Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

Statewide Total Points Allowed thru 10/04/20

Written by: on Wednesday, October 7th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

🏈  EASTERN PA FOOTBALL ON ROKFIN: If you enjoy Eastern PA Football’s ongoing coverage of football in Pennsylvania, please consider subscribing to my Rokfin channel here. Subscribers get full access to all of my player rankings, previews, stats, recruiting news and more – as well as full access to other Rokfin channels like Tom Lemming’s Prep Football Report, NFL Draft Scout and College Football Today.
 

Team Class District Points
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 0
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 0
Emmaus Hornets AAAAAA D11 0
Lakeland Chiefs AAA D2 0
North Pocono Trojans AAAA D2 0
Susquehanna Community Sabers AA D2 0
Tri-Valley Bulldogs A D11 0
Westinghouse Bulldogs AA D8 0
Central York Panthers AAAAAA D3 3
Clearfield Area Bisons AAA D9 6
Council Rock North Indians AAAAAA D1 6
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 6
Dunmore Bucks AA D2 6
Elizabeth-Forward Warriors AAA D7 6
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 6
Berlin-Brothersvalley Mountaineers AA D5 7
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 7
Lackawanna Trail Lions AA D2 7
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 7
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 7
Western Wayne Wildcats AAA D2 7
Perry Traditional Academy Commodores AA D8 8
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 9
Wyomissing Area Spartans AAA D3 9
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 10
Eisenhower Knights A D10 12
Old Forge Blue Devils A D2 12
USO Margaret Milliones AAAA D8 12
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 13
Boiling Springs Bubblers AAA D3 13
Delone Catholic Squires A D3 14
Hatboro-Horsham Hatters AAAAA D1 14
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 14
Pennridge Rams AAAAAA D1 14
Redbank Valley Bulldogs A D9 14
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 14
Taylor Allderdice Dragons AAAAAA D8 14
William Tennent Panthers AAAAAA D1 14
Gettysburg Warriors AAAAA D3 17
Wallenpaupack Buckhorns AAAA D2 17
Portage Area Mustangs A D6 18
Smethport Area Hubbers A D9 18
York Catholic Fighting Irish AA D3 18
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 19
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 19
Bellwood-Antis Blue Devils AA D6 20
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 20
Brashear Bulls AAAAA D8 20
James Buchanan Rockets AAAA D3 20
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 20
Pine-Richland Rams AAAAA D7 20
Southern Columbia Tigers AA D4 20
Susquehanna Township Indians AAA D3 20
Athens Wildcats AAA D4 21
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 21
Fort LeBoeuf Bison AAA D10 21
Gateway Gators AAAAA D7 21
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 21
New Hope Solebury Lions AAA D1 21
Northwestern Wildcats AA D10 22
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 22
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 23
Newport Buffaloes AA D3 23
Souderton Area Indians AAAAAA D1 23
Wellsboro Hornets AA D4 23
Union/AC Valley Falcon Knights A D9 24
Coudersport Falcons A D9 26
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 26
Wilmington Area Greyhounds AA D10 26
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 27
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 27
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 27
