The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Pennlive.com PA Football Rankings:October 1st

Written by: on Tuesday, October 1st, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

Pa. Football Rankings (Oct. 1)

CLASS 6A                                 Rec.     Previous
1. St. Joseph’s Prep (12)          2-2       1
2. North Allegheny (7)             6-0       5
3. Pittsburgh C.C. (7)                5-1       6
4. Manheim Twp. (3)               6-0       7
5. State College (6)                  6-0       8
6. La Salle College HS (12)        4-1       3
7. Downingtown West (1)       6-0       9
8. Pine-Richland (7)                 5-1       2
9. McDowell (10)                     6-0       NR
10. Harrisburg (3)                    4-2       4
Teams to watch: Bethlehem Freedom (11) 5-1, Coatesville (1) 4-1, Downingtown East (1) 6-0, Easton (11) 6-0, North Penn (1) 5-1, Wilson (3) 5-1.

CLASS 5A                                 Rec.     Previous
1. Penn-Trafford (7)                 5-1       2
2. Peters Twp. (7)                     6-0       3
3. Warwick (3)                          6-0       4
4. Gateway (7)                         5-1       5
5. West Chester East (1)          5-1       8
6. Archbishop Wood (12)        3-2       1
7. Southern Lehigh (11)           6-0       7
8. Academy Park (1)                 5-1       9
9. Penn Hills (7)                        5-1       10
10. Oil City (10)                        6-0       NR
Teams to watch: Bethel Park (7) 4-1, Cocalico (3) 4-2, Manheim Central (3) 4-2, Shippensburg (3) 6-0, Upper St. Clair (7) 5-1.

CLASS 4A                                 Rec.     Previous

1. Thomas Jefferson (7)           6-0       1
2. Cathedral Prep (10)             4-2       2
3. Valley View (2)                     6-0       3
4. Bethlehem Catholic (11)      4-2       4
5. Dallas (2)                              6-0       5
6. South Fayette (7)                 5-1       6
7. Northwestern Lehigh (11)   5-1       9
8. Belle Vernon (7)                   4-1       10
9. Berwick (2)                           5-1       7
10. Bellefonte (6)                     5-1       NR
Teams to watch: Clearfield (9) 5-1, Imhotep Charter (12) 3-3, Lampeter-Strasburg (3) 5-1, Pottsville (11) 5-1, Saucon Valley (11) 5-1.

CLASS 3A                                 Rec.     Previous

1. Aliquippa (7)                        6-0       1
2. Middletown (3)                    6-0       2
3. Wyomissing (3)                    6-0       3
4. Wyoming Area (2)                6-0       4
5. Central Valley (7)                 6-0       5
6. Montoursville (4)                 6-0       6
7. North Schuylkill (11)            5-1       7
8. North Catholic (7)                4-1       9
9. Neumann-Goretti (12)         6-0       NR
10. Bald Eagle Area (6)             5-1       NR
Teams to watch: Grove City (10) 5-1, Hickory (10) 5-1, Jim Thorpe (11) 5-1, Scranton Prep (2) 4-2, Tamaqua (11) 5-1, Western Wayne (2) 6-0.

CLASS 2A                                 Rec.     Previous

1. Southern Columbia (4)        6-0       1
2. Washington (7)                    6-0       2
3. Ligonier Valley (6)                6-0       3
4. Richland (6)                          6-0       4
5. Chestnut Ridge (5)               6-0       5
6. Wilmington (10)                   6-0       6
7. Berlin Brothersvalley (5)      6-0       7
8. Avonworth (7)                      6-0       8
9. Upper Dauphin (3)               6-0       9
10. Bellwood-Antis (6)             6-0       NR
Teams to watch: Burgettstown (7) 5-0, Clarion (9) 6-0, McGuffey (7) 6-0, Penns Valley (6) 5-1, Ridgway (9) 5-1, Steel-High (3) 5-1.

CLASS 1A                               Rec.     Previous
1. Jeannette (7)                        6-0       2
2. Williams Valley (11)              6-0       3
3. Sto-Rox (7)                           6-0       4
4. Old Forge (2)                        4-1       1
5. Portage (6)                           5-1       5
6. Clairton (7)                           4-2       6
7. Coudersport (9)                   5-0       7
8. Canton (4)                            6-0       9
9. Farrell (10)                           4-2       NR
10. Tussey Mountain (5)          6-0       NR
Teams to watch: Bishop Guilfoyle (6) 5-1, Maplewood (10) 6-0, Our Lady of the Sacred Heart (7) 5-1, Redbank Valley (9) 6-0, West Greene (7) 6-0.

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David