Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

Statewide Total Points scored thru 10/11/20

Written by: on Monday, October 12th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

🏈 EASTERN PA FOOTBALL ON ROKFIN: If you enjoy Eastern PA Football’s ongoing coverage of football in Pennsylvania, please consider subscribing to my Rokfin channel here. Subscribers get full access to all of my player rankings, previews, stats, recruiting news and more – as well as full access to other Rokfin channels like Tom Lemming’s Prep Football Report, NFL Draft Scout and College Football Today.

 

Team Class District Points
Eisenhower Knights A D10 268
Oil City Oilers AAAA D10 267
Central Valley Warriors AAA D7 264
Montoursville Warriors AAA D4 251
Aliquippa Quips AAAA D7 246
Notre Dame GP Crusaders AAA D11 245
Berlin-Brothersvalley Mountaineers AA D5 244
Shenango Wildcats A D7 244
North Catholic Trojans AAA D7 235
Fort LeBoeuf Bison AAA D10 234
Brookville Raiders AA D9 231
Meadville Bulldogs AAAA D10 226
Reynolds Raiders A D10 226
Jeannette Jayhawks A D7 224
Beaver Falls Tigers AA D7 223
Windber Ramblers AA D5 220
Clairton Bears A D7 217
Harbor Creek Huskies AAAA D10 214
Southern Columbia Tigers AA D4 214
Cathedral Prep Ramblers AAAAA D10 210
Bellwood-Antis Blue Devils AA D6 209
Central York Panthers AAAAAA D3 209
Serra Catholic Eagles AA D7 209
Hickory Hornets AAA D10 203
Northern Bedford Panthers A D5 203
Penns Manor Comets A D6 203
Thomas Jefferson Jaguars AAAA D7 203
Wilmington Area Greyhounds AA D10 200
Springdale Dynamos A D7 199
Homer-Center Wildcats A D6 198
California Trojans A D7 196
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 196
Rochester Rams A D7 196
North Schuylkill Spartans AAA D11 195
Smethport Area Hubbers A D9 194
Williams Valley Vikings A D11 194
Belle Vernon Area Leopards AAAA D7 191
Pine-Richland Rams AAAAA D7 191
West Shamokin Wolves A D6 191
Apollo-Ridge Vikings AA D7 190
Muncy Indians A D4 185
Saint Marys Flying Dutch AAA D9 185
Danville Ironmen AAA D4 183
Tussey Mountain Titians A D5 183
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 182
Richland Township Rams AA D6 181
Coudersport Falcons A D9 179
Farrell Steelers AA D10 179
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 179
Warwick Warriors AAAAA D3 179
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 178
Central (6) Scarlet Dragons AAA D6 177
Central Clarion Wildcats AA D9 176
Karns City Gremlins AA D9 176
Bedford Bisons AAA D5 175
Plum Mustangs AAAA D7 173
Juniata Valley Hornets A D6 171
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 171
Nativity BVM Green Wave A D11 170
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 170
Neshannock Lancers AA D7 169
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 169
Conemaugh Valley Blue Jays A D6 168
Palisades Pirates AA D11 168
Berks Catholic Saints AAAA D3 167
Central Cambria Red Devils AA D6 167
Pittsburgh Central Catholic Vikings AAAAAA D7 167
McGuffey Highlanders AA D7 163
Penn-Trafford Warriors AAAAA D7 163
Portage Area Mustangs A D6 163
Marion Center Stingers AA D6 162
West Allegheny Indians AAAAA D7 161
Iroquois Braves A D10 160
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 159
Our Lady of the Sacred Heart Chargers A D7 159
Chestnut Ridge Lions AA D5 158
Woodland Hills Wolverines AAAAA D7 158
Upper Saint Clair Panthers AAAAA D7 157
Crestwood Comets AAAA D2 156
General McLane Lancers AAAA D10 155
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 154
South Allegheny Gladiators AAA D7 153
Carmichaels Mighty Mikes A D7 151
Sto-Rox Vikings AA D7 151
William Penn (3) Bearcats AAAAAA D3 149
East Allegheny Wildcats AAA D7 148
Hempfield (3) Black Knights AAAAAA D3 148
Northern Cambria Colts AA D6 148
