The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

EasternPAFootball.com Master Schedule List: Sept. 8th – 12th

Written by: on Friday, September 9th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Updated on 9/9

Special thanks to Rick O’Brien!

District 1HSFootballSchedules2016

2016-09-09
Bensalem (1-1) @ Abraham Lincoln (1-1) 03:00 PM
Academy Park (2-0) @ Bonner-Prendie (1-1) 07:00 PM
Boyertown (1-1) @ Pottsgrove (1-1) 07:00 PM
Central Bucks South (2-0) @ Council Rock South (0-2) 07:00 PM
Central Bucks West (2-0) @ Quakertown Community (0-2) 07:00 PM
Cheltenham (1-1) @ Abington (0-2) 07:00 PM
Glen Mills (0-2) @ Great Valley (2-0) 07:00 PM
Harry S. Truman (0-2) @ William Tennent (0-2) 07:00 PM
Haverford High (0-2) @ Conestoga (0-2) 07:00 PM
Kennett (1-1) @ Twin Valley (1-0) 07:00 PM
Neshaminy (2-0) @ Downingtown West (0-2) 07:00 PM
Neumann-Goretti (0-1) @ Interboro (2-0) 07:00 PM
Octorara Area (1-1) @ Pequea Valley (2-0) 07:00 PM
Owen J. Roberts (1-1) @ West Chester Henderson (2-0) 07:00 PM
Oxford Area (0-2) @ Phoenixville (1-1) 07:00 PM Notes: Military Night
Penncrest (1-1) @ Harriton (0-2) 07:00 PM
Pennington School (NJ) @ Bristol (1-0) 07:00 PM
Pennridge (1-1) @ Perkiomen Valley (2-0) 07:00 PM
Pennsbury (1-1) @ North Penn (2-0) 07:00 PM
Pope John Paul II (0-2) @ Chichester (1-1) 07:00 PM
Pottstown Area (0-2) @ Bishop Shanahan (2-0) 07:00 PM
Pottsville Area (2-0) @ Wissahickon (1-1) 07:00 PM
Radnor (1-1) @ Marple-Newtown (2-0) 07:00 PM
Ridley (2-0) @ Garnet Valley (2-0) 07:00 PM
Souderton Area (2-0) @ Hatboro-Horsham (0-2) 07:00 PM
Spring-Ford (2-0) @ Wilson West Lawn (1-0) 07:00 PM
Unionville (0-2) @ Avon Grove (2-0) 07:00 PM
Upper Darby (0-2) @ Springfield-Delco (2-0) 07:00 PM
Upper Merion (1-1) @ Sun Valley/Northley (2-0) 07:00 PM
Upper Perkiomen (1-1) @ Upper Moreland (1-1) 07:00 PM
West Chester Rustin (0-2) @ West Chester East (1-1) 07:00 PM
Lower Merion (1-1) @ Strath Haven (1-1) 07:30 PM

2016-09-10
Archbishop Carroll (0-2) @ Penn Wood (2-0) 08:30 AM Notes: at Kerr Field
Lansdale Catholic (0-1) @ Archbishop Ryan (2-0) 10:00 AM Notes: at Bensalem
Cardinal O’Hara (2-0) @ Chester (1-1) 10:30 AM
Methacton (0-2) @ Central Bucks East (2-0) 11:00 AM Notes: Youth/Frosh Day
Plymouth-Whitemarsh (1-1) @ Norristown (0-2) 01:00 PM
Academy of the New Church @ Lower Moreland (1-0) 01:30 PM
Delaware County Christian School (0-2) @ Dundee Central (NY) 02:00 PM
Morrisville (0-2) @ George School 02:00 PM
Coatesville (1-1) @ Council Rock North (0-1) 07:00 PM
Roman Catholic (1-1) @ Downingtown East (1-1) 07:00 PM

 

