The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total points scored thru 08/26

Written by: on Monday, August 27th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

Team Class District Points
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 68
Warwick Warriors AAAAA D3 63
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 63
Emmaus Hornets AAAAAA D11 62
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 62
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 56
Southern Columbia Tigers AA D4 56
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 54
Pennridge Rams AAAAAA D1 54
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 54
Dallas Mountaineers AAAA D2 53
Wyalusing Area Rams AA D4 52
Montoursville Warriors AAA D4 51
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 51
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 50
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 50
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 49
Palisades Pirates AAA D11 49
Wellsboro Hornets AA D4 49
Wyomissing Area Spartans AAA D3 49
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 48
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 48
Nativity BVM Green Wave A D11 48
Wyoming Area Warriors AAA D2 48
Delone Catholic Squires AA D3 47
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 47
Big Spring Bulldogs AAAA D3 46
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 46
Blue Mountain Eagles AAAA D11 45
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 44
Manheim Central Barons AAAAA D3 44
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 44
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 43
Midd-West Mustangs AAAA D4 43
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 42
Bangor Slaters AAAA D11 42
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 42
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 42
Bishop McDevitt Lancers AA D12 42
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 42
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 42
Gettysburg Warriors AAAA D3 42
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 42
North Schuylkill Spartans AAA D11 42
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 42
Penn Wood Patriots AAAAA D1 42
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 42
Danville Ironmen AAA D4 41
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 41
Eastern York Golden Knights AAAA D3 41
Morrisville Bulldogs A D1 41
New Hope Solebury Lions AAA D1 41
Notre Dame Crusaders AAA D11 41
Parkland Trojans AAAAAA D11 41
West Perry Mustangs AAAA D3 41
Upper Dauphin Trojans AA D3 40
Milton Hershey Spartans AAAA D3 39
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 39
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 38
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 38
Athens Wildcats AAA D4 38
Central York Panthers AAAAAA D3 38
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 38
Old Forge Blue Devils A D2 38
Solanco Golden Mules AAAAA D3 38
Boyertown Bears AAAAAA D1 37
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 37
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 37
Sayre Redskins A D4 36
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 35
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 35
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 35
Littlestown Thunderbolts AAA D3 35
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 35
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 35
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 35
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 34
Lackawanna Trail Lions A D2 34
North Penn Knights AAAAAA D1 34
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 34
Shamokin Indians AAA D4 34
Donegal Indians AAAA D3 33
Kennard-Dale Rams AAAA D3 33
Milton Area Black Panthers AAA D4 33
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 33
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 33
Susquehanna Community Sabers AA D2 33
James Buchanan Rockets AAA D3 32
Lewisburg Green Dragons AAA D4 32
Berks Catholic Saints AAAA D3 31
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 31
Radnor Red Raiders AAAAA D1 31
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 31
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 30
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 30
Oxford Area Hornets AAAAA D1 30
Western Wayne Wildcats AAA D2 30
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 29
Academy Park Knights AAAAA D1 28
Bensalem Owls AAAAAA D1 28
Bermudian Springs Eagles AAA D3 28
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 28
Dover Area Eagles AAAAA D3 28
Great Valley Patriots AAAAA D1 28
Halifax Wildcats A D3 28
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 28
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 28
Panther Valley Panthers AA D11 28
Pittston Area Patriots AAAA D2 28
Susquehannock Warriors AAAA D3 28
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 28
Waynesboro Indians AAAAA D3 28
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 28
Williams Valley Vikings A D11 28
Frankford Pioneers AAAAA D12 27
Millersburg Indians A D3 27
Riverside Vikings AA D2 27
Saucon Valley Panthers AAAA D11 27
Valley View Cougars AAAA D2 27
West Chester East Vikings AAAAA D1 27
West Scranton Invaders AAAA D2 27
George Washington Eagles AAAAAA D12 26
Haverford High Fords AAAAAA D1 26
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 26
Pottstown Area Trojans AAAA D1 26
Tri-Valley Bulldogs A D11 26
Canton Area Warriors A D4 25
South Williamsport Mounties A D4 25
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 24
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 24
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 24
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 24
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 24
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 23
Interboro Bucaneers AAAAA D1 23
Upper Merion Vikings AAAAA D1 23
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 22
Mifflinburg Wildcats AAA D4 22
New Oxford Colonials AAAAA D3 22
Selinsgrove Seals AAAA D4 22
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 21
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 21
Chichester Eagles AAAAA D1 21
Cocalico Eagles AAAAA D3 21
Crestwood Comets AAAA D2 21
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 21
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 21