Keystone Panthers A D9 147
Washington Little Prexies AA D7 147
Wyoming Area Warriors AAA D2 147
Brentwood Spartans AA D7 144
Northwestern Wildcats AA D10 144
Conneaut Eagles AAAA D10 143
ELCO Raiders AAAA D3 143
Mars Area Planets AAAA D7 143
Trinity (7) Hillers AAAA D7 143
Elizabeth-Forward Warriors AAA D7 142
Cocalico Eagles AAAA D3 139
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 139
Delone Catholic Squires A D3 138
Greensburg Central Catholic Centurions A D7 138
Wyomissing Area Spartans AAA D3 138
Central Mountain Wildcats AAAAA D6 137
Leechburg Blue Devils A D7 137
Purchase Line Red Dragons A D6 137
Keystone Oaks Eagles AAA D7 134
Montour Spartans AAAA D7 134
Exeter Township Eagles AAAAA D3 133
Western Beaver Golden Beavers AA D7 133
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 132
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 132
Montgomery Red Raiders A D4 131
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 131
York Catholic Fighting Irish AA D3 131
Columbia Crimson Tide AA D3 130
Albert Gallatin Colonials AAAA D7 129
Chartiers Valley Colts AAAA D7 129
Avonworth Antelopes AAA D7 128
Boiling Springs Bubblers AAA D3 128
Shamokin Indians AAAA D4 128
Mahanoy Area Golden Bears A D11 127
Connellsville Falcons AAAAA D7 126
Mount Pleasant Area Vikings AAA D7 126
Northwest Area Rangers AA D2 126
Bishop Guilfoyle Marauders A D6 125
Lebanon Cedars AAAAA D3 125
New Oxford Colonials AAAAA D3 125
North Allegheny Tigers AAAAAA D7 125
Octorara Area Braves AAAA D3 125
Girard Yellowjackets AAA D10 124
McKeesport Area Tigers AAAA D7 124
Union/AC Valley Falcon Knights A D9 124
Greater Latrobe Wildcats AAAAA D7 122
Highlands Golden Rams AAAA D7 122
Line Mountain Eagles AA D4 122
Bloomsburg Panthers AA D4 121
Emmaus Hornets AAAAAA D11 121
Red Lion Area Lions AAAAA D3 121
Lehighton Indians AAAA D11 120
Bentworth Bearcats A D7 119
Cambridge Springs Blue Devils A D10 119
Southern Huntingdon Rockets AA D6 119
Elk County Catholic Crusaders A D9 118
Franklin Regional Panthers AAAAA D7 118
Grove City Eagles AAA D10 118
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 118
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 118
Mount Lebanon Blue Devils AAAAAA D7 117
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 116
Indiana Little Indians AAAA D7 116
Hopewell Vikings AAA D7 115
Mohawk Area Warriors AA D7 115
Dallas Mountaineers AAAA D2 114
Penn Cambria Panthers AAA D6 114
Tyrone Golden Eagles AAA D6 114
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 114
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 113
Old Forge Blue Devils A D2 113
Southmoreland Scotties AAA D7 113
Saltsburg Trojans A D6 112
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 111
Seneca Valley Raiders AAAAAA D7 111
Blue Mountain Eagles AAAA D11 110
Midd-West Mustangs AAA D4 110
Solanco Golden Mules AAAAA D3 110
Union City Area Bears A D10 110
West Greene Pioneers A D7 110
Manheim Central Barons AAAAA D3 109
Union Area Scotties A D7 108
Hampton Talbots AAAA D7 107
Freedom Bulldogs AA D7 105
McDowell Trojans AAAAAA D10 105
Seton-LaSalle Rebels AA D7 105
Wellsboro Hornets AA D4 105
West Middlesex Big Red A D10 105
Fox Chapel Foxes AAAAA D7 104
Mount Union Area Trojans AA D6 104
South Park Eagles AAA D7 104
Bellefonte Red Raiders AAAA D6 103
Bucktail Bucks A D4 103
Canon-McMillan Big Macs AAAAAA D7 103
Laurel Spartans AA D7 103
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 103
South Fayette Lions AAAAA D7 103
Wyalusing Area Rams AA D4 103
Armstrong Riverhawks AAAA D7 102
Hempfield (7) Spartans AAAAAA D7 102
Loyalsock Township Lancers AAA D4 101
Redbank Valley Bulldogs A D9 101
United Lions A D6 101
Bermudian Springs Eagles AAA D3 100