Saint Marys Flying Dutch AAA D9 27
Scranton Knights AAAAAA D2 27
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 27
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 27
Warwick Warriors AAAAA D3 27
Washington Little Prexies AA D7 27
Waynesboro Indians AAAAA D3 27
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 28
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 28
Canton Area Warriors A D4 28
Hershey Trojans AAAAA D3 28
New Oxford Colonials AAAAA D3 28
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 28
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 28
Apollo-Ridge Vikings AA D7 29
Central Valley Warriors AAA D7 29
McDowell Trojans AAAAAA D10 29
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 30
Keystone Panthers A D9 30
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 30
Lower Moreland Lions AAAA D1 30
Red Land Patriots AAAAA D3 31
Wissahickon Trojans AAAAA D1 31
Northern York Polar Bears AAAA D3 32
Bedford Bisons AAA D5 33
Oil City Oilers AAAA D10 33
Shenango Wildcats A D7 33
Big Spring Bulldogs AAAA D3 34
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 34
Conneaut Eagles AAAA D10 34
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 34
Juniata Valley Hornets A D6 34
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 34
Saucon Valley Panthers AAAA D11 34
William Penn (3) Bearcats AAAAAA D3 34
Aliquippa Quips AAAA D7 35
Baldwin Highlanders AAAAAA D7 35
Bishop Guilfoyle Marauders A D6 35
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 35
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 35
North Catholic Trojans AAA D7 35
North Penn Knights AAAAAA D1 35
Southern Huntingdon Rockets AA D6 35
State College Area Little Lions AAAAAA D6 35
Thomas Jefferson Jaguars AAAA D7 35
West Scranton Invaders AAAA D2 35
West York Bulldogs AAAA D3 35
Methacton Warriors AAAAAA D1 36
Octorara Area Braves AAAA D3 36
Seneca Valley Raiders AAAAAA D7 36
Carmichaels Mighty Mikes A D7 37
Crestwood Comets AAAA D2 38
Montoursville Warriors AAA D4 38
North Allegheny Tigers AAAAAA D7 38
Harbor Creek Huskies AAAA D10 39
McGuffey Highlanders AA D7 39
Serra Catholic Eagles AA D7 39
Tyrone Golden Eagles AAA D6 39
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 39
Altoona Area Mountain Lions AAAAAA D6 40
Bensalem Owls AAAAAA D1 40
Chartiers Valley Colts AAAA D7 40
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 40
Bermudian Springs Eagles AAA D3 41
California Trojans A D7 41
Exeter Township Eagles AAAAA D3 41
Halifax Wildcats A D3 41
Penns Valley Rams AA D6 41
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 41
Belle Vernon Area Leopards AAAA D7 42
Camp Hill Lions AA D3 42
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 42
Clairton Bears A D7 42
Honesdale Hornets AAAA D2 42
Sayre Redskins AA D4 42
Northern Bedford Panthers A D5 43
Northwest Area Rangers AA D2 43
Hickory Hornets AAA D10 44
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 44
Penn-Trafford Warriors AAAAA D7 44
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAA D1 44
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 45
Peters Township Indians AAAAA D7 45
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 46
Pen Argyl Green Knights AA D11 46
Windber Ramblers AA D5 46
Kane Area Wolves AA D9 47
Mid Valley Spartans AAA D2 47
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 48
East Stroudsburg North Timberwolves AAAA D11 48
Kennard-Dale Rams AAAA D3 48
North Penn/Mansfield Panthers AAA D4 48
Reynolds Raiders A D10 48
Uniontown Red Raiders AAAA D7 48
Bristol Warriors A D1 49
