The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points scored thru 09/17

Written by: on Monday, September 18th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 2

AAAAAA    AAAAA    AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA    AA

 

Team Class District Points
Wellsboro Hornets AA D4 204
Southern Columbia Tigers AA D4 190
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 189
Big Spring Bulldogs AAAA D3 188
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 186
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 185
South Williamsport Mounties AA D4 183
Emmaus Hornets AAAAAA D11 181
Saucon Valley Panthers AAAA D11 177
Williams Valley Vikings A D11 174
Old Forge Blue Devils A D2 172
Lehighton Indians AAA D11 170
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 169
Cocalico Eagles AAAAA D3 167
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 166
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 165
Valley View Cougars AAAA D2 163
Scranton Knights AAAAAA D2 162
Haverford High Fords AAAAAA D1 161
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 158
East Pennsboro Panthers AAAA D3 158
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 158
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 158
Pottsgrove Falcons AAAA D1 157
Warwick Warriors AAAAAA D3 157
Western Wayne Wildcats AAA D2 157
Oxford Area Hornets AAAAA D1 156
North Pocono Trojans AAAA D2 155
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 149
Selinsgrove Seals AAAA D4 148
Manheim Central Barons AAAAA D3 147
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 146
Shikellamy Braves AAAA D4 146
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 145
Palisades Pirates AAA D11 145
Parkland Trojans AAAAAA D11 145
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 145
Berks Catholic Saints AAAA D3 143
Academy Park Knights AAAAA D1 142
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 140
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 139
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 139
Line Mountain Eagles AA D4 139
Newport Buffaloes AA D3 139
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 138
Dunmore Bucks AA D2 138
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 137
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 136
Nanticoke Trojans AAA D2 135
New Hope Solebury Lions AAA D1 135
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 135
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 134
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 133
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 132
Central Columbia Blue Jays AA D4 131
Garden Spot Spartans AAAAA D3 131
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 131
Danville Ironmen AAA D4 130
Delone Catholic Squires AA D3 130
North Penn Knights AAAAAA D1 129
North Schuylkill Spartans AAA D11 129
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 127
Athens Wildcats AAAA D4 125
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 124
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 124
Bishop McDevitt Lancers AA D12 123
Loyalsock Township Lancers AAA D4 123
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 123
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 122
Muncy Indians A D4 121
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 121
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 120
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 120
Radnor Red Raiders AAAAA D1 120
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 119
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 119
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 119
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 118
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 118
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 118
Pennridge Rams AAAAAA D1 118
Susquehanna Community Sabers AA D2 118
Dallas Mountaineers AAAA D2 116
Honesdale Hornets AAAA D2 115
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 115
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 115
Palmyra Cougars AAAAA D3 115
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 115
Camp Hill Lions AA D3 114
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 114
Lackawanna Trail Lions A D2 114
Mid Valley Spartans AA D2 114
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 114
Harrisburg Cougars AAAAA D3 113
Notre Dame Crusaders AAA D11 113
Unionville Indians AAAAA D1 113
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 112
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 112
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 111
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 110
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 110
Fairfield Knights A D3 109
Solanco Golden Mules AAAAA D3 109
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 109
Bensalem Owls AAAAAA D1 108
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 108
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 107
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 107
Tunkhannock Tigers AAAA D2 106
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 105
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 105
Chichester Eagles AAAAA D1 104
Great Valley Patriots AAAAA D1 104
Littlestown Thunderbolts AAA D3 104
Olney Charter Trojans AAAAA D12 104
Tri-Valley Bulldogs A D11 104
Wyomissing Area Spartans AAA D3 104
Kennett Blue Demons AAAAA D1 103
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 103
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 102
Trinity Shamrocks AAA D3 102
Halifax Wildcats A D3 100
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 100
Lower Merion Aces AAAAA D1 99
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 98
Interboro Bucaneers AAAA D1 98
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 98
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 97
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 97
Canton Area Warriors A D4 97
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 97
Wilson Area Warriors AAA D11 97
Upper Darby Royals AAAAAA D1 96
Bloomsburg Panthers AA D4 95
Blue Mountain Eagles AAAA D11 94
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 94
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 94
Springfield-Montco Spartans AAA D1 94
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 93
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 93
Morrisville Bulldogs A D1 93
Catasauqua Rough Riders AA D11 90
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 90
Roxborough Indians AAAA D12 90
Towanda Black Knights AA D4 90
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 89
Hanover Nighthawks AA D3 89
Nativity BVM Green Wave A D11 89
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 89
Strath Haven Panthers AAAAA D1 89
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 88
Dover Area Eagles AAAAA D3 88
Bangor Slaters AAAA D11 87
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 87
Twin Valley Raiders AAAAA D3 87
Upper Dauphin Trojans AA D3 87