Central Columbia Blue Jays AA D4 100
Frazier Commodores AA D7 100
Northern York Polar Bears AAAA D3 100
Bishop Canevin Crusaders A D7 99
Cornell Raiders A D7 99
Kane Area Wolves AA D9 99
Sharon Tigers AAA D10 99
Jefferson-Morgan Rockets A D7 98
New Castle Red Hurricanes AAAA D7 98
Seneca Bobcats AA D10 98
Lakeview Sailors AA D10 97
New Brighton Lions AA D7 97
Ridgway/Johnsonburg Elkers AA D9 97
Tri-Valley Bulldogs A D11 97
Troy Area Trojans AA D4 97
Avella Area Eagles A D7 96
Burrell Buccaneers AAA D7 96
Gateway Gators AAAAA D7 96
Moon Area Tigers AAAAA D7 96
Yough Cougars AAA D7 96
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 95
Bald Eagle Area Eagles AA D6 95
Chartiers-Houston Buccaneers AA D7 95
Erie HS Royals AAAAAA D10 95
Hollidaysburg Golden Tigers AAAAA D6 95
Peters Township Indians AAAAA D7 95
Fort Cherry Rangers A D7 94
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 94
Kiski Area Cavaliers AAAAA D7 93
Salisbury Falcons AAA D11 93
Somerset Area Golden Eagles AAA D5 93
DuBois Area Beavers AAAA D9 92
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 92
Derry Area Trojans AAA D7 91
North Hills Indians AAAAA D7 91
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 91
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 90
Clearfield Area Bisons AAA D9 90
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 90
La Salle College HS Explorers AAAAAA D12 89
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 89
South Williamsport Mounties AA D4 89
Blackhawk Cougars AAAA D7 88
Eastern York Golden Knights AAAA D3 88
Ligonier Valley Rams AA D7 88
Panther Valley Panthers AA D11 88
Wilson Area Warriors AAAA D11 87
Norwin Knights AAAAAA D7 86
Ringgold Rams AAAA D7 86
South Side Area Rams AA D7 86
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 86
Gettysburg Warriors AAAAA D3 85
Slippery Rock Rockets AAA D10 85
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 84
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 84
Steel Valley Ironmen AA D7 84
Tunkhannock Tigers AAAA D2 84
West Branch Warriors A D6 84
East Pennsboro Panthers AAAA D3 83
Fleetwood Tigers AAAAA D3 83
Altoona Area Mountain Lions AAAAAA D6 82
Garden Spot Spartans AAAA D3 82
Glendale Vikings A D6 82
Mercyhurst Prep Lakers AAA D10 82
Northeastern Bobcats AAAAA D3 82
Pen Argyl Green Knights AA D11 82
West York Bulldogs AAAA D3 82
Juniata Indians AAAA D6 81
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 81
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 80
Huntingdon Area Bearcats AAA D6 79
Mercer Area Mustangs A D10 79
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 79
Hershey Trojans AAAAA D3 78
Northern Lehigh Bulldogs AA D11 78
Freeport Yellowjackets AAA D7 77
Lewisburg Green Dragons AAAA D4 77
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 77
Baldwin Highlanders AAAAAA D7 76
Cambria Heights Highlanders AA D6 76
Upper Dauphin Trojans AA D3 76
Athens Wildcats AAA D4 75
Carlynton Cougars AA D7 75
Hughesville Spartans AA D4 75
Littlestown Thunderbolts AAA D3 75
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 75
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 75
Meyersdale Area Red Raiders A D5 73
Moniteau Warriors AA D9 73
North Star Cougars AA D5 73
Selinsgrove Seals AAAA D4 73
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 73
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 72
Waynesboro Indians AAAAA D3 72
Claysburg-Kimmel Bulldogs A D6 71
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 71
Mapletown Maples A D7 71
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 70
Burgettstown Blue Devils A D7 70
Conemaugh Township Indians A D5 70
Port Allegany Gators A D9 70
Blairsville Bobcats A D6 69