Donegal Indians AAAA D3 49
East Allegheny Wildcats AAA D7 49
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 49
Spring Grove Rockets AAAAA D3 49
La Salle College HS Explorers AAAAAA D12 50
ELCO Raiders AAAA D3 51
Meadville Bulldogs AAAA D10 51
Montrose Area Meteors AAAA D2 51
Plum Mustangs AAAA D7 51
Richland Township Rams AA D6 51
Western Beaver Golden Beavers AA D7 51
Cambridge Springs Blue Devils A D10 52
Mount Union Area Trojans AA D6 52
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 52
Bloomsburg Panthers AA D4 53
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 53
South Fayette Lions AAAAA D7 53
Central (6) Scarlet Dragons AAA D6 54
Jeannette Jayhawks A D7 54
Marion Center Stingers AA D6 54
McKeesport Area Tigers AAAA D7 54
North Schuylkill Spartans AAA D11 54
Farrell Steelers AA D10 55
Hempfield (3) Black Knights AAAAAA D3 55
Holy Cross Crusaders A D2 55
Moon Area Tigers AAAAA D7 55
Troy Area Trojans AA D4 55
West Greene Pioneers A D7 55
Bald Eagle Area Eagles AA D6 56
Neshannock Lancers AA D7 56
Northern Lehigh Bulldogs AA D11 56
Line Mountain Eagles AA D4 57
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 57
Wyalusing Area Rams AA D4 57
Armstrong Riverhawks AAAA D7 58
Hamburg Hawks AAA D3 58
Littlestown Thunderbolts AAA D3 58
Maplewood Tigers A D10 58
Rochester Rams A D7 58
William Allen Canaries AAAAAA D11 58
South Williamsport Mounties AA D4 59
Tussey Mountain Titians A D5 59
East Pennsboro Panthers AAAA D3 60
Towanda Black Knights AA D4 60
West Perry Mustangs AAA D3 60
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 61
Blue Mountain Eagles AAAA D11 62
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 62
Hanover (3) Nighthawks AAA D3 62
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 62
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 62
Ridgway/Johnsonburg Elkers AA D9 62
Selinsgrove Seals AAAA D4 62
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 62
York Suburban Trojans AAAAA D3 62
Laurel Spartans AA D7 63
Trinity Shamrocks AA D3 63
Avonworth Antelopes AAA D7 64
Bishop Canevin Crusaders A D7 64
Chestnut Ridge Lions AA D5 64
Cocalico Eagles AAAA D3 64
Columbia Crimson Tide AA D3 64
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 64
Mount Lebanon Blue Devils AAAAAA D7 64
New Brighton Lions AA D7 64
Albert Gallatin Colonials AAAA D7 65
Central Cambria Red Devils AA D6 65
Hampton Talbots AAAA D7 65
South Side Area Rams AA D7 65
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 66
Karns City Gremlins AA D9 66
West Allegheny Indians AAAAA D7 66
Bangor Slaters AAAA D11 67
Dallas Mountaineers AAAA D2 67
Highlands Golden Rams AAAA D7 67
Shamokin Indians AAAA D4 67
Wyoming Area Warriors AAA D2 67
Conemaugh Valley Blue Jays A D6 68
Homer-Center Wildcats A D6 68
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 68
Loyalsock Township Lancers AAA D4 68
Springdale Dynamos A D7 68
Beaver Falls Tigers AA D7 69
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 69
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 69
Freeport Yellowjackets AAA D7 69
Lebanon Cedars AAAAA D3 69
Notre Dame GP Crusaders AAA D11 69
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 69
Central Mountain Wildcats AAAAA D6 70
West Middlesex Big Red A D10 70
General McLane Lancers AAAA D10 71
Palmyra Cougars AAAAA D3 71
Susquenita Blackhawks AA D3 71
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 71
Brookville Raiders AA D9 72
Carrick Raiders AAAA D8 72
Muncy Indians A D4 72
Sto-Rox Vikings AA D7 72
Woodland Hills Wolverines AAAAA D7 72
Cochranton Cardinals A D10 73
