2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Scored thru Oct. 2nd

Written by: on Monday, October 3rd, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Southern Columbia Tigers AA D4 301
Emmaus Hornets AAAAAA D11 298
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 288
Newport Buffaloes AA D3 287
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 271
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 261
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 260
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 260
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 249
Manheim Central Barons AAAAA D3 249
Warwick Warriors AAAAAA D3 244
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 243
Dunmore Bucks AA D2 237
North Penn Knights AAAAAA D1 229
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 228
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 227
Great Valley Patriots AAAAA D1 226
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 226
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 222
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 221
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 220
Notre Dame Crusaders AAA D11 220
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 214
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 214
Saucon Valley Panthers AAAA D11 213
Wellsboro Hornets AA D4 213
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 211
Danville Ironmen AAA D4 205
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 202
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 201
Tri-Valley Bulldogs A D11 201
North Penn Panthers AA D4 200
Northeastern Bobcats AAAAA D3 197
Montoursville Warriors AAA D4 195
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 195
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 194
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 194
Pottsgrove Falcons AAAA D1 194
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 193
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 192
Strath Haven Panthers AAAAA D1 191
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 190
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 190
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 187
Berks Catholic Saints AAAA D3 186
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 184
Loyalsock Township Lancers AAA D4 183
Academy Park Knights AAAAA D1 182
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 182
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 181
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 181
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 181
Pennridge Rams AAAAAA D1 180
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 180
South Williamsport Mounties AA D4 179
Halifax Wildcats A D3 178
Williams Valley Vikings A D11 178
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 177
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 175
Harrisburg Cougars AAAAA D3 172
Milton Hershey Spartans AAAA D3 172
Scranton Knights AAAAAA D2 172
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 171
Lakeland Chiefs AA D2 171
Parkland Trojans AAAAAA D11 171
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 171
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 170
Line Mountain Eagles AA D4 170
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 170
Riverside Vikings AA D2 170
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 170
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 169
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 169
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 169
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 168
Fairfield Knights A D3 168
Bermudian Springs Eagles AAA D3 167
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 167
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 166
Wyoming Area Warriors AAAA D2 166
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 165
Lehighton Indians AAA D11 165
Blue Mountain Eagles AAAA D11 164
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 164
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 163
Selinsgrove Seals AAAA D4 163
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 162
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 161
Palisades Pirates AAA D11 161
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 161
Athens Wildcats AAAA D4 160
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 160
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 160
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 160
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 160
Twin Valley Raiders AAAAA D3 160
Garden Spot Spartans AAAAA D3 159
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 159
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 157
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 156
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 155
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 155
Interboro Bucaneers AAAA D1 155
North Pocono Trojans AAAA D2 155
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 155
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 154
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 154
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 152
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 152
New Hope Solebury Lions AAA D1 152
Northwest Area Rangers A D2 152
Palmyra Cougars AAAAA D3 152
Pen Argyl Green Knights AAA D11 152
Souderton Area Indians AAAAAA D1 152
West Scranton Invaders AAAA D2 152
Nanticoke Trojans AAA D2 151
Abington Heights Comets AAAAA D2 150
Hamburg Hawks AAAA D3 150
Shikellamy Braves AAAA D4 150
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 149
East Pennsboro Panthers AAAA D3 149
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 149
Tunkhannock Tigers AAAA D2 149
Hanover Nighthawks AA D3 148
Lackawanna Trail Lions A D2 148
Mid-Valley Spartans AA D2 148
Troy Area Trojans AA D4 148
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 147
York Suburban Trojans AAAA D3 147
Big Spring Bulldogs AAAA D3 146
Cocalico Eagles AAAAA D3 146
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 146
Littlestown Thunderbolts AAA D3 144
Haverford High Fords AAAAAA D1 143
Central Columbia Blue Jays AA D4 142
Marian Catholic Colts A D11 142
Camp Hill Lions AA D3 141
Bloomsburg Panthers AA D4 140
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 140
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 140
Wissahickon Trojans AAAAA D1 140
Central York Panthers AAAAAA D3 139
Frankford Pioneers AAAAA D12 139
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 139
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 138
Wyalusing Area Rams A D4 138
North Schuylkill Spartans AAA D11 137
Bristol Warriors AA D1 135
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 135
Kennett Blue Demons AAAAA D1 135
West Catholic Burrs AA D12 135
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 134
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 134
Catasauqua Rough Riders AA D11 133
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 133
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 133
Bishop McDevitt Lancers AA D12 132
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 132
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 132
Reading Knights AAAAAA D3 132
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 131
