2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Allowed thru Sept. 11th

Written by: on Wednesday, September 14th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 0
George School Cougars AAAA Non-PIAA 0
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 0
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 0
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 2
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 7
Jenkintown Drakes A D1 7
Littlestown Thunderbolts AAA D3 7
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 7
Palmyra Cougars AAAAA D3 7
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 8
Spring Grove Rockets AAAAA D3 9
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 12
New Hope Solebury Lions AAA D1 12
Northeastern Bobcats AAAAA D3 13
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 13
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 13
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 14
North Schuylkill Spartans AAA D11 14
Northeast Vikings AAAAAA D12 14
Wellsboro Hornets AA D4 14
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 14
Berks Catholic Saints AAAA D3 16
Hill School Blues AAA Non-PIAA 16
Manheim Central Barons AAAAA D3 17
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 18
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 19
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 19
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 19
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 19
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 20
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 20
Delone Catholic Squires AA D3 21
Exeter Township Eagles AAAAA D3 21
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 21
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 22
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 22
Milton Hershey Spartans AAAA D3 22
Olney Charter Trojans AAAAA D12 22
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 23
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 23
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 25
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 25
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 25
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 25
Fairfield Knights A D3 25
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 26
North Penn Panthers AA D4 26
North Pocono Trojans AAAA D2 26
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 26
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 27
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 27
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 27
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 27
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 27
Wyoming Area Warriors AAAA D2 27
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 28
East Pennsboro Panthers AAAA D3 28
Harrisburg Cougars AAAAA D3 28
Lower Moreland Lions AAA D1 28
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 30
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 30
Haverford High Fords AAAAAA D1 31
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 31
North Penn Knights AAAAAA D1 31
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 31
York Catholic Fighting Irish AA D3 31
Academy Park Knights AAAAA D1 32
Shikellamy Braves AAAA D4 32
Bristol Warriors AA D1 33
Old Forge Blue Devils A D2 33
Parkland Trojans AAAAAA D11 33
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 34
Blue Mountain Eagles AAAA D11 34
Lebanon Cedars AAAAA D3 34
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 34
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 34
Roxborough Indians AAAA D12 34
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 34
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 35
ELCO Raiders AAA D3 35
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 35
Interboro Bucaneers AAAA D1 35
Riverside Vikings AA D2 35
Saucon Valley Panthers AAAA D11 35
South Western Mustangs AAAAA D3 35
West Chester East Vikings AAAAA D1 35
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 36
Hanover Nighthawks AA D3 36
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 36
Bensalem Owls AAAAAA D1 37
Central Columbia Blue Jays AA D4 37
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 37
Pottsgrove Falcons AAAA D1 38
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 38
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 39
Strawberry Mansion Knights AA D12 39
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 40
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 40
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 40
Abington Heights Comets AAAAA D2 41
Bishop McDevitt Lancers AA D12 41
Halifax Wildcats A D3 41
Mid-Valley Spartans AA D2 41
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 41
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 41
Williams Valley Vikings A D11 41
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 42
South Williamsport Mounties AA D4 42
Twin Valley Raiders AAAAA D3 42
Warrior Run Defenders AA D4 42
Columbia Crimson Tide AA D3 43
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 43
Bermudian Springs Eagles AAA D3 44
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 44
Oxford Area Hornets AAAAA D1 44
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 44
Trinity Shamrocks AAA D3 44
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 44
Dunmore Bucks AA D2 45
Northern York Polar Bears AAAA D3 45
Pequea Valley Braves AAA D3 45
Susquehanna Township Indians AAAA D3 45
Athens Wildcats AAAA D4 46
Chichester Eagles AAAAA D1 46
Cocalico Eagles AAAAA D3 46
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 46
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 46
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 46
Prep Charter Huskies AAA D12 46
Selinsgrove Seals AAAA D4 46
Newport Buffaloes AA D3 47
Penncrest Lions AAAAA D1 47
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 47
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 48
Dover Area Eagles AAAAA D3 48
Fleetwood Tigers AAAAA D3 48
Overbrook Panthers AAAA D12 48
Susquehannock Warriors AAAA D3 48
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 49
Boiling Springs Bubblers AAA D3 49
Line Mountain Eagles AA D4 49
Springfield-Montco Spartans AAA D1 49
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 49
Central York Panthers AAAAAA D3 50
Kutztown Cougars AAA D3 50
Lewisburg Green Dragons AAA D4 50
Western Wayne Wildcats AAA D2 50
Wyalusing Area Rams A D4 50
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 51
Nanticoke Trojans AAA D2 51
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 51
Emmaus Hornets AAAAAA D11 52
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 52
Solanco Golden Mules AAAAA D3 52
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 53
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 53
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 54
Holy Redeemer Royals AAA D2 54
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 54
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 54
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 55
Lackawanna Trail Lions A D2 55
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 55
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 55