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 87
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 86
Strawberry Mansion Knights AA D12 84
Northeastern Bobcats AAAAA D3 83
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 82
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 82
Chester Clippers AAAAA D1 80
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 80
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 80
West Catholic Burrs AA D12 80
Northern York Polar Bears AAAA D3 79
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 79
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 78
Pittston Area Patriots AAAA D2 78
Delaware County Christian School Knights A D1 77
Gettysburg Warriors AAAA D3 77
Lakeland Chiefs AA D2 77
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 77
Susquehannock Warriors AAAA D3 76
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 75
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 75
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 74
Exeter Township Eagles AAAAA D3 74
Milton Hershey Spartans AAAA D3 74
Susquenita Blackhawks AAA D3 74
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 73
Jenkintown Drakes A D1 73
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 73
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 72
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 72
Lewisburg Green Dragons AAA D4 72
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 72
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 71
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 71
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 70
Crestwood Comets AAAA D2 69
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 69
Carbondale Area Chargers AA D2 68
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 68
Boyertown Bears AAAAAA D1 67
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 67
Montgomery Red Raiders A D4 67
Bermudian Springs Eagles AAA D3 66
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 66
Bristol Warriors AA D1 65
George Washington Eagles AAAAAA D12 65
Holy Redeemer Royals AAA D2 65
Kennard-Dale Rams AAAA D3 65
Pequea Valley Braves AAA D3 65
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 65
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 64
Frankford Pioneers AAAAA D12 64
Octorara Area Braves AAAA D1 64
Panther Valley Panthers AA D11 64
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 63
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 63
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 62
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 62
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 62
Neumann-Goretti Saints AA D12 62
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 62
Lebanon Cedars AAAAA D3 61
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 61
Spring Grove Rockets AAAAA D3 61
Bucktail Bucks A D4 60
James Buchanan Rockets AAAA D3 60
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 60
Hughesville Spartans AA D4 59
Montrose Area Meteors AA D2 59
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 59
Wyalusing Area Rams A D4 59
East Juniata Tigers AAAA D4 58
Fleetwood Tigers AAAAA D3 58
Wissahickon Trojans AAAAA D1 58
Northeast Vikings AAAAAA D12 57
Riverside Vikings AA D2 57
York Catholic Fighting Irish AA D3 57
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 56
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 56
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 56
Souderton Area Indians AAAAAA D1 56
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 56
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 54
Penncrest Lions AAAAA D1 54
Warrior Run Defenders AA D4 54
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 54
Abington Heights Comets AAAAA D2 53
Milton Area Black Panthers AAA D4 53
Salisbury Township Falcons AAA D11 53
Wyoming Area Warriors AAAA D2 53
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 52
West Perry Mustangs AAAA D3 52
West York Bulldogs AAAA D3 52
York Suburban Trojans AAAA D3 52
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 51
Kensington Tigers AAAAAA D12 51
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 51
ELCO Raiders AAA D3 50
New Oxford Colonials AAAAA D3 50
Reading Knights AAAAAA D3 50
Central York Panthers AAAAAA D3 49
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 49
Mifflinburg Wildcats AAA D4 49
Northwest Area Rangers A D2 48
Pen Argyl Green Knights AAA D11 48
Troy Area Trojans AA D4 48
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 47
Penn Manor Comets AAAAAA D3 47
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 46
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 45
Eastern York Golden Knights AAA D3 45
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 45
Pottstown Area Trojans AAAA D1 45
Boiling Springs Bubblers AAA D3 44
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 44
School of the Future AAA D12 44
West Scranton Invaders AAAA D2 44
Waynesboro Indians AAAAA D3 43
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 42
Montoursville Warriors AAA D4 41
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 41
Cheltenham Panthers AAAAA D1 40
Hershey Trojans AAAAA D3 40
Millersburg Indians A D3 40
South Western Mustangs AAAAA D3 40
Cowanesque Valley Indians AAA D4 39
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 38
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 38
West Chester East Vikings AAAAA D1 37
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 36
Susquehanna Township Indians AAAA D3 35
William Tennent Panthers AAAAAA D1 35
Red Land Patriots AAAAA D3 34
Lower Moreland Lions AAA D1 32
Overbrook Panthers AAAA D12 32
Sayre Redskins A D4 32
Norristown Eagles AAAAAA D1 31
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 30
Columbia Crimson Tide AA D3 30
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 30
Biglerville Canners AAA D3 28
Council Rock North Indians AAAAAA D1 28
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 28
Upper Merion Vikings AAAAA D1 28
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 27
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 27
Kutztown Cougars AAA D3 26
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 26
William Allen Canaries AAAAAA D11 26
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 23
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 22
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 22
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 22
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 21
Shamokin Indians AAAA D4 21
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 20
Marian Catholic Colts A D11 19
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 18
Holy Cross Crusaders A D2 15
Donegal Indians AAAA D3 14
Hamburg Hawks AAAA D3 14
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 12
Methacton Warriors AAAAAA D1 6
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 6
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 6
Prep Charter Huskies AAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David