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 69
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 69
Fairview Tigers AAA D10 69
Hamburg Hawks AAA D3 69
Riverside (7) Panthers AA D7 69
York Suburban Trojans AAAAA D3 69
Bishop McCort Crushers A D6 68
North Penn/Mansfield Panthers AAA D4 68
Williamsburg Blue Pirates A D6 68
Cowanesque Valley Indians AAA D4 67
Spring Grove Rockets AAAAA D3 67
Biglerville Canners AAA D3 66
Pittston Area Patriots AAAA D2 66
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 65
Brockway Rovers AA D9 65
Kennard-Dale Rams AAAA D3 65
Pennridge Rams AAAAAA D1 65
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 65
Riverside (2) Vikings AA D2 64
Westinghouse Bulldogs AA D8 64
Camp Hill Lions AA D3 63
Greensburg-Salem Golden Lions AAAA D7 63
North Penn Knights AAAAAA D1 63
Shady Side Academy Indians AA D7 63
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 62
Donegal Indians AAAA D3 62
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 62
Philipsburg-Osceola Mounties AA D6 61
Franklin Knights AAAA D10 60
Imani Christian Academy Saints A D7 60
Maplewood Tigers A D10 60
Otto-Eldred Terrors A D9 60
Pequea Valley Braves AAA D3 60
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 60
West Perry Mustangs AAA D3 60
Butler Golden Tornado AAAAAA D10 59
Mifflinburg Wildcats AAAA D4 59
Saucon Valley Panthers AAAA D11 59
Souderton Area Indians AAAAAA D1 59
Valley Vikings AAA D7 59
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 59
Penn Hills Indians AAAAA D7 58
Riverview Raiders A D7 58
Beaver Area Bobcats AAAA D7 57
Saegertown Panthers A D10 57
Sayre Redskins AA D4 57
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 57
Western Wayne Wildcats AAA D2 56
Big Spring Bulldogs AAAA D3 55
Bradford Area Owls AAAA D9 55
Lackawanna Trail Lions AA D2 55
South Western Mustangs AAAAA D3 55
Greater Johnstown Trojans AAAA D6 54
Greater Nanticoke Trojans AAA D2 54
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 54
Charleroi Cougars AA D7 53
North East Grapepickers AAA D10 53
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 52
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 52
Corry Area Beavers AAA D10 52
New Hope Solebury Lions AAA D1 52
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 51
Susquehanna Community Sabers AA D2 51
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 50
Fairfield Knights A D3 50
Susquenita Blackhawks AA D3 50
Wilkes-Barre Wolfpack AAAAAA D2 50
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 49
Kutztown Cougars AAAA D3 49
Methacton Warriors AAAAAA D1 49
Penns Valley Rams AA D6 49
Shaler Area Titans AAAAA D7 49
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 49
Blacklick Valley Vikings A D6 48
Council Rock North Indians AAAAAA D1 48
Palmyra Cougars AAAAA D3 48
Twin Valley Raiders AAAAA D3 48
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 47
Dunmore Bucks AA D2 47
Halifax Wildcats A D3 47
Lakeland Chiefs AAA D2 47
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAA D1 47
Susquehannock Warriors AAAA D3 47
Forest Hills Rangers AA D6 46
Northgate Flames A D7 46
Knoch Knights AAAA D7 45
Sharpsville Blue Devils AA D10 45
Hanover (3) Nighthawks AAA D3 44
State College Area Little Lions AAAAAA D6 44
Red Land Patriots AAAAA D3 43
Bangor Slaters AAAA D11 41
Catasauqua Rough Riders AA D11 41
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 41
Newport Buffaloes AA D3 41
Parkland Trojans AAAAAA D11 41
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 41
St. Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 41
Warren Area Dragons AAAA D10 41
Westmont Hilltop Hilltoppers AAA D6 41
Wissahickon Trojans AAAAA D1 41
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 40