Garden Spot Spartans AAAAA D3 21
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 21
Loyalsock Township Lancers AAA D4 21
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 21
Nanticoke Trojans AAAA D2 21
Palmyra Cougars AAAAA D3 21
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 21
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 21
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 21
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 21
Towanda Black Knights AA D4 21
Tunkhannock Tigers AAAA D2 21
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 21
William Tennent Panthers AAAAAA D1 21
York Catholic Fighting Irish AA D3 21
Biglerville Canners AAA D3 20
ELCO Raiders AAAA D3 20
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 20
Lehighton Indians AAAA D11 20
Marian Catholic Colts A D11 20
Newport Buffaloes AA D3 20
Northeast Vikings AAAAAA D12 20
Northern York Polar Bears AAAAA D3 20
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 20
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 20
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 20
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 19
Lebanon Cedars AAAAAA D3 19
Upper Darby Royals AAAAAA D1 19
Lower Merion Aces AAAAA D1 18
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 18
Wilson Area Warriors AAAA D11 18
Hershey Trojans AAAAA D3 17
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 17
Muncy Indians A D4 17
Pen Argyl Green Knights AAA D11 17
Reading Knights AAAAAA D3 16
Salisbury Township Falcons AAA D11 16
Pottsgrove Falcons AAAA D1 15
Strath Haven Panthers AAAAA D1 15
Cheltenham Panthers AAAAA D1 14
Council Rock North Indians AAAAAA D1 14
East Pennsboro Panthers AAAA D3 14
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 14
Hamburg Hawks AAAA D3 14
Holy Cross Crusaders A D2 14
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 14
Northern Lebanon Vikings AAA D3 14
Northwest Area Rangers A D2 14
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 14
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 14
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 14
Twin Valley Raiders AAAAA D3 14
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 14
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 14
West Catholic Burrs AA D12 14
West York Bulldogs AAAA D3 14
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 14
York Suburban Trojans AAAA D3 14
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 13
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 13
Central Columbia Blue Jays AAA D4 13
Columbia Crimson Tide AA D3 13
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 13
Fleetwood Tigers AAAA D3 13
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 13
Northeastern Bobcats AAAAA D3 13
Penn Manor Comets AAAAAA D3 13
Penncrest Lions AAAAA D1 13
Scranton Knights AAAAAA D2 13
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 13
Spring Grove Rockets AAAAA D3 13
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 12
Catasauqua Rough Riders AA D11 12
Chester Clippers AAAAAA D1 12
Holy Redeemer Royals AAA D2 12
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 12
Kensington Tigers AAAAAA D12 12
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 12
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 12
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 10
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 10
Red Land Patriots AAAAA D3 10
Souderton Area Indians AAAAAA D1 10
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 9
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 8
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 8
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 7
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 7
Camp Hill Lions AA D3 7
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 7
Exeter Township Eagles AAAAA D3 7
Hanover Nighthawks AAA D3 7
Hughesville Spartans AA D4 7
Kennett Blue Demons AAAAA D1 7
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 7
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 7
Mid Valley Spartans AA D2 7
Montgomery Red Raiders A D4 7
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 7
Norristown Eagles AAAAAA D1 7
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 7
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 7
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 7
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 7
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 7
Shikellamy Braves AAAA D4 7
Trinity Shamrocks AA D3 7
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 7
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 7
Bloomsburg Panthers AA D4 6
Cowanesque Valley Indians AAA D4 6
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 6
Fairfield Knights A D3 6
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 6
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 6
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 6
Lakeland Chiefs AAA D2 6
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 6
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 6
Montrose Area Meteors AAAA D2 6
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 6
Octorara Area Braves AAAA D3 6
South Western Mustangs AAAAA D3 6
Troy Area Trojans AA D4 6
William Allen Canaries AAAAAA D11 6
Unionville Indians AAAAA D1 3
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 0
Abington Heights Comets AAAA D2 0
Bucktail Bucks A D4 0
Carbondale Area Chargers AA D2 0
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 0
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 0
Dunmore Bucks AA D2 0
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 0
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 0
Honesdale Hornets AAAA D2 0
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 0
Kutztown Cougars AAA D3 0
Line Mountain Eagles AA D4 0
Methacton Warriors AAAAAA D1 0
North Pocono Trojans AAAA D2 0
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 0
Pequea Valley Braves AA D3 0
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 0
Prep Charter Huskies AAA D12 0
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 0
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 0
Susquehanna Township Indians AAAA D3 0
Susquenita Blackhawks AAA D3 0
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 0
Warrior Run Defenders AAA D4 0
Wissahickon Trojans AAAAA D1 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David