2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points scored thru 09/24

Written by: on Monday, September 25th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Wellsboro Hornets AA D4 253
Southern Columbia Tigers AA D4 246
South Williamsport Mounties AA D4 238
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 226
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 220
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 217
Emmaus Hornets AAAAAA D11 216
Williams Valley Vikings A D11 216
Lehighton Indians AAA D11 213
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 213
Valley View Cougars AAAA D2 211
Old Forge Blue Devils A D2 208
Pottsgrove Falcons AAAA D1 206
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 205
Saucon Valley Panthers AAAA D11 205
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 199
Scranton Knights AAAAAA D2 197
Haverford High Fords AAAAAA D1 196
Big Spring Bulldogs AAAA D3 195
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 195
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 193
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 191
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 190
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 189
Western Wayne Wildcats AAA D2 189
Manheim Central Barons AAAAA D3 188
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 186
Shikellamy Braves AAAA D4 184
Muncy Indians A D4 183
New Hope Solebury Lions AAA D1 183
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 182
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 182
Berks Catholic Saints AAAA D3 181
Cocalico Eagles AAAAA D3 181
Warwick Warriors AAAAAA D3 181
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 180
Palisades Pirates AAA D11 180
Dunmore Bucks AA D2 179
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 178
Newport Buffaloes AA D3 174
North Penn Knights AAAAAA D1 174
Garden Spot Spartans AAAAA D3 173
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 173
Solanco Golden Mules AAAAA D3 173
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 172
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 171
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 170
Bloomsburg Panthers AA D4 168
Parkland Trojans AAAAAA D11 168
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 167
Notre Dame Crusaders AAA D11 167
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 166
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 165
East Pennsboro Panthers AAAA D3 165
Line Mountain Eagles AA D4 165
Loyalsock Township Lancers AAA D4 165
Selinsgrove Seals AAAA D4 165
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 164
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 164
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 164
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 163
Fairfield Knights A D3 162
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 162
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 160
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 159
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 158
Central Columbia Blue Jays AA D4 158
Harrisburg Cougars AAAAA D3 158
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 158
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 157
Oxford Area Hornets AAAAA D1 156
North Pocono Trojans AAAA D2 155
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 155
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 154
Littlestown Thunderbolts AAA D3 153
Pennridge Rams AAAAAA D1 153
Unionville Indians AAAAA D1 153
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 153
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 152
Athens Wildcats AAAA D4 151
Delone Catholic Squires AA D3 151
Danville Ironmen AAA D4 150
Nanticoke Trojans AAA D2 150
North Schuylkill Spartans AAA D11 150
Tri-Valley Bulldogs A D11 149
Lackawanna Trail Lions A D2 148
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 147
Dallas Mountaineers AAAA D2 147
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 147
Trinity Shamrocks AAA D3 147
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 146
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 144
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 143
Academy Park Knights AAAAA D1 142
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 142
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 142
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 140
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 139
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 139
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 139
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 137
Wilson Area Warriors AAA D11 136
Dover Area Eagles AAAAA D3 135
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 135
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 134
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 133
Strawberry Mansion Knights AA D12 133
Susquehanna Community Sabers AA D2 133
Radnor Red Raiders AAAAA D1 132
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 131
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 131
Bishop McDevitt Lancers AA D12 130
Olney Charter Trojans AAAAA D12 130
Tunkhannock Tigers AAAA D2 130
Upper Darby Royals AAAAAA D1 130
Bensalem Owls AAAAAA D1 129
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 129
Nativity BVM Green Wave A D11 129
Honesdale Hornets AAAA D2 128
Mid Valley Spartans AA D2 128
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 128
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 126
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 126
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 126
Kennett Blue Demons AAAAA D1 124
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 124
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 124
Towanda Black Knights AA D4 123
Blue Mountain Eagles AAAA D11 122
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 122
Boyertown Bears AAAAAA D1 121
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 121
Halifax Wildcats A D3 121
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 121
West Catholic Burrs AA D12 120
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 119
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 119
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 119
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 119
Upper Dauphin Trojans AA D3 119
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 118
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 118
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 117
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 117
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 115
Delaware County Christian School Knights A D1 115
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 115
Palmyra Cougars AAAAA D3 115
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 115
Twin Valley Raiders AAAAA D3 115
Camp Hill Lions AA D3 114
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 114
Wyomissing Area Spartans AAA D3 114
Northern York Polar Bears AAAA D3 113
Pittston Area Patriots AAAA D2 113
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 112
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 112
Great Valley Patriots AAAAA D1 111
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 111
Chester Clippers AAAAA D1 110