North Pocono Trojans AAAA D2 40
Northern Lebanon Vikings AAA D3 40
Shikellamy Braves AAAA D4 40
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 40
Valley View Cougars AAAA D2 39
West Mifflin Titans AAAA D7 39
Bethlehem-Center Bulldogs AA D7 38
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 38
Perry Traditional Academy Commodores AA D8 38
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 37
Laurel Highlands Mustangs AAAA D7 36
Bethel Park Blackhawks AAAAA D7 35
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 35
Unionville Indians AAAAA D1 35
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 35
Waynesburg Central Raiders AA D7 35
Canton Area Warriors A D4 34
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 34
Holy Redeemer Royals AAA D2 34
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 34
Penn Manor Comets AAAAAA D3 34
Punxsutawney Chucks AAA D9 34
West Chester East Vikings AAAAA D1 34
Greenville Trojans AA D10 33
Monessen Greyhounds A D7 33
Ellwood City Wolverines AA D7 32
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 32
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 31
Marian Catholic Colts A D11 31
Bristol Warriors A D1 30
Curwensville Area Golden Tide A D9 30
Kennett Blue Demons AAAAA D1 30
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 28
Ambridge Bridgers AAA D7 27
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 27
Moshannon Valley Black Knights A D6 27
Wallenpaupack Buckhorns AAAA D2 27
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 27
Boyertown Bears AAAAAA D1 26
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 24
Brownsville Falcons AAA D7 22
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 22
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 21
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 21
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 21
Dover Area Eagles AAAAA D3 21
Shade Panthers A D5 21
Taylor Allderdice Dragons AAAAAA D8 21
Bishop Carroll Huskies A D6 20
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 20
Deer Lakes Lancers AAA D7 20
Great Valley Patriots AAAAA D1 20
Kennedy Catholic Golden Eagles A D10 20
Quaker Valley Quakers AAA D7 20
Shenandoah Valley Blue Devils AA D11 20
Everett Warriors AA D5 19
Titusville Rockets AAA D10 19
Hatboro-Horsham Hatters AAAAA D1 18
Milton Area Black Panthers AAA D4 18
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 17
East Stroudsburg North Timberwolves AAAA D11 17
Trinity Shamrocks AA D3 17
Scranton Knights AAAAAA D2 15
Warrior Run Defenders AA D4 15
William Tennent Panthers AAAAAA D1 15
Bensalem Owls AAAAAA D1 14
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 14
Mid Valley Spartans AAA D2 14
Mifflin County Huskies AAAAAA D6 14
Towanda Black Knights AA D4 14
USO Margaret Milliones AAAA D8 14
Susquehanna Township Indians AAA D3 13
Cochranton Cardinals A D10 12
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 12
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 10
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 7
Holy Cross Crusaders A D2 7
Honesdale Hornets AAAA D2 7
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 7
West Scranton Invaders AAAA D2 7
Brashear Bulls AAAAA D8 6
Cameron County Red Raiders A D9 6
James Buchanan Rockets AAAA D3 6
Oxford Area Hornets AAAAA D1 6
Sun Valley/Northley Vanguards AAAAA D1 6
Uniontown Red Raiders AAAA D7 6
Carrick Raiders AAAA D8 0
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 0
Lower Moreland Lions AAAA D1 0
Montrose Area Meteors AAAA D2 0
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 0
Sheffield Area Wolverines A D9 0
William Allen Canaries AAAAAA D11 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player