2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Pennlive.com: PA Football rankings through Oct. 3

Written by: on Wednesday, October 5th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

CLASS 6A
1. St. Joseph’s Prep (12) – 4-0 – 1
2. Pittsburgh C.C. (7) – 5-1 – 2
3. North Penn (1) – 6-0 – 4
4. Neshaminy (1) – 6-0 – 5
5. Pine-Richland (7) – 4-2 – 3
6. Cumberland Valley (3) – 5-0 – 9
7. State College (6) – 5-0 – 7
8. Central Dauphin (3) – 4-1 – 6
9. McDowell (10) – 5-1 – 9
10. Emmaus (11) – 6-0 – 10

Teams to watch: La Salle College HS (12) 3-2, Parkland (11) 5-1, Perkiomen Valley (1) 6-0, Spring-Ford (1) 5-1, Wilson (3) 4-1.

CLASS 5A
1. Upper St. Clair (7) – 5-0 – 1
2. Archbishop Wood (12) – 2-2 – 3
3. Academy Park (1) – 6-0 – 5
4. Woodland Hills (7) – 5-1 – 6
5. Upper Dublin (1) – 5-0 – 7
6. West Allegheny (7) – 5-0 – 8
7. Grove City (10) – 6-0 – NR
8. Penn-Trafford (7) – 5-1 – 2
9. Armstrong (7) – 5-1 – NR
10. Manheim Central (3) – 4-1 – 4

Teams to watch: Abington Heights (2) 4-2, Bishop Shanahan (1) 5-1, Cedar Cliff (3) 4-1, Gateway (7) 4-2, Sprinfield-Delco (1) 6-0.

CLASS 4A
1. Imhotep Charter (12) -5-0 – 1
2. Cathedral Prep (10) – 6-0 – 2
3. Thomas Jefferson (7) – 5-0 – 3
4. South Fayette (7) – 6-0 – 4
5. Belle Vernon (7) – 5-0 – 5
6. Greater Johnstown (6) – 6-0 – 7
7. Bethlehem Catholic (11) – 5-1 – 8
8. West Mifflin (7) – 6-0 – NR
9. Interboro (1) – 5-1 – NR
10. Berks Catholic (3) – 4-1 – 6

Teams to watch: Allentown C.C. (11) 5-1, Cardinal O’Hara (12) 5-0, Clearfield (9) 5-1, North Pocono (2) 5-1, Wyoming Area (2) 5-1.

CLASS 3A
1. Hickory (10) – 6-0 – 1
2. ND-Green Pond (11) – 6-0 – 3
3. Central Valley (7) – 5-1 – 5
4. Aliquippa (7) – 5-1 – 4
5. Beaver Area (7) – 4-1 – 2
6. Beaver Falls (7) – 4-1 – 6
7. Montoursville (4) – 6-0 – 7
8. Karns City (9) – 5-1 – 8
9. Central Martinsburg (6) – 5-1 – 9
10. Middletown (3) – 5-0 – NR

Teams to watch: Hopewell (7) 5-1, Keystone Oaks (7) 4-1, Loyalsock Twp. (4) 4-2, New Hope-Solebury (1) 4-1, Scranton Prep (2) 5-1.

CLASS 2A
1. Steel Valley (7) – 5-0 – 1
2. Dunmore (2) – 6-0 – 2
3. Southern Columbia (4) – 6-0 – 3
4. Ligonier Valley (6) – 6-0 – 4
5. Schuylkill Haven (11) – 6-0 – 6
6. Wilmington (10) – 6-0 – 7
7. Washington (7) – 5-0 – 8
8. Neshannock (7) – 5-1 – 9
9. South Williamsport (4) – 5-1 – 10
10. Wellsboro (4) – 6-0 – NR

Teams to watch: Berlin Brothersvalley (5) 5-1, Kane (9) 6-0, Lakeland (2) 5-1, North Penn-Mansfield (4) 5-1, Sharpsville (10) 5-1.

CLASS 1A
1. Clairton (7) – 5-0 – 1
2. Bishop Guilfoyle (6) – 6-0 – 2
3. Jeannette (7) – 6-0 – 3
4. Rochester (7) – 5-0 – 4
5. Conemaugh Twp. (5) – 6-0 – 5
6. Portage (6) – 5-1 – 7
7. Northgate (7) – 4-1 – 6
8. Williams Valley (11) – 5-1 – 8
9. Homer-Center (6) – 6-0 – NR
10. Tri-Valley (11) – 5-1 – 10

Teams to watch: Bishop Canevin (7) 3-2, Cochranton (10) 5-1, Elk County Catholic (9) 5-1, Fort Cherry (7) 5-0, Wyalusing Valley (4) 5-1.

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David