District 2

2016-09-09
Abington Heights (1-1) @ West Scranton (1-1) 07:00 PM
Carbondale Area (1-1) @ Mid-Valley (0-2) 07:00 PM
Dallas (0-2) @ Pittston Area (1-1) 07:00 PM
Dunmore (2-0) @ Lakeland (2-0) 07:00 PM
Hazleton Area (0-2) @ Williamsport (2-0) 07:00 PM
Holy Cross (0-2) @ Lackawanna Trail (1-1) 07:00 PM
Holy Redeemer (1-1) @ Mahanoy Area (1-1) 07:00 PM
North Pocono (2-0) @ Wallenpaupack (0-2) 07:00 PM
Northwest Area (1-1) @ Western Wayne (1-1) 07:00 PM
Old Forge (1-1) @ Montrose Area (0-2) 07:00 PM
Scranton (1-1) @ Valley View (0-2) 07:00 PM
Tunkhannock (1-1) @ Honesdale (0-2) 07:00 PM
Wilkes-Barre G.A.R. (1-1) @ Nanticoke (1-1) 07:00 PM
Wyoming Area (2-0) @ Berwick Area (2-0) 07:00 PM
Wyoming Valley West (2-0) @ Delaware Valley (1-1) 07:00 PM

2016-09-10
Riverside (1-1) @ Susquehanna Community (2-0) 01:00 PM
Lake-Lehman (1-1) @ Scranton Prep (1-1) 01:30 PM
Wyoming Seminary (0-1) @ Hill School 02:30 PM
Crestwood (1-1) @ Wilkes-Barre Coughlin (1-1) 07:00 PM
Hanover Area (1-1) @ Wilkes-Barre Meyers (1-1) 07:00 PM

 

District 3

2016-09-08
Lower Dauphin (0-1) @ Central Dauphin East (1-0) 07:00 PM

2016-09-09
Annville-Cleona (1-1) @ Camp Hill (1-1) 07:00 PM
Big Spring (0-1) @ Biglerville (0-1) 07:00 PM
Boiling Springs (0-1) @ Bermudian Springs (1-0) 07:00 PM
Carlisle (1-0) @ Red Land (2-0) 07:00 PM
Cocalico (0-1) @ Governor Mifflin (0-1) 07:00 PM
Columbia @ Delone Catholic (1-0) 07:00 PM
Conestoga Valley (1-0) @ Solanco (1-0) 07:00 PM
Conrad Weiser (0-1) @ Berks Catholic (1-0) 07:00 PM
Cumberland Valley (1-0) @ Central York (1-0) 07:00 PM
Dallastown (1-0) @ West York (0-1) 07:00 PM
Dematha Catholic (MD) @ Bishop McDevitt (1-1) 07:00 PM
Dover Area (0-1) @ Steelton-Highspire (1-1) 07:00 PM
East Juniata (1-1) @ Juniata (2-0) 07:00 PM
Elizabethtown Area (1-0) @ Hershey (0-1) 07:00 PM
Exeter Township (1-0) @ Hempfield (0-1) 07:00 PM
Fairfield (1-0) @ James Buchanan (0-1) 07:00 PM
Garden Spot (1-0) @ Warwick (0-1) 07:00 PM
Hamburg (2-0) @ Littlestown (1-0) 07:00 PM
Hanover (1-0) @ Kennard-Dale (0-1) 07:00 PM
J.P. McCaskey (0-1) @ William Penn (3) (0-1) 07:00 PM
Kennett (1-1) @ Twin Valley (1-0) 07:00 PM
Lampeter-Strasburg (1-0) @ Penn Manor (0-1) 07:00 PM
Lebanon (0-1) @ Ephrata (0-1) 07:00 PM
Lehighton (1-1) @ Schuylkill Valley (0-2) 07:00 PM
Manheim Central (1-0) @ Donegal (0-1) 07:00 PM
Millersburg (0-2) @ Newport (2-0) 07:00 PM
New Oxford (0-1) @ Gettysburg (0-1) 07:00 PM
Northeastern (1-0) @ York Suburban (0-1) 07:00 PM
Northern Lebanon (1-0) @ Cedar Crest (1-0) 07:00 PM
Northern York (1-0) @ Middletown Area (1-0) 07:00 PM
Octorara Area (1-1) @ Pequea Valley (2-0) 07:00 PM
Palmyra (2-0) @ ELCO (1-0) 07:00 PM
Red Lion Area (1-0) @ Daniel Boone (0-1) 07:00 PM
Shenandoah Valley (0-2) @ Kutztown (0-1) 07:00 PM
Shippensburg Area (1-0) @ Chambersburg (1-0) 07:00 PM
South Western (1-0) @ Manheim Township (0-1) 07:00 PM
Spring Grove (1-0) @ Mechanicsburg (0-1) 07:00 PM
Spring-Ford (2-0) @ Wilson West Lawn (1-0) 07:00 PM
Susquehanna Township (1-0) @ Central Dauphin (1-0) 07:00 PM
Susquenita (0-2) @ Halifax (2-0) 07:00 PM
Tri-Valley (1-1) @ Upper Dauphin (0-2) 07:00 PM
Waynesboro (0-1) @ Lancaster Catholic (0-1) 07:00 PM
West Perry (0-1) @ East Pennsboro (1-0) 07:00 PM
Wyomissing Area (0-2) @ Muhlenberg (0-2) 07:00 PM
York Catholic (1-0) @ Susquehannock (0-1) 07:00 PM