Valley Vikings AAA D7 73
South Allegheny Gladiators AAA D7 74
Twin Valley Raiders AAAAA D3 74
Bellefonte Red Raiders AAAA D6 75
Keystone Oaks Eagles AAA D7 75
Montour Spartans AAAA D7 75
Brentwood Spartans AA D7 76
Canon-McMillan Big Macs AAAAAA D7 76
Central Clarion Wildcats AA D9 76
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 76
Fairfield Knights A D3 76
Mars Area Planets AAAA D7 76
Berks Catholic Saints AAAA D3 77
Cameron County Red Raiders A D9 77
Cathedral Prep Ramblers AAAAA D10 77
Garden Spot Spartans AAAA D3 77
Cambria Heights Highlanders AA D6 78
North Hills Indians AAAAA D7 78
Biglerville Canners AAA D3 79
Nativity BVM Green Wave A D11 79
Salisbury Falcons AAA D11 79
Juniata Indians AAAA D6 80
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 80
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 80
Penns Manor Comets A D6 80
Northern Cambria Colts AA D6 81
Central Columbia Blue Jays AA D4 82
Franklin Regional Panthers AAAAA D7 82
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 82
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 83
Lakeview Sailors AA D10 83
Penn Cambria Panthers AAA D6 83
Elk County Catholic Crusaders A D9 84
Pittston Area Patriots AAAA D2 84
Steel Valley Ironmen AA D7 84
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 84
Danville Ironmen AAA D4 85
Freedom Bulldogs AA D7 85
Boyertown Bears AAAAAA D1 86
Manheim Central Barons AAAAA D3 86
Monessen Greyhounds A D7 86
Our Lady of the Sacred Heart Chargers A D7 86
Sheffield Area Wolverines A D9 86
Pittsburgh Central Catholic Vikings AAAAAA D7 87
Southmoreland Scotties AAA D7 87
Westmont Hilltop Hilltoppers AAA D6 87
Mercer Area Mustangs A D10 88
Mifflin County Huskies AAAAAA D6 88
Red Lion Area Lions AAAAA D3 89
Wilkes-Barre Wolfpack AAAAAA D2 89
Avella Area Eagles A D7 90
Otto-Eldred Terrors A D9 90
South Park Eagles AAA D7 90
Frazier Commodores AA D7 91
Kutztown Cougars AAAA D3 91
Mount Pleasant Area Vikings AAA D7 91
Purchase Line Red Dragons A D6 91
Solanco Golden Mules AAAAA D3 91
Williamsburg Blue Pirates A D6 91
Catasauqua Rough Riders AA D11 92
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 92
Trinity (7) Hillers AAAA D7 92
Chartiers-Houston Buccaneers AA D7 93
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 96
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 96
Holy Redeemer Royals AAA D2 97
Upper Dauphin Trojans AA D3 97
Williams Valley Vikings A D11 97
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 98
Mohawk Area Warriors AA D7 98
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 98
Shady Side Academy Indians AA D7 98
Conemaugh Township Indians A D5 99
South Western Mustangs AAAAA D3 99
Brockway Rovers AA D9 100
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 101
Warren Area Dragons AAAA D10 101
Philipsburg-Osceola Mounties AA D6 102
Susquehannock Warriors AAAA D3 102
Tunkhannock Tigers AAAA D2 102
Hollidaysburg Golden Tigers AAAAA D6 103
Indiana Little Indians AAAA D7 103
Ligonier Valley Rams AA D7 103
Montgomery Red Raiders A D4 103
Blackhawk Cougars AAAA D7 104
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 105
Claysburg-Kimmel Bulldogs A D6 106
Eastern York Golden Knights AAAA D3 106
Northern Lebanon Vikings AAA D3 106
Greater Latrobe Wildcats AAAAA D7 107
Grove City Eagles AAA D10 107
United Lions A D6 107
Kiski Area Cavaliers AAAAA D7 108
Lewisburg Green Dragons AAAA D4 108
Palisades Pirates AA D11 108
Somerset Area Golden Eagles AAA D5 108
Erie HS Royals AAAAAA D10 109
Girard Yellowjackets AAA D10 109
Northeastern Bobcats AAAAA D3 109
