2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Scored thru Sept. 18th

Written by: on Monday, September 19th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Emmaus Hornets AAAAAA D11 211
Southern Columbia Tigers AA D4 210
Newport Buffaloes AA D3 204
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 184
Saucon Valley Panthers AAAA D11 181
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 177
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 173
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 171
Notre Dame Crusaders AAA D11 169
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 168
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 167
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 166
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 166
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 162
Manheim Central Barons AAAAA D3 156
Northeastern Bobcats AAAAA D3 156
Great Valley Patriots AAAAA D1 154
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 153
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 153
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 152
Danville Ironmen AAA D4 150
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 150
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 147
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 144
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 143
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 142
North Penn Knights AAAAAA D1 142
Tri-Valley Bulldogs A D11 142
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 141
Loyalsock Township Lancers AAA D4 141
Strath Haven Panthers AAAAA D1 140
Hanover Nighthawks AA D3 139
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 136
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 136
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 135
Camp Hill Lions AA D3 134
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 133
Scranton Knights AAAAAA D2 133
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 131
Pennridge Rams AAAAAA D1 131
Wyoming Area Warriors AAAA D2 131
Line Mountain Eagles AA D4 130
New Hope Solebury Lions AAA D1 129
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 129
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 128
Parkland Trojans AAAAAA D11 128
Interboro Bucaneers AAAA D1 127
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 127
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 126
Athens Wildcats AAAA D4 125
Fairfield Knights A D3 125
Berks Catholic Saints AAAA D3 124
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 124
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 124
Warwick Warriors AAAAAA D3 124
Williams Valley Vikings A D11 124
Lakeland Chiefs AA D2 123
Wellsboro Hornets AA D4 123
Troy Area Trojans AA D4 122
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 121
Dunmore Bucks AA D2 121
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 121
Selinsgrove Seals AAAA D4 120
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 120
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 119
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 119
Blue Mountain Eagles AAAA D11 118
Montoursville Warriors AAA D4 118
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 118
Halifax Wildcats A D3 117
East Pennsboro Panthers AAAA D3 116
Souderton Area Indians AAAAAA D1 116
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 115
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 114
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 114
Lehighton Indians AAA D11 114
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 114
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 113
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 112
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 112
Frankford Pioneers AAAAA D12 111
Palmyra Cougars AAAAA D3 111
Pottsgrove Falcons AAAA D1 111
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 111
Shikellamy Braves AAAA D4 111
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 110
Nanticoke Trojans AAA D2 110
South Williamsport Mounties AA D4 110
Hamburg Hawks AAAA D3 109
Tunkhannock Tigers AAAA D2 109
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 109
Canton Area Warriors A D4 108
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 108
North Pocono Trojans AAAA D2 108
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 108
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 107
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 107
Red Land Patriots AAAAA D3 106
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 106
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 105
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 105
Salisbury Township Falcons AAA D11 105
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 104
Lackawanna Trail Lions A D2 104
Littlestown Thunderbolts AAA D3 104
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 104
Wissahickon Trojans AAAAA D1 104
Bangor Slaters AAAA D11 103
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 103
North Schuylkill Spartans AAA D11 102
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 102
Academy Park Knights AAAAA D1 101
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 101
Central York Panthers AAAAAA D3 100
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 100
Milton Hershey Spartans AAAA D3 100
Shamokin Indians AAAA D4 99
Upper Darby Royals AAAAAA D1 99
Garden Spot Spartans AAAAA D3 98
North Penn Panthers AA D4 97
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 97
West Scranton Invaders AAAA D2 97
Central Columbia Blue Jays AA D4 96
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 96
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 95
Delone Catholic Squires AA D3 95
Harrisburg Cougars AAAAA D3 95
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 95
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 93
Chester Clippers AAAAA D1 91
Wyomissing Area Spartans AAA D3 91
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 90
Spring Grove Rockets AAAAA D3 90
Bristol Warriors AA D1 89
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 89
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 88
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 88
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 88
Marian Catholic Colts A D11 88
Bermudian Springs Eagles AAA D3 87
Big Spring Bulldogs AAAA D3 87
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 87
Hughesville Spartans AA D4 87
Valley View Cougars AAAA D2 87
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 86
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 86
Haverford High Fords AAAAAA D1 86
Mid-Valley Spartans AA D2 86
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 86
Kutztown Cougars AAA D3 85
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 85
Abington Heights Comets AAAAA D2 84
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 84
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 84
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 84
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 84
Wyalusing Area Rams A D4 84
Cocalico Eagles AAAAA D3 83
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 83
Oxford Area Hornets AAAAA D1 83
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 83
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 82