Unionville Indians AAAAA D1 55
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 56
Big Spring Bulldogs AAAA D3 56
Frankford Pioneers AAAAA D12 56
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 56
Strath Haven Panthers AAAAA D1 57
Tunkhannock Tigers AAAA D2 57
West Scranton Invaders AAAA D2 57
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 57
Lakeland Chiefs AA D2 58
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 58
Red Land Patriots AAAAA D3 58
Susquehanna Community Sabers AA D2 58
Delaware County Christian School Knights A D1 59
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 59
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 59
William Tennent Panthers AAAAAA D1 60
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 60
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 61
Lower Merion Aces AAAAA D1 61
Radnor Red Raiders AAAAA D1 61
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 61
Gettysburg Warriors AAAA D3 62
Kennett Blue Demons AAAAA D1 62
Marian Catholic Colts A D11 62
Waynesboro Indians AAAAA D3 62
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 63
Carbondale Area Chargers AA D2 63
Pen Argyl Green Knights AAA D11 63
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 63
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 64
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 64
Notre Dame Crusaders AAA D11 64
Salisbury Township Falcons AAA D11 64
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 65
Montrose Area Meteors AA D2 65
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 65
Canton Area Warriors A D4 66
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 66
Sayre Redskins A D4 66
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 66
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 66
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 66
Hughesville Spartans AA D4 67
Montoursville Warriors AAA D4 67
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 67
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 67
Dallas Mountaineers AAAA D2 68
Tri-Valley Bulldogs A D11 68
Danville Ironmen AAA D4 69
York Suburban Trojans AAAA D3 69
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 70
Neumann-Goretti Saints AA D12 70
Penn Manor Comets AAAAAA D3 70
Souderton Area Indians AAAAAA D1 70
Lehighton Indians AAA D11 71
Mifflinburg Wildcats AAA D4 71
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 72
Donegal Indians AAAA D3 72
Eastern York Golden Knights AAA D3 72
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 72
Hamburg Hawks AAAA D3 72
Kensington AAAAAA D12 72
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 72
East Juniata Tigers AAAA D4 73
Garden Spot Spartans AAAAA D3 73
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 73
Troy Area Trojans AA D4 73
Warwick Warriors AAAAAA D3 73
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 73
Wilson Area Warriors AAA D11 73
West Perry Mustangs AAAA D3 74
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 75
Morrisville Bulldogs A D1 75
Reading Knights AAAAAA D3 75
Southern Columbia Tigers AA D4 75
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 75
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 75
Cowanesque Valley Indians AAA D4 76
Scranton Knights AAAAAA D2 76
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 77
Great Valley Patriots AAAAA D1 77
Loyalsock Township Lancers AAA D4 77
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 77
Hershey Trojans AAAAA D3 78
Upper Merion Vikings AAAAA D1 78
West Catholic Burrs AA D12 78
Camp Hill Lions AA D3 79
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 79
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 79
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 79
Wyomissing Area Spartans AAA D3 80
Palisades Pirates AAA D11 81
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 82
Octorara Area Braves AAAA D1 82
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 83
Biglerville Canners AAA D3 84
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 84
Boyertown Bears AAAAAA D1 84
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 84
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 85
Panther Valley Panthers AA D11 85
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 85
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 85
Muncy Indians A D4 86
New Oxford Colonials AAAAA D3 86
Northwest Area Rangers A D2 86
Pittston Area Patriots AAAA D2 87
Crestwood Comets AAAA D2 88
Kennard-Dale Rams AAAA D3 88
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 88
Valley View Cougars AAAA D2 88
Council Rock North Indians AAAAAA D1 89
Pennridge Rams AAAAAA D1 89
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 89
Wissahickon Trojans AAAAA D1 89
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 91
Towanda Black Knights AA D4 91
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 92
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 93
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 93
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 94
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 95
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 95
Milton Area Black Panthers AAA D4 96
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 96
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 97
Cheltenham Panthers AAAAA D1 98
Montgomery Red Raiders A D4 98
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 98
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 99
Nativity BVM Green Wave A D11 100
Bloomsburg Panthers AA D4 102
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 102
Catasauqua Rough Riders AA D11 103
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 103
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 107
Upper Dauphin Trojans AA D3 108
West York Bulldogs AAAA D3 108
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 109
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 110
Norristown Eagles AAAAAA D1 110
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 112
James Buchanan Rockets AAAA D3 112
Pottstown Area Trojans AAAA D1 113
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 114
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 114
Honesdale Hornets AAAA D2 116
Chester Clippers AAAAA D1 117
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 117
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 118
Holy Cross Crusaders A D2 118
Shamokin Indians AAAA D4 120
Susquenita Blackhawks AAA D3 120
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 121
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 125
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 125
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 126
Bucktail Bucks A D4 129
Methacton Warriors AAAAAA D1 131
George Washington Eagles AAAAAA D12 134
Upper Darby Royals AAAAAA D1 134
Bangor Slaters AAAA D11 137
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 139
School of the Future AAA D12 139
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 141
Millersburg Indians A D3 142
William Allen Canaries AAAAAA D11 152
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 153
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 157

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David