The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total Points Allowed thru Oct. 2nd

Written by: on Wednesday, October 5th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA    A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 7
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 13
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 26
Palmyra Cougars AAAAA D3 26
Wellsboro Hornets AA D4 27
Littlestown Thunderbolts AAA D3 29
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 34
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 35
Academy Park Knights AAAAA D1 39
Northeast Vikings AAAAAA D12 40
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 42
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 43
Harrisburg Cougars AAAAA D3 45
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 46
Parkland Trojans AAAAAA D11 47
Milton Hershey Spartans AAAA D3 50
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 52
Springfield-Montco Spartans AAA D1 53
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 54
North Penn Panthers AA D4 54
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 55
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 55
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 57
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 58
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 59
Manheim Central Barons AAAAA D3 59
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 59
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 62
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 62
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 62
Wyoming Area Warriors AAAA D2 62
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 63
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 63
North Schuylkill Spartans AAA D11 65
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 66
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 67
Spring Grove Rockets AAAAA D3 67
Jenkintown Drakes A D1 68
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 68
Delone Catholic Squires AA D3 69
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 70
Western Wayne Wildcats AAA D2 70
Lakeland Chiefs AA D2 71
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 71
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 71
Saucon Valley Panthers AAAA D11 71
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 72
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 72
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 72
York Catholic Fighting Irish AA D3 72
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 73
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 73
Pottsgrove Falcons AAAA D1 73
South Western Mustangs AAAAA D3 73
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 74
South Williamsport Mounties AA D4 74
Bristol Warriors AA D1 76
Haverford High Fords AAAAAA D1 76
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 76
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 77
Berks Catholic Saints AAAA D3 78
Dunmore Bucks AA D2 78
Interboro Bucaneers AAAA D1 78
Olney Charter Trojans AAAAA D12 78
Fairfield Knights A D3 79
Newport Buffaloes AA D3 79
Hill School Blues AAA Non-PIAA 80
North Pocono Trojans AAAA D2 80
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 81
Lower Moreland Lions AAA D1 82
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 83
Blue Mountain Eagles AAAA D11 83
Morrisville Bulldogs A D1 83
Northeastern Bobcats AAAAA D3 83
New Hope Solebury Lions AAA D1 84
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 85
North Penn Knights AAAAAA D1 85
Notre Dame Crusaders AAA D11 85
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 86
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 86
Selinsgrove Seals AAAA D4 87
Williams Valley Vikings A D11 87
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 88
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 89
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 90
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 91
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 92
Old Forge Blue Devils A D2 92
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 93
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 93
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 94
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 94
Southern Columbia Tigers AA D4 94
Bermudian Springs Eagles AAA D3 95
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 96
Line Mountain Eagles AA D4 96
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 96
Abington Heights Comets AAAAA D2 97
Unionville Indians AAAAA D1 97
Mid-Valley Spartans AA D2 98
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 98
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 98
Waynesboro Indians AAAAA D3 98
Wyalusing Area Rams A D4 98
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 99
Emmaus Hornets AAAAAA D11 100
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 100
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 100
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 100
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 101
ELCO Raiders AAA D3 101
Lackawanna Trail Lions A D2 101
Red Land Patriots AAAAA D3 101
Sayre Redskins A D4 101
Shikellamy Braves AAAA D4 101
Wyomissing Area Spartans AAA D3 101
Frankford Pioneers AAAAA D12 102
Riverside Vikings AA D2 102
Tri-Valley Bulldogs A D11 102
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 103
East Pennsboro Panthers AAAA D3 103
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 103
Strawberry Mansion Knights AA D12 103
West Chester East Vikings AAAAA D1 103
Cocalico Eagles AAAAA D3 105
Delaware County Christian School Knights A D1 106
Halifax Wildcats A D3 106
Bensalem Owls AAAAAA D1 107
Exeter Township Eagles AAAAA D3 107
George School Cougars AAAA Non-PIAA 107
Northern York Polar Bears AAAA D3 107
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 107
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 108
Chichester Eagles AAAAA D1 108
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 108
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 109
Susquehanna Township Indians AAAA D3 109
Oxford Area Hornets AAAAA D1 110
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 110
Camp Hill Lions AA D3 111
Twin Valley Raiders AAAAA D3 111
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 112
Hamburg Hawks AAAA D3 112
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 112
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 112
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 112
Athens Wildcats AAAA D4 113
Big Spring Bulldogs AAAA D3 113
Central Columbia Blue Jays AA D4 113
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 113
Eastern York Golden Knights AAA D3 114
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 114
Loyalsock Township Lancers AAA D4 114
Donegal Indians AAAA D3 115
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 115
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 116
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 116
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 116
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 117
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 117
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 118
Roxborough Indians AAAA D12 118
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 118
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 119
