2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

EasternPAFootball.com Master Schedule List (11/09 to 11/11)

Written by: on Tuesday, November 7th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2017-11-10
Conwell-Egan Catholic (4-6) @ New Hope Solebury (9-1) 07:00 PM
Delaware County Christian School (6-5) @ Old Forge (10-1) 07:00 PM  Notes: @ Marple Newtown HS
Downingtown East (10-1) @ Coatesville (10-1) 07:00 PM
Marple-Newtown (7-4) @ Upper Moreland (10-0) 07:00 PM
North Penn (9-2) @ Garnet Valley (10-1) 07:00 PM
Pennridge (10-2) @ Perkiomen Valley (10-1) 07:00 PM
Pennsbury (9-2) @ Neshaminy (10-1) 07:00 PM
Strath Haven (6-5) @ Unionville (10-1) 07:00 PM
Upper Dublin (7-3) @ Academy Park (7-3) 07:00 PM
Upper Perkiomen (7-4) @ Pottsgrove (10-1) 07:00 PM
West Chester Rustin (7-4) @ Springfield-Delco (11-0) 07:00 PM

2017-11-11
School of the Future (6-2) @ Lansdale Catholic (3-6) 01:00 PM  Notes: @ South Philly Super Site

 

District 2

2017-11-09
Wyoming Valley West (5-6) @ Wallenpaupack (5-5) 07:00 PM

2017-11-10
Carbondale Area (7-4) @ Dunmore (11-0) 07:00 PM
Delaware County Christian School (6-5) @ Old Forge (10-1) 07:00 PM  Notes: @ Marple Newtown HS
Hazleton Area (7-4) @ Delaware Valley (11-0) 07:00 PM
Lake-Lehman (7-4) @ Scranton Prep (11-0) 07:00 PM  Notes: @ Scranton HS
North Pocono (7-4) @ Berwick Area (9-2) 07:00 PM
Wilkes-Barre Coughlin (5-6) @ Valley View (8-3) 07:00 PM

District 3

2017-11-10
Bermudian Springs (7-3) @ Middletown Area (10-0) 07:00 PM
Cedar Crest (8-2) @ Cocalico (9-1) 07:00 PM
Central Dauphin (6-4) @ Manheim Township (9-1) 07:00 PM
Central Dauphin East (6-4) @ Cumberland Valley (8-2) 07:00 PM
Dallastown (8-2) @ Hempfield (7-3) 07:00 PM
East Pennsboro (8-2) @ Susquehannock (8-2) 07:00 PM
Gettysburg (7-3) @ Berks Catholic (10-0) 07:00 PM
Lampeter-Strasburg (6-4) @ Northern Lebanon (9-1) 07:00 PM
Littlestown (9-1) @ Wyomissing Area (9-1) 07:00 PM  Notes: @ Albright College
Red Lion Area (8-2) @ Wilson West Lawn (7-3) 07:00 PM
Shippensburg Area (6-4) @ Bishop McDevitt (8-2) 07:00 PM
Waynesboro (7-2) @ Manheim Central (10-0) 07:00 PM
William Penn (3) (9-1) @ Governor Mifflin (9-1) 07:00 PM

2017-11-11
Exeter Township (7-3) @ Harrisburg (10-0) 01:00 PM
Fairfield (4-6) @ Steelton-Highspire (8-2) 01:00 PM  Notes: @ Boiling Springs HS
Newport (9-1) @ York Catholic (8-2) 07:00 PM  Notes: @ Boiling Springs HS

District 4

2017-11-10
Central Columbia (9-2) @ Southern Columbia (11-0) 07:00 PM
Line Mountain (7-4) @ Mount Carmel Area (7-4) 07:00 PM
Loyalsock Township (7-4) @ Danville (9-2) 07:00 PM
Selinsgrove (9-2) @ Shikellamy (9-2) 07:00 PM
Wyalusing Area (4-7) @ Montgomery (6-5) 07:00 PM

District 11

2017-11-10
Pocono Mountain West (7-4) @ Bethlehem Freedom (6-5) 07:00 PM  Notes: @ BASD Stadium
Tri-Valley (8-3) @ Williams Valley (11-0) 07:00 PM  Notes: @ Pine Grove Area
Easton Area (7-4) @ Parkland (11-0) 07:05 PM
Southern Lehigh (10-1) @ Whitehall (8-3) 07:05 PM
Schuylkill Haven (7-4) @ Palmerton Area (8-3) 07:10 PM  Notes: @ Northern Lehigh

2017-11-11
Notre Dame (9-2) @ Palisades (11-0) 07:05 PM
Saucon Valley (7-4) @ Bethlehem Catholic (9-2) 07:05 PM  Notes: @ Nazareth HS
Jim Thorpe Area (10-1) @ Lehighton (11-0) 07:10 PM

District 12

2017-11-10
Archbishop Ryan (5-6) @ Archbishop Wood (7-2) 07:00 PM  Notes: @ William Tennent
Conwell-Egan Catholic (4-6) @ New Hope Solebury (9-1) 07:00 PM
LaSalle College HS (7-3) @ Saint Joseph’s Prep (9-0) 07:00 PM  Notes: @ Northeast

2017-11-11
Mastery North Charter (7-3) @ Simon Gratz (7-3) 01:00 PM  Notes: @ Northeast
School of the Future (6-2) @ Lansdale Catholic (3-6) 01:00 PM  Notes: @ South Philly Super Site
John Bartram (11-0) @ Imhotep Charter School (8-1) 06:00 PM  Notes: @ Northwest Philly Super Site
Philadelphia Central (3-7) @ Northeast (6-2) 06:00 PM
West Catholic (8-3) @ Neumann-Goretti (9-0) 06:00 PM  Notes: @ South Philly Super Site

 

Non-PIAA Teams

2017-11-11
Germantown Academy (4-5) @ William Penn Charter (8-1) 01:30 PM
Springside Chestnut Hill Academy (6-4) @ Malvern Prep (5-4) 02:00 PM
Haverford School (1-8) @ Episcopal Academy (5-4) 02:30 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply

One Response to “EasternPAFootball.com Master Schedule List (11/09 to 11/11)”

  1. Gene sell says:

    I remember the days when if., You had a boy that can play football, you were guarantee a job at the Berwick Power Plant-
    No more complaining please about recruiting



David