2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Scored thru Sept. 11th

Written by: on Monday, September 12th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Southern Columbia Tigers AA D4 175
Newport Buffaloes AA D3 155
Emmaus Hornets AAAAAA D11 149
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 142
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 135
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 134
Notre Dame Crusaders AAA D11 130
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 128
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 126
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 126
Saucon Valley Panthers AAAA D11 126
Scranton Knights AAAAAA D2 126
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 126
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 125
Strath Haven Panthers AAAAA D1 123
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 118
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 116
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 115
Hanover Nighthawks AA D3 113
Loyalsock Township Lancers AAA D4 113
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 111
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 110
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 110
Northeastern Bobcats AAAAA D3 109
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 108
Interboro Bucaneers AAAA D1 107
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 106
Great Valley Patriots AAAAA D1 106
Selinsgrove Seals AAAA D4 106
Souderton Area Indians AAAAAA D1 106
Halifax Wildcats A D3 105
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 105
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 105
Blue Mountain Eagles AAAA D11 104
Fairfield Knights A D3 104
Williams Valley Vikings A D11 103
Wellsboro Hornets AA D4 102
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 101
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 101
Tri-Valley Bulldogs A D11 101
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 100
Parkland Trojans AAAAAA D11 100
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 99
Sun Valley/Northley Vanguards AAAAA D1 99
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 98
Line Mountain Eagles AA D4 97
Pottsgrove Falcons AAAA D1 97
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 96
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 96
Troy Area Trojans AA D4 95
New Hope Solebury Lions AAA D1 94
North Penn Knights AAAAAA D1 94
Palmyra Cougars AAAAA D3 94
Central Columbia Blue Jays AA D4 93
Manheim Central Barons AAAAA D3 93
Pennridge Rams AAAAAA D1 93
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 93
Wyoming Area Warriors AAAA D2 93
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 91
Berks Catholic Saints AAAA D3 90
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 90
Shikellamy Braves AAAA D4 90
South Williamsport Mounties AA D4 90
Camp Hill Lions AA D3 88
East Pennsboro Panthers AAAA D3 88
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 88
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 87
Lehighton Indians AAA D11 87
Montoursville Warriors AAA D4 87
North Schuylkill Spartans AAA D11 87
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 87
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 86
Littlestown Thunderbolts AAA D3 86
North Penn Panthers AA D4 85
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 84
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 84
Danville Ironmen AAA D4 83
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 83
Lakeland Chiefs AA D2 83
Nanticoke Trojans AAA D2 82
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 82
Tunkhannock Tigers AAAA D2 82
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 82
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 81
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 80
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 80
Dunmore Bucks AA D2 80
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 80
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 80
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 80
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 79
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 78
Catasauqua Rough Riders AA D11 77
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 77
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 77
Octorara Area Braves AAAA D1 77
Spring Grove Rockets AAAAA D3 77
Athens Wildcats AAAA D4 76
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 76
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 76
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 76
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 76
Wissahickon Trojans AAAAA D1 76
Academy Park Knights AAAAA D1 75
Hamburg Hawks AAAA D3 75
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 75
North Pocono Trojans AAAA D2 75
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 74
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 74
Salisbury Township Falcons AAA D11 74
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 74
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 73
Warrior Run Defenders AA D4 73
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 73
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 72
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 72
Big Spring Bulldogs AAAA D3 70
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 70
Bangor Slaters AAAA D11 69
Lackawanna Trail Lions A D2 69
Pen Argyl Green Knights AAA D11 69
Riverside Vikings AA D2 69
Warwick Warriors AAAAAA D3 69
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 68
Hughesville Spartans AA D4 68
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 68
Red Land Patriots AAAAA D3 68
Shamokin Indians AAAA D4 68
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 67
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 67
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 66
Oxford Area Hornets AAAAA D1 66
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 66
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 65
Pequea Valley Braves AAA D3 65
Towanda Black Knights AA D4 65
West Scranton Invaders AAAA D2 65
Bishop McDevitt Lancers AA D12 64
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 64
Pittston Area Patriots AAAA D2 64
Bermudian Springs Eagles AAA D3 63
Garden Spot Spartans AAAAA D3 63
Harrisburg Cougars AAAAA D3 63
Wyomissing Area Spartans AAA D3 63
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 62
Marian Catholic Colts A D11 62
Palisades Pirates AAA D11 62
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 62
Trinity Shamrocks AAA D3 62
Kennett Blue Demons AAAAA D1 61
Panther Valley Panthers AA D11 61
Penncrest Lions AAAAA D1 61
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 61
Delone Catholic Squires AA D3 60
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 60
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 59
Upper Darby Royals AAAAAA D1 59
West Catholic Burrs AA D12 59
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 58
Haverford High Fords AAAAAA D1 58
Northwest Area Rangers A D2 58
West Chester East Vikings AAAAA D1 58
Western Wayne Wildcats AAA D2 58
Bloomsburg Panthers AA D4 57