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 110
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 109
Bucktail Bucks A D4 108
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 108
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 107
Gettysburg Warriors AAAA D3 106
Interboro Bucaneers AAAA D1 106
Canton Area Warriors A D4 105
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 105
Lower Merion Aces AAAAA D1 105
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 104
Catasauqua Rough Riders AA D11 104
Chichester Eagles AAAAA D1 104
Neumann-Goretti Saints AA D12 104
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 103
Northeast Vikings AAAAAA D12 103
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 103
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 103
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 103
Strath Haven Panthers AAAAA D1 103
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 102
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 102
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 101
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 100
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 100
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 100
Montgomery Red Raiders A D4 99
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 99
Carbondale Area Chargers AA D2 98
Lakeland Chiefs AA D2 97
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 97
Riverside Vikings AA D2 97
Susquehannock Warriors AAAA D3 97
Hanover Nighthawks AA D3 96
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 96
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 95
Jenkintown Drakes A D1 95
Bangor Slaters AAAA D11 94
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 94
Springfield-Montco Spartans AAA D1 94
Bermudian Springs Eagles AAA D3 93
Lewisburg Green Dragons AAA D4 93
Morrisville Bulldogs A D1 93
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 92
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 91
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 91
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 91
Northeastern Bobcats AAAAA D3 90
Roxborough Indians AAAA D12 90
West Perry Mustangs AAAA D3 90
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 89
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 88
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 88
Exeter Township Eagles AAAAA D3 88
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 86
School of the Future AAA D12 86
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 86
Bristol Warriors AA D1 85
Central York Panthers AAAAAA D3 85
East Juniata Tigers AAAA D4 85
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 82
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 82
Penn Manor Comets AAAAAA D3 82
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 81
Lebanon Cedars AAAAA D3 81
Milton Hershey Spartans AAAA D3 81
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 81
Susquenita Blackhawks AAA D3 81
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 80
Panther Valley Panthers AA D11 80
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 79
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 79
George Washington Eagles AAAAAA D12 78
Kennard-Dale Rams AAAA D3 78
Waynesboro Indians AAAAA D3 78
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 77
Crestwood Comets AAAA D2 76
Warrior Run Defenders AA D4 76
Donegal Indians AAAA D3 75
Fleetwood Tigers AAAAA D3 75
Milton Area Black Panthers AAA D4 75
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 75
Holy Redeemer Royals AAA D2 74
South Western Mustangs AAAAA D3 74
Spring Grove Rockets AAAAA D3 74
Eastern York Golden Knights AAA D3 72
New Oxford Colonials AAAAA D3 71
Octorara Area Braves AAAA D1 71
Pequea Valley Braves AAA D3 71
Wyalusing Area Rams A D4 71
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 70
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 70
West York Bulldogs AAAA D3 70
Montrose Area Meteors AA D2 69
Susquehanna Township Indians AAAA D3 69
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 68
Northwest Area Rangers A D2 68
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 67
Abington Heights Comets AAAAA D2 66
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 66
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 66
Frankford Pioneers AAAAA D12 65
Hughesville Spartans AA D4 65
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 65
ELCO Raiders AAA D3 64
Mifflinburg Wildcats AAA D4 64
West Scranton Invaders AAAA D2 64
York Catholic Fighting Irish AA D3 64
York Suburban Trojans AAAA D3 64
Reading Knights AAAAAA D3 63
Red Land Patriots AAAAA D3 63
Salisbury Township Falcons AAA D11 63
Pen Argyl Green Knights AAA D11 62
Troy Area Trojans AA D4 62
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 61
Hershey Trojans AAAAA D3 61
Penncrest Lions AAAAA D1 61
James Buchanan Rockets AAAA D3 60
Kensington Tigers AAAAAA D12 58
Pottstown Area Trojans AAAA D1 58
Wissahickon Trojans AAAAA D1 58
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 56
Lower Moreland Lions AAA D1 56
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 56
Souderton Area Indians AAAAAA D1 56
Hill School Blues AAA Non-PIAA 54
Montoursville Warriors AAA D4 54
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 54
Cowanesque Valley Indians AAA D4 53
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 53
Wyoming Area Warriors AAAA D2 53
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 52
Sayre Redskins A D4 52
West Chester East Vikings AAAAA D1 51
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 50
Shamokin Indians AAAA D4 50
William Tennent Panthers AAAAAA D1 49
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 47
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 45
Boiling Springs Bubblers AAA D3 44
Overbrook Panthers AAAA D12 44
William Allen Canaries AAAAAA D11 44
Cheltenham Panthers AAAAA D1 43
Biglerville Canners AAA D3 42
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 42
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 42
Council Rock North Indians AAAAAA D1 41
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 41
Millersburg Indians A D3 40
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 39
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 38
Columbia Crimson Tide AA D3 38
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 38
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 38
Norristown Eagles AAAAAA D1 37
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 35
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 34
Kutztown Cougars AAA D3 34
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 33
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 33
Marian Catholic Colts A D11 31
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 29
Upper Merion Vikings AAAAA D1 28
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 23
Hamburg Hawks AAAA D3 20
Methacton Warriors AAAAAA D1 20
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 18
George School Cougars AAA Non-PIAA 18
Holy Cross Crusaders A D2 15
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 13
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 12
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 12
Prep Charter Huskies AAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David