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 131
Bangor Slaters AAAA D11 130
Red Land Patriots AAAAA D3 130
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 129
Chester Clippers AAAAA D1 129
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 129
Upper Darby Royals AAAAAA D1 129
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 129
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 128
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 128
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 127
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 127
Fleetwood Tigers AAAAA D3 126
Shamokin Indians AAAA D4 126
Wyomissing Area Spartans AAA D3 126
Pequea Valley Braves AAA D3 125
Salisbury Township Falcons AAA D11 125
Kutztown Cougars AAA D3 124
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 124
Western Wayne Wildcats AAA D2 123
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 122
Spring Grove Rockets AAAAA D3 122
Sayre Redskins A D4 121
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 121
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 120
Susquehanna Township Indians AAAA D3 120
Hughesville Spartans AA D4 119
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 119
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 119
Exeter Township Eagles AAAAA D3 118
Gettysburg Warriors AAAA D3 118
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 118
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 117
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 117
Pittston Area Patriots AAAA D2 117
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 117
Valley View Cougars AAAA D2 117
Canton Area Warriors A D4 116
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 116
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 116
Roxborough Indians AAAA D12 114
West Chester East Vikings AAAAA D1 114
Octorara Area Braves AAAA D1 111
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 111
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 110
York Catholic Fighting Irish AA D3 110
Northeast Vikings AAAAAA D12 109
School of the Future AAA D12 108
South Western Mustangs AAAAA D3 108
William Allen Canaries AAAAAA D11 108
Boyertown Bears AAAAAA D1 107
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 107
Trinity Shamrocks AAA D3 107
Waynesboro Indians AAAAA D3 107
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 107
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 105
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 104
Panther Valley Panthers AA D11 104
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 103
Lewisburg Green Dragons AAA D4 103
Delone Catholic Squires AA D3 102
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 102
Towanda Black Knights AA D4 102
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 102
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 101
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 101
Penn Manor Comets AAAAAA D3 101
Solanco Golden Mules AAAAA D3 101
Montgomery Red Raiders A D4 100
Warrior Run Defenders AA D4 100
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 98
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 98
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 98
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 96
Mifflinburg Wildcats AAA D4 95
Old Forge Blue Devils A D2 95
Susquehannock Warriors AAAA D3 95
Wilson Area Warriors AAA D11 95
Bensalem Owls AAAAAA D1 94
Hill School Blues AAA Non-PIAA 92
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 92
Radnor Red Raiders AAAAA D1 92
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 91
Eastern York Golden Knights AAA D3 91
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 91
George School Cougars AAAA Non-PIAA 90
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 90
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 89
Lebanon Cedars AAAAA D3 89
Oxford Area Hornets AAAAA D1 89
Muncy Indians A D4 88
Olney Charter Trojans AAAAA D12 88
Delaware County Christian School Knights A D1 86
East Juniata Tigers AAAA D4 86
Montrose Area Meteors AA D2 86
Crestwood Comets AAAA D2 85
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 84
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 84
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 82
Strawberry Mansion Knights AA D12 81
Susquenita Blackhawks AAA D3 81
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 80
ELCO Raiders AAA D3 79
Cowanesque Valley Indians AAA D4 78
Overbrook Panthers AAAA D12 78
George Washington Eagles AAAAAA D12 77
Carbondale Area Chargers AA D2 76
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 76
Methacton Warriors AAAAAA D1 75
Norristown Eagles AAAAAA D1 75
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 74
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 74
Unionville Indians AAAAA D1 74
Lower Merion Aces AAAAA D1 73
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 73
Boiling Springs Bubblers AAA D3 72
Dover Area Eagles AAAAA D3 72
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 71
Susquehanna Community Sabers AA D2 69
Holy Cross Crusaders A D2 68
Chichester Eagles AAAAA D1 67
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 67
Penncrest Lions AAAAA D1 67
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 66
Dallas Mountaineers AAAA D2 66
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 66
Biglerville Canners AAA D3 65
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 65
West York Bulldogs AAAA D3 64
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 63
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 63
West Perry Mustangs AAAA D3 63
Jenkintown Drakes A D1 62
Northern York Polar Bears AAAA D3 62
Council Rock North Indians AAAAAA D1 60
Upper Dauphin Trojans AA D3 60
Cheltenham Panthers AAAAA D1 59
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 59
Holy Redeemer Royals AAA D2 59
New Oxford Colonials AAAAA D3 59
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 58
Columbia Crimson Tide AA D3 58
William Tennent Panthers AAAAAA D1 57
Kensington AAAAAA D12 56
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 56
Upper Merion Vikings AAAAA D1 56
Honesdale Hornets AAAA D2 55
Nativity BVM Green Wave A D11 55
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 55
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 55
Pottstown Area Trojans AAAA D1 52
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 50
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 49
Donegal Indians AAAA D3 48
James Buchanan Rockets AAAA D3 46
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 46
Milton Area Black Panthers AAA D4 45
Millersburg Indians A D3 43
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 40
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 38
Kennard-Dale Rams AAAA D3 32
Bucktail Bucks A D4 31
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 29
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 29
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 26
Morrisville Bulldogs A D1 26
Hershey Trojans AAAAA D3 22
Springfield-Montco Spartans AAA D1 20
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 20
Neumann-Goretti Saints AA D12 18
Lower Moreland Lions AAA D1 17
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 6
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 6
Prep Charter Huskies AAA D12 0

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David