Penn Hills Indians AAAAA D7 109
Bishop McCort Crushers A D6 110
Mahanoy Area Golden Bears A D11 110
Wilson Area Warriors AAAA D11 110
Bethlehem-Center Bulldogs AA D7 111
Union Area Scotties A D7 111
DuBois Area Beavers AAAA D9 112
North East Grapepickers AAA D10 112
Norwin Knights AAAAAA D7 113
Upper Saint Clair Panthers AAAAA D7 113
West Branch Warriors A D6 113
Beaver Area Bobcats AAAA D7 114
Bentworth Bearcats A D7 114
Fort Cherry Rangers A D7 114
Greensburg Central Catholic Centurions A D7 114
Imani Christian Academy Saints A D7 114
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 114
Marian Catholic Colts A D11 114
Curwensville Area Golden Tide A D9 115
Jefferson-Morgan Rockets A D7 115
Knoch Knights AAAA D7 115
Slippery Rock Rockets AAA D10 117
Penn Manor Comets AAAAAA D3 118
Yough Cougars AAA D7 118
Bethel Park Blackhawks AAAAA D7 120
Blairsville Bobcats A D6 120
Laurel Highlands Mustangs AAAA D7 120
Carlynton Cougars AA D7 121
Fleetwood Tigers AAAAA D3 121
Saegertown Panthers A D10 121
Lehighton Indians AAAA D11 122
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 122
Waynesburg Central Raiders AA D7 122
Derry Area Trojans AAA D7 124
Hopewell Vikings AAA D7 124
Pequea Valley Braves AAA D3 124
Dover Area Eagles AAAAA D3 125
Ringgold Rams AAAA D7 125
Shikellamy Braves AAAA D4 127
Charleroi Cougars AA D7 128
Cornell Raiders A D7 128
Deer Lakes Lancers AAA D7 129
Glendale Vikings A D6 129
Riverside (7) Panthers AA D7 129
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 131
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 132
Mifflinburg Wildcats AAAA D4 133
Greater Nanticoke Trojans AAA D2 134
Panther Valley Panthers AA D11 134
Saltsburg Trojans A D6 134
Bucktail Bucks A D4 135
Meyersdale Area Red Raiders A D5 136
Punxsutawney Chucks AAA D9 136
Sharon Tigers AAA D10 137
Moniteau Warriors AA D9 138
Riverside (2) Vikings AA D2 138
West Shamokin Wolves A D6 138
Blacklick Valley Vikings A D6 140
Burgettstown Blue Devils A D7 140
Sharpsville Blue Devils AA D10 140
Iroquois Braves A D10 141
Mapletown Maples A D7 141
Port Allegany Gators A D9 141
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 142
Milton Area Black Panthers AAA D4 142
Warrior Run Defenders AA D4 144
Bishop Carroll Huskies A D6 146
Forest Hills Rangers AA D6 146
Greensburg-Salem Golden Lions AAAA D7 146
Mercyhurst Prep Lakers AAA D10 146
Northgate Flames A D7 146
Corry Area Beavers AAA D10 149
Hempfield (7) Spartans AAAAAA D7 149
West Mifflin Titans AAAA D7 149
Ellwood City Wolverines AA D7 150
Fox Chapel Foxes AAAAA D7 151
Fairview Tigers AAA D10 152
Union City Area Bears A D10 153
Hughesville Spartans AA D4 156
Greenville Trojans AA D10 157
Kennedy Catholic Golden Eagles A D10 157
Seton-LaSalle Rebels AA D7 159
Cowanesque Valley Indians AAA D4 161
Greater Johnstown Trojans AAAA D6 162
Franklin Knights AAAA D10 163
Bradford Area Owls AAAA D9 165
Shaler Area Titans AAAAA D7 167
Burrell Buccaneers AAA D7 170
Titusville Rockets AAA D10 170
Moshannon Valley Black Knights A D6 172
Ambridge Bridgers AAA D7 173
North Star Cougars AA D5 184
Shenandoah Valley Blue Devils AA D11 184
Huntingdon Area Bearcats AAA D6 185
Midd-West Mustangs AAA D4 188
New Castle Red Hurricanes AAAA D7 188
Shade Panthers A D5 188
Brownsville Falcons AAA D7 191
Butler Golden Tornado AAAAAA D10 191
Leechburg Blue Devils A D7 195
Quaker Valley Quakers AAA D7 195
Everett Warriors AA D5 197
Connellsville Falcons AAAAA D7 201
Seneca Bobcats AA D10 205
Riverview Raiders A D7 210

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player