York Suburban Trojans AAAA D3 120
Bishop McDevitt Lancers AA D12 121
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 121
Gettysburg Warriors AAAA D3 122
Kensington AAAAAA D12 122
Hanover Nighthawks AA D3 123
Lehighton Indians AAA D11 123
Mifflinburg Wildcats AAA D4 123
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 124
Danville Ironmen AAA D4 124
Marian Catholic Colts A D11 124
Strath Haven Panthers AAAAA D1 124
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 125
Kutztown Cougars AAA D3 125
Dover Area Eagles AAAAA D3 126
Susquehanna Community Sabers AA D2 126
West Catholic Burrs AA D12 126
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 126
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 126
Radnor Red Raiders AAAAA D1 127
Garden Spot Spartans AAAAA D3 128
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 128
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 128
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 129
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 129
Great Valley Patriots AAAAA D1 129
Warrior Run Defenders AA D4 129
Warwick Warriors AAAAAA D3 129
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 129
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 131
Valley View Cougars AAAA D2 131
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 132
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 132
William Tennent Panthers AAAAAA D1 132
Central York Panthers AAAAAA D3 133
Towanda Black Knights AA D4 133
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 134
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 134
Kennett Blue Demons AAAAA D1 134
Boiling Springs Bubblers AAA D3 135
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 135
Palisades Pirates AAA D11 135
Pequea Valley Braves AAA D3 135
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 135
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 136
Penn Manor Comets AAAAAA D3 136
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 138
Susquehannock Warriors AAAA D3 138
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 139
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 139
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 140
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 141
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 141
Biglerville Canners AAA D3 142
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 142
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 142
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 143
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 143
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 144
Pennridge Rams AAAAAA D1 144
Pen Argyl Green Knights AAA D11 145
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 145
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 146
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 146
Holy Redeemer Royals AAA D2 146
Trinity Shamrocks AAA D3 146
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 147
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 148
Columbia Crimson Tide AA D3 148
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 149
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 150
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 150
Nanticoke Trojans AAA D2 150
Northwest Area Rangers A D2 150
Penncrest Lions AAAAA D1 151
Upper Merion Vikings AAAAA D1 151
Muncy Indians A D4 152
Souderton Area Indians AAAAAA D1 152
Canton Area Warriors A D4 153
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 154
Montoursville Warriors AAA D4 154
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 155
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 155
Bloomsburg Panthers AA D4 157
Hughesville Spartans AA D4 158
Overbrook Panthers AAAA D12 159
Council Rock North Indians AAAAAA D1 160
Crestwood Comets AAAA D2 161
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 162
Lewisburg Green Dragons AAA D4 164
West Scranton Invaders AAAA D2 165
Fleetwood Tigers AAAAA D3 166
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 167
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 168
Cowanesque Valley Indians AAA D4 169
Salisbury Township Falcons AAA D11 171
Shamokin Indians AAAA D4 171
Upper Darby Royals AAAAAA D1 171
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 173
Lebanon Cedars AAAAA D3 173
Tunkhannock Tigers AAAA D2 173
Carbondale Area Chargers AA D2 174
West Perry Mustangs AAAA D3 175
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 176
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 177
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 177
Solanco Golden Mules AAAAA D3 178
Boyertown Bears AAAAAA D1 181
Dallas Mountaineers AAAA D2 181
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 181
East Juniata Tigers AAAA D4 182
Reading Knights AAAAAA D3 182
Montrose Area Meteors AA D2 183
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 184
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 185
Montgomery Red Raiders A D4 185
Upper Dauphin Trojans AA D3 186
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 186
New Oxford Colonials AAAAA D3 189
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 191
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 191
Kennard-Dale Rams AAAA D3 191
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 193
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 193
Octorara Area Braves AAAA D1 194
Susquenita Blackhawks AAA D3 194
Pottstown Area Trojans AAAA D1 195
Wilson Area Warriors AAA D11 195
Scranton Knights AAAAAA D2 199
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 200
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 200
Nativity BVM Green Wave A D11 200
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 200
Neumann-Goretti Saints AA D12 202
Troy Area Trojans AA D4 204
West York Bulldogs AAAA D3 204
Wissahickon Trojans AAAAA D1 205
Lower Merion Aces AAAAA D1 207
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 207
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 209
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 209
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 210
Pittston Area Patriots AAAA D2 211
Cheltenham Panthers AAAAA D1 212
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 212
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 212
School of the Future AAA D12 213
Prep Charter Huskies AAA D12 215
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 216
Chester Clippers AAAAA D1 220
George Washington Eagles AAAAAA D12 225
Catasauqua Rough Riders AA D11 227
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 229
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 231
Norristown Eagles AAAAAA D1 236
Hershey Trojans AAAAA D3 237
Methacton Warriors AAAAAA D1 242
Panther Valley Panthers AA D11 243
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 245
Bangor Slaters AAAA D11 249
Honesdale Hornets AAAA D2 249
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 251
Bucktail Bucks A D4 257
William Allen Canaries AAAAAA D11 263
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 264
Holy Cross Crusaders A D2 265
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 266
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 272
Milton Area Black Panthers AAA D4 274
James Buchanan Rockets AAAA D3 285
Millersburg Indians A D3 296

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David