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 82
Riverside Vikings AA D2 82
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 81
Kennett Blue Demons AAAAA D1 81
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 81
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 80
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 80
Warrior Run Defenders AA D4 80
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 79
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 79
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 79
West Chester East Vikings AAAAA D1 79
Bishop McDevitt Lancers AA D12 78
Lewisburg Green Dragons AAA D4 78
Pequea Valley Braves AAA D3 78
Pittston Area Patriots AAAA D2 78
Catasauqua Rough Riders AA D11 77
Northwest Area Rangers A D2 77
Octorara Area Braves AAAA D1 77
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 77
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 77
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 76
Fleetwood Tigers AAAAA D3 76
Palisades Pirates AAA D11 76
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 76
Twin Valley Raiders AAAAA D3 76
Pen Argyl Green Knights AAA D11 75
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 74
Waynesboro Indians AAAAA D3 73
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 72
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 72
Trinity Shamrocks AAA D3 72
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 72
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 71
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 71
Old Forge Blue Devils A D2 70
Sayre Redskins A D4 70
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 69
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 68
Chichester Eagles AAAAA D1 67
Panther Valley Panthers AA D11 67
Muncy Indians A D4 66
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 66
Towanda Black Knights AA D4 65
West Catholic Burrs AA D12 65
Bloomsburg Panthers AA D4 64
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 64
Montrose Area Meteors AA D2 64
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 64
Crestwood Comets AAAA D2 63
Lebanon Cedars AAAAA D3 63
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 63
Solanco Golden Mules AAAAA D3 63
Exeter Township Eagles AAAAA D3 62
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 62
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 61
Boyertown Bears AAAAAA D1 61
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 61
Penncrest Lions AAAAA D1 61
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 61
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 60
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 60
Lower Merion Aces AAAAA D1 60
Western Wayne Wildcats AAA D2 60
George Washington Eagles AAAAAA D12 59
Hill School Blues AAA Non-PIAA 59
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 58
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 58
Susquehannock Warriors AAAA D3 58
York Suburban Trojans AAAA D3 57
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 56
Gettysburg Warriors AAAA D3 56
Susquehanna Township Indians AAAA D3 56
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 55
Unionville Indians AAAAA D1 55
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 54
Mifflinburg Wildcats AAA D4 54
Reading Knights AAAAAA D3 54
Roxborough Indians AAAA D12 54
William Allen Canaries AAAAAA D11 54
York Catholic Fighting Irish AA D3 54
Biglerville Canners AAA D3 53
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 53
New Oxford Colonials AAAAA D3 53
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 52
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 52
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 52
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 51
Jenkintown Drakes A D1 50
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 50
Carbondale Area Chargers AA D2 48
East Juniata Tigers AAAA D4 48
Holy Cross Crusaders A D2 48
Upper Merion Vikings AAAAA D1 48
Wilson Area Warriors AAA D11 48
Radnor Red Raiders AAAAA D1 47
ELCO Raiders AAA D3 46
James Buchanan Rockets AAAA D3 46
Olney Charter Trojans AAAAA D12 46
Overbrook Panthers AAAA D12 46
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 45
Bensalem Owls AAAAAA D1 45
Delaware County Christian School Knights A D1 45
Eastern York Golden Knights AAA D3 45
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 44
South Western Mustangs AAAAA D3 44
William Tennent Panthers AAAAAA D1 44
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 42
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 42
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 42
Nativity BVM Green Wave A D11 42
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 41
Northern York Polar Bears AAAA D3 41
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 41
Upper Dauphin Trojans AA D3 41
Cheltenham Panthers AAAAA D1 40
Holy Redeemer Royals AAA D2 40
Norristown Eagles AAAAAA D1 40
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 40
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 40
Dover Area Eagles AAAAA D3 39
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 39
Milton Area Black Panthers AAA D4 39
Montgomery Red Raiders A D4 39
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 39
Pottstown Area Trojans AAAA D1 38
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 37
Honesdale Hornets AAAA D2 36
Cowanesque Valley Indians AAA D4 35
Susquehanna Community Sabers AA D2 35
Susquenita Blackhawks AAA D3 35
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 35
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 34
Methacton Warriors AAAAAA D1 34
Council Rock North Indians AAAAAA D1 33
Boiling Springs Bubblers AAA D3 32
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 32
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 32
Strawberry Mansion Knights AA D12 32
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 32
Dallas Mountaineers AAAA D2 31
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 31
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 31
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 30
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 29
Millersburg Indians A D3 29
Penn Manor Comets AAAAAA D3 29
Columbia Crimson Tide AA D3 28
George School Cougars AAAA Non-PIAA 28
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 26
Morrisville Bulldogs A D1 26
Bucktail Bucks A D4 25
Northeast Vikings AAAAAA D12 25
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 21
West York Bulldogs AAAA D3 21
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 20
Kennard-Dale Rams AAAA D3 20
Kensington AAAAAA D12 20
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 20
School of the Future AAA D12 20
Springfield-Montco Spartans AAA D1 20
West Perry Mustangs AAAA D3 20
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 19
Hershey Trojans AAAAA D3 16
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 16
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 15
Lower Moreland Lions AAA D1 9
Neumann-Goretti Saints AA D12 6
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 6
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 2
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 0
Donegal Indians AAAA D3 0
Prep Charter Huskies AAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David