athens Wildcats AAAA D4 146
Pottsgrove Falcons AAAA D1 146
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 145
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 145
Parkland Trojans AAAAAA D11 145
Line Mountain Eagles AA D4 144
Williams Valley Vikings A D11 144
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 143
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 141
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 141
Milton Hershey Spartans AAAA D3 140
Wissahickon Trojans AAAAA D1 140
North Penn Panthers AA D4 139
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 139
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 139
Littlestown Thunderbolts AAA D3 138
Wyoming Area Warriors AAAA D2 138
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 138
Selinsgrove Seals AAAA D4 137
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 136
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 135
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 135
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 135
North Pocono Trojans AAAA D2 135
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 135
Troy Area Trojans AA D4 135
Camp Hill Lions AA D3 134
Warwick Warriors AAAAAA D3 134
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 133
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 133
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 133
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 133
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 133
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 132
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 132
Riverside Vikings AA D2 131
East Pennsboro Panthers AAAA D3 130
North Schuylkill Spartans AAA D11 130
Shikellamy Braves AAAA D4 130
Chester Clippers AAAAA D1 129
Central York Panthers AAAAAA D3 128
Interboro Bucaneers AAAA D1 127
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 126
Nanticoke Trojans AAA D2 126
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 126
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 125
Bermudian Springs Eagles AAA D3 125
West Scranton Invaders AAAA D2 125
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 124
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 123
Harrisburg Cougars AAAAA D3 123
Red Land Patriots AAAAA D3 123
Tunkhannock Tigers AAAA D2 123
Kennett Blue Demons AAAAA D1 122
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 121
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 121
Bishop McDevitt Lancers AA D12 120
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 120
Shamokin Indians AAAA D4 120
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 119
Bloomsburg Panthers AA D4 119
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 119
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 119
Palisades Pirates AAA D11 119
Cocalico Eagles AAAAA D3 118
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 118
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 118
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 117
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 117
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 117
Bangor Slaters AAAA D11 116
Canton Area Warriors A D4 116
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 116
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 116
Souderton Area Indians AAAAAA D1 116
Big Spring Bulldogs AAAA D3 115
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 114
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 113
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 113
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 112
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 112
Kutztown Cougars AAA D3 112
Northwest Area Rangers A D2 112
Wyalusing Area Rams A D4 112
Frankford Pioneers AAAAA D12 111
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 111
Lackawanna Trail Lions A D2 111
Palmyra Cougars AAAAA D3 111
Twin Valley Raiders AAAAA D3 111
Upper Darby Royals AAAAAA D1 111
Central Columbia Blue Jays AA D4 110
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 110
Pen Argyl Green Knights AAA D11 110
Bristol Warriors AA D1 109
Haverford High Fords AAAAAA D1 109
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 109
Valley View Cougars AAAA D2 109
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 108
Boyertown Bears AAAAAA D1 107
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 107
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 107
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 105
Salisbury Township Falcons AAA D11 105
Spring Grove Rockets AAAAA D3 104
Reading Knights AAAAAA D3 103
Delone Catholic Squires AA D3 102
Abington Heights Comets AAAAA D2 101
Hughesville Spartans AA D4 101
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 101
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 101
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 100
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 100
Mid-Valley Spartans AA D2 100
Roxborough Indians AAAA D12 100
Trinity Shamrocks AAA D3 100
West Chester East Vikings AAAAA D1 100
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 100
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 99
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 99
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 99
York Suburban Trojans AAAA D3 99
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 98
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 98
Fleetwood Tigers AAAAA D3 98
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 98
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 97
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 97
Pittston Area Patriots AAAA D2 97
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 97
