2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Total points allowed thru 09/24

Written by: on Wednesday, September 27th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA    AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA    AAA     AA    A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 7
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 16
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 17
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 20
Harrisburg Cougars AAAAA D3 21
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 21
Berks Catholic Saints AAAA D3 24
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 26
Littlestown Thunderbolts AAA D3 27
Newport Buffaloes AA D3 27
Parkland Trojans AAAAAA D11 27
Cocalico Eagles AAAAA D3 28
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 29
Western Wayne Wildcats AAA D2 31
Dunmore Bucks AA D2 32
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 33
Haverford High Fords AAAAAA D1 33
Pottsgrove Falcons AAAA D1 34
Northeast Vikings AAAAAA D12 35
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 35
School of the Future AAA D12 35
Southern Columbia Tigers AA D4 35
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 37
Neumann-Goretti Saints AA D12 39
Old Forge Blue Devils A D2 39
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 43
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 43
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 45
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 48
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 48
Palisades Pirates AAA D11 48
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 50
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 50
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 51
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 52
Kennard-Dale Rams AAAA D3 53
Manheim Central Barons AAAAA D3 53
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 54
Fairfield Knights A D3 54
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 54
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 55
Northeastern Bobcats AAAAA D3 55
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 55
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 56
Roxborough Indians AAAA D12 56
Wellsboro Hornets AA D4 56
Central Columbia Blue Jays AA D4 57
Lehighton Indians AAA D11 57
North Schuylkill Spartans AAA D11 57
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 58
Chichester Eagles AAAAA D1 59
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 60
Delone Catholic Squires AA D3 61
Wyomissing Area Spartans AAA D3 61
Upper Darby Royals AAAAAA D1 62
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 63
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 63
West Catholic Burrs AA D12 63
Tri-Valley Bulldogs A D11 64
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 64
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 65
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 65
Palmyra Cougars AAAAA D3 66
Williams Valley Vikings A D11 66
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 68
Bermudian Springs Eagles AAA D3 69
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 69
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 69
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 69
Trinity Shamrocks AAA D3 70
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 71
Selinsgrove Seals AAAA D4 71
Frankford Pioneers AAAAA D12 72
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 72
Waynesboro Indians AAAAA D3 72
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 73
Bristol Warriors AA D1 73
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 73
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 74
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 74
Muncy Indians A D4 75
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 75
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 76
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 76
Pennridge Rams AAAAAA D1 78
Central York Panthers AAAAAA D3 79
Unionville Indians AAAAA D1 79
Loyalsock Township Lancers AAA D4 80
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 80
Notre Dame Crusaders AAA D11 80
Lackawanna Trail Lions A D2 81
Susquehannock Warriors AAAA D3 81
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 82
Nativity BVM Green Wave A D11 82
Wyoming Area Warriors AAAA D2 82
Camp Hill Lions AA D3 83
Danville Ironmen AAA D4 83
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 83
Montgomery Red Raiders A D4 83
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 83
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 85
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 85
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 86
Nanticoke Trojans AAA D2 86
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 86
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 87
Eastern York Golden Knights AAA D3 87
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 87
Academy Park Knights AAAAA D1 88
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 88
Bishop McDevitt Lancers AA D12 88
Delaware County Christian School Knights A D1 88
Milton Hershey Spartans AAAA D3 88
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 88
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 88
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 89
Wyalusing Area Rams A D4 89
Dallas Mountaineers AAAA D2 90
Hill School Blues AAA Non-PIAA 90
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 90
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 90
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 90
York Suburban Trojans AAAA D3 90
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 91
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 91
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 92
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 93
George School Cougars AAA Non-PIAA 93
Jenkintown Drakes A D1 93
Perkiomen School Panthers A Non-PIAA 93
Athens Wildcats AAAA D4 94
Strawberry Mansion Knights AA D12 94
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 94
Hanover Nighthawks AA D3 95
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 95
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 96
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 97
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 97
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 97
Bloomsburg Panthers AA D4 98
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 98
Northwest Area Rangers A D2 98
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 99
Lower Moreland Lions AAA D1 99
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 100
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 101
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 101
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 101
South Williamsport Mounties AA D4 101
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 101
Emmaus Hornets AAAAAA D11 102
Gettysburg Warriors AAAA D3 102
York Catholic Fighting Irish AA D3 102
Valley View Cougars AAAA D2 103
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 103
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 104
Prep Charter Huskies AAA D12 104
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 105
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 105
South Western Mustangs AAAAA D3 105