2016-09-10
Eastern York (0-1) @ York County School of Technology (0-1) 01:00 PM
Reading (1-0) @ Harrisburg (0-1) 01:00 PM
Greencastle-Antrim (0-1) @ Milton Hershey (0-1) 01:30 PM

 

District 4

2016-09-09
Bloomsburg (0-2) @ Warrior Run (2-0) 07:00 PM
Canton Area (0-2) @ Bucktail (0-2) 07:00 PM
Col-Mont Vo-Tech (0-2) @ Nativity BVM (0-2) 07:00 PM
East Juniata (1-1) @ Juniata (2-0) 07:00 PM
Hazleton Area (0-2) @ Williamsport (2-0) 07:00 PM
Hughesville (2-0) @ South Williamsport (1-1) 07:00 PM
Jersey Shore (1-1) @ Troy Area (2-0) 07:00 PM
Lewisburg (0-2) @ Milton Area (0-2) 07:00 PM
Loyalsock Township (1-1) @ Mifflinburg (1-1) 07:00 PM
Montoursville (2-0) @ Danville (2-0) 07:00 PM
Muncy (0-2) @ Cowanesque Valley (1-1) 07:00 PM
Pine Grove Area (0-2) @ Line Mountain (1-1) 07:00 PM
Sayre (0-2) @ Montgomery (0-2) 07:00 PM
Selinsgrove (1-1) @ Shamokin (0-2) 07:00 PM
Southern Columbia (2-0) @ Mount Carmel Area (1-1) 07:00 PM
Towanda (1-1) @ Central Columbia (2-0) 07:00 PM
Wellsboro (2-0) @ Athens (1-1) 07:00 PM
Wyalusing Area (2-0) @ North Penn (2-0) 07:00 PM

 

District 11

2016-09-09
Allentown Central Catholic (1-1) @ Pocono Mountain West (0-2) 07:00 PM
Bangor (0-2) @ Northern Lehigh (0-2) 07:00 PM
Bethlehem Liberty (2-0) @ Parkland (2-0) 07:00 PM Notes: Youth Night
Col-Mont Vo-Tech (0-2) @ Nativity BVM (0-2) 07:00 PM
Easton Area (1-1) @ Bethlehem Freedom (2-0) 07:00 PM
Holy Redeemer (1-1) @ Mahanoy Area (1-1) 07:00 PM
Lehighton (1-1) @ Schuylkill Valley (0-2) 07:00 PM
Marian Catholic (1-1) @ North Schuylkill (2-0) 07:00 PM Notes: Hall of Fame Night
Nazareth Area (0-2) @ Whitehall (1-1) 07:00 PM
Northampton (0-2) @ Pleasant Valley (1-1) 07:00 PM
Palisades (1-1) @ Northwestern Lehigh (2-0) 07:00 PM
Palmerton Area (0-2) @ Saucon Valley (2-0) 07:00 PM
Panther Valley (1-1) @ Jim Thorpe Area (1-1) 07:00 PM
Pen Argyl (1-1) @ Catasauqua (1-1) 07:00 PM
Pine Grove Area (0-2) @ Line Mountain (1-1) 07:00 PM
Pocono Mountain East (0-2) @ Louis E. Dieruff (1-1) 07:00 PM Notes: Youth Night
Pottsville Area (2-0) @ Wissahickon (1-1) 07:00 PM
Shenandoah Valley (0-2) @ Kutztown (0-1) 07:00 PM
Southern Lehigh (2-0) @ Notre Dame (2-0) 07:00 PM
Stroudsburg (1-1) @ East Stroudsburg South (1-1) 07:00 PM
Tamaqua Area (2-0) @ Schuylkill Haven (2-0) 07:00 PM
Tri-Valley (1-1) @ Upper Dauphin (0-2) 07:00 PM
William Allen (0-2) @ East Stroudsburg North (1-1) 07:00 PM
Williams Valley (1-1) @ Minersville Area (1-1) 07:00 PM

