The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Allowed thru Sept. 25th

Written by: on Wednesday, September 28th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA    AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA    A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 6
Palmyra Cougars AAAAA D3 7
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 7
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 14
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 26
Northeast Vikings AAAAAA D12 26
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 27
Wellsboro Hornets AA D4 27
Littlestown Thunderbolts AAA D3 29
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 29
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 31
Manheim Central Barons AAAAA D3 31
Parkland Trojans AAAAAA D11 33
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 36
Fairfield Knights A D3 37
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 38
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 38
Academy Park Knights AAAAA D1 39
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 39
Lower Moreland Lions AAA D1 41
Jenkintown Drakes A D1 42
Berks Catholic Saints AAAA D3 43
Milton Hershey Spartans AAAA D3 43
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 43
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 43
New Hope Solebury Lions AAA D1 44
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 45
Harrisburg Cougars AAAAA D3 45
Hill School Blues AAA Non-PIAA 45
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 46
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 47
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 47
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 48
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 48
Haverford High Fords AAAAAA D1 48
Northeastern Bobcats AAAAA D3 48
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 49
Springfield-Montco Spartans AAA D1 51
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 52
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 52
North Pocono Trojans AAAA D2 53
Old Forge Blue Devils A D2 53
North Penn Panthers AA D4 54
Roxborough Indians AAAA D12 54
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 55
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 55
Wyoming Area Warriors AAAA D2 55
Saucon Valley Panthers AAAA D11 56
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 57
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 58
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 58
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 58
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 58
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 58
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 59
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 59
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 60
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 62
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 62
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 62
South Western Mustangs AAAAA D3 62
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 63
Delone Catholic Squires AA D3 63
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 63
Dunmore Bucks AA D2 64
Western Wayne Wildcats AAA D2 64
Emmaus Hornets AAAAAA D11 65
North Schuylkill Spartans AAA D11 65
Pottsgrove Falcons AAAA D1 65
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 67
South Williamsport Mounties AA D4 67
Spring Grove Rockets AAAAA D3 67
Williams Valley Vikings A D11 67
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 68
Blue Mountain Eagles AAAA D11 69
West Chester East Vikings AAAAA D1 69
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 70
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 70
Lakeland Chiefs AA D2 71
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 71
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 72
Newport Buffaloes AA D3 72
North Penn Knights AAAAAA D1 72
Olney Charter Trojans AAAAA D12 72
York Catholic Fighting Irish AA D3 72
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 75
Bristol Warriors AA D1 76
Kutztown Cougars AAA D3 76
Line Mountain Eagles AA D4 76
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 76
Abington Heights Comets AAAAA D2 77
Trinity Shamrocks AAA D3 77
Interboro Bucaneers AAAA D1 78
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 78
Athens Wildcats AAAA D4 79
Bensalem Owls AAAAAA D1 79
Camp Hill Lions AA D3 79
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 79
Strawberry Mansion Knights AA D12 79
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 79
Chichester Eagles AAAAA D1 80
Halifax Wildcats A D3 80
Bermudian Springs Eagles AAA D3 81
Cocalico Eagles AAAAA D3 81
Selinsgrove Seals AAAA D4 81
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 81
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 83
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 83
Morrisville Bulldogs A D1 83
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 83
Mid-Valley Spartans AA D2 84
Riverside Vikings AA D2 84
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 85
Notre Dame Crusaders AAA D11 85
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 86
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 86
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 86
Exeter Township Eagles AAAAA D3 87
Bishop McDevitt Lancers AA D12 88
ELCO Raiders AAA D3 88
Red Land Patriots AAAAA D3 88
Sayre Redskins A D4 88
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 89
York Suburban Trojans AAAA D3 89
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 90
Big Spring Bulldogs AAAA D3 91
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 91
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 91
Wyalusing Area Rams A D4 91
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 92
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 92
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 92
Susquehanna Township Indians AAAA D3 92
George School Cougars AAAA Non-PIAA 93
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 93
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 93
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 93
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 94
Boiling Springs Bubblers AAA D3 94
East Pennsboro Panthers AAAA D3 94
Kensington AAAAAA D12 94
Loyalsock Township Lancers AAA D4 94
Northern York Polar Bears AAAA D3 94
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 94
Southern Columbia Tigers AA D4 94
Wyomissing Area Spartans AAA D3 94
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 95
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 95
Shikellamy Braves AAAA D4 95
Tri-Valley Bulldogs A D11 95
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 95
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 96
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 96
Oxford Area Hornets AAAAA D1 96
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 96
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 97
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 97
Susquehannock Warriors AAAA D3 97
Unionville Indians AAAAA D1 97
Warrior Run Defenders AA D4 97
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 98
Delaware County Christian School Knights A D1 98
Great Valley Patriots AAAAA D1 98
Waynesboro Indians AAAAA D3 98
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 98