Susquehanna Township Indians AAAA D3 105
Wilson Area Warriors AAA D11 106
Exeter Township Eagles AAAAA D3 107
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 107
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 107
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 107
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 108
Saucon Valley Panthers AAAA D11 108
Springfield-Montco Spartans AAA D1 108
New Hope Solebury Lions AAA D1 109
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 109
Donegal Indians AAAA D3 110
Chester Clippers AAAAA D1 111
Line Mountain Eagles AA D4 111
Salisbury Township Falcons AAA D11 111
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 112
Souderton Area Indians AAAAAA D1 112
Susquenita Blackhawks AAA D3 112
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 113
Bensalem Owls AAAAAA D1 114
Carbondale Area Chargers AA D2 115
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 115
Wissahickon Trojans AAAAA D1 115
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 116
Hershey Trojans AAAAA D3 116
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 116
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 116
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 118
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 118
Big Spring Bulldogs AAAA D3 118
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 118
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 118
Overbrook Panthers AAAA D12 118
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 118
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 119
Radnor Red Raiders AAAAA D1 119
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 120
Dover Area Eagles AAAAA D3 121
Penn Manor Comets AAAAAA D3 121
Kensington Tigers AAAAAA D12 122
Mid Valley Spartans AA D2 122
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 123
East Juniata Tigers AAAA D4 123
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 123
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 124
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 126
Bucktail Bucks A D4 126
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 126
Blue Mountain Eagles AAAA D11 127
Boiling Springs Bubblers AAA D3 127
Northern York Polar Bears AAAA D3 128
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 128
Twin Valley Raiders AAAAA D3 128
Crestwood Comets AAAA D2 129
Pequea Valley Braves AAA D3 129
Shikellamy Braves AAAA D4 129
Susquehanna Community Sabers AA D2 129
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 130
Strath Haven Panthers AAAAA D1 130
Halifax Wildcats A D3 131
North Pocono Trojans AAAA D2 132
Olney Charter Trojans AAAAA D12 132
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 133
East Pennsboro Panthers AAAA D3 133
Honesdale Hornets AAAA D2 133
Interboro Bucaneers AAAA D1 133
Warwick Warriors AAAAAA D3 133
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 134
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 135
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 135
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 135
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 136
Lebanon Cedars AAAAA D3 136
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 137
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 137
Scranton Knights AAAAAA D2 137
Solanco Golden Mules AAAAA D3 137
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 137
Cheltenham Panthers AAAAA D1 140
Mifflinburg Wildcats AAA D4 142
Reading Knights AAAAAA D3 142
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 143
Council Rock North Indians AAAAAA D1 143
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 143
Shamokin Indians AAAA D4 143
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 143
Morrisville Bulldogs A D1 144
ELCO Raiders AAA D3 145
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 145
Riverside Vikings AA D2 146
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 147
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 147
George Washington Eagles AAAAAA D12 147
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 147
Upper Dauphin Trojans AA D3 148
Cowanesque Valley Indians AAA D4 149
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 149
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 150
Lower Merion Aces AAAAA D1 150
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 150
Catasauqua Rough Riders AA D11 151
Tunkhannock Tigers AAAA D2 151
Bangor Slaters AAAA D11 152
Hamburg Hawks AAAA D3 152
New Oxford Colonials AAAAA D3 152
Towanda Black Knights AA D4 152
Canton Area Warriors A D4 153
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 153
Pottstown Area Trojans AAAA D1 154
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 155
Panther Valley Panthers AA D11 155
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 155
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 156
Montrose Area Meteors AA D2 156
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 156
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 158
Lewisburg Green Dragons AAA D4 158
Kennett Blue Demons AAAAA D1 159
William Tennent Panthers AAAAAA D1 160
Penncrest Lions AAAAA D1 161
West Scranton Invaders AAAA D2 161
Kutztown Cougars AAA D3 163
Pittston Area Patriots AAAA D2 163
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 168
Great Valley Patriots AAAAA D1 168
Fleetwood Tigers AAAAA D3 170
Oxford Area Hornets AAAAA D1 170
North Penn Knights AAAAAA D1 171
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 171
Octorara Area Braves AAAA D1 172
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 172
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 173
West Chester East Vikings AAAAA D1 173
West Perry Mustangs AAAA D3 173
Spring Grove Rockets AAAAA D3 174
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 175
Lakeland Chiefs AA D2 175
Marian Catholic Colts A D11 175
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 175
Columbia Crimson Tide AA D3 176
Norristown Eagles AAAAAA D1 177
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 177
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 178
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 178
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 179
Holy Redeemer Royals AAA D2 179
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 180
Montoursville Warriors AAA D4 182
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 182
Red Land Patriots AAAAA D3 183
Warrior Run Defenders AA D4 183
Sayre Redskins A D4 184
Hughesville Spartans AA D4 185
William Allen Canaries AAAAAA D11 186
Garden Spot Spartans AAAAA D3 188
Boyertown Bears AAAAAA D1 190
Biglerville Canners AAA D3 195
Abington Heights Comets AAAAA D2 196
James Buchanan Rockets AAAA D3 202
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 202
Pen Argyl Green Knights AAA D11 204
Upper Merion Vikings AAAAA D1 205
Troy Area Trojans AA D4 207
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 208
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 210
Methacton Warriors AAAAAA D1 211
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 216
Holy Cross Crusaders A D2 217
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 217
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 223
West York Bulldogs AAAA D3 225
Millersburg Indians A D3 264
Milton Area Black Panthers AAA D4 277

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David