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 96
William Allen Canaries AAAAAA D11 96
York Catholic Fighting Irish AA D3 96
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 95
Western Wayne Wildcats AAA D2 95
Marian Catholic Colts A D11 94
Solanco Golden Mules AAAAA D3 94
South Western Mustangs AAAAA D3 94
Waynesboro Indians AAAAA D3 94
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 93
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 93
Montgomery Red Raiders A D4 93
Sayre Redskins A D4 93
Warrior Run Defenders AA D4 93
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 92
Susquehannock Warriors AAAA D3 92
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 91
Pequea Valley Braves AAA D3 91
Wyomissing Area Spartans AAA D3 91
Catasauqua Rough Riders AA D11 90
Octorara Area Braves AAAA D1 90
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 90
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 89
Oxford Area Hornets AAAAA D1 89
West Catholic Burrs AA D12 89
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 88
Muncy Indians A D4 88
Panther Valley Panthers AA D11 86
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 86
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 84
Exeter Township Eagles AAAAA D3 83
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 80
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 80
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 80
Hill School Blues AAA Non-PIAA 78
Lewisburg Green Dragons AAA D4 78
Mifflinburg Wildcats AAA D4 78
George Washington Eagles AAAAAA D12 77
Gettysburg Warriors AAAA D3 77
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 77
Old Forge Blue Devils A D2 77
Penn Manor Comets AAAAAA D3 77
Carbondale Area Chargers AA D2 76
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 76
Lebanon Cedars AAAAA D3 75
Methacton Warriors AAAAAA D1 75
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 75
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 75
Northeast Vikings AAAAAA D12 74
Bensalem Owls AAAAAA D1 73
Strawberry Mansion Knights AA D12 73
Eastern York Golden Knights AAA D3 72
Montrose Area Meteors AA D2 72
Susquehanna Township Indians AAAA D3 72
Towanda Black Knights AA D4 71
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 70
Susquehanna Community Sabers AA D2 69
Wilson Area Warriors AAA D11 69
Olney Charter Trojans AAAAA D12 68
Chichester Eagles AAAAA D1 67
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 67
ELCO Raiders AAA D3 67
East Juniata Tigers AAAA D4 66
Biglerville Canners AAA D3 65
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 65
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 65
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 63
Crestwood Comets AAAA D2 63
Jenkintown Drakes A D1 62
Northern York Polar Bears AAAA D3 62
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 62
Penncrest Lions AAAAA D1 61
Radnor Red Raiders AAAAA D1 61
Lower Merion Aces AAAAA D1 60
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 60
School of the Future AAA D12 60
Susquenita Blackhawks AAA D3 60
Unionville Indians AAAAA D1 60
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 59
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 59
New Oxford Colonials AAAAA D3 59
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 59
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 58
Dover Area Eagles AAAAA D3 58
Overbrook Panthers AAAA D12 58
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 58
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 56
Nativity BVM Green Wave A D11 55
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 55
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 54
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 54
Holy Cross Crusaders A D2 54
Norristown Eagles AAAAAA D1 54
Boiling Springs Bubblers AAA D3 53
Upper Dauphin Trojans AA D3 53
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 51
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 50
William Tennent Panthers AAAAAA D1 50
Cowanesque Valley Indians AAA D4 49
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 49
Honesdale Hornets AAAA D2 49
Kensington AAAAAA D12 48
Upper Merion Vikings AAAAA D1 48
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 48
Council Rock North Indians AAAAAA D1 46
Holy Redeemer Royals AAA D2 46
James Buchanan Rockets AAAA D3 46
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 46
Delaware County Christian School Knights A D1 45
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 45
Milton Area Black Panthers AAA D4 45
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 44
Pottstown Area Trojans AAAA D1 44
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 43
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 42
Columbia Crimson Tide AA D3 42
George School Cougars AAAA Non-PIAA 42
West Perry Mustangs AAAA D3 41
Cheltenham Panthers AAAAA D1 40
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 38
Millersburg Indians A D3 36
Donegal Indians AAAA D3 35
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 32
Bucktail Bucks A D4 31
Dallas Mountaineers AAAA D2 31
West York Bulldogs AAAA D3 31
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 29
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 26
Kennard-Dale Rams AAAA D3 26
Morrisville Bulldogs A D1 26
Hershey Trojans AAAAA D3 22
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 22
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 21
Springfield-Montco Spartans AAA D1 20
Neumann-Goretti Saints AA D12 18
Lower Moreland Lions AAA D1 9
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 8
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 6
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 0
Prep Charter Huskies AAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David