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 99
Mifflinburg Wildcats AAA D4 99
Twin Valley Raiders AAAAA D3 99
Eastern York Golden Knights AAA D3 100
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 100
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 100
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 101
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 101
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 101
Lackawanna Trail Lions A D2 101
Warwick Warriors AAAAAA D3 101
Frankford Pioneers AAAAA D12 102
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 102
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 102
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 103
Danville Ironmen AAA D4 103
Donegal Indians AAAA D3 103
Penn Manor Comets AAAAAA D3 105
Susquehanna Community Sabers AA D2 105
Central Columbia Blue Jays AA D4 106
Holy Redeemer Royals AAA D2 106
Marian Catholic Colts A D11 106
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 106
Dover Area Eagles AAAAA D3 107
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 107
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 107
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 108
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 109
Hanover Nighthawks AA D3 109
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 110
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 111
Hamburg Hawks AAAA D3 112
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 112
William Tennent Panthers AAAAAA D1 112
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 113
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 113
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 113
Kennett Blue Demons AAAAA D1 113
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 114
Columbia Crimson Tide AA D3 114
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 114
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 115
Palisades Pirates AAA D11 115
Souderton Area Indians AAAAAA D1 115
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 115
Lehighton Indians AAA D11 116
Muncy Indians A D4 116
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 116
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 116
Garden Spot Spartans AAAAA D3 117
Penncrest Lions AAAAA D1 117
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 118
Lebanon Cedars AAAAA D3 118
Strath Haven Panthers AAAAA D1 118
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 119
Central York Panthers AAAAAA D3 119
Gettysburg Warriors AAAA D3 119
Pequea Valley Braves AAA D3 119
Valley View Cougars AAAA D2 119
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 120
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 120
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 121
Canton Area Warriors A D4 122
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 122
Lewisburg Green Dragons AAA D4 123
Overbrook Panthers AAAA D12 123
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 123
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 124
Pen Argyl Green Knights AAA D11 124
Tunkhannock Tigers AAAA D2 124
Upper Merion Vikings AAAAA D1 125
West Catholic Burrs AA D12 126
Radnor Red Raiders AAAAA D1 127
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 128
Montrose Area Meteors AA D2 128
Nanticoke Trojans AAA D2 128
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 128
Montoursville Warriors AAA D4 129
Salisbury Township Falcons AAA D11 129
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 130
Upper Dauphin Trojans AA D3 130
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 133
Towanda Black Knights AA D4 133
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 135
Crestwood Comets AAAA D2 136
Carbondale Area Chargers AA D2 137
Fleetwood Tigers AAAAA D3 137
Hughesville Spartans AA D4 137
Northwest Area Rangers A D2 137
Scranton Knights AAAAAA D2 137
Bloomsburg Panthers AA D4 139
Council Rock North Indians AAAAAA D1 139
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 139
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 140
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 141
Biglerville Canners AAA D3 142
Pennridge Rams AAAAAA D1 144
West Perry Mustangs AAAA D3 144
Dallas Mountaineers AAAA D2 145
West Scranton Invaders AAAA D2 145
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 146
Cowanesque Valley Indians AAA D4 147
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 147
Pottstown Area Trojans AAAA D1 147
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 148
East Juniata Tigers AAAA D4 148
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 148
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 149
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 149
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 149
Boyertown Bears AAAAAA D1 151
Shamokin Indians AAAA D4 151
Wilson Area Warriors AAA D11 152
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 153
Prep Charter Huskies AAA D12 153
Solanco Golden Mules AAAAA D3 153
Reading Knights AAAAAA D3 154
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 155
Neumann-Goretti Saints AA D12 156
Kennard-Dale Rams AAAA D3 158
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 158
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 158
Montgomery Red Raiders A D4 159
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 161
Nativity BVM Green Wave A D11 162
Pittston Area Patriots AAAA D2 162
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 165
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 165
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 165
Lower Merion Aces AAAAA D1 165
Wissahickon Trojans AAAAA D1 168
New Oxford Colonials AAAAA D3 171
Octorara Area Braves AAAA D1 171
Upper Darby Royals AAAAAA D1 171
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 171
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 174
Troy Area Trojans AA D4 176
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 177
Cheltenham Panthers AAAAA D1 178
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 178
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 179
Susquenita Blackhawks AAA D3 180
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 181
Chester Clippers AAAAA D1 186
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 186
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 186
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 188
Hershey Trojans AAAAA D3 188
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 192
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 195
Panther Valley Panthers AA D11 195
Bucktail Bucks A D4 196
Norristown Eagles AAAAAA D1 196
Methacton Warriors AAAAAA D1 197
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 198
West York Bulldogs AAAA D3 198
Catasauqua Rough Riders AA D11 201
School of the Future AAA D12 201
Bangor Slaters AAAA D11 203
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 209
Holy Cross Crusaders A D2 217
Milton Area Black Panthers AAA D4 218
James Buchanan Rockets AAAA D3 219
Honesdale Hornets AAAA D2 221
George Washington Eagles AAAAAA D12 225
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 231
William Allen Canaries AAAAAA D11 231
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 237
Millersburg Indians A D3 254
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 254

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David