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 57
Lewisburg Green Dragons AAA D4 57
Crestwood Comets AAAA D2 56
Exeter Township Eagles AAAAA D3 56
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 56
Solanco Golden Mules AAAAA D3 56
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 56
Twin Valley Raiders AAAAA D3 56
Chichester Eagles AAAAA D1 55
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 55
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 55
Boyertown Bears AAAAAA D1 54
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 54
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 54
Milton Hershey Spartans AAAA D3 54
York Catholic Fighting Irish AA D3 54
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 53
New Oxford Colonials AAAAA D3 53
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 52
Central York Panthers AAAAAA D3 52
Chester Clippers AAAAA D1 52
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 52
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 52
Wyalusing Area Rams A D4 52
Kutztown Cougars AAA D3 51
Lebanon Cedars AAAAA D3 51
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 51
Mid-Valley Spartans AA D2 51
Old Forge Blue Devils A D2 51
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 50
Canton Area Warriors A D4 50
Fleetwood Tigers AAAAA D3 50
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 50
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 49
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 48
Mifflinburg Wildcats AAA D4 48
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 48
Upper Merion Vikings AAAAA D1 48
Abington Heights Comets AAAAA D2 47
James Buchanan Rockets AAAA D3 46
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 46
Delaware County Christian School Knights A D1 45
Gettysburg Warriors AAAA D3 44
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 44
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 44
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 44
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 44
Susquehanna Township Indians AAAA D3 44
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 44
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 43
Carbondale Area Chargers AA D2 42
Nativity BVM Green Wave A D11 42
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 41
Radnor Red Raiders AAAAA D1 41
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 41
Unionville Indians AAAAA D1 41
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 41
Wilson Area Warriors AAA D11 41
Cheltenham Panthers AAAAA D1 40
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 40
Holy Redeemer Royals AAA D2 40
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 40
William Allen Canaries AAAAAA D11 40
Biglerville Canners AAA D3 39
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 39
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 39
Lower Merion Aces AAAAA D1 39
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 39
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 39
Jenkintown Drakes A D1 38
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 38
Valley View Cougars AAAA D2 38
William Tennent Panthers AAAAAA D1 38
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 37
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 36
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 36
Cocalico Eagles AAAAA D3 35
Cowanesque Valley Indians AAA D4 35
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 35
Muncy Indians A D4 35
Reading Knights AAAAAA D3 35
South Western Mustangs AAAAA D3 35
Waynesboro Indians AAAAA D3 35
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 35
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 34
Holy Cross Crusaders A D2 34
Roxborough Indians AAAA D12 34
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 33
Bensalem Owls AAAAAA D1 32
Montgomery Red Raiders A D4 32
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 32
Dallas Mountaineers AAAA D2 31
Eastern York Golden Knights AAA D3 31
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 30
Frankford Pioneers AAAAA D12 30
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 30
Susquehanna Community Sabers AA D2 29
Susquehannock Warriors AAAA D3 29
Bristol Warriors AA D1 28
East Juniata Tigers AAAA D4 28
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 28
Norristown Eagles AAAAAA D1 28
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 28
Susquenita Blackhawks AAA D3 28
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 27
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 27
Millersburg Indians A D3 27
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 27
Sayre Redskins A D4 27
Council Rock North Indians AAAAAA D1 26
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 26
Montrose Area Meteors AA D2 26
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 26
Dover Area Eagles AAAAA D3 25
Hill School Blues AAA Non-PIAA 25
Northeast Vikings AAAAAA D12 25
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 24
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 24
Honesdale Hornets AAAA D2 22
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 22
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 21
West York Bulldogs AAAA D3 21
York Suburban Trojans AAAA D3 21
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 20
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 20
Methacton Warriors AAAAAA D1 20
School of the Future AAA D12 20
Springfield-Montco Spartans AAA D1 20
Strawberry Mansion Knights AA D12 20
Bucktail Bucks A D4 19
George Washington Eagles AAAAAA D12 19
Milton Area Black Panthers AAA D4 19
Boiling Springs Bubblers AAA D3 18
Overbrook Panthers AAAA D12 18
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 18
Pottstown Area Trojans AAAA D1 18
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 18
ELCO Raiders AAA D3 17
Olney Charter Trojans AAAAA D12 16
Penn Manor Comets AAAAAA D3 16
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 16
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 15
Columbia Crimson Tide AA D3 14
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 14
Kennard-Dale Rams AAAA D3 14
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 14
Northern York Polar Bears AAAA D3 14
West Perry Mustangs AAAA D3 14
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 13
Morrisville Bulldogs A D1 13
Upper Dauphin Trojans AA D3 13
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 13
Kensington AAAAAA D12 12
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 10
Hershey Trojans AAAAA D3 9
George School Cougars AAAA Non-PIAA 8
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 6
Neumann-Goretti Saints AA D12 6
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 3
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 3
Lower Moreland Lions AAA D1 2
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 0
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 0
Donegal Indians AAAA D3 0
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 0
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 0
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 0
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David