2016-09-10
Salisbury Township (1-1) @ Wilson Area (0-2) 01:30 PM
Blue Mountain (2-0) @ Springside Chestnut Hill Academy (1-0) 10:00 AM
Emmaus (2-0) @ Bethlehem Catholic (2-0) 07:00 PM

 

District 12

2016-09-09
Bensalem (1-1) @ Abraham Lincoln (1-1) 03:00 PM
Samuel S. Fels (1-1) @ Dobbins Randolph Vo-Tech (0-2) 03:00 PM Notes: at 29th and Chalmers
Bishop McDevitt (1-1) @ Germantown Academy (0-1) 04:00 PM Notes: Postponed
Academy Park (2-0) @ Bonner-Prendie (1-1) 07:00 PM
Conwell-Egan Catholic (1-0) @ Episcopal Academy (1-0) 07:00 PM
Neumann-Goretti (0-1) @ Interboro (2-0) 07:00 PM
Haverford School (1-0) @ West Catholic (1-1) 07:30 PM Notes: at Widener
LaSalle College HS (1-1) @ Malvern Prep (0-1) 08:00 PM Notes: at Franklin Field

2016-09-10
Archbishop Carroll (0-2) @ Penn Wood (2-0) 08:30 AM Notes: at Kerr Field
Lansdale Catholic (0-1) @ Archbishop Ryan (2-0) 10:00 AM Notes: at Bensalem
Cardinal O’Hara (2-0) @ Chester (1-1) 10:30 AM
Delaware Valley Charter (1-1) @ Aquinas Institute (NY) 01:00 PM
William Penn Charter (1-0) @ Mastery North Charter (0-1) 06:00 PM Notes: at NW Super Site
Roman Catholic (1-1) @ Downingtown East (1-1) 07:00 PM
Don Bosco Prep (NJ) @ Saint Joseph’s Prep (1-0) 07:30 PM Notes: at Widener University

2016-09-12
Jules E. Mastbaum (0-1) @ John Bartram (0-1) 03:00 PM Notes: at Southern
Kensington (0-2) @ Roxborough (1-0) 03:00 PM
Martin Luther King (0-2) @ Philadelphia Central (1-0) 03:00 PM
Overbrook (0-1) @ Benjamin Franklin (1-1) 03:00 PM
Prep Charter @ Frankford (0-2) 03:00 PM
South Philadelphia (0-1) @ George Washington (0-2) 03:00 PM
Northeast (1-0) @ Imhotep Charter School (2-0) 06:30 PM Notes: at Ben Johnston Stadium
School of the Future (0-2) @ Academy of Palumbo (0-1) 06:30 PM Notes: at Southern
West Philadelphia (0-1) @ Simon Gratz (1-1) 06:30 PM Notes: at Simon Gratz

 

Non-PIAA

2016-09-09
Bishop McDevitt (1-1) @ Germantown Academy (0-1) 04:00 PM Notes: Postponed
Conwell-Egan Catholic (1-0) @ Episcopal Academy (1-0) 07:00 PM
Saint Joseph’s Catholic Academy (0-2) @ Perkiomen School 07:00 PM
Haverford School (1-0) @ West Catholic (1-1) 07:30 PM Notes: at Widener
LaSalle College HS (1-1) @ Malvern Prep (0-1) 08:00 PM Notes: at Franklin Field

2016-09-10
Blue Mountain (2-0) @ Springside Chestnut Hill Academy (1-0) 10:00 AM
Academy of the New Church @ Lower Moreland (1-0) 01:30 PM
Morrisville (0-2) @ George School 02:00 PM
Wyoming Seminary (0-1) @ Hill School 02:30 PM
St. James School (MD) @ Mercersburg Academy 03:30 PM
William Penn Charter (1-0) @ Mastery North Charter (0-1) 06:00 PM Notes: at NW Super Site
Reigning Sports Academy (Columbus, OH) @ Kiski School 07:00 PM

 

Out of State Games

2016-09-09
Dematha Catholic (MD) @ Bishop McDevitt (1-1) 07:00 PM

2016-09-10
Delaware Valley Charter (1-1) @ Aquinas Institute (NY) 01:00 PM
Delaware County Christian School (0-2) @ Dundee Central (NY) 02:00 PM
Don Bosco Prep (NJ) @ Saint Joseph’s Prep (1-0) 07:30 PM Notes: at Widener University

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David